| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re:Sociální dávky svobodné matky

27.11.2003 0:06:56   Ludmila Řezníčková
Milá Martino,
hlavní otázkou (pokud se za přítele nevdáte), kterou budete muset po narození dítěte rozhodnout, zda přítele uvedete jako otce dítěte (dělá se to souhlasným prohlášením vás obou před matrikou nebo soudem). Pokud bude přítel uveden jako otec v rodném listě, bude mít vyživovací povinnost k dítěti i k Vám (do dosažení 2 let věku dítěte), bude se muset podílet na nákladech spojených s narozením dítěte (výbavička apod.)
Pro účely sociálních dávek budete posuzováni jako druh a družka, což se bere na roveň manželství (nezáleží na trvalém bydlišti,ale na tom, že po dobu nejméně 3 měsíců žijete ve společné domácnosti), nebo budete muset požádat o svěření dítěte do své péče a na výživném se s přítelem buď dohodnout, nebo je nechat stanovit soudem.
Pokud by "otec" dítěte nebyl uveden, nemusela by jste sice řešit problémy s výživným, ale zase je to na zvážení, protože dítě připravíte o podíl na dědictví otce, o sirotčí důchod v případě, že by se s přítelem něco stalo, a také bude mít dítě zajištěno nárok na výživné po dobu svého studia (nejdéle do 26 let).

Dávky na jaké budete mít nárok :
Protože jste zaměstnaná, předpokládám, že splníte podmínku 270 dnů doby pojištění v posledních dvou letech a proto by jste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Počítá se z Vašeho platu, její délka je 28 týdnů, u svobodných a osamělých žen dokonce 37 týdnů, začíná se pobírat 6 - 8 týdnů před porodem.
Po jejím ukončení pak budete mít nárok na rodičovský příspěvek, ten lze pobírat do 4 let věku dítěte. Jeho výše je pro všechny ženy stejná, v současné době činí 2.552 Kč.
Při narození dítěte budete mít nárok na porodné (to je jednorázová dávka, její současná výše je 8.450 Kč).
Pro nárok na další dávky (přídavek na dítě, sociální příplatek, příspěvek na bydlení) by měl vliv i příjem přítele, pokud spolu budete žít v druhovském poměru. Délka pobírání dávek není omezena, závisí na splnění podmínek.
Pokud by Vaše příjmy byly pod hranicí životního minima, vznikne Vám nárok na dávku sociální potřebnosti, zde by však platila ona nutnost uplatnění výživného nebo přihlížení k příjmu druha, jak jsem se snažila vysvětlit v prvním odstavci.
Ještě k trvalému bydlišti, všechny dávky se vyřizují v místě trvalého bydliště, ale při stanovení nároku se vychází ze skutečného stavu věcí, tj. kde a s kým skutečně bydlíte ( s výjimkou příspěvku na bydlení, ten se přiznává podle trvalého bydliště). Při vyřizování dávek sociální potřebnosti je dokonce prováděno i šetření (návštěva sociální pracovnice) v místě Vašeho bydliště.
Pokusila jsem se Vám situaci co nejlépe objasnit, přesto zde nelze dopodrobna popsat vše, proto Vám doporučuji obrátit se s konkrétními dotazy na sociální odbor Městského úřadu v místě Vašeho bydliště.
Názory k dotazu (6 názorů)
Re: Sociální dávky svobodné matky Ester 26.3.2009 12:41
Re: Sociální dávky svobodné matky Ester 26.3.2009 12:43
Re: Sociální dávky svobodné matky Pepinka 23.6.2009 20:43
*Re: Sociální dávky svobodné matky anna kopecka nedodělaná maturita.těhotná 5m. 17.11.2015 13:43
**Re: Sociální dávky svobodné matky Lenka Janová 14.12.2015 22:37
prosim o radu marie danova tri dcery  27.7.2010 7:22

Tato poradna již není aktivní - nelze vkládat nové dotazy.

Poslední komentované ze všech poraden


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.