| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re:Zvracení plodové vody

5.1.2004 21:49:36   MUDr. Magdaléna Paulová, CSc
Milá maminko,
Poporodní období je sice dobou, kdy se v těle narozeného dítěte odehrávají velké změny a je třeba jejich průběh sledovat. To je ale možno dělat u matky. Tím, že se všechny děti soustřeďují na jednom pokoji a nejsou u matky i když je "vše v pořádku" si sestry usnadňují práci. Sledovat děti lze i u matky. Pokud ale neprobíhá vše okolo porodu normálně, je třeba dítě sledovat zvýšeně, často pomoci přístrojů a pak není vyhnutí a dítě je na dobu nezbytně nutnou od matky odděleno. Co se týká zvracení, rovněž zvracení je v prvních hodinách častější. Není ale pravda, že by poloha na boku byla bezpečnější než poloha na zádech. Poloha na boku, ať levém nebo pravém se považuje za polohu nestabilní a dítě z ní může "přepadnout" do polohy na břiše a ta je pro dlouhodobější spánek dítěte považována za nebezpečnou a je tedy, když ne zakázána, tedy se alespoň nedoporučuje.
V zemích, kde ji přestali pro novorozence a malé kojence používat, klesl počet náhlých úmrtí na polovinu. Za jedinou bezpečnou polohu pro ublinkávající dítě je zvýšená poloha na zádech, asi 20-30 stupńů ne rovné podložce. Podložena do zvýšení musí být celá plocha, na které dítě leží. Poslední část dotazu se zabývá ošetřením po porodu.
Dítě je skutečně velmi citlivé na změnu teploty do které se rodí, což bývá o 10-15 stupňů méně než v těle matky. Proto je nutné je po narození otřít do sucha a pokud se pokládá na tělo matky, musí být zvrchu přikryto. Ta část těla, obvykle bříško leží na 35-36 stupňů Celsia teplém těle matky a je tedy z hlediska ztráty teploty chráněno.
Do inkubátoru se dávají děti, které nejsou bezprostředně po narození zcela v pořádku např. potřebují kyslík. Po normálním porodu a v teplé místnosti je možno po základním krátkodobém vyšetření a ošetření podat dítě matce k prsu a přikrýt je pevně na těle matky a pokud jsou sledovány a matky také (na pomoc je dnes k dispozici také často přítomný otec dítěte), může u nich obou zůstat dítě po celé 2 hodiny, kdy matka kvůli možnému pkrvácení zůstává na porodním sále. Spolu s matkou pak i novorozenec přejíždí na oddělení šestinedělí, odkud je po cca 4 dnech propuštěn domů. Pokud dítě na sále prochládá, je to zúpůsobeno buď nevhodnou teplotou prostředí, dlouhodobým ošetřováním na nevyhřátém místě, ponecháním v mokrých plenách nebo dítě není zdravé a teplotu neudrží. Podchlazení dítěte znamená vážný zásah do jeho poporodních změn a dnes by se nemělo objevit.
Nakonec bych vám doporučila, abyste se před porodem nebo i po něm s personálem porodnice domluvila na způsobu ošetření. Ve většině porodnic vám nebudou bránit a pokud nebudou s něčím souhlasit, je třeba se ptát na argumenty, proč to či ono nejde a nechat si celou věc vysvětlit. Rozhodně by nemělo obstát tvrzení, že "se to tak dělá". Konec konců si můžete porodnici vybrat podle způsobu ošetření dítěte.

M.Paulová
Názory k dotazu (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

Tato poradna již není aktivní - nelze vkládat nové dotazy.

Poslední komentované ze všech poraden


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.