| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re:Zakoktávání v řeči

17.12.2000   Silvie Nedvědová
Dobrý den Danielo,
zadrhávání bývá nejčastěji charakterizováno jako projev neurózy. Záleží také na "podobě" zadrhávání, zda je spíš znakem zvýšeného napětí v určitých situacích nebo se, jako u Vaší dcery, objevuje pravidelně, jako doprovod určité překotnosti, rychlého proudu myšlenek, které dítě nebo i dospělý pak nestíhá vyslovit.
"Neurotické" projevy mohou vzniknout v důsledku situace, na kterou se dítě obtížně adaptuje, a záleží na druhu a míře zátěže, ale také na stupni vnímavosti nebo odolnosti konkrétního člověka vůči určité zátěži. Pro každého tedy může být zátěžovou situací něco úplně jiného, a u různých lidí se mohou neurotické příznaky projevovat různě. Může jít o problémy doma, změnu učitele, někdy stačí „jen“ časový tlak… Někdy odezní samy, někdy je potřebná určitá podpora.
Objevily-li se tyto projevy náhle, a do té doby se u dcery v řečové oblasti žádné nápadnosti neprojevovaly, mohlo by to souviset také s nástupem dospívání – mění se struktura myšlení, dítě má stále více poznatků, navíc mohou být děti „labilnější“ celkově, a může dojít k určité nerovnováze mezi myšlením a řečovým projevem.
Neměla dcera nějaký úraz nebo nepředcházelo nějaké onemocnění?
Obrátit se můžete na dětského lékaře, neurologii, tam byste měli získat informace, zda zadrhávání má nebo nemá nějaký podklad v organismu. Zároveň můžete navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu nebo dětského psychologa, kde by mohli zjistit, není-li podkladem zadrhávání, např. zvýšená úzkostnost dítěte nebo nějaká, pro dceru zvýšená zátěž. Někdy si dospělí, kteří s dítětem žijí ani neumějí představit, že určitá situace, která se jim jeví zcela běžná nebo zvládnutelná jen s mírně zvýšeným úsilím, může být pro dítě už moc obtížná. Cenné informace by Vám mohli poskytnout i na logopedii, adresu by měl vědět dětský lékař. Vhodná je v každém případě psychoterapie, může být vhodná psychoterapie individuální nebo skupinová, kdy se pracuje s dítětem nebo i psychoterapie rodinná. Pokud by se Vám nepodařilo získat kontakty v poradně, můžete se obrátit na DYS-centrum.
Sama si můžete, pro sebe, zkusit všímat, zda neobjevíte nějaké podobné situace, kdy se zadrhávání objevuje nebo zhoršuje.
Na rytmus řeči má také pozitivní vliv zpívání.
Celkově je v každém případě důležitý klidný, podporující přístup k dítěti, to, že dceři dáte najevo, že na povídání máte dost času, a že je pro Vás příjemné poslouchat, co Vám povídá nebo si povídat spolu. K jednorázovému uvolnění může pomoci dotek, pohlazení…
V březnovém čísle časopisu Psychologie dnes byl rozsáhlý článek O partnerství a koktavosti. Mluví se v něm o vlivu, jaký může mít koktavost na rodinné příslušníky, jak ji prožívají, a nejčastěji s ní zachází postižení, a jakou podporu jim rodinní příslušníci poskytují nebo mohou poskytovat. Článek je sepsán podle materiálů paní Bobergové, manželky profesora E. Boberga, který se zabýval "řečovou patologií", a sám se s poruchou řeči potýkal, možná by Vás mohl zajímat.
Hodně pohody
Mgr. Silvie Nedvědová

Názory k dotazu (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

Tato poradna již není aktivní - nelze vkládat nové dotazy.

Poslední komentované ze všech poraden


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.