| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re:Děti a psychické onemocnění rodiče

18.12.2001 21:45:34   Silvie Nedvědová
Dobrý den Radko,
život dětí je samozřejmě v určité míře ovlivněn všemi zážitky, které děti během společného života s rodiči nasbírají. To, jak si děti tyto zážitky „přeberou“, a jestli pro ně budou v pozdějším životě spíš zátěží, tedy něčím negativním, nebo naopak spíš něčím, z čeho budou čerpat je do velké míry ovlivněno vrozenou výbavou každého dítěte: jeho povahou, způsobem vnímání, mírou, v jaké snáší zátěž a způsobem, jak na ni reaguje, jeho schopnosti navazovat kontakt s lidmi ve své blízkosti, ale také tím, jaký má vztah k lidem, kterých se situace týká… A dalším důležitým faktorem je, jak různé druhy událostí zvládají a řeší jeho blízcí. Například zda se snaží spíš zvládat věci sami nebo zda se obracejí i k dalším lidem, institucím, zda a jak tato spolupráce s druhými v rodině i mimo nejužší rodinu funguje, je přínosem…
Dětem bych asi řekla, že tatínek má nějaké zdravotní potíže, je nemocný…, prostě tak, aby jim to bylo srozumitelné, že je má rád, ale že se někdy necítí dobře, a potřebuje být v klidu…
Domnívám se, že by bylo přínosné, kdyby, ve chvíli, kdy se bude cítit dobře, se mohl manžel dětem také věnovat, případně je také ujistil o své náklonnosti.
Je pravděpodobné, že se situace, kdy bude třeba o těchto věcech s dětmi hovořit, se budou vyskytovat opakovaně.
Je tu ale mnoho dalších věcí, které si myslím, že by mohlo být potřeba probrat, promyslet… Nevím, jaká je Vaše finanční situace, jak je na tom manžel se zaměstnáním, zda se uvažovalo o možnosti hospitalizace...
Zdá se mi, podle toho, co píšete, že se Vám ulevilo, když došlo ke stanovení diagnózy, a jste spíš rozhodnuta, nějak to s manželem a dětmi zvládat, možná ale uvažujete o odstěhování od manžela, rozvodu…
Všechny tyto věci mohou celou situaci hodně měnit a myslím, že rozhodně by bylo větším přínosem popovídat si s někým, osobně nebo telefonicky, lépe opakovaně. Pro případ, že by se Vám tato možnost zdála dobrá posílám některé kontakty: Linka důvěry RIAPS pro dospělé 02 6970697 nonstop; SOS Centrum Diakonie - křesťansky orientovaná linka pro celou populaci 02 24 22 0327 po-pá 9-19; Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy – telefonní čísla v tel. seznamu; existuje i internetová linka důvěry na adrese www.help-psych.cz, tato linka má pracoviště v Ostravě.
Domnívám se, že je také důležité, abyste pečovala i o sebe, včas odpočívala, našla si nějaké zdroje pohody, dobré nálady… sama jistě cítíte, nakolik únava ovlivňuje například schopnost komunikovat s dětmi
Chodí starší chlapec do školky? Možná by to v tomto případě mohlo být dobré? Výkyvy nálad někoho blízkého mohou děti znejistovat a děti pak mohou reagovat různě, někdy i projevy hyperaktivity… Přestože obecně bych to nedoporučila, některé děti mohou dobře snášet i jesličky, ne na celý den, pravidelně pět dnů v týdnu, ale jedno, dvě dopoledne, pokud je to možné a v jeslích jsou vstřícné pečovatelky, které se příliš nestřídají…
Nebo, není u Vás v okolí nějaké mateřské centrum, kam byste mohla zajít s oběma chlapci, nemáte kamarádky, které mají děti a k nimž byste mohla občas na návštěvu s dětmi…
Možná by se dala vysledovat i v průběhu dne, týdne období, kdy se manžel cítí lépe a kontakt s dětmi, třeba i jednotlivě, nebo krátké chvilky, by mohl být oboustranně v pohodě a přínosný.
Berte prosím tento dopis spíš jako souhrn nápadů, námětů pro Vaše další úvahy, než jako nějaké striktní návody.
At se Vám daří
Mgr. Silvie Nedvědová
Názory k dotazu (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

Tato poradna již není aktivní - nelze vkládat nové dotazy.

Poslední komentované ze všech poraden


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.