| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Hlavní : Tuzemská politika

  (?)
[<<Předchozích 30] Názory 3140 z 143802  [Dalších 143762 >>]
K_at 121378
1.3.2024 8:23:56
Čumčo, ale křesťanská kultura v oblasti kulturního dědictví dala Evropě mnoho. I pokud jde o vzdělávání a pomoc.
K_at 121378
1.3.2024 8:21:39
Sovice, to jsou moc hezká zamyšlení. Asi dost souhlasím.
Já z podstaty nejsem schopná organizované víry. Ale mám víru v to, že pokud ten bůh je, tak prostě VÍ. VÍ, co máme kdo v srdci a na duši. A v mysli.
Jen mě napadlo už X krát v poslední době, jestli už nestojíme až po kotníky v té současné bitvě mezi dobrem a zlem. A tím zdaleka nemyslím jen válku skutečnou.
Žžena 83005
1.3.2024 8:14:38
sovice,
nechtěla jsem se dotknout Tebe osobně, protože konkrétně Tvůj pohled, kdy k ní jako ke zdroji přistupuješ s pokorou, láskou k bližnímu svému a otevřenou myslí, je mi víc než sympatický.
Přístup, proti kterému jsem se chtěla ohradit, je používání Bible jako meče k prosazování vlastních předsudků v životě jiných lidí.
Čumča. 160024
1.3.2024 8:08:53
"2000 let je jeden kulturní prostor rozdělený na určité periody, ale spojený velkým svorníkem křesťanství. Čili kulturní změna posledních 50 let je vlastně jen epizoda."

Vážný, myslím, že posledních 50 let není epizoda. Kulturní prostor posledních 2tis. let vyznačený svorníkem křesťanství byl vývojově možná jen úkrok stranou a pár kroků dozadu, což se nyní dalo do pohybu.
sovice 18997
1.3.2024 8:04:51
Žženo,
ano, to je možný pohled na věc, přesto jsem přesvědčená, že je to zjednodušující a dost lidí věnuje velké úsilí snaze pochopit, co je dobové, co nadčasové, jaký je smysl. (Treba já.) A neříkám, že se mi to vždy daří a že se vždy poctivě snažím, jistě přijímám v mnohém prostě klasický existující pohled jako ok. Ale označit muj přístup (a hlavně přístup mnoha lidí, které znám a jsou duchovně mnohem poctivější než já) prostě jako vyzobávání třešní mi připadá poněkud dehonestující.
sovice 18997
1.3.2024 7:58:17
Vážný,

já dost dobře vidím, že jsi v rámci evangelikalnich společenství na liberálním spektru a že hledáš možnosti, jak to popsat v myšlenkovém světě své větve křesťanství. Dost ti fandím.

A oceňuji, žes tu možnost stejnopohlavních svazku vzal jako ok z hlediska společnosti a vlastně, pokud chápu, připadá vcelku ok i tobě osobně, protože mezilidsky neškodí.

Ale promiň, tvoje teoretické formulace nad vadností a tak jsou projevem poněkud nižšího EQ.
Termíny jako vadný, vada bereš jaksi technicky, ale ony mají v souvislosti s živými tvory degradující, dehonestující podíl. Jsme společnost lidi, ne strojů, společnost s logikou i emocemi. Z tohohle hlediska jsou tvé úvahy prostě chybně, protože to nereflektují.

Navíc bych byla hodně opatrná v tom, zda je něčí menšinová orientace důsledkem lidského hříchu obecně (ne toho konkrétního člověka), tedy něčím, co Bůh vlastně nezamýšlel, nechtěl, ale přesto toho člověka miluje... nebo jestli to není Boží vůle pro toho člověka, jestli to není tak, že Bůh ho chce právě takového a jen my kolem se ho snažíme nacpat do našich představ o tom, jaká je Boží vůle pro něj.

Čumča. 160024
1.3.2024 7:55:26
"když se pasáž hodí jako argument proti... (doplň libovolně), tak je to oblíbený zdroj"

když je potřeba v nějakém lidské počínání najít ďábla
Čumča. 160024
1.3.2024 7:51:05
"Je to Bůh který nenávidí zlo a zlem je i to, pokud se lidé odchylují od jeho řádů, které postupně zjevoval v Bibli"

pak to ale není láska~d~
láska podmíněná tím, že se člověk podřídí řádům - a tím se stane té lásky hoden - to nemá s láskou nic společného

to má spíš blízko k manipulaci, závislosti
Žžena 83005
1.3.2024 7:45:06
Kat,
ono se to ani neztratilo v čase a překladu, ono se to ztrácelo i cílenou redakcí, tj. vybíráním, jaké texty se zařadí, jaké vyřadí atd. Bůh neseslal Bibli na zem faxem. To, co v ní je napsáno, je dílo lidí.
Žžena 83005
1.3.2024 7:44:01
sovice,
angličtina má pro to takový hezký pojem, "cherrypicking". Česky vyzobávání si, co se nám hodí. A Bible je zrovna tak různorodý text, že si v něm každý vyzobá zrovna to svoje, jak uzná za vhodné. Křesťanství posuzuje Starý zákon se značnou rezervou, ale když se pasáž hodí jako argument proti... (doplň libovolně), tak je to oblíbený zdroj.
[<<Předchozích 30] Názory 3140 z 143802  [Dalších 143762 >>]
Historický archiv této diskuse najdete zde.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.