| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Inspiroval mě článek o synovi českého vynálezce kontaktních čoček Otto Wichterleho Kamilovi:

https://magazin.aktualne.cz/jako-dite-jsem-chtel-byt-truhlarem-rika-kamil-wichterle-cesk/r~3858161656d111e7ac060025900fea04/

Jeho tatínek musel být mimořádně chytrý, schopný a pracovitý člověk, přesto mi při čtení článku malinko zatrnulo při slovech:

"Dnešní maturitě se musím smát, tyhle věci za nás uměli čtyřkaři. Oba mí rodiče byli navíc velmi vzdělaní, takže jsem si připadal trapně, když jsem se učil teprve třetí cizí jazyk. Otec jich uměl osm."

Nevím, jestli to popíšu přesně, ale přece tři cizí jazyky vůbec není málo, navíc vedle jeho vlastní profese. Normálně by na to mohl být právem hrdý, ale on se cítil blbě, protože se porovnával se svým mimořádným tátou.

Přemýšlela jsem o tom, jestli bych chtěla, abychom naše děti sice vychovali v podnětném prostředí, ale ony by vůči nám trpěly třeba celoživotním pocitem méněcennosti, že nedosahují našich kvalit (i kdyby objektivně dosahovaly nadprůměrných výsledků).

Podotýkám, že je to čistě teoretická úvaha, protože my žádné superschopnosti nemáme (momentálně jsme u staršího dítka spíš ve fázi "jak může tak chytrý dítě mít tak blbý rodiče ~t~~t~~t~), a vlastně není jistý, že pan Wichterle by se vůči svému otci takto cítil nějak trvaleji.

Co vy - byli byste raději, aby váš vlastní příklad "táhl" vaše děti nahoru, jednak podnětností, jednak aby se vám vyrovnaly, ale cítily se nervózní z toho, že se jim to třeba nepodaří? Nebo aby vás v určitém okamžiku "přerostly" a pak se třeba shovívavě dívaly na "nevzdělané rodiče"?

(Já, když o tom přemýšlím, tak bych asi trochu preferovala to druhý, sobecky si myslím, že takového rodiče je lehčí mít rád) ~;)

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.