| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

V rámci té diskuze mě napadla jedna věc. Myslím, že u dětí velmi záleží na tom, jako co je ten úkol předložen.

1) Věc, kterou má dítě udělat a je to jeho povinnost. Např. uklidit po sobě hrnek. "Ukliď nádobí." Čili příkaz a bez prošení.

2) Něco, co není jeho povinnost, ale chci, aby to udělalo. Např. koupu se a zapomněla jsem si vzít ručník. "Prosím tě, přines mi ručník." Čili příkaz, ale s prosíkem.

3) Něco, co není povinnost a dávám možnost, zda to splní nebo ne. Např. koukám na tv a dítě je v kuchyni. Zavolám "Prosím tě, můžeš mi podat pití?" V podstatě očekávám, že to dítě udělá, pokud nemá důvod to neudělat, třeba že zrovna vaří nebo píše úkol. Čili prosba s možností ji nesplnit.

A tohle důsledně dodržuju, protože když něco formuluju jako prosbu s použitím podmiňovacího způsobu, tak de facto dávám možnost to odmítnout. A neměla bych pak bejt naštvaná.

Takže v dané situaci bych neřekla "Mohla bys jít vyvenčit psa?", ale "Jdi vyvenčit psa."

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 7+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.