| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Jenže ta vaše přirovnání k těstu a domu z cihel kulhají na obě nohy.
Vím to naprosto jistě, jelikož jsem toho sama zářným příkladem.
Pamatuju si velmi dobře ze svého dětství, jak jsem nechápala, proč se v češtině učíme všechna ta pravidla. Coby správná vzorná holčička jsem je samozřejmě uměla, ale nikdy, doslova nikdy (!) jsem je v průběhu ZŠ a dokonce ani SŠ, nepoužila, protože jsem je jednoduše neuměla aplikovat, nikdo mě to nenaučil.
Všechno jsem měla načteno - při pochybách jsem zkoušela, která varianta vypadá lépe na pohled, a možná nějaký ten jazykový cit, nebo nevím. Nikdo si toho ani nevšiml, protože češtinu jsem měla ráda, povětšinou jsem nosila jedničky, slohovky excelentní, a porozumění textu mi taky nedělalo problémy a mmch nedělá dodnes, a vím, že jsem na tom mnohem lépe, než většina mých kolegyň. Což nepíšu kvůli nějakému chvástání, ale pro srovnání toho slavného přínosu základního vzdělání.
Pamatuju si i univerzální odpověď učitelky češtiny, když se někdo zeptal třeba na brzy a brzičko - "je to výjimka, musíš si to prostě zapamatovat" ~8~
A jelikož mám děti, vím, že ta výuka ani dneska není o moc lepší.

Dneska už si při pochybnostech samozřejmě vybavím nějaké ty vzory, pomůcky a pod., ale jde o to, že není pravda, že by větné rozbory a vyjmenovaná slova byl nějaký základ, bez kterého je z člověka nutně neandrtálec. Jde to i jinak, mnohem zábavněji a hlavně s lepším výsledkem.

Dneska to vidím i na dětech v práci - tady jim říkáte nenadané - pracně se musí učit vyjmenovaná slova, ale vím, že to v životě nikdy nebudou používat, prostě tam ta i/y nastřílejí, však to mají 50/50. Nutit je učit se pádové otázky, to je cesta maximálně k tomu, aby češtinu nesnášely.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-7= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.