| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Mela jsem jazykove kurzy pro nezamestnane cizince. Rano se zacinalo v 8,30. Vetsina z 35 lidi chodila denne pozde, pozde chodilo i plno lidi na kurzy ve stejne budove. Pravidlo - kdo nedodrzuje "pracovni dobu", bude z kurzu vyloucen (=nasledek - sebere se mu podpora v nezamestnanosti i ev socialni podpory na urcity pocet tydnu). Coz byla komplikace nejen pro vsechny ty rodiny (=zadne penize, vylouceni deti ze skolek a nove cekani na misto, tim padem nemozne hlasit se na pracaku jako zadatel o praci =nemas hlidani, nemuzes pracovat. Problem pro okresy, spadajici pod pracak/skolu - co s tema lidma. atd atd. Jako vyucujici mne to absolutne nemuselo zajimat a nemusela jsem to vedet, mela jsem svy pravidla a hotovo. Na konferencich se diskutovalo, jak "ti cizinci jsou zvykli ze svych zemi kaslat na hodiny/zacatek pracovni doby/nechtej nic delat, jen brat penize/ a pod. coz mne desne stvalo.

Zimni kurs byl katastrofa - chodili vsichni pozde. Taky nikdo z nas nevedel, ze s ohledem na to, ze lidi, co k nam chodili, jako nezamestnani s podporou nemeli narok na vlastneni auta skrzeva podpor. Ti, co meli moznost jezdit autem, ho obvykle meli pujcene od nekoho jineho nebo jezdili s nekym.
Obstarala jsem si jizdni rady autobusu ze "spadovych mist", odkud lidi jezdili. Vetsina autobus dojizdela do mesta v 8.30, stavely kus od skoly, cili lidi nemeli moznost stihnout, kdyby byli sampioni v behu. V zime ani nahodou - autobusy zpozdeni, ulice uklouzany. Vetsina z nich meli male deti do skolek, cili dalsi komplikace - nejdriv dorazit nakym autobusek ke skolce, ktery rovnez v zime mival zpozdeni, odtahnout dite, svleknout, uklidnit, letet na svuj autopbus, ktery casto nestihli a dalsi jel za 20 min v nejlepsim pripade…


Kontaktovala jsem sefku, ktera mela pochopeni. Ovsem zacatek nemohla jen tak jednoduse zmenit s ohledem na smlouvy atd. Ale souhlasila s mym planem. Kazdy den jsem mela 15 min, kdy lidi dorazeli, jak kdo stihl. Ve tride zhasnuto, na stolech svicky, CD s klidnou hu7dnou, a jen jsme poslouchali a dejchali. Druhy tyden zacali lidi nosit "svoji hudbu" (=zaradila jsem temata - ten, kdo neco prinesl, mel za ukol o tom neco napsat a posleze 10 min mluvit, kdyz uz vsichni dorazili; popsat nastroje, kdy se to hraje, co lidi zpivaji ap. Dalsi si meli pripravit otazky. Rozvinulo se to tak, ze lidi zacli k tomu nosit v termosce caj nebo kafe, neco k tomu na zakousnuti (=dalsi temata, jak se to vyrabi, recepty a p.A kazdy se snazil dorazit co nejdriv, aby o nic neprisel, lidi, kteri se skoro neumeli domluvit, zacali mluvit, recepty jsme sepsali a udelali kucharku, o hudbe napsali dalsi "knizku", kterou jsem okopirovala vsem (a jeste dneska, kdyz potkam nekoho v obchodaku, rikaji, ze to maji schovane a vzpominaji). Misto nejakych ucebnic pro lidi, kteri meli pokracovat v kurzech pro kuchare/servirky a p. jsme meli temata - a tohle jsem posleze pouzivala i ve skole. Sefka nejmin jednou za tyden dojizela z jineho mest, kde byla hlavni skola, aby se ucastnila. Diky tomu pracak "kupoval" nase kurzy dost let.


A tohle nepisu zas, aby se nekdo pozastavil "no jo, ale to je neco jinyho, na ZS tohle nemuzem (=mohla jsem, protoze i na ZS jsem mela sefku, ktera si mne zavolala prave kvuli tomuhle, kdzy kurzy po nekolika letech koncily). a chapu, ze to zakladatelce nijak situaci nevyresi - pisu to proto, ze kdyz je chapajici vedeni, da se delat plno veci a nestoji to nic extra.


Zacala jsem kazdy den

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.