| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Nikola Šuhaj loupežník je jiná postava než Jánošík. Jánošík tuším žádnou chalpu s lidmi nezapaloval a nebyl to psychopat ani násilník.
Četla jsem i Nikolu Šuhaje loupežníka - ani o něm si nemyslím, podle toho co je v té knížce, že by to byl vyloženě psychopat a násilník. Loupil, kradl, ale co se pamatuji, tak při loupežích nevraždil. To o čem píšeš, to v knize, je, myslím, že Šuhajův bratr (byl velmi mladý, ještě nedospělý) s někým nebo jen kumpáni bez bratra zapálili chalupu myslím bývalého kumpána o němž si mysleli, že udává, lidé utekli, dobytek uhořel...měla to být výhružka, co se pamatuji, lidé myslím, neměli uhořet a neuhořeli, ale dobytek uhořel a přišlo mi to nesmírně kruté. Jestli měli uhořet i lidé, no tak to bylo úplně strašné.
Ono tam bylo mnohem více krutostí, těm chudým vesničanům za války umírali děti hladem, protože bohatí židé i nějaké povinné příděly, které měli být na příděl zadrželi nebo draze prodávali. Pak si vybavuji, že tam byl příběh, ženy a muže, žili na samotě a jeho žena byla údajně bosorka, údajně se převtělovala o půlnoci v kobylku a jezdila s ním-mužem a on byl celý schvácený a takto mu usilovala o život, on na ni vyzrál a přikoval ji a ráno ji našli (opět proměněnou z kobylky v ženu), na posteli přitlučenou k posteli, tuším, že vykrvácenou... no prý bosorka, jaké dospívající jsem to přešla jako romantickou povídačku, když jsem to četla v dospělosti mrazilo, mne, že on mohl být - sakra, teď mi vypadl ten termín, no je to nikoli zcela výjimečné psychické onemocnění, má živé představy a v těch dokáže i zabít člověka domnívajíc se, že je to někdo jiný. Tak mne jako dospělou mrazilo, k čemu tam asi došlo a jak zabil psychicky nemocný člověk nevinnou ženu a jak z toho ještě vznikla pověst o zlé bosorce.
Pak mi jako "dítě" konce 20. století a žijící převážnou část života v demokracii v Nikolu Šuhajovi mrazilo, když jsem četla o šikanování Šuhajovi rodiny četníky. Jako dospívající jsem to opět přelétla, tehdy mě nejvíce zajímal a zaujal ten milostný příběh Nikoly a Eržiky, až jako dospělé matky dětí mi běhal mráz po zádech, co ta šikana od četníků též znamenala, budili celou rodinu několikrát za noc (v rodině malé děti), otce (možná i starší bratry), před dětmi bili... Tak mne přišlo i zajímavé, jak jsem ten příběh (od Ivana Olbrachta) vnímala jako -náctiletá a co jsem na něm vnímala o 20 let později jako matka od rodiny.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 9-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.