| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

::Jedna věc byl Mauthausen, řekněme, ten fungoval od roku 1934 (?), tak o tom se vědělo. Ale to KL - brutálně drsný kriminál, řekněme. Druhá věc byly vyhlazovací tábory jako Treblinka, Belžec a tak. Z těch se nevracelo, tam byl jednosměrný provoz. A vědělo se o nich max v okolí - a zase, stavěly se na východních územích, kde se všechno kontrolovalo snáz. Plus to, že šlo o věc tak mimo běžnou představivost, že ani očitým svědkům nevěřili. Zajímalo by mne, kolik toho místní věděli třeba o Jasenovaci, která se poněkud vymyká běžnému stereotypu o vyhlazovacích KT. Ne snad, že bych se na to chtěl někdy o dovolené zeptat ...

Je to třeba rozdělit, přesně jak píšeš. Spoustu lidí z Německa na čas skončilo v KL ještě před válkou a řada se vrátila. Různí faráři, co kázali proti Hitlerovi, Hitler pak přes ně držel v rukou jejich spolupracovníky ve strachu o ně i o sebe. Podobně Hácha vyreklamoval z koncentráků většinu uvězněných studentů ze 17.11.1939.

Protože můj praděda měl krejčovské salóny v Praze i Berlíně a vyrostl v Berlíně, tak věděl, kam to směřuje. Měl přítelkyni vzdáleně židovského původu (vyrostla již v křesťanské, ale maminka byla z liberální židovské rodiny). A tak si ji v Čechách vzal a nějak se jim to podařilo ukrýt. A potom posílali balíčky příbuzným a známým do Terezína, legálně i nelegálně. Takže dost věděli o násilí i o podmínkách v Terezíně.

Pak v půlce dědu zatkli za nějakou podporu odboje, naštěstí neskončil u zdi. Byl z významnějších kruhů, takže skončil v Berlíně před soudem, ale odsoudili ho jen do KL (možná se za něj přimlouvaly i nějaké německé filmové hvězdy, pro které taky šil).

Babička si úplatkem na pražském gestapu (mluvila plynule berlínskou němčinou, i když byla Češka) sehnala kontakt, kam hned posílat balíčky a nějak dokázala, že se tam dědovi dostávali (jestli se tam nějak uplácelo, nevím, možná...) Takže i ona vědělo co a jak. Jen na okraj, děda přežil, protože ho strčili do lágrové krejčovské dílny a tam zjistili, že umí moc dobře šít. A upravoval manželkám SS-manů, to co sami ukradli ze zabavených šatů - za bochník chleba. Za česnek na topinky. Děda pak přežil pochod smrti, který napadli Američani a SS-mani utekli. Měl asi 45 kg, když se vrátil. Byl taky atlet, původně reprezentoval Sokol Berlín.

Takže o vyhlazovacích táborech asi rodina nevěděla, ale věděla dost o nacistech, Terezínu i koncentrácích. Ale v podstatě už pozdě.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.