| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Já v 70/80.letech chodil do školy ZŠ + SŠ a byla to taková divná schíza: Cca v 7.-8. letech mi táta řekl, že Rusové nejsou ti hodní, ale zlí, co nás okupovali, že média lžou, že je zde zlá diktatura, která ubližuje lidem, kteří o tom budou mluvit veřejně a proto, že ve škole se musí říkat něco jiného.

Takže jsem v klidu dělal nástěnku na úmrtí Brežněva a Vítězný únor, ale rodiče se mne snažili pomoct to směřovat více kulturním směrem, jako když mi věnovali plakát Hynaisovi opony k znovuotevření ND. A přitom jsem s klukama mírně nadával na komunisty a doma jsme poslouchali Hlas Ameriky a později Svobodnou Evropu.

Takže jsem byl in, rodiče se občas děsili, že něco plácnu, udělal jsem průšvih na česko-ruském táboře, kam jsem se k jejich hrůze dobrovolně přihlásil (kvůli ruštině). Nebo jsme na Vánoce děrovali děrnou pásku s nápisem "At zije nas staricky mocnar soudruh GH, ale ne dlouho." - za což by už mohl být paragraf a zřejmě vážné postihy i ve škole a studiu.

Jinak jsme běhali, blbli, hráli první televizní a počítačové hry na pašovaných 8bitech, ... a byli normální. Šikana kolem školy bujela, občas si starší kluci někoho našli a zbili ho.

Na střední škole už byla protikomunsitická opozice jasná, postupně se to profilovalo v písničkách, co jsme zpívali, ve třídním časopise, co nám dál nedovolili tisknout, v nástěnkách, kde na Vítězný únor udělali kostlivce s nápisem "Nový čas na orloji bije, náš únor patří do jara" - Nezval. Ale to už bylo 1985-89. Taky tam byla ale šikana vůči jednmu klukovi, co měl politické rodiče, chudák. Třídní nám zakázal oslovovat ho soudruh, stejně jako několik dalších. Třídní nás duchovně vzdělával (byl "tajný" evangelík - zas tak moc tajný ne), ve školním sboru se zpívali duchovní písně. Jeden učitel branné výchovy byl pacifista a provokoval při návštěvě základny dotazy na cenu tanků a porovnával to s novými trmavajemi. Ruštinářka nosila časopis Nová doba/Novoje vremja, který vydával v ruštině na základě gorbačovské perestrojky a glasnosti ostrou satiru vůči režimu (v NDR ho pak zakázali). Deklarativní a hlasitý komunista byl pouze ředitel (a to ještě měl s MV KSČ, jak pak říkal svoje boje o existenci školy a natahal si tam řadu kvalitních, ale opozočních lidí, které však zneužíval a měl v hrsti) a pár dalších.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.