| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

babi, dej si sulc 😁

"Musím mít teplé jídlo" má řadu příčin, které jsou v různé míře ovlivnitelné či neovlivnitelné. A podle příčiny se to vztahuje i k různým definicím "teplého jídla", jak jsem psala výš.

První skupinou jsou důvody sociokulturní. Od návyku na tradiční jídlo, spojování si vzpomínek s comfort food.. po to, že teplé jídlo sdružuje - daleko častěji se konzumuje třeba s rodinou u jednoho stolu, čistě rechnicky to k tomu směřuje, aby nevystydlo. To souvisí spíš s tou definicí gastronomickou a i topinka či guláš teploty 30 st. tu může být vnímaný jako teplý.

Definice vztahující se k teplotě jídla jako takové (nad 37, obvykke podstatně víc) se týkají spíš jiné důvody.

Takivou skupinou jsou důvody senzorické - jídlo vyšši teploty mnohem výrazněji chutná a voní. Souvisí to s těkavostí, rozpustností v tucích atd., ve výsledku je to tak, že jídla se stejným obsahem treba cukru či soli nám chutnají slaněji a sladšeji teplá, proto konzumace teplého jídla vystačí s menším množstvím ochucovadel. Proto nejvíc cukru je ve zmrzlině, má-li chutnat stejně sladce jako dort nebo lívanec :)

Další kapitola jsou zdravotní důvody. A těch je rada a můzou se i různě kombinovat. (některé se týkají i mě :) ) Např. spousta alergenů se mění teplem, takže tepelná uprava umozní je jíst. Pak různé degradační změny, které probíhají v jídle, které po uvaření chladne a pak se jí až studené. Např. nárůst obsahu aminů, včetně histaminu, který dělá lidem s HIT problém. Nebo třeba nárůst obsahu dusičnanů (třeba v chladnoucím špenátu - proto se traduje, že se špenát nemá ohřívat, ve skutečnosti se nemá nechat vychladnout).
Nebo např. problémy s motilitou zaživacího traktu, kdy některé teploty či konzistence můžou rozhazovat peristaltiku a být tim nepříjemne. Nebo treba (ne úplně objasněná) nesnášenlivist některých teplot ci konzistencí u lidí s autistickými rysy, s ADHD a dalšími...
A pak treba ta už zmiňovaná mikrobiologická bezpečnost jídla čerstvě "dezinfikovaného" zahřátím pro lidi s nějakou formou zranitelnosti v tomkle směru. Může se to i různě kombinovat, ta vyšší mikrobiální zátěž zároveň štěpí bílkoviny za vzniku zmíněných aminů a tak.


Lidé, kteří "musí mít teplé" obvykle vědí, který důvod je kbtomu vede, a tak se jim i liší defonice toho teplého jídla. Problem s motilitou může řešit zahřátí sousta studeného sendviče se sýrem a mrkvi douskem teplého čaje. Alergikovi na sytlrovou mrkev to nepomůže, ale může pak tu vařenou mrkev sníst i vychladlou. Kdo chce cítit výraznost tekouciho horkého sýra, ten nedocení studený sýr, ani vychladlý po predchozím roztečení, a chce sendvič čerstvě zapečený... a tak dál :)

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.