| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Kat - "MaMar, tak tady se ale bavíme o konkrétní lokalitě, která je (už, skoro už???) vyloučená a je romská. Nebo ne?"
Ano, Mojžíř sice nijak zblízka osobně neznám, ale syn zná dobře Ústí, a vím od něj, že je to opravdu problematická lokalita. Proto docela chápu rozhodnutí té pizzerie.
Proč ale tato a podobné vyloučené lokality vznikly, to je hodně složité, souvisí to s historií minimálně od 2. světové války (vylidněné Sudety, nábor pracovní síly v romských osadách na Slovensku, rozpad původních komunit, nízká kvalifikace, situace ohledně nájemního bydlení, atd. atd.) Jenže to, že v těchto lokalitách žije převaha Romů neznamená, že ty problémy jsou typicky romské. Bohužel v očích mnoha lidí z majority to tak je, často se nadřazeně mluví o Romech obecně jako o nepřizpůsobivých, přitom to, co patří ke skutečné kultuře a tradici Romů (a jsou ještě rozdíly mezi jejich různými skupinami) nikoho neohrožuje.

Několik let jsme jezdili s mou romskou pěstounskou dcerou za jejími biologickými příbuznými do Chánova. Taky vyloučená lokalita, ale přesto, že jsem tam zažila ještě naprosto vybydlené paneláky s hromadami odpadků, (a pak sledovala, jak se sídliště postupně uklízí a opravuje - byla to i pracovní příležitost aspoň pro pár místních lidí), nikdy jsem se tam necítila nějak ohrožená.
Taky jsem měla v životě pár nepříjemných zážitků s někým z Romů, ale ze zkušeností s tím, co docela často zažívaly a zažívají od lidí z majority moje romské pěstounské děti a romské děti mých přátel, které se přitom způsobem života ani chováním nijak neliší od jiných dětí, jenom proto, že jsou snědší, prostě vím, že oni těch nepříjemných zážitků mají mnohem víc.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 7+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.