Deníky Fotoalba Recepty Bazar Vzkazy
   Hlavní stránka deníků 

Patří do deníku

Bylinky

Autor: Flylady , 15.9.2005

Datlice Klárka7/04aFilda 9/00


Holky mám slušnou zlušenost s bylinkama firmy nohel garden.Prodávaj buď jednodruhové,nebo i mix.Ten mix je docela fajn a přežije mi doma i zimu. Jsou to semínka.Pokud je hodíš pod sáček a na sluníčko,tak za 2 týdny jsou docela už použitelné a hlavně prořídlé místa se mohou průběžně dosypávat dalšímy semínky


to se sežene třeba i v Kauflandu,nebo spíš baumax,bauhaus,Obi a takové.Adresu neznám.ledaže,jo jsou...http://www.nohelgarden.cz/


Velmi dobrá základna bylinné zahrady je složena z níže uvedených 10 základních bylin.
1. Fenykl obecný
2. Heřmánek lékařský
3. Meduňka lékařská
4. Měsíček lékařský
5. Rozmarýna lékařská
6. Šalvěj lékařská nachová
7. Šišák
8. Třezalka tečkovaná
9. Tymián obecný
10. Yzop lékařský

Bylinkový truhlík

Obyvatelé panelových bytů mohou pěstovat bylinkyv truhlíku za oknem či na balkóně. Bylinky v nádobách sice porostou spokojeně i několik let, ale k získání zaručeně zdravých rostlin se doporučuje každé jaro čerstvá sazba.
Vyberte si pomalu rostoucí rostliny, dostupné, atraktivní, pestrobarevné odrůdy. Zjistěte si, jaké výšky dorůstají vybrané rostliny. Výšší byliny vysaďte vzadu, plazivé k okraji.
1. Šalvěj lékařská
2. Meduňka lékařská
3. Tymián obecný
4. Heřmánek římský
5. Máta peprná
6. Černohlávek obecný
7. Popenec břečťanový
8. Bukvice lékařská
9. Bazalka pravá

Pěstování
Naplňte misku dobře provlhčeným kompostem. Rozhoďte na něj semena. Velká semena zakryjte lehce zeminou. Přikryjte misku sklem. Uložte na teplé místo (20°C).
Naplňte květináč kompostem. Jemně semenáčky vytáhněte z misky a vložte jej do malé jamky v květináči.
Některé rostliny rostou tak rychle, že ostatní bylinu dusí. Potřebují proto zastřihovat a kontrolovat. Zastřihávání je omezeno pravidelnou sklizní natě na sušení. Zastřiháváme byliny v pozdním létě nebo brzy na podzim, na výšku 10-15 cm nového porostu. Následující rok časně zjara zkraťte nové výhonky o 2,5 cm. Dbejte na to, aby vždy zůstala část zeleného výhonku
Řízkování kořene
Kořeny byliny rozdělte na podzim buď pomocí malé vidličky páčivým pohybem (pažitka) nebo ostrým rýčem brzy z jara (libeček), právě když začne růst.
Po oddělení přesaďte a důkladně zalijte. Příklady: meduňka, tymián.
U některých bylin stačí odebrat šlahouny a zasadit je (oman pr., heřmánek řím.,máta pep.).
Řízkování natě

Vyberte vhodný výhonek. Odřízněte jej tak, aby na něm zůstalo původní očko z hlavního stonku. Vložte jej do kalíšku s hormonovým práškem na zakořenění.
Květináček naplňte kompostem a řízek zasaďte. Dobře zalijte. Po pár týdnech by se ve spodní části květináčku měly objevit kořínky. Jednotlivé řízky přesaďte do větších květináčků.

Princip sběru
Sbíráme jen tolik bylin kolik jich potřebujeme nebo na zásobu na zimu - ne déle. Tím jsme povinováni k přírodě.
Omezíme se na byliney které sami dobře známe a můžeme s jistotou určit. Zvláště při vykopávání kořínků je nutná maximální opatrnost, protože se jinak, přinejmenším na místě nálezu vymýtí. Vždy má několik rostlin ještě zůstat zachováno, trhá se jen ta část rostliny. kterou potřebujeme.

Oznámkujte článek (jako ve škole)!
1 2 3 4 5
výborný nedostatečný
Průměrná známka: 1 (známkovalo 2 čtenářů)
Zobrazeno doposud 1103 x.
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.