| Pippi | 
 |
(21.5.2013 11:21:07) Minulý týden nám přišlo roční vyúčtování za byt. Problém je v tom, že vyúčtovány byly pouze zálohy. Volala jsem na družstvo, jestli nám pošlou taky vyúčtování domovního fondu, ale moc se divili,prý nic takového nedělají. Údajně by nás domovní důvěrník měl na schůzi seznámit s investicemi, nicméně ani on nám asi neukáže žádné papíry s vyúčtováním. Nevíte jestli je družstvo ze zákona povinno fond každoročně vyúčtovat? Platíme každý měsíc družstvu a vůbec nevíme za co. Družstvo spravuje spoustu domů, nejen náš, tak co já vím, jestli naše peníze jdou skutečně jen na nás?
|
| papírník | 
 |
(21.5.2013 11:35:34) Nevim jestli musí,ale v našem družstvu ho každý rok máme.
|
| Martina, 3 synové | 
 |
(21.5.2013 11:49:20) V našem taky - stav fondu oprav je k nahlédnutí u domovního důvěrníka, na schůzi probírame co a jak, můžeme se na všechno zeptat, vyjádřit se k tomu a dát návrhy.
|
| Pippi | 
 |
(21.5.2013 11:52:38) Díky, já zkusím tomu důvěrníkovi zavolat, jestli to má k dispozici. Bydlíme tu skoro dva roky a schůze nebyla ani jedna.
|
| Lída+2 | 
 |
(21.5.2013 12:03:48) Pippi, když je nebude mít ten za váš vchod...musí je mít ten za celý dům. Fasuje je od družstva...vždy koncem ledna.
A každý měsíc má faktury...takže je přehled co se zaplatilo a co ne.
|
| Pippi | 
 |
(21.5.2013 15:03:06) díky, to jsem nevěděla
|
|
|
| radka | •
 |
(21.5.2013 12:12:39) záleží, co má družstvo ve stanovách
|
|
|
|
|
| Lída+2 | 
 |
(21.5.2013 12:02:36) proč by to neukázal....ty papíry má určitě u sebe a jsou k nahlédnutí.....
|
|
| Moncaka | 
 |
(21.5.2013 12:05:01) My máme družstvo taky veliké, celé město a 3 vchody máme společnou samosprávu. Fond oprav se nevyúčtovává ve smyslu, že by se přebytky vracely zpět, ale šetří se na velké investiční akce. Na schůzích by mělo být řečeno kolik je ve fondu peněz. Vím, že hodně peněz požírají kontroly a opravy výtahů, hodně pravidelné požární kontroly a jiné pravidelnosti, co ze zákona musí být. Vím, že poplatek ve výši cca 400 Kč do fondu oprav byl takový udržovací na ty pravidelné nutné poplatky a havarijní opravy. Aby se něco našetřilo (výtahy, okna na chodbě, střecha apod.) bylo nutno zvýšit poplatky na 2 tis. U nás se jedná o nízké domy (6 pater) se 2 byty na patře - proto to vychází docela draho.
|
| Pippi | 
 |
(21.5.2013 15:07:12) já vím, že nám peníze žádné nevrátí, o to mi nejde. Ale logicky chci vědět, jestli je ve fondu tolik peněz, kolik platíme, případně kdyby se něco opravovalo, kolik to stálo, a tak
|
| Lída+2 | 
 |
(22.5.2013 5:51:04) Pippi, ty by jsi měla vědět kolik se platí do fondu oprav za byt...teda za 1m2 tohoto bytu...a pak si lehce spočítáš...kolik tam každý měsíc...přiteče..... A to kolik se platí si musí odsouhlasit i ty co tam bydlí.....mění se to jednou za čas...1-2-3roky.
A pokud máte vyměněné stoupačky, vyměněný výtah...a podobně....oprava střechy nebo zateplení...může se něco z toho splácet......,ale i tak to na tom vyúčtování je vidět.
proč si nedojdeš za někým z toho Vašeho vchodu a neřešíš to s ním.....měl by všechno vědět a mít. Pokud něco nemá má to ten hlavní domovník.
|
| Pippi | 
 |
(22.5.2013 11:27:53) Já vím,kolik platím. Dům je celý zrekonstruovaný a náš podíl na opravách je celý zaplacený. Logicky chci ale vědět,když např. všichni nájemníci/vlastníci zaplatí třeba 100tisíc, jestli v tom fondu je těch 100 tisíc, případně co se z toho platilo a kolik to stálo. Nevěděla jsem, že ty papíry má k dispozici důvěrník, to mi poradily až holky tady. Takže ho zkusím odchytit - on za dva roky žádnou schůzi nesvolal.
|
|
|
|
|
| berunka,M+M 11/04,M 01/08 | 
 |
(21.5.2013 12:17:34) My máme SVJ. Účet si necháváme za malý poplatek spravovat družstvem. Každý rok přijde vyúčtování na každý byt zvlášť a vyúčtování fondu. To dostanu jen já, jelikož jsem předseda SVJ. S tím vyúčtováním oběhnu všechny byty, aby každý věděl, jak na tom jsme. Domovník by měl nechat aspoň nahlédnout do vyúčtování, nebo ho třeba vyvěsit na nástěnku.
|
|
| Jana a Petra |
 |
(21.5.2013 13:00:15) Fond oprav se platí v SVJ. V družstvu se platí nájemné. O čem je vlastně řeč?
|
| Martina, 3 synové | 
 |
(21.5.2013 14:37:05) My v družstvu platíme nájemné, ale to má různé složky, které nám družstvo vyúčtuje: zálohy na vodu, teplo, výtah, osvětlení a úklid společných prostor, splátky úvěrů, splátky anuity, fond oprav...
|
|
| Pippi | 
 |
(21.5.2013 15:05:43) řeč je o fondu oprav. Je to jak píše Martina, v nájemném je zahrnut fond. Podotýkám, že my máme byt v OV, ale jelikož jsme v baráku jediní, spravuje nás družstvo. Takže my platíme zálohy plus poplatek družstvu za správu a samozřejmě fond oprav.
|
| Jana a Petra |
 |
(22.5.2013 8:00:11) On je rozdíl v tom vyúčtování.
Pokud jsi vlastník člen SVJ, tak platíš dlouhodobou zálohu na opravy, které se lidově říká "fond oprav". Protože je to záloha, tak by jí mělo SVJ každému jednotlivě vyúčtovat.
Člen družstva platí nájemné, které je zkalkulované z různých položek. Nájemné se nevyúčtovává. Samozřejmě, že člen družstva má nárok na informace, za co se utrácelo, ale spíš tak, jak psala dasa. Záleží i na stanovách družstva.
Pokud jsi vlastník bytu, tak neplatíš nájemné a družstvo by ti mělo udělat vyúčtování. Pokud jsi jediná, tak si s tebou asi neví rady. Ale ve všech případech máš nárok na informace, jen ta forma je pokaždé trochu jiná.
|
| Pippi | 
 |
(22.5.2013 11:24:50) Tipuju, že si neví rady. Nejsem členem SVJ, protože jako jediný vlastník bytu SVJ založit nemůžu. Družstvo je silně proti tomu, aby se byty převáděly do OV. Doslechla jsem se, že už se s nimi někteří družstevníci soudí a držím jim palce. Někdo mi tu psal, že já musím přece vědět, kolik platím do fondu. Samozřejmě že vím, ale je tak divné, že chci vidět papíry, jestli skutečně ve fondu je tolik, kolik tam být má??
|
| Jana a Petra |
 |
(22.5.2013 14:10:56) Na družstva se vztahuje obchodní zákoník.
http://business.center.cz/business/pravo/zakony/obchzak/cast2h2.aspx
Členská schůze § 239 (1) Nejvyšším orgánem družstva je schůze členů družstva (dále jen "členská schůze"). (2) Členská schůze se schází ve lhůtách určených stanovami, nejméně jednou za rok. Svolání členské schůze musí být členům oznámeno způsobem určeným stanovami. Na žádost jedné třetiny členů družstva nebo kontrolní komise, popřípadě 3 delegátů, zařadí představenstvo jimi určenou záležitost na pořad jednání členské schůze. Ustanovení § 182 odst. 1 písm. a) se použije přiměřeně. (3) Členská schůze musí být svolána, požádá-li o to písemně alespoň jedna třetina všech členů družstva, kontrolní komise, jakož i v dalších případech, určují-li tak stanovy. Jestliže představenstvo nesvolá členskou schůzi tak, aby se konala do 40 dnů od doručení žádosti, je osoba písemně pověřená osobami nebo orgánem, který požadoval svolání členské schůze, oprávněna svolat členskou schůzi sama. Členové představenstva jsou společně a nerozdílně povinni vydat této osobě na její žádost seznam členů, popřípadě delegátů družstva. (4) Do působnosti členské schůze patří:
a) měnit stanovy, b) volit a odvolávat členy představenstva a kontrolní komise, c) schvalovat řádnou účetní závěrku, d) rozhodovat o rozdělení a užití zisku, popřípadě způsob úhrady ztráty, e) rozhodovat o zvýšení nebo snížení zapisovaného základního kapitálu, f) rozhodovat o základních otázkách koncepce rozvoje družstva, g) rozhodovat o zrušení družstva s likvidací nebo o přeměně družstva, h) rozhodovat o uzavření smluv podle § 67a a o jiných významných majetkových dispozicích, i) rozhodovat o prodeji nebo jiných majetkových dispozicích s nemovitostmi, ve kterých jsou byty, nebo s byty; takové rozhodnutí může členská schůze přijmout jen po předchozím písemném souhlasu většiny členů bytového družstva, kteří jsou nájemci v nemovitosti, které se rozhodování týká; to neplatí, jestliže družstvu vznikla povinnost převést byt nebo nebytový prostor do vlastnictví člena, který je nájemcem.
(5) Členská schůze rozhoduje o dalších záležitostech týkajících se družstva a jeho činnosti, pokud tak stanoví tento zákon, stanovy, popřípadě pokud si rozhodování o některé věci vyhradila. (6) Stanovy družstva mohou určit, že členské schůze budou konány formou dílčích schůzí. Při rozhodování se sčítají hlasy odevzdané na všech dílčích členských schůzích. Dílčí členské schůze nemohou rozhodovat o zániku družstva, přeměně družstva podle zvláštního právního předpisu a v dalších případech, určují-li tak stanovy. (7) Není-li s ohledem na rozsah družstva dobře možné svolávat členskou schůzi, mohou stanovy určit, že v rozsahu jimi stanoveném plní působnost členské schůze shromáždění delegátů. Každý z delegátů se volí stejným počtem hlasů. Stanovy mohou určit odchylky, pokud jsou nutné vzhledem k organizačnímu uspořádání družstva. (8) Není-li členská schůze schopna se usnášet, svolá představenstvo náhradní členskou schůzi tak, aby se konala do 3 týdnů ode dne, kdy se měla konat členská schůze původně svolaná. Náhradní členská schůze musí být svolána novou pozvánkou s nezměněným pořadem jednání. Pozvánka musí být odeslána nejpozději do 15 dnů ode dne, na který byla svolána původní členská schůze, nejpozději však 10 dnů před konáním náhradní členské schůze. Náhradní členská schůze je schopna se usnášet bez ohledu na ustanovení § 238 odst. 3. Obdobně se postupuje, byla-li členská schůze konána formou dílčích členských schůzí a schůzí shromáždění delegátů.
|
| Jana a Petra |
 |
(22.5.2013 14:12:03) Družstvo by mělo zveřejňovat účetní závěrku na: www.justice.cz
|
|
|
|
|
|
|
| Gladya, bývalá dasa, | 
 |
(21.5.2013 13:01:35) Družstvo, pokud vím, musí předkládat na členské schůzi zprávu o hospodaření a plánovaných investicích, kromě představenstva by mělo existovat něco jako kontrolní komise. Konkrétní kontrolní mechanismy se asi mohou lišit podle toho, jak to má družstvo ve stanovách, ale představenstvo si určitě s fondem oprav nemůže dělat co chce a za hospodaření odpovídá členské schůzi.
|
| Inka | •
 |
(21.5.2013 13:33:31) Holky, zrovna ted to resim, my mame spravcovskou firmu, ktera se stara o barak a o ucetnictvi, ale ma v tom neskutecnej bordel. Proto bych se chtela zeptat: Znate na Praze 6, nejakou spolehlivou firmu, ktera se stara o baraky? Nejlepe takovou, se kterou mate vlastni zkusenost. Moc dekuji, byla bych opravdu moc vdecna za kazdy typ.
|
| PJana | 
 |
(21.5.2013 19:26:29) Nikoho konkrétního neporadím. Poohlédla bych se po nějakém zaběhnutém starém bytovém družstvu. Ta se teď často orientují právě na služby související se správou domů. Mají na to lidi, zkušenosti a ani nebývají až tak moc drahé.
|
| Pippi | 
 |
(21.5.2013 20:27:56) Naše družstvo je zavedené ažaž. Vedou ho už sto let stejní důchodci, nepružní a neochotní cokoliv měnit.
|
|
|
|
|
|