| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Dotaz na DŠ

 Celkem 3 názorů.
 Jižan 


Dotaz na DŠ 

(26.9.2013 21:55:25)
Ahoj, jdu si pro radu ohledně domácího vzdělávání dítěte cizince v ČR.

Citace z diskuze Domácí vzdělávání v Německu - odebrání detí:

Nasi sousedi, pred cca 5 lety to zazili na vlastni kuzi- oba z ruska (nebo ukrajiny, to je fuk, jedna z tech dvou zemi), leta tu pracovali, meli dceru tehdy 10 letou, ktera zila u pribuznych v Rusku. V lete prijela na prazdniny za rodicema, a pak se nejak domluvili se skolou v jeji zemi, ze zustane par mesicu tady u rodicu a pak se vrati zpet do svyho rocniku ve skole, udela naky zkousky ci co, proste latku si dozene. Rodice ji tu prihlasili k pobytu (povinnost prihlasit se tusim do 2 tydnu, jinak hrozi pokuta), a mysleli ze je vse vyreseny. No nebylo- den po zacatku skolniho roku se dopoledne objevili urednici z Jugendamtu v doprovodu policie a holku tak, jak byla, odvedli do skoly (teda nechali ji aspon se oblict ) Ta v soku, neumela nemecky ani pozdravit, nemela tu zadny veci, nic. Rodice byli radi, ze vyvazli bez pokuty. Odpoledne narychlo jeli kupovat skolni potreby, batoh atd. a od druhyho dne sporadane mastila do spadovy skoly. Ve finale tu zustala tusim 3 roky, nakonec se ji tu zalibilo

===

Zajímalo by mě, jak by se podobná situace, jako s tím ukrajinským dítětem, řešila v CR. Dejme tomu, že matka s dítětem (oba cizinci) přijede do CR na půl roku nebo i déle a chce s dítětem provozovat domácí školu. V domovské zemi splňují všechny zákony a nařízení, z téhle strany je vše v pořádku, avšak podle českých směrnic matka nesplňuje požadavky na domácího učitele.
Angažovaly by se nějak české úřady, nebo by je nechaly žít? Nemáte s tím někdo zkušenost? Na netu se mi nedaří vyhledat tuhle konkrétní informaci, pouze info o povinné školní docházce dítěte cizince.

 sally 


Re: Dotaz na DŠ 

(27.9.2013 6:59:28)
No já myslím, že to záleží na tom, jaké má to dítě občanství - a pak taky na tom, jak to má s trvalým pobytem. Z mojí zkušenosti před mnoha lety (třinácti) se o děti s cizí státní příslušností české úřady nezajímaly - zase nevím, jak by to fungovalo s dítětem, které má dvojí státní příslušnost, tj. českou + nějakou další.

Tyhle zákony se pořád mění (ještě cca před rokem a půl, možná dvěma měly děti s českým občanstvím POVINNOST plnit ČESKOU povinnou docházku - tj. dojíždět pravidelně na přezkušování atd.). Teď už ta povinnost není, takže děti, které dlouhodobě žijí někde ve světě můžou chodit do místní školy a nedělat českou školu - ledaže by chtěly zpět do české školy, pak by dělaly vyrovnávací zkoušky.

Tohle by chtělo fakt nějakého odborníka a probrat přesně konkrétní případ. Má to dítě jen cizí občanství, nebo má i České? Může se to odvíjet i od legálního statutu rodičů (občanství / trvalý pobyt / dvojí občanství / pracovní povolení atd.).
 Jižan 


Re: Dotaz na DŠ 

(27.9.2013 19:35:04)
Sally, děkuji za odpověď.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.