| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otec a syn

 Celkem 71 názorů.
 arantxa 


Téma: Otec a syn 

(15.9.2015 20:41:10)
Můj manžel se synem vychazí dobře, ale jakmile po něm něco chce, tak se sekne a nic s ním nehne. Prostě čeká dokud tatínek nevybuchne, protože ví, že pak odejde a nebude to muset dělat popř. to bude dělat se mnou. Manžel je podle mě trpělivý, vždy se mu to snaží vysvětlit, pak až zvýší hlas, ale on prostě vůbec nereaguje. Když tu stejnou věc po něm chci já, udělá to. Nechápu to, protože já po něm většinou chci více než táta. Už jsem z toho nešťastná.Když je nechám samotné doma, tak po návratu jen slyším, jak si jeden na druhého stěžují a já stojím mezi nimi jako nějaký mantinel. Máme teď ještě jedno dítě a já se prostě nemůžu roztrhnout, abych dělala všechno s oběma. Dcera navíc prochází obdobím separační úzkosti, takže když s ní nejsem pláče. Navíc mám pocit, že manžel to bere jako chlap dost špatně.
 margotka78 alias shit-roller 


Re: otec a syn 

(15.9.2015 20:43:56)
Prostě 2 kohouti..Počkej na pubertu ( myslím takových těch 15- 16, ne prepubertu..)To bude maso.
U nás ještě komplikované, že je to nevl. otec. Sice se neperou, ale občas na ně musím vlítnout, ať se neštěkají kvůli kravinám a nedělají zbytečně dusno. To pomáhá.
Radu nemám. Snad jen vydržet. ~;)
 Alraune 


Re: otec a syn 

(15.9.2015 23:43:35)
To nebude kohoutama, mám doma to samé a mám dceru :) Co jí řekne otec, bojkotuje. A fakt je, že on jí to taky blbě říká, snadno situaci vyhrotí a pak mi to hodí na krk.
 withep 


Re: otec a syn 

(15.9.2015 20:57:32)
Co přesně po něm chce (jde spíš o povinnost nebo o laskavost)?
Kolik je synovi let?
 arantxa 


Re: otec a syn 

(15.9.2015 21:50:20)
Synovi je osm let. Většinou se jedná o povinnosti ze školy, ale může to vyvolat i žádost,aby se šel vysprchovat. To jestli jsem doma nebo ne to neovlivňuje. Např. dnešní večerní situce: manžel chtěl po synovi,ať donese knížku,co čte do školy (já jsme v té době uspávala dceru). Syn však odmítl s tím, že se mnou čte až po pohádkách. Manžel mu řekl, že pak bude unavený, takže budou číst teď a pohádky mu pustí zpětně. Syn to však stále odmítal,několikrát mu žádost zopakoval,pak se dohadovali a nakonec to skončilo tím, že syna poslal do pokoje bez pohádek a sám šel naštvaný spát. Vím, že syn nerad čte a pokud je to jen možné vyhýbá se tomu, takže jsem to nakonec byla já, kdo s ním četl, ale pohádky už neměl (jako trest).
 Tante Bante 


Re: otec a syn 

(15.9.2015 21:54:58)
Nejstarší syn tohle dělal taky, jeho táta to nikdy nezvládl a taky dneska, když už je syn dospělý, má tátu rád, ale naprosto ho nebere vážně (a nikdy nebral), což není moc dobré.
 Liki 
  • 

Re: otec a syn 

(15.9.2015 22:06:26)
Tak to se synovi nedivim. Některé děti jsou dost konzervativní, zvlášť ve sledu událostí před spaním. Případně bych klukovi dala vybrat - buď budeme číst teď a pak dáme pohádku, nebo budeme číst až po pohádce, ale v tom případě bude pohádka krátká.
 TiNiWiNi 


Re: otec a syn 

(15.9.2015 22:33:59)
Při této situaci bych reagovala jinak. Taťka jej poslal do postele bez pohádek a bohužel TY jsi podryla jeho autoritu, protože jsi to "udělala" jinak a po svém, abys synovi vyhověla. Dala bych si na to pozor a v nadcházejících dnech bych přísně trvala na tom, co řekl tatínek a stála bych za svým mužem. Jakmile uvidí, že tatínkovo slovo platí stejně jako tvoje, bude domluva lehčí.
Stalo se to u nás mnohokrát, někdy jsem spílala manželovi za nedostatek empatie, ale heslo bylo :"Udělej to tak, jak ti řekl taťka." Můj muž to zase opětoval vůči mně. Děti nás prostě proti sobě nepoštvaly.
 Fren 


Re: otec a syn 

(15.9.2015 22:53:35)
přesně tak,neskutečné,jak lidi mají problém s elementární výchovou a takový malý spratek bude furt čeřit vodu a prudit i večer,ne~o~
 arantxa 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 8:49:48)
On šel spát bez pohádek, ale do školy úkol tzn.čtení, které měl udělat s tatínkem, udělat musel. Někdo s ním ty povinnosti do školy dělat musí? Když nebude chtít dělat úkol s tatínkem a on ho pošle do pokoje, tak má jít na druhý den do školy bez úkolu?
 Ruth 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 9:03:22)
Ano, měl jít do školy bez úkolu.
Raději pětku nebo poznámku než ukazovat osmiletému, že jeho slovo v rodině je hlavní. A že bude po jeho. Na jedné straně nemám ráda dlouhodobé plány a přemýšlení co bude za deset let u maturity (to je jiná diskuse, vím), ale - puberta přijde. Co potom, bude vše jak teď? Výchova nejsou jen známky. A jak asi se cítí manžel? Že malý to hraje tak, až velký řve? Řvát se nemá, to je fakt, nechválím manžela, jen by sis měla všimnout, že potřebuje podporu od tebe.
 Alena 
  • 

Re: otec a syn 

(16.9.2015 9:08:00)
Pokud uvazujes takto, nedivim se, ze ma tvuj manzel se synem problemy. Syn mel ukol - cteni, otec se nabidl, ze to s nim udela, syn odmitl .... a tim to pro me konci, jde bez ukolu (druhy den by cetl doma dvojnasobny cas ). Predstava, ze priskakuju a delam s nim neco, co nechce kvuli svemu rozmaru delat s otcem, je mi opravdu cizi.
 Anni&Annika 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 9:08:52)
ne arantxo...ty jsi tam mela jit a rict, ze pokud syn neudela to, co po nem otec zada /a ze jsi na otcove strane/, ze at nepocita s tim, ze to s nim jeste nekdy budes delat ty. Ze kdyz ma otec tenhle styl, ze jeste neznamena, ze je horsi /dle me lepsi/. A ze jestli cist nebude a zitra ze cteni dostane za 5, tak ze to pociti na kapsnem /ci na necem jinem/.
Pak bych se otocila a sla.
 Suza007 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 9:16:50)
Z vlastní zkušenosti vím, že je to někdy hodně těžké, zvlášť když s manželem úplně nesouhlasíš, ale Anni i ostatní mají pravdu - měla bys podpořit manžela a ne ustoupit synovi.
 Líza 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 9:43:59)
Ne, tatínek se nemá urážet a má trvat na splnění toho, co požaduje. Ne ho posílat bez úkolu do pokoje.
 Analfabeta 
  • 

Re: otec a syn 

(16.9.2015 10:46:36)
Proč by nemohl? Je to taky jen člověk. Chtěl synovi pomoci, ten odmítl - tak kopnout do zadele.
U nás to byl třeba jeden z důvodů rozvodu: tatínek mne nutil poslouchat dítě. Byl upozorněn, že toto teda ne. Podruhé, potřetí, pak jsem vypěnila a ruply mi nervy. Když se přidaly další neshody, bylo na rozvod zaděláno.
 Marika Letní 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 11:08:04)
"Když nebude chtít dělat úkol s tatínkem a on ho pošle do pokoje, tak má jít na druhý den do školy bez úkolu?"

ANO, přesně tak. Je to synova volba, ve škole si ponese důsledek svého "šprajcu". V 8 letech to už jistě chápe.
 Alena 
  • 

Re: otec a syn 

(16.9.2015 11:28:09)
KOnvalinko,
".. ale už se vidím, jak ve škole vysvětluji paní učitelce, že dítě nebylo připraveno na vyučování, protože nechtělo číst s tatínkem a já jsem nechtěla podrývat jeho autoritu..."

to je fakt uplne cizi mysleni, ja se vzdycky divim ... proc bys TY mela neco nekde vysvetlovat, to je prece vec ditete??
 Alena 
  • 

Re: otec a syn 

(16.9.2015 11:32:28)
A ona by ti volala hned druhy den domu, jaktoze dite neumelo precist odstavec?
 Ruth 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 11:39:02)
No však jsem psala, i poznámku i pětku je někdy lepší dostat, než takový "systém" doma.
 Markéta s párkem 
  • 

Re: otec a syn 

(18.9.2015 10:39:48)
Co když to bude trvalý?

Já mám děti ve věku 11 a 7 let.

Mladší potřebuje každodenní spolupráci a kontrolu při přípravě do školy, ale starší v podstatě taky. Ne, že bych s ní musela číst, ale ptát se, co má za předměty, jestli si vše zopakovala, vyzkoušet ze slovíček apod.

Chodím domů ve stejnou dobu jako manžel a vzhledem k tomu, že mám na krku i domácnost a vaření, tak prostě nemůžu stihnout všechno.

Vloni se podvolil mému vysvětlování a měl mít teda na starost klukovu přípravu. Dopadlo to tak, že se ho dvakrát týdně zeptal, jestli má vše nachystané a spokojil se s odpovědí "ano", aniž by to zkontroloval.~8~ A já pak ráno řešila, že se penál válí v pokoji, sešit v obýváku apod. Kluk furt nosil "poznámky", že mu chybí věci, nedělá přípravu apod. Když jsem to předávala manželovi, tomu to bylo fuk, že je to malej kluk, že holt zapomíná, škrábe apod. Že z toho vyroste. A já přece nebudu učitelce vykládat, že klukovu přípravu má na starosti manžel, kterej na to kašle, to není její problém.

Letos jsem to tedy vyměnila a měl by se věnovat té starší. Ale i u ní vidím, že se tomu nevěnuje soustavně. Já se jí zeptám, co má druhý den za předmět a když mi řekne, že AJ, tak jestli umí slovíčka. A ona přinese učebnici, ať jí vyzkouším. Tak jí pošlu za tátou, že já vařím. Tak on jí jakžtakž vyzkouší. Ale zase to musím hlídat já.~Rv

A nevím, co s tím, protože on je přesvědčen, že děti jsou chytré a známky nejsou důležité. ~a~
 Alena 
  • 

Re: otec a syn 

(16.9.2015 11:35:26)
a navic tohle "nechtelo cist s tatinkem" to je teda take dobra vymluva.
 Lída+4 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 12:47:49)
To je ale i tvoje věc, jak si to necháš nastavit.
 Lída+4 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 11:30:39)
Konvalinko, ale to dítě se to taky musí někdy naučit - proč ne teď?
 Marika Letní 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 11:38:33)
Konvalinko "A opravdu ne každé dítě v 7 letech pochopí důsledky ve škole"

Dítěti je 8, ale to je už jen detail. Ty máš prostě zarytý názor, že školák nechápe důsledky svého chování a nemůže si namazat rohlík nebo vzít jogurt z lednice. Realita je jinde. Čím dřív to pochopíš, tím lépe. ~;((
 Marika Letní 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 11:40:40)
Konvalinko "už se vidím, jak ve škole vysvětluji paní učitelce, že dítě nebylo připraveno na vyučování, protože nechtělo číst s tatínkem a já jsem nechtěla podrývat jeho autoritu"

Když už přistoupím na tuhle představu, (že mám já, jako matka, vítr z učitelky, že s ní musím komunikovat), tak ANO, přesně tako bych jí to vysvětlila.
 Liliana 
  • 

Re: otec a syn 

(16.9.2015 12:08:18)
"Je to synova volba, ve škole si ponese důsledek svého "šprajcu". "

Já bych tedy neřekla že je to tak jednoduché. Nejde jen o obyčejný "šprajc", jeho součástí je to, že tatínek nerespektuje způsob učení tak jak se ho syn učí ve škole, a také nemá trpělivost se synovými chybami (logicky většími když ho to jednorázově nutí dělat jinak než jak se to učí). Respektovat metodu školy je snad základ spolupráce rodiče ze školou.

A taky nerespektuje synovu povahu kdy z toho tady zjevně vyplývá potřeba určitých rituálů, dodržování harmonogramu apod. Prostě některé děti to tak mají, i dospělí koneckonců.

Dítě má bez reptání přijmout změnu, a to je mu 8, ovšem dospělý, navíc rodič ji přijmout nedokáže (např. že se dítě učí jiným způsobem než jak má on zažito ze svého mládí) ?

Mně tedy osobně přijde víc "zašprajclý" rodič, který toto nedokáže pobrat. I přes vysvětlování manželky si prostě "jede po svém". Tohle fakt nechápu.

O smyslu provedení úkolu zcela jinak než jak se postupuje ve škole - u čtení, v 1-2 třídě, dost pochybuji, spíš je to kontraproduktivní a dělá to děcku hlavě zmatek. A že se stejně nepocvičí v tom co po něm bude požadováno další den ve škole je snad dost zjevné. To ho vážně nemusí dělat vůbec.
Důsledky provedení úkolu s tatínkem nebo vůbec vidím totožně, spíš hůř to první.
 Marika Letní 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 12:19:43)
Liliano, zakladatelka dala to večerní čtení jako příklad. Ne jako jediný problém. Tedy IMHO nemá smysl řešit, zda je takové čtení nebo makové čtení lepší, když problém je v jakékoli věci, kterou chce po synovi otec. Takže jako ostatní v diskuzi vidím problém právě v tom nepodpoření otcova rozhodnutí, nikoli v nedodržení postupu, na který je syn zvyklý. Rituály jsou fajn, ale nesmí se z toho stát dogma. Přece každý den (večer) neprobíhá na 100% stejně.
 radka 
  • 

Re: otec a syn 

(16.9.2015 12:28:15)
vidím problém ne v nepodpoření otcova rozhodnutí, ale v samotném otcově rozhodnutí
prostě výchova stojí nějakou námahu, ono je strašně jednoduché se urazit, vykašlat se na to a ať se stará manželka
prvotně je to problém otce
 Ruth 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 12:36:03)
Docela by mě zajímalo, jak fungovali otec a syn předchozích cca 6 let.
 TiNiWiNi 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 11:10:11)
Já jsem to pochopila, že nebyly pohádky, ale nemělo být ani čtení, ty jsi přebrala to čtení na sebe, místo toho, aby jsi stála za svým mužem a řekla synovi, že čtení už mělo být hotové. Poslala bych ho spát a basta. Pokud by se nechtěl sprchovat, tak opět..."Do postele jdeš bez sprchy, měl jsi to udělat, jak říkal taťka."
Já chápu, že TY bys ho neposla do postele bez sprchování a do školy bez domácího úkolu. A právě, že ty to "uděláš" jinak dodává synovi kuráž se kdykoli tatínkovým rozkazů vpříčit.
A opravdu jsme to měli stejné. Chovala jsem se jako ty. Jenomže mám manžela, který mi dokázal vykomunikovat bez emocí a hádek, že JÁ nejsem ta jediná, která má univerzální pravdu jak na "výchovu". Že naše děti mají dva rodiče, tedy dva různé vzory ve "výchově". Jediné, co můžeme dělat, je vždy stát při sobě a nepodrývat si autoritu (i když jsou rozhodnutí partnera někdy kruté, blbé, nesmyslné).
 ruže červena 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 13:36:28)
U nás to fungovalo,tak že jsme vždycky podpořili toho druhého já nikdy neobcházela manželuv příkaz a on muj
 Marika Letní 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 10:57:16)
"Taťka jej poslal do postele bez pohádek a bohužel TY jsi podryla jeho autoritu, protože jsi to "udělala" jinak a po svém, abys synovi vyhověla."

Souhlasím. Nakonec syn prosadil svou, nečetl s otcem. Nediv se, že tátu neposlouchá, když ty neguješ jeho rozhodnutí.
 Alena 
  • 

Re: otec a syn 

(16.9.2015 9:08:57)
Myslis, ze dite si ma vybirat s kym bude delat ukol? Ja si to tedy nemyslim, dela ho s tim rodicem, ktery na to ma cas.
 Kapradina 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 9:12:29)
Mě zase přijde logické vysvětlení, že po pohádkách bude unavený.

Antraxo,
rozumím tomu, že když jsi s dětma doma sama a jdeš uspávat dceru, pustíš synovi pohádku a čte až po usnutí sestry tj. po pohádkách. Ale nemusí to být pravidlo, nevím, proč tátu neposlechl a raději si nechal pohádky zakázat než aby se na ně podíval po čtení s ním. Stejně to čtení pak bylo na tobě. Spíš mi to přijde jako že syn vyžaduje výlučně tvou asistenci, protože ji má i dcera. Nežárlí trochu na sestru a pozornost, kterou vyžaduje od maminky?
 arantxa 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 9:27:30)
On tohle dělal i před narozením dcery.

Včera říkal, že tatínek mu nabourává harmonogram a že raději čte se mnou, neboť když udělá chybu, tatínek na něj křičí a chce, ať toho čte více. Navíc tatínek po něm stále vyžaduje jinou metodu čtení než oni dělají ve škole a nenechá si to vysvětlit. Prostě těch faktorů je více.

Jinak to nejsou jen DÚ. Jiný den mu řekl, ať se jde osprchovat. On řekl, že teď nechce, neboť si hraje s kostkami. Nakonec to skončilo tím, že jsem mu přikázala kostky po pěti minutách uklidit a jít do sprchy. Bez řečí šel.

 radka 
  • 

Re: otec a syn 

(16.9.2015 9:32:12)
prostě na otce prdí, žádná autorita, nula nula nic
měl by s tím otec něco dělat a držet byste měli spolu jako rodiče dohromady
 Anni&Annika 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 9:35:27)
arantxo...ale tady jasne vidis, ze problemem jsi ty...
kdyz ti syn vysvetli, ze to tatinek dela spatne, mela bys vecer /az budou deti spat/ s tatinkem probrat styl uceni. Rict, co po nich ve skole chteji a ktera metoda vyhovuje synovi. Ty radsi jdes a udelas to s nim sama.
Ay teda...nikdy neni na skodu, umet vic metod, takze ja bych manzelovi vysvetlila a pokud by si trval na svem, nechala bych ho pouzivat jeho metodu.
ZA chvili se totiz jinak dopracujete k tomu, ze i manzel se bude chovat tak, aby kluk nemel vubec chut se s nim ucit a vsechno zustane na hrbu tobe.
Takze je nech. nejak teda ani nechapu, proc by kazde cteni melo byt podle tvych predstav a s vybornym vysledkem /pocitam, ze si myslis, ze s tebou je to nejlepsi/....on to ten syn prezije i s tatinkem.
 arantxa 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 9:56:16)
Já jsem nepsala,že čtení se mnou je lepší, ale pokud má číst dítě genetickou metodou (po písmenkách) a tatínek po něm chce,ať čte po slabikách. Je to podle mě špatně a otci jsem to vysvětlovala.

Navíc tatínek většinou v tuhle dobu už spí a vůbec nemá zájem s ním jakékoliv úkoly dělat, takže je to všechno na mě. Spolu dělají úkol tak jednou za měsíc až dva.
 Anni&Annika 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 10:06:17)
arantxo...tak ted vypada tvuj muz jak lempl, co vlastn nema zajem...a pritom v prvnim prispevku pises, jak kdyby s klukem delal veci castejiatd...atd...

Manžel je podle mě trpělivý, vždy se mu to snaží vysvětlit, pak až zvýší hlas, ale on prostě vůbec nereaguje.

Tak ho nech at to dela jak chce. Jestli to dela 2x za mesic, tak mu ty slabiky nijak neuskodi. Pokud to s nim prevazne delas ty, musi uz kluk tuhle metodu ovladat vic a tudiz ani zadne slabiky nepotrebuje...~d~

Ad..v kolik delas s klukem ty ukoly, kdyz manzel uz davno spi?
 arantxa 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 10:08:54)
Úkoly děláme hned, jak přide ze školy ve tři, ale čteme až v půl osmé. Manžel brzy vstává (okolo 4), takže chodí spát před sedmou.
 Liliana 
  • 

Re: otec a syn 

(16.9.2015 9:43:03)
"Včera říkal, že tatínek mu nabourává harmonogram a že raději čte se mnou, neboť když udělá chybu, tatínek na něj křičí a chce, ať toho čte více. Navíc tatínek po něm stále vyžaduje jinou metodu čtení než oni dělají ve škole a nenechá si to vysvětlit. Prostě těch faktorů je více. "
to přesně jsem si myslela. Chápu že mezi tím lítáš, ale čemu se divíš, synovi se fakt nedivím.

A o že se tento přístup otce promítá i do jiných věci jako "pouhý" pokyn ke sprchování je pak jen logické. Nemá autoritu a důvěru dítěte, "neumí" to s ním. Jak z toho ven je těžké, bez změny přístupu otce se to nijak zvlášť asi nezmění, i kdyby ses ty na hlavu stavěla.
 Myšutka* 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 12:24:11)
Konvalinko, mám sice o něco staršího syna, než je syn zakladatelky, ale ne o moc. Mám nějaké ty dys a ještě další potíže. Do tří let s otcem nemluvil vůbec, pak ho pomalinku začal přijímat. Přesto spolu kluci MUSÍ fungovat, protože já často odjíždím do zahraničí. I přes všechny problémy syn chápe, že i tatínka je třeba respektovat. Tatínek má jiný styl, vysvětluje jinak, procvičuje jinak atp. Manžel sice dostává "návod", ale ten se spíš týká kroužků, kontrol u lékaře atp.

Zakladatelce bych radila dohodnout se manželem na pravidlech (opravdu není dobré chtít po děcku jinou metodu čtení) a pak už to nechat na těch dvou. Neposlechne tatínka? OK, tatínek si to s ním dořeší. Pokud se tatínek vztekne a odejde, tak je to chyba, ale neřešila bych to za něj. D9tko ví, že číst musí, tak ať si čte samo, nebo ať má poznámku. Učitelce bych klidně řekla, že dítě se vzteklo, číst odmítlo, takže klidně ať mu napaří poznámku, aspoň si uvědomí, že to bylo špatně.
 Clary 


Re: otec a syn 

(15.9.2015 21:02:19)
Vztah otce a syna je vždycky komplikovaný jako vztah matky a dcery.
Jak to popisuješ, že si tě berou za arbitra, se otec chová jako starší brácha. Je mezi nimi rivalita. Syn vycítil, že je otec slabší a dává mu to sežrat.
Otec bude muset získat autoritu. Pokud si ji včas nezíská, s přibývajícím věkem syna to bude horší.
 Tante Bante 


Re: otec a syn 

(15.9.2015 21:51:13)
Tak.
 TiNiWiNi 


Re: otec a syn 

(15.9.2015 21:19:17)
A ty jsi toho svědkem nebo se to děje jen a pouze v tvé nepřítomnosti?
 Epepe 


Re: otec  

(15.9.2015 21:19:36)
Kolik mu je?
Bavily jsme se o tom s kamarádkami a ve věku cca 4 let staršího kluka to potkalo všechny rodiny.
To se střetne taková animální prasíla chlapská (moje vysvětlení).
Chtělo by to tatínkovi nějak jemně naznačit, aby získal nadhled a odstup.
 Epepe 


Re: otec  

(15.9.2015 21:29:23)
U nás to vyřešila tchýně. Manželovi vyčetla pěkně otevřeně po maminkovsku. že je na syna moc tvrdý.
 Líza 


Re: otec a syn 

(15.9.2015 21:24:45)
No, tipuju, že dokud se bude otec nasirat a odcházet, nebude mít syn důvod toho nechat.
 arantxa 


Re: otec a syn 

(15.9.2015 21:52:51)
To jsem manželovi taky říkala. Podle mě syn jen čeká až zase vybuchne a on bude mít pokoj.
 Citronove koliesko 


Re: otec a syn 

(15.9.2015 21:37:17)
Chcelo by to vediet vek a modelovu situaciu. Pripadne aj pops ako sa sprava otec ked od neho chce nieco syn. U nas ked bol syn skolkar zabralo "oplatit". Chcem nieco ja po synovi, nevidi, nepocuje, nereaguje...na oplatku "nevidim, nepocujem, nereagujem" ked chce nieco on...nasledne sa ho opytam ci mu to takto vyhovuje a ci sa mu to paci ked sa spravam ako on? Nastastie uz z toho vyrastol.
 Citronove koliesko 


Re: otec a syn 

(15.9.2015 21:42:50)
Jo a este jedna vec, muzovi som musela vysvetlit ze po synovi nemoze nieco chciet "ihned teraz v tejto chvili" ak to nie je nejaka krizovka. Proste nemoze k nemu prist ked sa hra s legom a "pod ideme na bicykel", lebo syn sa sprajcne, nechce okamzite odlozit lego. Ma prist k synovi a povedat "pozri vonku je pekne, podme sa o polhodinku bicyklovat", syn nadseny, dostavia si a idu von. Btw muz tiez nema rad ak je naraz vytrhnuty z nejakej cinnosti a pozaduje sa po nom okamzite vykonat nieco co nie je akutne, takze syn je cely po nom.
 Tante Bante 


Re: otec a syn 

(15.9.2015 21:49:34)
Myslím si to samé, co Líza.
Když jsem ještě studovala, tak jsme měli takové rčení nebo jak to nazvat pocházející z katedry zoologie: "samci se rvou". Ono to tak je.
 Liki 
  • 

Re: otec a syn 

(15.9.2015 21:55:07)
Příště s ním vora. Proč by ho měl poslouchat, když tatínek nakonec odejde a syn to pak nemusí dělat? Mně když se sprajcne 4leta dcera, prostě se "nejede" dál, dokud se neuklidni/neudělá to. Manžel raději ustoupí, protože s ní není tak často, takže netrvá na (z jeho pohledu) maličkostech.
 Fren 


Re: otec a syn 

(15.9.2015 22:59:01)
jaký alfa samec proboha v tomto případě?? Tady je přeci hiearchie jasně daná!!

U nás spíš jak byli kluci větší měli tendenci se mnou diskutovat,slyšel to manžel-jejich otec,přišel,rázně utnul debaty a kluci museli začít fungovat tak,jak ponich bylo požadováno - říká se tomu pevná mužská ruka,kterou ti hošani opravdu moc potřebují,jinak z nich vyrostou pro partnerský život nepoužitelní hajzlíci
 stormer 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 13:05:50)
Nesouhlasím.
Naučit se diskutovat - tedy vlastně vyjednávat - je pro dítě pro další dospělý život určitě důležitější, než slepě poslouchat příkazy autorit. Potom z nich vyrostou nesvéprávní, nesamostatní jedinci bez vlastního názoru.
 Žžena 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 14:21:34)
Já myslím, že reálně je pro dospělý život důležitější naučit se plnit svoje povinnosti a být zodpovědný, než diskutovat o každém prdu. Jinými slovy, udělat taky něco bez keců okolo.
 Žžena 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 14:59:16)
jentak,
ale podle zakladatelky (která to čtení použila jen jako jeden z příkladů) k hádkám dochází až poté, co syn odmítá programově JAKÉKOLI otcovy požadavky.
Jako otcova urážející se reakce v pořádku není, na druhý straně dítě, co hraje takovýhle zaseklý hry s jedním rodičem, pro mne teda taky není vzorem efektivní komunikace.
 stormer 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 14:45:24)
Udělat něco bez keců okolo - samozřejmě. Ale umět si vyjednat pro sebe lepší podmínky, pokud mi něco hodně vadí - to je k nezaplacení.
 Žžena 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 15:03:14)
stormer,
to je soce hezké, ale u zakladatelky syna a muže nejde dávno o nějaké vyjednávání, ale o válku kdo s koho. To se v žádném případě nedá nazvat efektivním ani žádoucím komunikačním vzorcem, a to ani v případě, že má ta nebo druhá strana v něčem pravdu.
 stormer 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 15:12:15)
Žženo, to ano. Já jsem reagovala na Fren a její názor na výchovu.
 Mikita.miki 


Re: otec a syn 

(15.9.2015 22:33:44)
no jo, chlapci si vyříkávaj pozice a maminka pak ještě kuřátku co si před tatínkem hraje na kohoutka dělá kvočnu. naprdět mu. s chlapem hodit slovo bokem aby jak už tady padlo nebyl tak hrrr a jinak zastávat jednotnou hradbu a nenechat kluka vyhrát skrz tebe. když za tebou jeden či druhý přijde, navrhnout nějaké řešení, ale s tím řešením je zase poslat do boje a ať se dohodnou. a tatínka taky nenechat vyklouznout, když se nafučí a uraženě odejde, houby zmůže.
 Anni&Annika 


Re: otec a syn 

(15.9.2015 22:43:48)
no nevim...kdyz neco delam s dcerou ja, tak to delam ja a kdyz manzel tak manzel...nikdo se nikomu do niceho nemicha. Kdyz neco neprochazi u me, muze jit 100x za manzelem, slysi stejnou odpoved. Takze uz to ani nezkousi, vi, ze nepochodi.
Takze ja bych se do nich na tvem miste nepletla a nic za nikoho nedodelavala. Syn vi, ze kdyz tatu otravi, nabehnes ty. A to je spatne. Syn mozna ted trochu zarli na sestricku a chtel by te taky pro sebe. A tohle je jedna z mmoznosti, kdy nabehnes.
Takze bych radila..neplet se do niceho, pokud to neklapne, nechod to napravovat.~d~
 Fren 


Re: otec a syn 

(15.9.2015 22:50:35)
by se synek divil,když by místo výbuchu a násl.odchodu otce následovala řádná otcova nakládačka,vsadím se,že by začal fungovat ajncvaj; a vůbec neškodí pocítit pevnou otcovu ruku ,když si o to takto žádá~d~

co víc chceš slyšet-číst
 arantxa 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 8:51:43)
Tak fyzické tresty na syna neplatí. To máme odzkoušeno.
 Tizi 


Re: otec a syn 

(15.9.2015 23:47:03)
To má syn docela štěstí, to když manžel vybuchne, tak syn dostane přes zadek a tak si na něj nedovoluje. V tom případě skutečně stát za manželem a případné neshody vyřešit mimo doslech dítěte.
 Pruhovaná 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 3:13:50)
"popř. bude to dělat se mnou" - obávám se, že máš na situaci lví podíl tím, že muže nepodporuješ. Co by to kluk dělal na žádost otce, když to pak udělá s matkou a bude mít navrch nad vámi oběma- otce rozčílí (=vyhraje nad ním) a tebe zaměstná, ze se nebudeš moct věnovat sourozenci. Dvojí zisk :-).
Já bych nic nenapravovala, zásadně stála při otci (i kdybych si myslela, ze něčo dělá blbě) a kluka v tom nechala vymáchat.
I když teda chlap by si s malým klukem měl umět poradit... Bude hůř :-).
 Katka a 2 výrostci 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 6:34:16)
Oni chlapi jsou někdy az na ránu, jak to s děckama neumí. ..Ale to se nedá svitit,i tak musí rodiče držet spolu a vyříkat si to bokem.
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 7:46:43)
i když to třeba otec nedělá dobře, stát při něm, dítěti prostě neustoupit ... manžel podle mě dělá spousty spousty výchovných chyb, jako bych u nás byla alfa samec já (hrozně mi to vadí, ale on je prostě takový, nemá to v sobě), ale nikdy nejdu proti němu. Trvám na dodržení jeho požadavků a pak mu to vyčtu v soukromí, kdy to holky neslyší.
 Kudla2 


Re: otec a syn 

(16.9.2015 7:49:31)
Jano ~R^
 Liliana 
  • 

Re: otec a syn 

(16.9.2015 9:34:50)
arantxo, asi bych to chtělo s tatínkem trochu rozebrat způsob přístupu k synovi. Je tu sice jen modelová situace, píšeš že je trpělivý, ale mně se teda nezdá, dítě se prostě nevychovává tak že se urazím když není po mém. Sama píšeš že syn čeká dokud otec nevybouchne .. takže s tou trpělivostí to není tak horké.

mně přijde že v tom bude víc věcí

Jednak syn přišel na to že otce lze vytočit, on uraženě odchází a pak požadavek nemusí splnit - dost velká výchovná chyba myslím.
Na druhou stranu bych měla pochopení pro syna, zřejmě dosud většinu dělal s tebou a teď přišla změna s dalším dítětem. Takže se musí vyrovnávat s dělením pozornosti mámy se sourozencem, navíc večer kdy byl zvyklý mít tě pro sebe, a najednou má nějaké věci dělat s tátou.
Spousta dětí špatně snáší změny, zvláště večer, rituály před spaním, i ohledně učení.
Taky možná trochu trucuje kvůli sestře.

Proto myslím že už dost na tom pokud to má dělat s tátou, byl nějaký důvod proč nemohl otec dodržet stejný postup jako ty ? Bylo nutné trvat na změně pořadí pohádek a čtení ? Možná je chyba v tom že otec trvá na svém a neumí naslouchat dítěti, dát mu možnost rozhodování či udělat kompromis (z mé zkušenosti to tak chlapi často mají, "prostě uděláš co říkám a hotovo")
Jasně byl by unavený, ale to je názor otce, a pro dítě je to jen fráze, někdy je lepší je to nechat prostě vyzkoušet. A až pak mu říct, vidíš večer už jsi unavený a číst se ti nechce, tak příště to raději uděláme dřív. Anebo nebude, některé děti nejsou večer až tak unavené jak rodiče předpokládají.

A pokud je čtení co nedělá moc rád, je jen přirozené že se snaží to dělat jako dřív s mámou. Tak možná na "nácvik" aktivit a komunikace s otcem by bylo lepší použít něco, čemu se nesnaží vyhýbat jak čert kříži.

Jinak souhlasím že jde o autoritu, kterou si ovšem otec musí získat sám. A nedocílí toho tresty, zvyšováním hlasu, a už vůbec ne urážením a odchody.

Ty samozřejmě bys měla ho před dítětem podržet, nicméně chápu že nácvik čtení ti připadal důležitý absolvovat. Trest zrovna za to že nechtěl číst s tátou nevím zda je úplně vhodný, spíš by to chtělo rozklíčovat proč s ním nechce číst, zrovna tohle je dost o důvěře.

Jako dobré řešení té situace bych viděla pokud byste šli posléze číst všichni ve třech (jenže když se otec uraženě odebral pryč je to těžké). Byl by to určitý kompromis. A taky syn by si zvykl na otcovu přítomnost a otec na to "jak" s ním má číst (třeba je to v tomto, možná ho opravuje, nemá trpělivost, dělá něco jinak apod.). Mám taky doma jednoho "čtenáře", a číst s ním je zkouška mé nejsvatější trpělivosti.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.