kilco |
|
(23.4.2018 22:27:49) Chci se zde zeptat vlastně za mou kolegyni,které toto vrtá v hlavě,a i mě to tedy docela zajímá jak to vlastně probíhá v praxi a jestli to vlastně po pravní stránce je v pořádku:
v jejich rodině zemřel starý člověk,s ním v rd žije taky jeho rodina,které tento dům celý patří.A tato jeho rodina ihned po jeho smrti začala stěhovat a vynášet věci,které se jim hodily z jeho pokojů,on tam měl věcné břemeno a pokoje přístupné.
Prostě ještě před dědickým řízením tohle vše prý probíhá.Není to napadnutelné případnými dalšími dědici,když by se závět nakonec třebas lišila od představ jeho příbuzných,se kterými v rd žil?
A setkali jste se s tímto třebas u vás v rodině či okolí,že ještě před dědickým řízením si každý z rodiny odnese co s mu hodí?Co když bude v závěti úplně jiný dědic nakonec ustanoven?A ti současní příbuzní vyděděni?
|
Monika |
|
(23.4.2018 22:45:10) No, v pořádku to samozřejmě není, ale asi záleží na okolnostech. Ale že by to bylo neobvyklé, to si zase nemyslím, i když teda naštěstí s ničím podobným nemám zkušenosti. V naší rodině, když někdo umřel, tak zanechal třeba nějakou nemovitost, která odnést nešla, peníze na účtu jakbysmet a movité věci takového charakteru, že se nebylo o co hádat - žádné umělecké nebo starožitné předměty, šperky a tak. A taky se pokaždé vědělo, jak to s dědictvím bude. Třeba to v případě té kamarádky je podobné?
|
|
Kudla2 |
|
(23.4.2018 22:56:23) Tak napadnutelné by to asi bylo, ale zas na druhou stranu dědické řízení se může táhnout i několik let a do té doby by to tam třeba shnilo/znehodnotilo se.
Podle mě "kde není žalobce, není ani soudce" a velmi záleží na tom, jestli jsou ještě nějací další příbuzní, kteří by to eventuelně mohli zpochybnit. Navíc spousta věcí ani v závěti není specifikována a spadá pod "osobní věci". Takže si myslím, že zvlášť ve společné domácnosti to asi nebude tak neobvyklé (navíc by ty jeho pokoje měli zbytečně blokované několik let).
Závěť je pravděpodobně známá, takže pokud někomu odkázal něco konkrétního, tak by se to asi těžko dalo zatajit (a bylo by to i trestný), ale pokud jsou ti lidi poctiví, tak podle mě není důvod, aby si to fyzicky nerozebrali hned (tj. pokud v závěti odkázal strejdovi Pepíkovi obraz s růžema, tak proč by si ho strejda Pepík nemoh vzít hned k sobě)?
Za sebe bych asi zavolala všechny ty, kdo jsou jmenováni v závěti, aby si každej vzal, co bude chtít, ale je fakt, že aby se u toho třeba nepoprali. Zažila jsem případ, kdy to dědic tak udělal (ale byla to situace, že to byl jedinej dědic, ale měl dobrý vztahy s ostatníma a potřeboval vyklidit bydlení, takže svolal postupně veškerý blízký lidi toho zemřelýho asi podle nějakýho svýho systému a dávno před ukončením dědického řízení jim řekl, aby si vzali, co budou chtít, sám si samozřejmě vybral jako první).
Nezpochybnil to nikdo, ale možná to bylo tou situací (že byl ten dědic jen jeden, byla závěť a ti ostatní byli jednak slušní lidi, jednak by to nemohli napadnout, ani kdyby chtěli, a navíc nebýt velkorysosti toho dědice, tak by nedostali vůbec nic).
Jak by to dopadlo v případě, že by bylo dědiců víc nebo že by se nedohodli, to ale nevím.
|
|
|