Přidat odpověď
Nevím, co přesně má být nanonátěr (to tak šetří barvou, že je to v nanovrstvě? )
Ale pokud ta věc obsahuje oxid titaničitý, tak má lokální samočistící schopnost, pokud je pravidelně vystavena kontaktu s UV zářením (tj. musí to být místnost, která mívá pravidelně otvíraná okna, jelikož přes sklo pronikne málo UV)
Už velmi dlouhodobě se vyrábějí obkladačky s TiO2 . samočistící, když se na ně posvítí Uv. Občas se to používá v některých provozech, na doma je to dost drahé.
TiO2 při Uv reaguje tak, že vpodtstaě likviduje tuky (šííleně zjednodušuju!). Takže samočistí mastné fleky, mastnou kuchnskou špínu... a i bakterie, jelikož jjich povrch obsahuje spoustu tuků, zejména těch se stěnou.
Na druhou stranu, nemám úplně v lásce obecně nanočástice (ale pokud jde o pravé nanočástice - zde hádám, vzhledem k ceně nanočástic, že prostě budou jen malé a pro prodej je nazvou lákavým "nano", i když ve skutečnosti nanomwetrické být nemusejí). Pronikají volně tkáněmi, procházejí skrz, nezastaví je ani třeba hematoencefalická bariéra, která jinak chytí skoro vše... prostě nevím, jestli se někdy do budoucna neukáže obecná škodlivost nanočástic.
Ale zas, je potřeba si uvědomit, že nanočástice jsou tu s námi stále, spousty jich třeba vznikají z kopírek, nebo ze sopek...takže asi takové drama to nebude.
Předchozí