Deníky Fotoalba Recepty Vzkazy
   Hlavní stránka deníků 

Patří do deníku

Bylo to super!!!

Tento text byl napsán pro časopis brněnského Sdružení pěstounských rodin.

Autor: Romčátka , 22.8.2006



V druhém srpnovém týdnu počasí prázdninám moc nepřálo. Těžké deštivé mraky se převalovaly sem a tam a mezi lidem řádila střevní viróza. I přesto se do chaty Webrovky ve Voletinách u Trutnova sjelo ze všech koutů dvanáct rodin plných optimismu. Na „samotu u lesa“ je přilákal týdenní program určený náhradním rodinám s romskými dětmi.



V mnoha ohledech to byl ojedinělý projekt. Už jen tím, že na jeho realizaci se podílely spolupracovníce tří různých organizací, zabývajících se náhradní rodinnou péčí: brněnského Sdružení pěstounských rodin (které v osobě Karolíny Krátké pobyt organizačně zajistilo), pražského Střediska náhradní rodinné péče (zaštiťujícího projekt Naše romské dítě Martiny Vančákové, jež pečovala o zajímavý program pro rodiny) a ostravské pobočky Fondu ohrožených dětí (odkud přijela psycholožka Jarmila Valoušková, která vedla večerní besedy a poskytovala konzultace dle potřeby).



Nabídka denních programů si kladla za cíl nabídnout rodičům a dětem radostné chvíle při společných aktivitách i tvořivých činnostech. Rodiny mohly poznat své členy i v méně obvyklých rolích. Jako třeba v situaci, kdy rodiče zlým kouzlem ztratili zrak a museli se zcela spolehnout na pomoc svých dětí, které je bezpečně vedly pro pět záludných ingrediencí do draba-lektvaru od tajemné Bosorky. Unikátní byl program Romano Drom (Romská cesta) připravovaný Margitou P. Gelbart, který dal rodinám možnost se prožitkovou metodou dozvědět mnohé o romských kořenech svých přijatých dětí a naučit se některé romské písničky, tance, ba i ukolébavky. Za nenahraditelnou považuji účast romské rodiny Krokových – pro některé z rodin, byť vychovávají romské děti, to bylo první bližší setkání a přátelské povídání s Romy! Paní Jolana při společném večerním vínku vyprávěla o své rodině a jejích tradicích i velmi otevřeně o tom, co znamená být Romkou mezi majoritní společností. Podařilo se dokonce zajistit vystoupení Líšeňského divadla, které v Trutnově pod širým nebem představilo pohádku O chytrém hloupém Romovi. V ní spolu s líšeňskými a romskými herci vystoupila prvotřídní cikánská muzika, starý žebřiňák, proutění koně upletení panem košíkářem a ohromný železný drak. Romské muzeum poskytlo k prodeji své nejlepší publikace o Romech i knihy romských autorů a věřte, že mnoho jsme jich zpátky nevezli! Večerní besedy s paní psycholožkou nám všem daly mnoho podnětů k přemýšlení.


Nejdůležitějsí okamžiky pobytu se však dostavovaly tiše a nenápadně, na pozadí halasného dění: tichá a uzavřená dívenka se v rytmu romské hudby doslova rozevlála a rozsvítila jako sluníčko; chlapec, do té doby odmítající své romství i všechny Romy dohromady, se po uši zamiloval do jisté slečny s čokoládovou pletí a mandlovýma očima; dokonce i někteří dospělí začali jinak uvažovat o svém původu.



Zkrátka, na Webrovce se sešli úžasní lidé, které nezlomily úklady počasí ani místy poněkud složitější podmínky ubytování, a kteří se s elánem zapojovali do hlubokých filozofických diskuzí stejně jako do drobných „pakárniček“. Mimochodem, věřili byste, že si padesát lidí dokáže naráz sednout na jednu jedinou židli?



Mgr. Martina Vančáková


Oznámkujte článek (jako ve škole)!
1 2 3 4 5
výborný nedostatečný
Průměrná známka: 1 (známkovalo 2 čtenářů)
Zobrazeno doposud 1948 x.
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.