ČISTICÍ PROSTŘEDKY
Mikrovláknové utěrky Při běžném úklidu čisticími prostředky nepoužívejte roztrhaná bavlněná trička nebo staré hadry. Zdánlivě ušetříte za úklidové pomůcky, ale výsledek vašeho snažení nebude valný. Rozpárané kusy látky za sebou nechávají kusy nití nebo prach z textilie, takže budete mít navíc další starosti s jeho odstraňováním. Moderní hospodyně používají utěrky z mikrovlákna. Supermikrovlákno obsahuje 80 % polyesteru a 20 % polyamidu a na trhu se vyskytuje ve čtyřech barvách - červené, žluté, zelené a modré. Utěrky najdete v každém supermarketu v regálech s čisticími prostředky.
Účinné rozprašovače Chcete-li ušetřit na čisticích prostředcích, nakupujte jejich koncentráty. Ty pak v doporučeném poměru (návod naleznete na zadní části obalu) řeďte do zvláštní nádoby opatřené rozprašovačem. Na trhu již existují nádoby s dávkovači na chemikálie, na kterých jsou umístěny odměrky, což je pro úklid velmi praktické. Pokud nemáte chuť rozlévat chemikálie a ředit je, můžete si je nakoupit již naředěné. Rozředěný čisticí prostředek poznáte podle toho, že je umístěn v praktické nádobě s dávkovačem. Chcete-li však vyčistit zašlou skvrnu, koncentrát je k tomu vhodnější. Postačí vám malá kapka.
Víceúčelové houbičky Pokud nechcete často měnit zařízení vašeho bytu kvůli špatnému zacházení, chovejte se ke všem materiálům šetrně. Abyste nic neponičili, používejte praktické víceúčelové houby s vysokou absorpční savostí, které mají také dlouhou životnost. Při jejich nákupu si všimněte barvy padu (drsné plochy nahoře) a těm hodně „škrábavým“ se zásadně vyhýbejte. Platí zásada, že čím drsnější materiál, tím tmavší je jeho barva (tmavě zelená). Ideální do domácnosti jsou houby s červeným a bílým padem. Odstraňují nánosy špíny stejně bravurně jako ty drsné a navíc vám nic nezničí.
Pryč s gumovými rukavicemi Zvláště ženy, mají-li pracovat v gumových rukavicích, jsou po chvíli jejich užívání zcela nepříčetné. Kůže se v nich paří a nehty pečlivě ošetřované manikérkou lámou. Málokdo ví, že způsob, jak pracovat s chemií a přitom si chránit ruce i bez gumových rukavic, existuje. Nazývá se „tekuté rukavice“. Jejich aplikace je velmi jednoduchá. Z dávkovače si stříknete do dlaní sněhobílou krémovou tekutinu a tu pečlivě rozetřete do dlaní a pak na i hřbety rukou. Ochrana vám vydrží minimálně osm hodin. Pak ji smyjete vodou. Na chemické přípravky na čištění grilů a trouby však gumové rukavice rozhodně používejte.
Mop vystřídal hadr na smetáku Je až neuvěřitelné, že i přes rozsáhlou nabídku mopů ještě dnes existují lidé, pro které je nejúčinnější metodou uklízení tvrdých podlah hadr omotaný kolem smetáku. Snad i proto je na trhu větší poptávka po mopech, který svým vzhledem připomínají tuto naši úklidovou specialitu. Naproti tomu v USA jsou velmi oblíbené provázkové mopy Kentucky, jež se nabízejí i u nás. Na rozdíl od Američanů, kteří si k nim automaticky pořizují i ždímací zařízení, se u nás mopy zbavují přebytečné vody ručně. V nejlepším případě pak v plastové nádobě opatřené plastovým „cedníkem“.
Čistá voda nutná Již dávno neplatí, že na dobrý úklid jsou zapotřebí kvanta vody. Naopak, platí pravidlo, že ne co je mokré, je i čisté. Některým materiálům -například laminátovým a dřevěným podlahám, mokro vůbec nesvědčí. Abyste docílili při úklidu dobrého výsledku - tedy vyčistili špinavé, je nutné pracovat s čistými pomůckami. Znečištěné mikrovláknové utěrky anebo mopy přemáchněte v nádobě s čistou vodou. Špinavou vodu pak vylijte. Rozhodně nemá smysl, abyste máchali znečistěné pomůcky ve špinavé vodě. To byste pak čistili špínu špínou a výsledek vaší práce by nestál za nic. |