Deníky Fotoalba Recepty Bazar Vzkazy
   Hlavní stránka deníků 

Patří do deníku

Prací mýdlový sliz

Autor: inishkea , 23.3.2008

Mám pro vás jeden tip na velmi levný a účinný prací prostředek. A když ho budete používat, ještě potěšíte přírodu - k té je totiž šetrný, stejně tak jako k naší pokožce. Jedná se o mýdlový prací prostředek, pro který se vžil název Jelení sliz nebo zkrátka jenom Sliz.. Zprvu jsem neměla nejmenší náladu se s něčím takovým vyrábět, hlavně možná proto, že jsem měla čerstvě koupený jiný šetrný prostředek.
Po několika týdnech mi to ale nedalo - poměrně nadšené reference ostatních maminek mi tak dlouho vrtaly hlavou, až jsem jednoho letního dne popadla děti a zamířila do nejbližší drogerie pro ingredience - obyčejné prací mýdlo za 10 korun a prací sodu - ta stála tuším okolo patnácti korun... A výroba mohla začít. Ač vše možná na první pohled vypadá složitě nebo pracně, opak je pravdou. Není nic jednoduššího a rychlejšího, než si tenhle sliz vyrobit. Druhý den už můžeme vesele prát.


*Na jedno nastrouhaný mýdlo (myslím že je to 175 g) půl sáčku krystalický nebo práškový sody ( máme docela tvrdou vodu),




Ale popořadě - co vlastně potřebujeme:



  • Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
    Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. Hodně z nás ho ještě zná pod názvem mýdlo s jelenem - odtud také pochází označení Jelení sliz. Používaly ho už naše babičky - možná ho ještě někde doma najdete. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun. A nebo použijeme originální přírodní Marseillské mýdlo s olivovým olejem a máme luxusní a eko, bio, přírodní sliz :) Kostka 300g stojí okolo 100.- a pořád to vyjde levněji než eko prací prostředky.
  • Prací sodu:
    Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.
    A můžeme začít.

    Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/2 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
    Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.
    Dávkování:


    250 - 500 ml podle stupně znečištění prádla. Já dávám většinou jeden plný kelímek na 6-ti kilovou pračku (tedy necelých 300 ml slizu). Některé recepty doporučují přidat ještě k hlavnímu praní trochu sody - podle tvrdosti vody. Celá várka slizu vám tedy stačí na 20 - 40 praček!
    Jak na skvrny:

    Některé skvrny sliz naprosto úspěšně odstraní (loni v létě mi například vypral dva dny zaschlou obrovskou skvrnu od višní), některým je lépe pomoci. Perfektní
    je žlučové mýdlo (k dostání v drogeriích). Skvrnu stačí namočit, potřít žlučovým mýdlem a přidat k ostatnímu prádlu.

    K bílému prádlu se mi osvědčilo přidat trochu soli na skvrny. To je čistý perkarbonát sodný, který se při použití rozpadá na bělicí a desinfekční kyslík a sodu. Krásně vybělí například látkové pleny. Krom praní ho lze použít i na různé čištění v domácnosti (například dobře rozpustí usazeniny v aromalampě, usazeniny z kávy a čaje v hrnečcích, vyčistí a vydesinfikuje štětku na nádobí...). Nebo lze přidat trochu té již zmíněné sody.
    Aviváž:

    Místo běžné aviváže můžeme použít ocet. Ten pomáhá odstranit zbytky pracího prášku, čistí pračku, desinfikuje. Někdo doporučuje ocet vinný nebo jablečný, použít lze i ten úplně obyčejný. Někomu by mohla vadit "vůně" octa v prádle, podle mojí zkušenosti ale při schnutí prádla vyvane.
    Na závěr jedno upozornění:

    Může se stát, že po prvním vyprání vám prádlo zešedne. To je způsobeno tím, jak mýdlo reaguje se zbytky starého prášku. Při druhém a dalším praní se ale vše vrátí k normálu. Pokud tohle nechcete riskovat, stačí prádlo předeprat v 80 ml jedlé sody. (Mně se tohle stalo jenom částečně. Protože jsem už před použitím slizu prala v ekologickém pracím prostředku a prádlo měla od zbytků starých prášků vyčištěné, nic mi nezešedlo. Zešedlo ale tričko koupené v sekáči - po dalším vyprání se ale opravdu zase vybělilo).

  • Oznámkujte článek (jako ve škole)!
    1 2 3 4 5
    výborný nedostatečný
    Průměrná známka: 1 (známkovalo 1 čtenářů)
    Zobrazeno doposud 10211 x.
    Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.