Deníky Fotoalba Recepty Bazar Vzkazy
    

Patří do deníku

Popolini pro začátečníky - co a jak

Autor: .Lola. , 1.2.2006

Nedávno jsem pro jednu kamarádku sepisovala, jaké pleny jsem pořídila. Pokud někdo máte v úmyslu koupit Popolini, možná to pro vás bude taky užitečné. Každému sice vyhovuje něco jiného, ale čím víc názorů si člověk přečte, tím líp dospěje k tomu vlastnímu.

Pořídili jsme pleny značky Popolini.


Doporučovaný počet je 18-24 plen a 2-3 svrchní kalhotky (to, co se dává přes plínku, aby to nepropouštělo na oblečení.)
Pere se každý 2., později každý 3. den


Používání popolínek je fakt snadný, nejtěžší je vyznat se v těch jejich názvech, když to člověk objednává. Každý prodejce tomu říká jinak a tak je v tom trochu zmatek. Snad vám to ulehčím:


plínek existují 2 druhy:


UltraFit (ty máme my) – látková plínka se suchými zipy, která vypadá jako jednorázovka (přes ní se ještě musí obléknout svrchní kalhotky, aby to nepropouštělo na oblečení)


nebo


EasyFix – je to tzv. plenka 2 v 1. Je to plínka i kalhotky zároveň. Už se na ni nic dalšího nedává. Někdo si je pochvaluje, mně se zdály trochu moc tvrdé a umělohmotné.


Do obou typů plínek se ještě vkládá taková vložka (alias „vkládací plenka“) Je ze stejné látky jako plena, plínka tak víc saje, pojme víc moči, déle vydrží. S každou plínkou se prodává dohromady jedna vložka. Vložky se dají dokoupit i zvlášť. Když je potřeba, aby miminko dlouho vydrželo bez přebalení, můžou se do plínky dát třeba vložky dvě (to se dělává na noc).


Těch plínek UltraFit jsou 3 druhy (podle toho, z čeho jsou ušitý):


flanel (UltraFit Extra alias „flanelky“)


froté (UltraFit Soft alias „froťáčky“)


bio-bavlna (na omak jsou taky froté) (UltraFit Organic alias „biofroťáčky“)


každá má svoje výhody i nevýhody:


flanel:

- nejmíň saje, musí se častěji přebalovat

+ nejrychleji schne

+ je nejtenčí

+ mimino v něm má nejmenší zadek

froté:

- je tlustší, déle schne

flanel i froté:

- obsahují polyester

bio bavlna:

+ „nejpřírodnější“ – neobsahuje polyester, je to čistá bavlna

- je tlustší (jen o trošičku tenčí než froté plena)

- nejdéle schne

Nejlepší je to asi nějak nakombinovat: Já mám 8x flanel, 10x bio bavlna, 2x froté (omyl, chtěla jsem biobavlnu a nějak mi poslali místo dvou bavlněných tyhle, tak už jsem si je nechala). K tomu mám ještě 4 bio bavlněné vložky navíc.


Přes plínky je potřeba dát svrchní kalhotky (z neznámého důvodu je někdo označuje jako „svrchní pleny“). Dělají se dva druhy: „polyesterky“ (PopoWrap) a „vlněnky“ (WoolWrap).


polyesterky:
- jsou zevnitř umělé (zvenku jsou jakoby látkové, dělají se bílé nebo s obrázky -nějaký zvířátka)

+ jsou tenké

+ neprovlhnou

vlněnky:


+ dýchají (pokud má dítě bio bavlněnou plínu a přes ní vlněnky, je to 100% přírodní a prodyšné)

- po pár hodinách provlhnou

- dítě má fakt obří zadek

Já mám 2x PopoWrap (ty dávám většinou, když jdeme ven) a 2x WoolWrap (dávala jsem je zezačátku jen doma, teď i na ven) (ale to je trochu luxus, stačily by mi celkem troje kalhotky; asi 1x PopoWrap a 2x WoolWrap)


Plenky Polpolini jsou jednovelikostní. Mají na sobě takový patentky, kterýma se dají zmenšit, aby miminku seděly. Jediné, co je potřeba postupně dokoupit jsou ty svrchní kalhotky (velikosti S, M, L, XL – jsou tam uvedena kila, tak to jde snadno odhadnout.). Já už mám rovnou velikost L, začali jsme s plínkama pozdě.


Dobrý vynález je tzv. separační plena. Je to tenký obdélníček z celulózy nebo viskózy, který se dává do plínky. Pustí moč od zadečku k plíně ale zpátky ne, takže je mimino v suchu.

Počůraná separačka se dá asi 3-4x vyprat, pokakaná se splachuje do záchoda (velká část hovínka se vyhodí a nemusí se před praním odstraňovat z pleny). Separační pleny jsou rozložitelné.


Celulóza: separačky mají velkou sací schopnost (např. při řídké stolici kojenců)

Viskóza: jsou pro větší děti

Já nejradši používám ty celulózové (v roli), dají se využít i jako ubrousky na utírání zadečku (místo těch komerčních chemických)


při přebalování to vypadá takhle: směrem od zadečku mimina:


separačka – vložka – plena – kalhotky


Když jedeme pryč na víc než 2 dny, používám ekologické jednorázovky – je to zn. Moltex. (Jsou rozložitelné, takže se dají bez černého svědomí vyhodit do směsného odpadu, na skládce se rozloží). Moltexky dávám často i na noc.


Pokud jde o praní a skladování špinavých plenek – existují různé způsoby. Každopádně je potřeba mít kyblík s víkem, který jde neprodyšně uzavřít. Prodává se i síťka na špinavé pleny – dá se do kyblíku a pak se i s plenama přemístí do pračky. Mám ji a chvilku jsem ji používala, ale jelikož mám pračku s vrchním plněním, přišlo mi jednodušší do ní plínky nasypat rovnou z kýble, tak už síťku nějak nepotřebuju.


Pokud jde o skladování:


Jde to dělat buď nasucho nebo napustit kýbl ze 2/3 vodou a do toho pleny házet. Do vody se přidává lžíce octa (jako dezodorant). Dobrý nápad je nakapat na víko kýble trošku olejíčku (tea tree, levandule), aby to vonělo, když člověk kbelík otevírá a přihazuje další plenu.


Já teď skladuju s vodou, pokaděný potřu jádrovým mýdlem a bleskově přeperu (to nejhorší se spláchne do záchoda na separačce), počůraný rovnou házím do kýble. Jednou za 2-3 dny kýbl i se špinavou vodou naleju do pračky, odstředím, přihodím další prádlo (pokud pračka není plná) a peru na 60. Nakonec většinou přidávám máchání.


Praní se doporučuje v nějakým šetrnějším prášku. Měla jsem nejdřív Ecover, ale po tom mi pleny i prádlo hrozně zhrublo, tak jsem přešla na český Don Gemini a jsem s ním spokojená. Pleny ale peru především v „mýdlovém slizu“


Každopádně se do praní nemá přidávat aviváž, plínky pak míň sajou. Místo aviváže přidávám ocet nebo máchadlo od Missivy.


Hodí se mít nějakou taštičku na špinavé pleny, když je člověk mimo domov. Prodává se speciální pytlík, nejdřív jsem ho nechtěla kupovat, ale nakonec ho pořídila a je moc fajn.


Látkovkám zdar!


Lola



Oznámkujte článek (jako ve škole)!
1 2 3 4 5
výborný nedostatečný
Průměrná známka: 1 (známkovalo 2 čtenářů)
Zobrazeno doposud 1960 x.
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.