Nemusíte mít doma certifikovanou hospodyni, a přesto bude váš byt jako klícka. Stačí, když dodržíte profesionální pravidla a zbavíte se zajetých návyků.
Nejdříve si zapamatujte velmi důležitou věc: nikdy neuklízejte čisté. Zbytečně se připravujete o čas. A také neplatí pravidlo, že při úklidu se nesmí šetřit vodou. Naopak.
Domácnost lze uklidit s minimálním množstvím vody. Když víte, jaké čisticí prostředky používat, je úklid hračkou. Další mýtus, kterému mnozí lidé věří, a je potřeba se jej zbavit, je existence univerzálního čisticího prostředku. V bytě totiž máme minimálně dva druhy špíny - buď odstraňujeme vodní kámen a na to používáme kyseliny (například kyselinu citronovou, mravenčí nebo octovou), anebo mastné skvrny, na které působí alkalické čisticí prostředky. A jelikož obě skupiny čisticích prostředků mají odlišné pH, nelze je sloučit v jeden univerzální všemocný přípravek.
Uklízíme WC a koupelnu Domácnost si při úklidu rozdělte na čtyři zóny: červenou, žlutou, zelenou a modrou. Je to praktické proto, že k a ž d á z nich vyžaduje jiný druh chemie. Na čištění WC budete potřebovat kyselou „kachnu“, která se aplikuje pod „límec“ (vnitřní obrubu) toalety. Po deseti minutách působení chemikálie se mísa štětkou vyčistí a opláchne čistou vodou z rezervoáru. Sanitární keramiku ještě předtím očistěte červenou mikrovláknovou utěrkou, na kterou nastříkáte zředěnou kyselinu a poté omyjete čistou vodou.
Na úklid koupelny budete potřebovat středně silné kyselé čisticí prostředky a mikrovláknovou utěrku žluté barvy. Zrcadla čistíme speciální mikrovláknovou utěrkou na skla, přičemž postupujeme tak, že polovinu utěrky namočíme, vyždímáme, otřeme jí zrcadlo, které pak doleštíme suchou částí utěrky. leštěný koupelnový používáme alkoholové Nerezové baterie na nerez, pak opláchneme vodou a dosucha vyleštíme viskózovou utěrkou. Nakonec vyčistíme podlahu. Nejdříve ji vymopujeme „nasucho“, pak „namokro“. Čistíme kuchyň a pokoje Uklizeně působí kuchyň jen v tom případě, pokud je umyté, utřené a uložené nádobí, uklizená a čistá pracovní deska, srovnány židle u stolu, narovnaný ubrus zbavený drobečků a nasucho (jedenkrát týdně namokro) vytřená podlaha. V kuchyňské části bytu se již nepoužívají kyseliny, ale alkalické čisticí prostředky, které lépe rozpouštějí mastnoty. Čím větší jsou připáleniny, tím silnější čisticí prostředky budeme používat. Na vyčištění grilu nebo trouby použijeme přípravky s pH až 14. Zacházet s nimi musíme opatrně, proto vždy používám e rukavice. Platí zásada, že při používání silné chemikálie je nutné větrat. Pokoje uklízíme rovněž odshora dolů. Nejdříve poklidíme rozházené oblečení a věci, pak ometákem odstraníme prach z horních částí skříněk. Nakonec vysajeme koberce a nasucho vymopujeme. Nečistoty na koberci čistíme za čerstva vodou. Devadesát devět procent skvrn je totiž vodou ředitelných. Ostatní skvrny čistíme speciálními přípravky na koberce a postupujeme tak, že skvrnu čistíme vždy od jejích okrajů ke středu, který vysušíme viskózovou houbičkou, jež dobře saje. Je-li třeba odstranit z koberce zašlapanou žvýkačku, pak ji „zmrazíme“ speciálním přípravkem a nožem ji „vydloubeme“. Pokud se nám to hned napoprvé nepodaří, celou proceduru zopakujeme.
Nezapomeňte, že byt není uklizen, pokud necháte na stěnách viset cáry pavučin a na okenních parapetech mrtvolky hmyzu. Také zapatlané vypínače nejsou zrovna dobrou vizitkou.
Odpadkové koše se musí vynášet denně. Pokud jsou znečištěné nebo jsou na nich plesnivé skvrny, vyčistěte je kyselým čisticím přípravkem, vypláchněte vodou a vysušte.