Deníky Fotoalba Recepty Bazar Vzkazy
    

Patří do deníku

Pinguinaa o porodu doma

Autor: Mlada , 5.2.2009
Pokusím se trochu odmýtizovat tu mediální bublinu kolem porodů doma, která v současnosti panuje. Bohužel informace, které se na veřejnost dostávají, jsou často úplně nesmyslné nebo lživé, navíc opředené strašákem "anonymních", ale s určitostí hrozících komplikací. Budu se teda snažit napsat, jak ve skutečnosti PŘIPRAVOVANÝ a PLÁNOVANÝ PD probíhá, jaká s sebou nese rizika a přínosy.

Předně je potřeba řící, že jde o věc čistě individuální, PD je vhodný pouze pro někoho (ať už z hlediska fyzického či psychického). U porodu je nejdůležitější pocit jistoty, pokud ho žena má v nemocnici, pak je pro ni přirozeným a správným místem k porodu nemocnice.

Já jsem si PD vybrala, protože ho považuji za nejbezpečnější jak pro zdraví a vývoj dítěte, tak pro sebe. Není to ale žádné momentální rozhodnutí, vedla k němu poměrně dlouhá cesta (v podstatě od minulého porodu před pěti lety) a konečné rozhodnutí (z naší strany) padlo až relativně nedávno. Ještě bude záležet na definitivním rozhodnutí PA, které přichází až po začátku porodu.
Pokud se žena rozhodne pro PD, pak si najde svou PA (což v našich podmínkách jde mimo Prahu dost těžko), která ji pak sleduje v průběhu celého těhotenství-jde v podstatě o něco málo klasičtější poradny. Smyslem těchto setkání je, aby se obě co nejlépe poznaly a PA mohla vyhodnotit vhodnost PD.

Existuje totiž celá řada(cca 30) poměrně přísně stanovených podmínek, za jejichž splnění je možné rodit doma. U nás je to dokonce daleko přísnější než na západě. V zásadě je to tak, že doma může rodit jen naprosto zdravá žena. Něco se dá posuzovat dopředu, něco se hodnotí až v průběhu těhotenství, něco až na jeho konci. Poměrně dopodrobna se probírá rodinná anamnéza a genetické zátěžě (schválně si zkuste vzpomenout kolikrát to řešil váš dr s vámi a teď nemyslím ono povinné vyplnění v porodnci), průběh minulých těhotenství (hodně se například řeší porod placenty-ten má tendenci být hodně podobný, navíc ukazuje ještě další věci). PD není možný v případě braní jakýchkoli léků (například magnesium, a jedno v jaké fázi těhotenství se bere, je silná kontraindikace pro porod doma). Tohle má dva důvody. Jednak ukazuje, že žena není docela v pořádku, a za druhé, pokud v těle působí léky, pak se tělo nechová docela tak přirozeně a je obtížnější posoudit případné vybočení z normálu.
Zkrátka fakt se toho řeší hodně.

Poradna má i svou klasickou část-moč, tlak, měření ozev, měření dítěte. Rozdíl je, že PA nevyšetřuje invazivně(vevnitř), ale jen prohmatáváním břicha. Zajímavé je, že její závěry byly často o dost přesnější než závěry dr.(chodila jsem k dr. do osmého měsíce, takže jsem to měla dvojmo a mohla to srovnávat). Např. PA mi řekla, že mám hodně plodové vody, což je dobře. Pak jsem se ptala dr., jak jsem na tom s vodou, ona řekla, že na to potřebuje utz, a po něm teprve hodnotila, že jí je pravděpodobně dost atd.

Když tedy všechno probíhá tak, jak má, tak poslední "předporodní" vyšetření je na začátku porodu, kdy se teprve definitivně rozhoduje, zda to bude doma možné. Bohužel už jsem byla dvakrát svědkem toho, jak PA odmítla maminku týden před termínem, protože se jí něco nezdálo. V jednom případě dokonce doporučila císařský řez, protože se jí zdálo, že má špatně zpevněné svaly a porod by to mohlo zastavit a dítěti ublížit. Paní byla dost vyděšená, protože její dr tvrdil, že je vše ok(taky chodila paralelně), volala mu, ten se tvářil, že je to nesmysl, a tak ta naše PA volala do porodnice a zařizovala jí SC-to uvádím jen pro ilustraci toho, že pA nejsou žádné šarlatánky, které zavrhují lékařskou péči. Prostě jí doporučují tam, kde má svoje místo, když je problém (o němž v tomhle případě dr. neměl ani páru a mohlo to blbě skončit).
Principem porodu doma je, že rodí žena (nikoli dr či PA). To znamená, že se do porodu žádným způsobem nezasahuje, nechá se mu volný průběh, neboť tělo samo nejlépe ví, jak na to. Dochází pak k souznění dítěte a matky a přírody a porod pak probíhá o dost hladčeji, v průměru jsou takové porody rychlejší a méně bolestivé. Pokud je totiž matka v pohodě a klidu, pak má tělo schopnost produkovat více endorfinů. Například prakticky nedochází k zastavení porodů a ke komplikacím s tím souvisejících )na rozdíl od porodnice, kde je to naopak poměrně častý jev. PA v podstatě jen přihlíží a poslouchá ozvy. Pomůže, jen když matka sama chce( s dýcháním atd.), ale v zásadě se sází na to, že když má matka možnost takto se na porod koncentrovat, a věří si, pak sama nejlépe ví, co má dělat.

Jediné, v čem je třeba se podřídit rozhodnutí PA je, že když rozhodne o nutnosti převozu, nikdo tomu nebude bránit, což je teda jasné (dojezdová vzdálenost do porodnice je také jednou z podmínek PD).

Když se miminko narodí, je už pořád s rodiči, PA ho vyšetřuje na těle matky, případně otce. Proto, aby se změřilo Apgar skore totiž není třeba dítě někam odnášet. Dítě tělo matky vnímá jako tzv. vnější dělohu a pokud je u ní, pak neprožije takový šok ze změny, naopak je jakoby stále ve svém prostředí, v jistotě. Oproti tomu jeho odnesení, kontakt s gumovými rukavicemi, vyloženě škodlivé mytí a předčasné stříhání pupečníku, považuju za zcela škodlivé, a to nejen zdravotně (v důsledku toho totiž můžou nastat problémy s dýcháním, infekcí, teplotní regulací atd). Osobně si myslím, že to dítě může poškodit především psychicky a může to mít vliv na úzkostné stavy.

Zajímavé také je (bohužel se dodnes exaktně neví proč), že děti narozené doma prakticky netrpí novorozeneckou žloutenkou.

Po porodu zůstává PA ještě několik hodin doma, pak dochází každý den po takovou dobu, jaká je potřeba. Den po porodu začne taky chodit domluvený pediatr.
Těhotenství a porod obecně je bohužel do jisté míry riziková záležitost, při které hrozí různá poškození, a i to nejhorší. Rizika existují bez ohledu na místo, kde se rodí. Bohužel v ČR neexistují žádné statistiky, které by posuzovaly rizika PD a porodu v nemocnici. Lze se tedy odvolat pouze na výsledky měření WHO, která hodnotila rizika u NÍZKORIZIKOVÝCH rodiček (to jsou ty, které splňují ony podmínky k DP) rodích doma, v porodních domech a porodnicích, a to v zemích západní Evropy a USA. Z těchto výzkumů vyplývá, že rizika jsou v zásadě srovnatelná, jen s malými odchylkami, a to POZOR! ve prospěch porodních domů a PD.

Oznámkujte článek (jako ve škole)!
1 2 3 4 5
výborný nedostatečný
Průměrná známka: 1 (známkovalo 1 čtenářů)
Zobrazeno doposud 1303 x.
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.