Deníky Fotoalba Recepty Bazar Vzkazy
    

Všechny naše deníky

  • Dětské knížky - recenze 
  • Jak na to? 
    Návody ke konkrétním výrobkům
  • Odkazy na internetu  (1 článek)

 Poslední články ze všech deníků 17 z 7 
 Domácí plastelínaChytré rady a návody

Výroba domácí plastelíny je vcelku jednoduchá a zvládne ji i malé dítě, pro které je dokonce velkou zábavou a proto se nebojme jeho spolupráce. Jak tedy na to : Smícháte v misce dva šálky mouky, šálek soli a polévkovou lžíci jedlého oleje. Opatrně a postupně přilívejte vodu. Hmota se bude měnit, nejprve je drobivá, pak zvláční a ztěstovatí. Můžete také do ní přidat několik kapek cukrářského barviva a udělat si plastelínu o více barvách. Tato podomácku vyrobená hmota sice nevydrží tak dlouho jako plastelína kupovaná, ale když ji uchováte v chladničce, v mikrotenovém sáčku, můžete ji používat až dva týdny. No a co z ní budete nakonec tvořit, to už necháme na Vaší fantazii.

Více ...
Vložil: ženská dne 5.11.2006| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Vizovické pečivoChytré rady a návody

Těsto vyrobíme jednoduše z hladké mouky a teplé vody (přibližně 4 dl teplé vody na 1 kg hladké mouky). Pro trvanlivost a nerozpraskaný povrch pečiva je velmi důležité správně propracovat, hněteme ručně nejméně hodinu a stejný čas necháme těsto odpočinout.

Nejen u nás, také jinde v Evropě se užívá jako součást výzdoby při slavnostních příležitostech různé pečivo. Ale i návštěvníci z těchto zemí (a právem) obdivují půvab a dokonalost tvarů a provedení pečiva, kterému říkáme v i z o v i c k é. Jeho původ sahá až do minulých století, kdy se v rodině Lutonských ve Vizovicích pekly nejen chléb, rohlíky, vánočky a hvězdičky, ale také nejrůznější figurky z kynutého těsta. Nemohly chybět na svatbách, křtinách, o Vánocích a dalších svátcích. Rodiče přinášeli dětem z jarmarků a poutí jako dárek a pamlsek-také proto nejčastějšími tvary pečiva byly panenky, panáci, zvířátka. Postupně se původně dost velké figurky miniaturizovaly - to už se ovšem pekly nikoli z těsta kynutého, ale z jednoduššího těsta pouze z vody a mouky podle receptu, který užíváme dnes. Zájem o pečivo rychle překročil oblast vizovicka, z Moravy putovalo nejen do českých měst, ale i do Bratislavy a Vídně, a tak při jeho výrobě pomáhalo rodině Lutonských široké příbuzenské a sousedské okolí. Tehdy se také začaly jejich výrobky oficiálně označovat jako vizovické pečivo.

http://www.lubna.cz/zpravodaj/vanoce2002/11.htm

Odkazy:

http://www.sendme.cz/kosma/testa.html#_Toc31702553
http://www.klic.cz/remesla/vizpec.htm
http://www.ifemina.cz/index.php?ID=15
http://www.zssirotkova.cz/fotogalerie/druzina/vizovickepecivo/ipage00007.htm
http://www.vizovickepecivo.cz/history.php
http://www.zahradky.cz/kfoto.php?idfoto=298&vj=1

Více ...
Vložil: ženská dne 5.11.2006| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Vidím svět i z druhé stranyKnihy o dětech

Hermann-Josef Zoche Vidím svět i z druhé strany Mimořádné schopnosti leváků

Knížku jsem objevila na jedné návštěvě a hned jsem jí zvědavě otevřela. Při hlídání tří dětí jsem si jí listovala a dělala si poznámky. Ale moje kamarádka byla tak hodná, že mi jí půjčila domů. Hltala jsem každý řádek chtivá vědění. Jako matka čtyřleté levačky jsem bažila po informacích.

Je pravdou, že autor – sám přeučený levák, věnuje dvě třetiny knížky problematice přeučených leváků. Teprve v závěru knihy přišly ony dlouho toužebně očekávané informace. Knížka je vhodná jako úvod do problematiky leváků, obsahuje zajímavé úvahy i praktické zkušenosti ze života leváka. Zaujal mě výčet slavných leváků mezi nimiž nechyběl ani Jack rozparovač. Zajímavý byl počet levorukých vědců, spisovatelů, hudebních skladatelů, sochařů a malířů. Na samém konci jsou odkazy na německé webové stránky.

Z knížky jednoznačně vyplývá, že laternita vychází z mozku ne z končetiny. Pozoruhodná byla pro mě úvaha nad rozšířením praváctví – mohou za ní bojovníci, kteří si chránily štítem srdce a k bojovaly volnou pravou rukou nebo matky, které tiskly k srdci své potomky, zatímco druhou pravou rukou kuchtily, uklízely, přikládaly? Je společnost skutečně pravoruká právě proto, že to má okoukané od svých maminek, babiček, prababiček? Potvrzují nálezy pěstních klínu vyrovnanost leváků a praváků v populaci? Úvahy hodné dalšího uvažování.

Jako matka leváka jsem postrádala potřebné informace jak postupovat při výchově leváka. Chyběla mi informace o „obourukých“, tedy o lidech, kteří používají vyváženě obě dvě ruce. Knížka každopádně stojí za přečtení nejen pro leváky a jejich rodiče.

Hermann-Josef Zoche Vidím svět i z druhé strany Mimořádné schopnosti leváků
Ikar 2006 160 stran
Z německého originálu Ich sehe die Welt auch von der anderen Seite
www.euromedia.cz
www.knizniweb.cz

Více ...
Vložil: ženská dne 5.11.2006| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Drobenkový koláč s tvarohemKuchtíme s dětmi

Když jsem měla první dítko, prvního půlroku jsem se vůbec nedostala k pečení. Zato poslední dobou si libuji, obě děti jsou už dostatečně veliké, aby mohly pomoct!! Následující recept je velice jednoduchý a díky složení drobenka + tvaroh je velice vhodný i pro zaměstnání malých dětí. Pokud někomu vadí upatlané ruce, určitě si nenechá ujít míchání tvarohu. Přejeme dobrou chuť!

Věková kategorie:
od dvou let

Procvičované dovednosti:
poznávání surovin
rozvíjení fantazie
modelování

Suroviny:
1/2 kg polohrubé mouky
1/4 kg Hery 1/4 kg práškového cukru
1/2 prášku do pečiva - vytvořit drobenku

2-3 tvarohy
2 vejce (z bílků můeme ušlehat sníh)
trochu cukru
1/4 l mléka rozinky - umíchat řídký tvaroh, nakonec přidáme sníh

Postup:
Z mouky, cukru a tuku uděláme drobenku, rozdělíme jí na dva díly, jeden dáme na NEVYMAZANÝ plech, polijeme rovnoměrně tvarohem, posypeme druhým dílem drobenky a upečeme ve vyhřáté troubě dozlatova.

Pro inspiraci:
Stačí odvážit potřebné množství a posadit dítko před mísu. Drobení je pro děti velice zábavné, z drobenky se dají plácat různé tvary. Pokud je doma dětí víc, může další dítko připravit tvaroh nebo šlehat sníh.

Více ...
Vložil: ženská dne 5.11.2006| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 I. Figurky z přírodnin (kaštany, žaludy, bukvice...)Tvoříme s dětmi

Figurky z kaštanů už asi každý někdy dělal nebo je aspoň viděl. Vzpomínám si na první výtvarku z přírodnin – bylo to v první třídě, paní učitelka nám několikrát připomněla, že si máme o víkendu nasbírat někde šišky, kaštany, žaludky, komu se to nepovede, může si přinést zeleninu. Dopadlo to tak, že všechny děti měly zeleninu, jen já jediná jsem vyráběla ze šišek! od té doby jsem dělala páňácy často, ale letošní vyrábění se mi líbilo nejvíc ze všech. Asi je vám jasné proč – pomáhaly mě naši dva zlobíci.

Začalo to tím, že jsem na procházkách ze školky nacházeli různé zajímavé předměty, které se pak postupně hromadily přede dveřmi našeho bytu – peříčky, javorová semínky, lusky akátů, bukvice. Když k tomu přibyla pořádná igelitka kaštanů, nastal ten správný čas na tvoření. Vytáhla jsem z ledvinky hrst párátek (Kubíček je vysypal na dovolené v Poříčí nad Sázavou dřív, než nám stihli donést oběd....), posadila děti ke stolu a jala se dělat díry. Kubíček si jako první vytvořil lízátko – prostě si napíchnul kaštan na špejli a my jsme si musely od něj lízat. Jako druhý výtvor udělala činku . dva kaštánky napíchnuté na špejli. Neskutečně si s tím vyhrál! Nikdy bych netušila, že ho taková činnost tak úžasně zaměstná. Verunka udělala chobotnici, pak se inspirovala Kubíčkem a udělala si vlastní činku. Nejvíc výtvorů jsme sice stihla já, ale to hlavní se podařilo – děti to zaujalo, bavily se aktivně asi hodinu, s výtvory si pak hrály do úplného zničení. Ale to vůbec nevadí, po lese je šišek!! A kaštanů najdeme také ještě dost!

Věková kategorie: od dvou až po školáky

Procvičované dovednosti:
rozlišování tvarů a barev jemná motorika představivost počítání poznávání

Pomůcky:
kaštany, žaludy, bukvice, skořápky ořechů, jeřabiny, mech, klacíky, šišky... hřebík na propíchnutí děr párátka nebo špejle, popřípadě kancelářské sponky nebo drátek kdo chce lepit detaily, může si nachystat Herkules

Postup:
Pro menší děti nachystáme přírodniny, odstraníme ostré špičky, napícháme hřebíkem díru. Můžeme vymyslet jednoduchý příběh nebo přečíst pohádku. Potom vyrábíme zvířátky, postavičky a předměty. Nechme děti, aby popustily uzdu fantazii. Připravené přírodniny můžeme roztřídit, pojmenovat, určit tvar a barvu, povyprávět, kde jsme je našli, na jakém stromu rostou, kdo se jimi živí, vyprávět, jak ze semínek vyroste nový strom. Nakonec nezapomeňte všechny výtvory nějak pojmenovat, udělejte si pár fotek na památku (a šup s nimi do galérky!!). Večer můžou děti samy vyprávět, jak vyráběly nebo vymyslet příběh o tom, co vyrobily. Druhý den můžou své výtvory nakreslit.

Pro inspiraci:
Panáčkům sluší i vlásky, zkuste použít třeba mech nebo trávu! Když chcete, aby se některé části ohýbali, použijte drátek nebo roztáhnutou kancelářskou sponku. Drobné detaily se krásně dotvoří pomocí čepiček ze žaludů, jeřabinami nebo kořením (hřebíček, nové koření) Když vám chybí přírodniny, můžete si formičkami vykrájet tvary z pomerančové a citrónové kůry a navléct je na niť.

Více ...
Vložil: ženská dne 3.11.2006| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Podzimní melancholie aneb koláže z barevných lístkůTvoříme s dětmi

Následující činnost má velikou výhodu – můžete jí dělat doma i venku a pokud si barevné lístky vylisujete, dá se klidně provozovat do vyčerpání zásob i přes celou zimu.

Věková kategorie: od dvou let

Procvičované dovednosti:
Poznávání listů a barev Rozvoj fantazie Práce s lepidlem

Pomůcky:
barevné listí tvrdý papír Herkules

Postup:
Na procházce si nasbírejte listy různé velikosti, tvarů i barev. Doma je můžete vylisovat nebo pracovat přímo s čerstvými. Na čtvrtku papíru si děti rozloží lístečky podle vlastní fantazie. Ti starší můžou dělat z lístků různé tvary – zvířátka, postavy... Na závěr rozložené lístky pomůžeme mladším dětem přilepit.

Pro inspiraci:
Pokud nechcete nosit listí domů, můžete si s ním vyhrát i venku. Pokroucené lístky se dobře vyjímají na papírové kouli, stačí zmuchlat navlhčené noviny do potřebného tvaru a nechat uschnout. Výhodou je, že se koule dá dozdobit třeba šípky nebo šiškami.

Více ...
Vložil: ženská dne 3.11.2006| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 ZačínámeTvoříme s dětmi

Nedávno jsem v Luhačovicích vstoupila do knihkupectví – jen tak na čumendu, bez nějakého konkrétního záměru. Nakonec jsem musela přivolat manžela s peněženkou a odcházeli jsme doslova zavelení knížkami. Jedna z nich se jmenuje 6x25 her rozvíjejících schopnosti a dovednosti dítěte od Penny Warner z nakladatelství Portál. Když jsem knihou listovala, projevil se ve mě spořivý duch – říkám si, nač tu knihu kupovat, dkyž jsou tam docela obyčejné nápady, které mě můžou taky napadnout? Ale pak jsem si vzpomněla, jak často chci děti zaměstnat a nic mě nenapadá. Většinou to dopadne klasicky – vytáhnu lego nebo pustím krtečka. Už dříve jsem na sobě pozorovala jakousi únavu materiálu, prostě se mi nechce vymýšlet stále nové a nové věci, někdy bych si klidně s dětmi hrála, ale v tu chvíli mě nic kloudného nenapadne. Tak mě napadlo, založit nový deníček pro podobně postižené maminky. Pro takové, co mají doma děti, které potřebují čas od času zaměstnat. Nepůjde o žádné světaborné myšlenky nebo obtížné činnosti, spíš o jednoduché nápady, které mohou inspirovat i jiné maminky. O tom, co z toho nakonec vzniklo, si můžeme povídat právě tady!! Všechny postřehy jsou vítány!! Neméně jsou vítány fotografie vašich výrobků! A úplně nejvíc jsou vítány vaše vlastní zkušenosti a nápady.
Formát deníčků bude inspirován právě zmíněnou knížkou 6x25 her:

Věková kategorie (berte nezávazně, každé dítě je jinak šikovné a vyspělé, některé dětské iniciativy můžou zaujmout i starší puberťáky)

Procvičované dovednosti:
Tato kategorie vypadá jako určená pro instruktor nebo učitelky mateřských školek, ale může být užitečná i pro rodiče, proto jí ponechávám.

Pomůcky:
Věci, které k dané činnosti budeme potřebovat budou většinou jednoduché, často je budete mít doma a nevyžadují větší finanční výdaje. Na konci většiny deníčků najdete upozornění, jaké pomůcky budeme potřebovat příště.

Postup:
Ve většině případech půjde o znáné nebo jednoduché hry a zábavy, takže k popisu bude stačit jen pár vět.

Pro inspiraci:
Tady můžeme psát své tipy a zkušenosti. K těm základním, které budou přímo v deníčku, můžete připojit i své vlastní.

Fotky:
Asi nejzajímavější bude galerie nápadů. Fotky výtvorů ukládejte na stránky http://rodina.cz/tvorimesdetmi Každý deníček bude mít své vlastní album. Ke každé fotce prosím uveďte svůj nick, jméno a věk dítěte a nezapomeňte výtvor pojmenovat!! Můžete připojit i pár slov, jak výtvor vznikal.

Více ...
Vložil: ženská dne 19.10.2006| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Poslední články ze všech deníků 17 z 7 

Upozornění:
Dalších 1 článků v tomto výběru je soukromých (nemáte k jejich prohlížení oprávnění).
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.