Rady pro focení. Nejsem profík, tak možná kecám, ale já využívám těchto technik. Nejprve co musíte vědět o fotce. Fotku tvoří spoustu aspektů. Já to vidím asi takto 35% světlo, 25% foťák, 20% záběr – úhel focení, 20% obličej a oblečení. Doporučuju hodně zkoušet, což děláte, zapisovat si jak jste té které fotky dosáhly a pak si najdete tu svou cestu. Pamatujte teď se děti nejlépe fotí, páč se nehýbou, smějou se a snesou na sobě cokoliv. Pak když máte super záběr a chcete ho dát na papír, tak to výsledný efekt ovlivní na 70% procent (papír, barva, atd), což já dělám, páč fotka má jinou atmosféru než v PC. Hlavně si pak všimnete dalších detailů.
Světlo jak jsem psala nejkrásnější fotky dělá slunčko. Ale ne vždy, musíte vypozorovat kolem jaký hodiny. U nás je to buĎ do 10,30hod nebo pak po 15hod. Světlo je takový měkký a neoslňuje tolik obličeje. Pokud potřebujete fotit ze tmy proti oknu a neměly tam černej flek, tak použijte vždy blesk i když Vám to foťák neukazuje.
Já mám nyní lepší foťák s lepší optikou se zabudovaným bleskem, kde dokonce zaměřuje i blesk, proto spousta ksichtíků je vidět a ostatní je černý. Samozřejmě část fotky ne, ale to je pouze 15% procent plochy, a to se dá dobře začernit.
Foťák na fotky do 10x15 stačí bohatě foťák s 5MG pixely, větší rozlišení je potřeba pro větší rozměry. Optika je věc sama o sobě, jen určitě je lepší pokud má foťák víc bodů na zaostření.
Záběr zkuste si někdy sednout pod dítě (dítě je na kraji postele), dát ho do lehačky (nemá zvrácenou hlavu) koukat přes rameno (většinou už udrží hlavu), fotit dítko od hlavy či jinak a hned uvidíte, že jedna poloha a hned jinak člověk vypadá.
|