Deníky Fotoalba Recepty Vzkazy
   Hlavní stránka deníků 

Deník _AKTUÁLNĚ
Tipy na zajímavé akce, na právě vydané knížky, na kulturní záležitosti, které můžete využít s celou rodinou.


[<<Předchozích 130] Články 131140 z 167 [Dalších 27 >>] 
 Výstava v brněnském Muzeu romské kultury_AKTUÁLNĚ

Dílo mladé romské výtvarnice ozdobí brněnské muzeum
Praha, 24.9.2007 16:01, (Romea/Muzeum romské kultury)

Muzeum romské kultury v Brně otevírá ve čtvrtek 27.9. v 16.30 výstavu s tajuplným názvem „Jednou večer – Sny?“ Autorkou obrazů je mladá romská umělkyně Věra Kotlárová, která svůj um zdokonalovala na Fakultě výtvarných umění v Brně. Vystavovanými obrazy jenom potvrzuje, jak tematicky i ztvárněním nesourodá může být tvorba Romů.

Výstava s názvem „Jednou večer – Sny?“ prezentuje dílo autorky ve dvou rovinách, obrazové a zvukové. „Část obrazová vypráví tiše a beze slov, v části zvukové vyprávím své příběhy o tom, co se jednou stalo a víckrát se už nebude opakovat…“, komentuje koncepci výstavy Kotlárová.

Věra Kotlárová se narodila v roce 1980 v Českém Krumlově. V letech 1999 – 2005 studovala obor kresba a intermedia na FaVU VUT v Brně. Jednou z technik, které využívá, je roztírání barevných pigmentů prsty na velké plátěné plachty. Otisky prstů vrství přes sebe a průběžně rozvíjí pulsace a toky, které při tomto procesu vznikají. Výsledkem jsou abstraktní díla s výraznou dynamikou a prostorovým uspořádáním, jež zároveň fungují jako doklady o fyzickém aktu malby. Dále autorka pracuje s kombinovanými technikami, kdy využívá akrylové barvy, proškrabávání kartáčem, dolepování sklíček…

Kromě netypického výtvarného projevu, je Kotlárová výjimečná i přístupem k tvorbě. Většina Romů - umělců objevuje své nadání spíše omylem - při snaze zútulnit si domov, přivydělat si peníze, nebo třeba při krácení volného času. Věra Kotlárová je případ zcela opačný. Zdá se, že tvůrčí proces je její přirozeností odjakživa. Umění se věnuje bezprostředně a cílem jejího počínání není výsledný obraz, ale proces malby samotný. Vzhled a vyznění obrazu se neustále mění, malířka často kombinuje výtvarné techniky, užívá koláže, roztírá barvu prsty.

Během studií na FaVU VUT v Brně docházela do zábrdovického dětského domova doučovat romské děti. Znepokojení ze stavu domu i blízké fary ji ponouklo k uspořádání charitativní akce v prestižních prostorách brněnského Domu umění, výtěžek z prodeje obrazů více než osmdesáti renomovaných českých výtvarníků byl pak použit na rekonstrukci zmíněných budov. V roce 2006 měla samostatné výstavy nazvané Ohromné maličkosti, Trojice boží, apod.

V prostorách Muzea romské kultury bude k vidění až do 4.února 2008.


Více ...
Vložil: Romčátka dne 24.9.2007| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Soutěž: literární tvorba v romštině_AKTUÁLNĚ
uzávěrka: 31.10.2007

ROMEA vyhlašuje 2. ročník Literární ceny Mileny Hübschmannové
Praha, 19.8.2007 15:18, (ROMEA)

Tak jako minulý rok i letos se mohou všichni, kdo rádi tvoří v romském jazyce, ucházet o Literární cenu Mileny Hübschmannové. Soutěž nesoucí jméno tragicky zesnulé české romistky a lingvistky vypsalo jako minulý rok, poprvé, občanské sdružení ROMEA.

Milena Hübschmannová se Romům a romskému jazyku věnovala od padesátých let. Byla spoluautorkou romsko-českého a česko-romského slovníku, autorkou mnoha knih a překladů z romštiny, sběratelkou romských pohádek a redaktorkou časopisu romistických studií Romano Džaniben. Kromě jiného stála při zrodu mnoha literárních prvotin romských básníků a spisovatelů. Díky Mileně mnozí uvěřili, že i v romštině se dají vyjádřit pocity a názory.

Máte zájem přihlásit se do soutěže? Neváhejte!

1. Zašlete nám nejpozději do 31. října 2007 svoji báseň, prózu nebo povídku v rozsahu minimálně dvou a maximálně patnácti normostran. Podmínkou je, že text musí být v romštině a k němu musí být přiložen volný překlad v češtině nebo slovenštině. Hodnotit se bude ovšem pouze romský text! Bude-li však chybět překlad, příspěvek bude muset být vyřazen.

2. Všechny příspěvky musí být napsány na stroji nebo počítači a odeslány poštou na adresu Romea,o.s. Žitná 49, Praha 1, PSČ: 110 00.

3. Na obálku připište heslo „Literární cena“.

4. Připojte velmi stručný životopis a v něm zdůrazněte, zda vám již někdy byly někde publikovány části vaší tvorby, či nikoliv.

5. Nezapomeňte připojit své celé jméno, adresu a pokud možno telefon, abychom vás mohli kontaktovat.

6. Vítězové v jednotlivých kategoriích získají originální dřevěnou sošku navrženou speciálně pro Literární cenu Mileny Hübschmannové předním romským umělcem Ondrejem Gadžorem. Nejlepší práce se dočkají publikování v časopisu Romano voďi a českých tištěných mediích. Došlé příspěvky budou roztříděny a rozhodovat o nich bude odborná porota. Zvlášť budou hodnoceny příspěvky amatérské a pocházející z per profesionálních autorů.


ROMEA

Více ...
Vložil: Romčátka dne 24.9.2007| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Praha - dětská soutěž ve zpěvu a tanci_AKTUÁLNĚ

Romské děti soutěžily v tanci a zpěvu
Praha, 22.9.2007 19:36, (ROMEA/ČTK)

V tanci, zpěvu a hře na hudební nástroj se dnes v Praze utkalo asi 160 romských dětí. V Kulturním domě Vltavská vystoupili jednotlivci i soubory z celé České republiky. Podle organizátorky Juliany Vodrážkové je mezi dětmi o soutěž Romský talent stoupající zájem, některé soubory musela v letošním třetím ročníku z finančních a kapacitních důvodů odmítnout.

"Podobné soutěže existují na lokální úrovni, ale tato jediná je celorepubliková. Pro děti je velká pocta, že mohou vystupovat v Praze," řekla Vodrážková, která je jednatelkou pořádajícího sdružení Cikne Čhavě (Malé děti). Děti se na klání dlouhodobě připravují a možností předvést své vystoupení na veřejnosti jsou prý velmi motivovány.

Vodrážková uvedla příklad chlapce, který se na soutěž připravoval v dětském domově, a vychovatelé si prý chválili jeho chování. Podobné aktivity různých sdružení podle ní přispívají k prevenci patologických jevů, například konzumace drog. Ocenění si odnesli věcné ceny, které mají pomoci při dalších činnostech jednotlivých sdružení a klubů, které je k soutěži připravují.

Podle Vodrážkové je však kromě financí problémem také nedostatečný počet dobrovolníků, kteří by se dětem při přípravě věnovali. Děti se podle ní sice chtějí zlepšovat, ale nemají odborné vedení. Cikne Čhavě svým svěřencům chtělo například zaplatit několik hodin pod vedením učitelů z konzervatoře, ale nepodařilo se to.

Vodrážková by si do budoucna také přála, aby se podařilo zajistit více prostředků na to, aby se soutěž mohla uspořádat ve větším prostoru a trvat třeba dva dny.

Zpěv, hudba a tanec zřejmě zůstanou nadále jedinými disciplínami klání. Vodrážková chtěla, aby se soutěžilo také třeba v recitaci nebo divadelním přednesu, ale děti neměly zájem. "I když na to mají talent, tak se za něj v této oblasti stydí," vysvětlila.


ROMEA/ČTK

Více ...
Vložil: Romčátka dne 22.9.2007| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Plzeň - festival_AKTUÁLNĚ

V Plzni začal romský festival Wings of Gipsy
Plzeň, 18.9.2007 10:55, (Romea)

2. ročník festivalu romské kultury s poetickým názvem Wings of Gipsy začal právě dnes v západočeské Plzni. Cílem festivalu je oživit plzeňskou kulturu o romskou, která až doposud neměla v západočeské metropoli valné zastoupení.

Slavnostní zahájení se konalo v budově plzeňského Českého rozhlasu, večerní hodiny pak zpestří rokycanská hudební klasika Kale. Festivalové dny jsou rozděleny do několika sekcí. Tou první, která bude až do pátku umístěna právě v budově Českého rozhlasu, je expozice o historii Romů, která je realizována společně s romisty z Muzea romské kultury. V této části festivalu návštěvníci budou moci rovněž navštívit zajímavé workshopy jako je výuka romštiny či tradičních romských tanců. Po tři večery bude místo pro hudební část, v níž se v klubech Šeříkovka a Buena Vista představí Sendreiovci, Filip Gondolán, Le Čhavendar, Funky House Night a další. Hudebním vyvrcholením pak bude páteční koncert, který odstartuje na nádvoří Plzeňského Prazdroje již v 17 hodin. Zde se představí například Gitans, Kale, Antonín a Věra Gondolánovi. Největším lákadlem pro diváky však budou vystoupení formací Gipsy.cz a Buty, které zahájí svá vystoupení od cca 20 hodin.
Vstup na všechny akce je zdarma.

V minulém roce se festival zaměřil na talentované romské děti z romských ghett. Kromě dětských talentů vystoupila před rokem řada renomovaných romských umělců, promítal se film o romském holocaustu a na informačních panelech byla představena činnost brněnského Muzea romské kultury.


Romea

Více ...
Vložil: Romčátka dne 18.9.2007| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Výstava o českých Romech v Praze_AKTUÁLNĚ
Vernisáž 6. září 2007 ve Veletržním paláci v Praze

Život původních českých Romů ukáže výstava ve Veletržním paláci

10. 5. 2007 -, Radio Praha

-foto-
-foto-
Se životem původních českých Romů seznámí zájemce připravovaná výstava Zaniklý svět českých Romů a Sintů, která začne v září v pražském Veletržním paláci. Vůbec poprvé by měla veřejnosti uceleně představit původní romskou kulturu z Čech a Moravy.

ČTK to řekl Markus Pape z Výboru pro odškodnění romského holocaustu. Kulturu českých Romů podle Papeho připomenou například staré fotografie. Snímky ukazují svatby, pohřby, vozy i tradiční oblečení.

"Pocházejí z rodinných archivů. Objeli jsme celou ČR, abychom našli lidi, kteří je mají. Skládáme z nich mozaiku rozdrceného romského života. Někteří lidé na nich poznají ty, které viděli naposled před deportací," řekl Pape.

Ve 20. letech minulého století žily v Čechách a na Moravě zhruba 3000 Romů. Moravští bydleli většinou v romských osadách, čeští kočovali. V severočeských Sudetech pak byli němečtí Sintové.

Podle údajů Muzea romské kultury se Romové přirozeně integrovali do společnosti. Svědčí o tom fakt, že v roce 1936 ukončil studia pražské právnické fakulty Tomáš Holomek z romské osady u Svatobořic na Kyjovsku.

Protektorátní úřady zakázaly Romům v roce 1940 kočovat. V roce 1942 četníci provedli soupis všech "cikánů, cikánských míšenců a osob žijících po cikánském způsobu". Do seznamu se dostalo 6500 lidí. Část z nich skončila ve sběrných táborech v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu. Transporty za války odvezly do Osvětimi bezmála 5000 Romů. Do vlasti se jich vrátilo jen 583.

V Česku tak dnes žije jen pár tisíc českých Romů a jejich potomků. Podle odhadů může v současnosti ČR být až čtvrt milionů Romů, většina pochází ze Slovenska.
Více ...
Vložil: Romčátka dne 11.9.2007| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Slovensko - festival romských filmů_AKTUÁLNĚ

Šestidenní pásmo filmů - nejen o Romech, nejen pro Romy
Spišská Nová Ves, 5.9.2007 11:47, (Romea)

Kalo čangalo je název 1. ročníku mezinárodního filmového festivalu, který bude probíhat od 24.do 29.září ve slovenské Spišské Nové Vsi. Maraton filmů je zaštítěn jménem spišského rodáka, etnografa a filmaře Martina Slivka. Ten byl vedle řady dokumentů a filmů znám jako autor cyklu „Deti vetra“, v nichž se věnoval výrazným rysům romské kultury v jednotlivých státech Evropy.

Během šesti odpolední a večerů zhlédnou návštěvníci celkem 16 dokumentů a celovečerních filmů. Drtivá většina z nich se různým způsobem zabývá romskou menšinou. V odpoledních hodinách budou promítnuty krátké dokumenty, upozorněme na snímek z roku 1990 nazvaný Slávia svadbu pojednávající o tradici romských svateb, jenž bude promítnut v první festivalový den. Kúzelnický klobúk je poetickým portrétem romského básnika Dezidera Bangu. Diváci ho uvidí 25.9. Následující den přijdou na řadu srbské snímky. První s titulem Tu býva život se věnuje romským dětem. Neviditelný dům je pak stylizovanou poetickou reflexí na téma bydlení. Ve čtvrtek se svého uvedení dočká například dokument Péče o dítě. Zachycuje čekání mladých romských manželů na svého prvního potomka. Pátek 28.9. se ponese ve znamení českých filmů. Snímek Chci bejt černej je filmovou úvahou o tom, proč a jak mohou majoritu inspirovat tradiční hodnoty Romů. Slepý romský muzikant se stal objektem dalšího dokumentu nazvaného jednoduše Vojta. Vypráví o úsilí handikepovaného Roma žít normální život. Obdobným tématem se bude zabývat i sobotní dokument Márinka. Ústředním bodem posledního z dokumentů s titulem O Soni a její rodině bude rovněž žena, patnáctinásobná matka z Rudňan. Za každým pásmem dokumentárních filmů bude následovat debata za účasti autorů snímků a odborníků.

Celovečerní filmy budou v prvním ročníku věnovány profilu francouzského režiséra Tonyho Gatlifa. Kdo neviděl legendární dílo Gadjo dilo, Swing a z novějších Exil a Transylvánii, či rád opakovaně nahlíží pod filmařskou pokličku tohoto tvůrce, bude mít jedinečnou možnost ve festivalové dny vždy od 19 hodin. První z večerů však bude patřit životopisnému filmu Martin Slivka: „muž, který sázel stromy“.

Součástí festivalu bude Romský filmový ateliér, v kterém bude každoročně pod odborným vedením působit asi desítka mladých dokumentaristů. „Chtěli jsme nejen uctít celoživotní práci a významné filmařské dílo spišského rodáka, ale i zdůraznit potřebu hledat a formovat mezi mladými lidmi takové tvůrčí charaktery, jakým disponoval Martin Slivka,“ uvedli organizátoři festivalu v průvodním materiálu k festivalu. Festival bude proto udělovat každým rokem památnou cenu, kovovou plastiku, Kalo čangalo. Letos se jejím držitelem in memoriam stane právě Martin Slivka.

Festival organizuje Katedra romské kultury Univerzity Konstantina Filozofa v Nitře.


Romea

Více ...
Vložil: Romčátka dne 5.9.2007| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Studentům OU, SOŠ a SŠ 07/08 !_AKTUÁLNĚ
MŠMT vypisuje další kolo pro finanční podporu romských žáků a studentů - včetně těch z náhradních rodin!

Programy „Podpora romských žáků středních škol" i „Program na podporu integrace romské komunity" budou rozšířeny na celý rok 2007
Praha, 10.8.2007 13:10, (MŠMT/ROMEA)

Programy „Podpora romských žáků středních škol" i „Program na podporu integrace romské komunity" jsou vyhlašovány Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a jejich cílem je podpořit aktivity právnických osob ve prospěch uvedených cílových skupin, podpora rozvoje jejich kulturních aktivit, podpora vzdělávání a multikulturní výchovy, podpora integrace romské komunity, předcházení xenofobii a intoleranci.

Praha, 09.08.07 - V roce 2007 se v rozpočtu kapitoly MŠMT na program podpory integrace romské komunity počítá s částkou 25 mil. Kč, která sestává z finančních prostředků na program „Podpora romských žáků středních škol" ve výši 10 mil. Kč a na „Program MŠMT na podporu integrace romské komunity v roce 2007" ve výši 15 mil. Kč.

„Program MŠMT na podporu integrace romské komunity v roce 2007" je tematicky zaměřen na vzdělávací aktivity pro děti z romských komunit, jejich rodiče a pedagogy od předškolního vzdělávání přes vzdělávání na základních školách, úspěšný přechod těchto dětí do středního vzdělávání a volbu povolání, na volnočasové aktivity dětí, školní přípravu a výzkum či monitoring situace ve vzdělávání dětí, žáků a studentů. V rámci první výzvy nebyly prostředky vyčerpány, a proto se vyhlašuje k podávání projektů v rámci Programu výzva druhá, a to za stejných podmínek jako výzva první. Na poskytnutí dotace v rámci druhé výzvy jsou k dispozici finanční prostředky ve výši 5 189 000,- Kč.

Program „Podpora romských žáků středních škol" je zaměřen na podporu vzdělávání romských žáků nebo studentů, jejichž rodinám způsobují náklady spojené se středním nebo vyšším odborným vzděláváním značné potíže. Pro uvedený program byly vyčleněny na rok 2007 finanční prostředky ve výši 10 mil. Kč, z toho bylo rozděleno pro období leden - červen 5 929 000,- Kč. Zbývající částka bude navíc zvýšena o finanční prostředky, které nebyly školami vyčerpány a které jsou postupně vraceny. Vyhlašuje se proto druhá část programu na období září - prosinec 2007, a to za stejných podmínek jako část první.

Více informací k uvedeným programům naleznete na webových stránkách MŠMT (http://www.msmt.cz).


Více ...
Vložil: Romčátka dne 14.8.2007| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Výstava fotografií v Plzni_AKTUÁLNĚ
V měsíci srpnu probíhá v Plzni výstava fotografií Lukáše Houdka, studenta Romistiky na FFUK.

Dne 2. srpna 2007 se od 17. hodin v plzeňské Galerii Bílé nároží uskuteční vernisáž výstavy dokumentárních fotografií Lukáše Houdka z romského prostředí s názvem NEviditelní. Výstava potrvá od 2. do 31. srpna. Jedná se o soubor čtyřiceti snímků pořízených během cest autora po romských ghettech a osadách v několika zemích Evropy. Autor ukazuje Romy takové, jací se mu jeví na základě jeho osobních zkušeností a několikaletého zájmu o romskou problematiku. Součástí výstavy bude i audioinstalace, která by měla návštěvníkům zprostředkovat nahlédnutí do víru života romské osady. Lukáš Houdek je studentem 3. ročníku romistiky na FFUK v Praze. V červnu roku 2006 uvedl putovní autorskou výstavu HELLO PAKISTAN, která zachycovala osudy Paksitánských dětí a jejich rodin, které byly zahrnuty do programu humanitární pomoci MVČR Pákistánu (MEDEVAC) po zemětřesení v roce 2005. V současné době se věnuje zpracovávání tématu stárnoucích homosexuálů v české společnosti, nebo projektu United peoples of London, který je koláží klasických fotografií rozmanitých obyvatel této metropole s fotografiemi cestujících londýnského metra pořízené mobilním telefonem. Výstavu NEviditelní finančně podpořilo Statutární město Plzeň a jejím organizátorem je občanské sdružení Ponton.

Více ...
Vložil: Romčátka dne 13.8.2007| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Jolán Oláhová_AKTUÁLNĚ
Výstava v Muzeu romské kultury v Brně

PUTOVÁNÍ JOLÁN OLÁH
23. 2.–6. 9. 2007
vernisáž 22. 2. 2007, 16:30 hod.
Poetické obrazy nedávno zesnulé maďarské romské insitní výtvarnice

Jolán Oláhová (1932–2005 Salgótarján) patřila k předním romským insitním umělcům v Maďarsku. Malovala příběhy spjaté s existencí její rodiny i romského společenství. V baladických interpretacích těchto vztahů často dominuje smutek, osamělost a bolest, na druhé straně je však její úhel pohledu radostně oduševnělý a lyrický. Symbolickými proměnami se vyznačuje svět přírody, který autorka přetváří na svět fantazie. Olejomalby po formální stránce zaujmou výtvarným instinktem pro tvar, lehkost práce se štětcem a čistými, zářivými barvami. Pro autorku jsou typické tvarové deformace, negování anatomie a používání významové perspektivy.

Katarína Čierna, kurátorka sbírky insitního umění, SGN Bratislava


Image
Více ...
Vložil: Romčátka dne 12.8.2007| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Výstava romských tradičních řemesel_AKTUÁLNĚ
Výstava v Muzeu romské kultury v Brně

ŘEMESLA NAŠICH PŘEDKŮ / SIKHĽARĎI BUŤI - SOMNAKUŇI BUŤI
Výstava o tradičních romských řemeslech.
Vernisáž 19. 5. 2007, 16:30
Výstava potrvá do 18. 11. 2007.

Široký sortiment košíků, kotlů, kleští, koryt a motyk pro kutily i profesionály!
Exkluzivně v Muzeu romské kultury!

Výstava prezentuje tradiční romská řemesla a zaměstnání a jejich současné modifikace. Představí vybrané druhy řemesel, která si Romové do Evropy přinesli ze své indické pravlasti a kterými se do nedávné doby živili nebo se jimi stále živí. Jedná se především o tzv. kovozpracující řemesla (kovářství, kotlářství, zvonkářství). Romové tradičně zpracovávají také přírodní materiály, především vrbové či březové proutí, dřevo i hlínu. Romové dodnes udržují a především rozvíjejí tradiční řemesla. Svoje znalosti předávají svým dětem a dodnes je učí, že „sikhľarďi buťi – somnakuňi buťi“ – naučená práce je zlatá práce.

Image
Více ...
Vložil: Romčátka dne 12.8.2007| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
[<<Předchozích 130] Články 131140 z 167 [Dalších 27 >>] 
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.