Deníky Fotoalba Recepty Vzkazy
   Hlavní stránka deníků 

Deník _AKTUÁLNĚ
Tipy na zajímavé akce, na právě vydané knížky, na kulturní záležitosti, které můžete využít s celou rodinou.


[<<Předchozích 80] Články 8190 z 167 [Dalších 77 >>] 
 Muzeum romské kultury Brno: ROMSKÁ SOCHA 2008 _AKTUÁLNĚ

25.5. 2008-31. 1. 2009 - vernisáž 24. 5. 2008 v 16:30
Historicky první samostatná výstava z děl romských sochařů z Česka, Slovenska a Rakouska. 21 autorů, kteří pracují se dřevem, kamenem, kovem, hlínou, ale i dalšími netradičními sochařskými materiály jako je třeba siporex nebo chlebová střídka. Volba nezvyklých materiálů dokládá touhu tvořit, která prorazí i tam, kde chybí finance na kvalitní výtvarný materiál.
Více ...
Vložil: Romčátka dne 28.11.2008| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Promítání filmu Smradi - scénář Tereza Boučková_AKTUÁLNĚ

SMRADI
16.12.2008 - přednáškový sál, v 18.30 hodin - vstup zdarma
V rámci cyklu „Kdo jsou Romové?“ v roce 2008 probíhá v Muzeu romské kultury cyklus videoprojekcí: Čarovné oči (Romové v českém a slovenském filmu 1923-2002) projekce filmů v Muzeu romské kultury
režie: Zdeněk Tyc
drama

Manželé Marek a Monika Šírovi se přestěhovali z Prahy na vesnici. Hodlali tady najít nejen lepší vzduch pro vlastního synka trpícího těžkým astmatem, ale i vstřícnější klima pro dva starší adoptované syny, kteří nezapřou svůj romský původ. Sen o svobodném "přírodním" prostoru však bere rychle za své, když postarší soused jejich syna Františka obviní z toho, že mu kamenem rozbil čelní sklo u auta. Vesničané nejsou k cizincům příliš vstřícní, soužití s otevřenou arogancí, která neskrývá chuť hnát svou kauzu až k soudu, však Šírovy dohání k neadekvátním reakcím. Marka a Moniku, odhodlané vybudovat rovnoprávné a láskyplné rodinné prostředí, navíc dovedou čas od času pořádně vytočit i samotní kluci. Mezi křehkým zázrakem lásky a strachem z nenapravitelných chyb se rodí rovnováha všedních dní. Střídmé komorní vyprávění nabízí otevřený pohled na otázky všednodenní tolerance a ekologie rodinného i společenského prostoru.
(oficiální text distributora)  

hrají:

Ivan Trojan .... Marek Šír, otec  
Petra Špalková .... Monika Šírová, matka  
Jan Cina .... Lukáš, nejstarší syn  
Lukáš Rejsek .... František, prostřední syn  
Tomáš Klouda .... Matěj, nejmladší syn  
Zdeněk Dušek .... Barták  
Jaroslava Pokorná .... Bartáková  
Oldřich Kohout .... Pepa  
Magdalena Sidonová .... ředitelka školy  
Renáta Kubišová .... Roubalová  
Štěpán Chaloupka .... Doubek  
Věra Kubánková .... Vránová  
Naďa Vicenová .... učitelka  
Ivana Stejskalová .... družinářka  
Tomáš Pavelka .... policista  

námět a scénář: Tereza Boučková
kamera: Patrik Hoznauer
hudba: Jablkoň
střih: Jaromír Vašek
zvuk: Ondřej Ježek , Michael Míček
kostýmy: Vladimíra Fominová
výprava-architekt: Stefan Theisz
produkce: Barbora Fabiánová
producent: Vratislav Šlajer
dramaturgie: Bedřich Ludvík
Výroba: Bionaut, Česká televize - Výr. skupina: TS Alice Nemanská - Helena Slavíková, Universal Production Partners, Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie
Distribuce: Artcam, Bionaut
Exteriéry: Vráž u Berouna, Svatý Jan pod Skalou, Praha
Více ...
Vložil: Romčátka dne 28.11.2008| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Filmy v Brněnském romském muzeu_AKTUÁLNĚ

 

 

Filmový cyklus

„Kdo jsou Romové“

Romové v českém a slovenském filmu

 

21.10.2008

Kdo se bojí, utíká, 1986

režie: Dušan Klein

Předobrazem hlavního hrdiny filmu je profesor Miroslav Dědič, který jako mladý učitel přišel počátkem padesátých let do obce Květušín v poválečném pohraničí a s částečným úspěchem přiměl děti tehdy ještě kočujících Romů k pravidelné školní docházce.

 

18.11.2008

Marian, 1996

režie: Petr Václav

Společnost mu dala to nejnutnější: jídlo, postel, střechu nad hlavou a základní hygienické návyky. Romský chlapec Marian však potřebuje lásku, cit a porozumění. Klopýtá cestou svého života uprostřed nepřátelského a lhostejného světa. Zoufale se brání, hledá a padá stále níž.

 

16.12.2008

Smradi, 2002

režie: Zdeněk Týc

Manželé Šírovi se přestěhovali z Prahy na vesnici. Hodlali tady najít nejen lepší vzduch pro vlastního synka trpícího těžkým astmatem, ale i vstřícnější klima pro dva starší adoptivní syny, kteří nezapřou svůj romský původ.

 

 

Muzeum romské kultury, Bratislavská 67, 602 00 Brno

přednáškový sál, začátky v 18.30 hodin.

Vstup zdarma.

 

Více ...
Vložil: Romčátka dne 21.10.2008| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Taneční inscenace ve Strašnickém divadle_AKTUÁLNĚ

Cikánská suita v sobotu ve Strašnickém divadle
Praha, 14.10.2008 15:12, (ROMEA)

Studio Citadela zve 18. 10. 2008 do Strašnického divadla na premiéru taneční inscenace „CIKÁNSKÁ SUITA“. Premiérové představení tohoto pozoruhodného projektu sociálního divadla se uskuteční stejně jako další reprízy v roce 2008 na scéně Strašnického divadla, které je zároveň koproducentem inscenace. V hlavních rolích zde v režii Ivany Hessové účinkují: houslový virtuóz Marek Balog, Richard Samko a Angelika Samková, Alena Štréblová a další.

Po představení následuje koncert tradiční romské kapely ČILÁGOS (http://www.jmc.cz/stan/cilagos/)

Inscenace Cikánská suita je osobitým divadelním projektem, který prezentuje výsledky několikaleté práce tanečního a divadelního ateliéru Studia Citadela. (Citadela je zapsána v povědomí pražské kulturní veřejnosti hlavně v souvislosti s vystupováním Bohnické divadelní společnosti, v posledních letech se zde ovšem objevují i další alternetivní umělecké projekty.)

Realizátoři inscenace se nechali inspirovat dávnověkým putováním Romů z Indie, novověkou anabází evropskou i naší nejčerstvější současností.

Premiéra je věnována in memoriam nepostradatelnému spolutvůrci inscenace, romskému kytaristovi a zpěvákovi Jánovi Á.Slepčíkovi. Ve svých písních, zaplněných emocemi, Ján zpíval o svobodě, bolesti, touze a lásce, ale i o penězích a strachu. Nepřesvědčoval, neprosil, nesoudil - pouze otevíral srdce každému, kdo by měl mít předsudky vůči jeho rase. Hudbu Jána Slepčíka v představení živě doprovází a transponuje houslista Marek Balog.

„Nepřišel jsem k tobě, abys mi dal najíst. Jen proto jsem přišel, abys mi dal trochu úcty.“

Dalším stavebním kamenem inscenace je ztvárnění tisícileté romské historie – tvoří ji obrazy romantické (Romové v Indii), surreálné i epické (putování po světě) až přízračně horrorové (holocaust). Vedle činoherních pasáží je romská historie „zaznamenána“ v abstrahujících tanečních scénách. Taneční pasáže vycházejí z tradičních indických technik (kathak), romských tanců i moderního výrazového tance (hledání identity, autonomie).

„Mají podle našeho práva podivné zvyky, barví si obličej a celé tělo, hovoří mezi sebou neznámým jazykem a toulají se sem a tam.“

Co asi cítí člověk, když se narodí v ‚nevlastní‘ zemi, kde má přisouzenou jinou pleť, odlišné zvyky, představy, hodnoty? Neměl by vědět, odkud přišel? Usazená populace většinou nomádům nedůvěřuje. Je nedůvěra k čemukoli jinému a neznámému příčinou zla, jež probouzí náš strach měnící se postupně v agresivitu? - - - Tvůrci Cikánské suity nemohou zodpovědět letité otázky a spory. Nechtějí moralizovat. Pomocí hyperreálného divadelního času usilují opustit alespoň na okamžik předsudky o tom, co je černobíle správné či špatné…

Realizace:

Námět a režie: Ivana Hessová. Dramaturgie: Vendula Kodetová. Hudba: Ján Áčo Slepčík, Tomáš Reindl, Amitava Chatterjee. Výprava: Andrea Králová. Pohybová spolupráce: Božena Nesvačilová. Světla: Jakub Nagaj.

Hrají: Marek Balog, Angelika Samková a Richard Samko, Drahuše Demeterová, Alena Štréblová, Martin Bonne, Božena Nesvačilová, Kateřina Štefanová, Pavlína Grossová, Edita Burešová, Josefína a Emílie Formanovy.

Produkce:

Projekt je realizován v koprodukci Studia Citadela a Strašnického divadla.

Citadela je kulturní místo pro všechny kolemjdoucí, studio s otevřeným chráněným programem tvůrčích dílen pro širokou skupinu veřejnosti a postižených spoluobčanů. Programy: Bohnická divadelní spol., ateliér arteterapie a artefiletiky, taneční ateliér (prožitkový ateliér, indický kathak), alternativní divadlo (Damaru, Společenstvo Bezhlavých – Spitfire Company, Havranprkno ad.).

www.bdscitadela.wz.cz 
www.strasnickedivadlo.cz


Více ...
Vložil: Romčátka dne 15.10.2008| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Nový dokument: ZDI - premiéra_AKTUÁLNĚ

Dokumentární film Zdi dnes v kině Světozor
Praha, 13.10.2008 13:58, (ROMEA)

Stát tvrdil, že jsou mentálně zaostalí, ale ve škole měli samé jedničky. Pepa se sám učil anglicky a Anežka snila o práci v soudnictví. Karel byl mladým svědkem události v Matiční ulici, kdy se stavěla zeď mezi Romy a bílými. Dokumentární film “Zdi” je příběhem o třech romských dětech a jejich touze po vzdělání a dobré šanci v životě. Je to skutečný děj, kde děti nečekaně dosáhnou i historického průlomu ve sporné záležitosti, která trápí celý národ.

Film „Zdi“ byl natočen v roce 1999-2000 v České republice. Americká novinářka Arie Farnam spolu se dvěma studenty filmografie (Matt McClean a Dantia MacDonald) se vydali natočit nezavislý dokument o romských dětech v českých školách a nakonec zdokumentovali význačný moment, kdy se první děti ze zvláštní školy probojovaly na střední školu a kdy se celá situace začala měnit. Film je promítán na amerických i evropských univerzitách při studiu forem diskriminace a socialního vyloučení.

Dokumentární film: ZDI
Kinosvětozor
13 října – 20:30

Dokumentární tým sledoval rok života devítiletého Karla a patnáctiletých Pepy a Anežky. Film přitom zahrnuje i mimořádně upřímné rozhovory s učitely, ředitely zvláštních škol i úřady ohledně osudu romských dětí v systému zvláštních škol. Ve filmu je Karel žákem zvláštní školy v Ústí nad Labem v době, když vypukne spor o výstavbu zdi v Matiční ulici. Žije na romské straně plotu a stane se naším průvodcem ve světě plném společenských konfliktů, policejních zásahů a počátečního romského aktivismu. Anežka a Pepa strávili celé své životy v dětském domově a také navštěvují zvláštní školu, kde se v deváté třídě nadále učí kreslit jednoduché dětské obrázky. Při tom narazí na jednu vzácnou učitelku, která věří, že jsou tam neprávem. Učitelka Pravdová jim pomůže s doučovaním učební látky základní školy a, když se náhle v zákonu otevře možnost přestoupit ze zvláštní školy i na střední školu, Anežka a Pepa se snaží změnit historii školství.

„Zdi“ je dokument o době, kdy se situace romských dětí ve školách v České republice teprve začínala měnit. Je to zároveň připomínka problémů, které nadále trvají pod jménem „speciálních škol“, i důkaz o pokrocích proti diskriminaci, které se za posledních osm let udály v celé společnosti. Po filmu bude následovat diskuse s producentkou Arie Farnam o natáčení dokumentu i o tom, jak se příběhy z filmu a situace ve společnosti dále vyvinuly.

Režie: Ariana Farnam, ČR-USA, 2000, česky, anglicky / české, anglické titulky, 60 min


ROMEA

Více ...
Vložil: Romčátka dne 12.10.2008| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Nový dokument: ZDI - premiéra_AKTUÁLNĚ

Dokumentární film Zdi dnes v kině Světozor
Praha, 13.10.2008 13:58, (ROMEA)

Stát tvrdil, že jsou mentálně zaostalí, ale ve škole měli samé jedničky. Pepa se sám učil anglicky a Anežka snila o práci v soudnictví. Karel byl mladým svědkem události v Matiční ulici, kdy se stavěla zeď mezi Romy a bílými. Dokumentární film “Zdi” je příběhem o třech romských dětech a jejich touze po vzdělání a dobré šanci v životě. Je to skutečný děj, kde děti nečekaně dosáhnou i historického průlomu ve sporné záležitosti, která trápí celý národ.

Film „Zdi“ byl natočen v roce 1999-2000 v České republice. Americká novinářka Arie Farnam spolu se dvěma studenty filmografie (Matt McClean a Dantia MacDonald) se vydali natočit nezavislý dokument o romských dětech v českých školách a nakonec zdokumentovali význačný moment, kdy se první děti ze zvláštní školy probojovaly na střední školu a kdy se celá situace začala měnit. Film je promítán na amerických i evropských univerzitách při studiu forem diskriminace a socialního vyloučení.

Dokumentární film: ZDI
Kinosvětozor
13 října – 20:30

Dokumentární tým sledoval rok života devítiletého Karla a patnáctiletých Pepy a Anežky. Film přitom zahrnuje i mimořádně upřímné rozhovory s učitely, ředitely zvláštních škol i úřady ohledně osudu romských dětí v systému zvláštních škol. Ve filmu je Karel žákem zvláštní školy v Ústí nad Labem v době, když vypukne spor o výstavbu zdi v Matiční ulici. Žije na romské straně plotu a stane se naším průvodcem ve světě plném společenských konfliktů, policejních zásahů a počátečního romského aktivismu. Anežka a Pepa strávili celé své životy v dětském domově a také navštěvují zvláštní školu, kde se v deváté třídě nadále učí kreslit jednoduché dětské obrázky. Při tom narazí na jednu vzácnou učitelku, která věří, že jsou tam neprávem. Učitelka Pravdová jim pomůže s doučovaním učební látky základní školy a, když se náhle v zákonu otevře možnost přestoupit ze zvláštní školy i na střední školu, Anežka a Pepa se snaží změnit historii školství.

„Zdi“ je dokument o době, kdy se situace romských dětí ve školách v České republice teprve začínala měnit. Je to zároveň připomínka problémů, které nadále trvají pod jménem „speciálních škol“, i důkaz o pokrocích proti diskriminaci, které se za posledních osm let udály v celé společnosti. Po filmu bude následovat diskuse s producentkou Arie Farnam o natáčení dokumentu i o tom, jak se příběhy z filmu a situace ve společnosti dále vyvinuly.

Režie: Ariana Farnam, ČR-USA, 2000, česky, anglicky / české, anglické titulky, 60 min


ROMEA

Více ...
Vložil: Romčátka dne 12.10.2008| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Romská pouť v Olomouci_AKTUÁLNĚ

Romská pouť letos proběhla již podesáté

3.10.2008
OLOMOUC [Charita Olomouc]
Autor: Bc. Jana Březinová,


Akci zahájil mší svatou v bazilice Navštívení Panny Marie otec František Lízna. Po malém občerstvení vystoupily taneční i pěvecké soubory. Představil se taneční soubor Devleskre Čháve ze Střediska volného času Domeček ve Valašském Meziříčí, tanci se prezentoval i soubor Drom z Brna, dále své umění předvedli účinkující ze Společenství Romů na Moravě či občanského sdružení Vzájemné soužití z Ostravy a interpreti z dalších souborů.

V následujícím bloku jsme uvedli prezentaci fotografií, která mapovala činnost zúčastněných organizací. Kolegové ze zastoupených subjektů si tu také mohli vyměnit zkušenosti. Pouť skončila s úderem třetí hodiny závěrečným požehnáním.

"Na této pouti se snažíme vytvořit prostor pro setkávání Romů z různých regionů a je to i dobrá příležitost k vzájemnému poznávání života Romů a členů majoritní společnosti", přiblížila další cíle akce Jana Březinová z Charity Olomouc.

I dovádivé děti si na pouti rozhodně přišly na své. Odpoledne bylo připraveno plno zajímavých her a soutěží. Velkou atrakcí se bez pochyby stal skákací hrad, ale také dort, který k narozeninové oslavě prostě patří.

Značný ohlas mezi téměř pěti stovkami poutníků ze všech koutů republiky měla i působivá homilie otce Lízny či brilantní pěvecký výkon Jiřího Somsiho při liturgii.

převzato z www.romea.cz

Více ...
Vložil: Romčátka dne 4.10.2008| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Pietní připomenutí holocaustu Romů_AKTUÁLNĚ

Romové si dnes v Hodoníně u Kunštátu připomněli holokaust

Přibližně sto lidí se dnes sešlo v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku, aby si připomnělo romský holokaust. Kytice položili u památníku stojícího v místech, kde byl za druhé světové války sběrný cikánský tábor. Celkem jím prošlo bezmála 1400 Romů z Moravy a Slezska, kteří pak byli odesláni do koncentračních táborů.

Poslední transport odjel 21. srpna 1943. Každý rok se proto v srpnu scházejí v Hodoníně lidé ke vzpomínkové akci. Letošní účast na ní byla zatím největší, řekl ČTK František Jemelka z brněnského Muzea romské kultury, které pietní akci pořádá.

Sběrný tábor v Hodoníně se nezachoval. Připomíná jej netradiční památník představující kolo od vozu a koňský chomout. Celkem bylo z Čech, Moravy a Slezska transportováno za druhé světové války do koncentračních táborů 5500 Romů. Tento romský holokaust přitom podle historiků přežila pouhá desetina z nich.

Aby jejich osudy neupadly v zapomenutí, mělo by v Hodoníně vzniknout mezinárodní dokumentační a vzdělávací centrum romského holokaustu. Záměrem je vybudovat jej přestavbou zastaralého rekreačního střediska, které se nachází nedaleko památníku.

Zatímco Hodonín u Kunštátu sloužil ke shromaždování moravských Romů, příslušníci tohoto etnika z Čech byli umisťováni do tábora v Letech u Písku. Na jeho místě se nyní nachází Romy a různými aktivisty kritizovaná výkrmna prasat. Část z nich požaduje, aby byla zbourána, protože narušuje pietu místa. Řešením tohoto problému se nyní zabývá vláda.

Videoreportáž zde

Více ...
Vložil: Romčátka dne 24.8.2008| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Interkulturní koncert v Brně 28. srpna_AKTUÁLNĚ

Na interkulturním koncertu vystoupí Romové i potomci Sudetských Němců

 
Skupina Bengas (Foto: Jana Šustová) Koncem srpna můžete v Brně navštívit interkulturní koncert, na kterém vystoupí potomci Sudetských Němců a také Romové. Pořádá ho Muzeum romské kultury ve spolupráci se Sudetoněmeckou kanceláří v Praze.

V první části koncertu vystoupí skupina Moravia Cantat, která přednese především židovské písně. Tento umělecký hudební a pěvecký soubor je složen z hudebníků ze třetí generace Sudetských Němců z Moravy. Založen byl v roce 1952 a věnuje se dědictví německé, židovské a české tvorby z Moravy a Čech.

Ve druhé části večera vystoupí šestičlenná romské hudební skupina Bengas z Prahy, která hraje písně Romů z celého světa ve vlastních moderních úpravách. Vystupuje ve složení tři španělské poloakustické kytary, baskytara a sestava perkusních nástrojů a bicích.

Koncert se koná ve čtvrtek 28. srpna od 19 hodin v Kulturním centru Omega, Musilova 2, Brno-Husovice (spojení tramvají č. 4, směr Obřany). Vstupné je 80 Kč.

Předprodej vstupenek:
BKC, Běhounská 17, Dům pánů z Lipé, Brno
Indies, Poštovská 2, Brno.

Převzato z www.romove.cz

 

Více ...
Vložil: Romčátka dne 20.8.2008| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Zaniklý svět (Plzeň)_AKTUÁLNĚ


Výstava ukazuje, jak žili Romové
Plzeň, 6.8.2008 10:06, (Převzato: Mladá fronta DNES)

Romové mají v české kotlině pevné kořeny už šest set let. Ovšem jejich svět zmizel v krematoriích vyhlazovacích táborů druhé světové války. Nyní je připomíná výstava Zaniklý svět, která je od včerejška k vidění ve Studijní a vědecké knihovně v Plzni. Z prvorepublikových fotografií shlížejí na návštěvníky dnes už neznámí Romové a Sintové.

„Snímky jsme sháněli těžko a mnohdy jsme naráželi na nechuť potomků je poskytnout nebo uvést jméno. I proto je vystavujeme bez popisků. A také nestojíme o to, aby nás podle jmen vyhledávali příslušníci extrémistických skupin,“ prohlásil organizátor výstavy Čeněk Růžička. Fotografie doplňují texty, které přibližují historii a život romského etnika. Unikátem jsou dvě kresby z koncentračních táborů. Výstava potrvá do 5. září.

VIDEO
Zaniklý svět (ČT)

Více ...
Vložil: Romčátka dne 6.8.2008| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
[<<Předchozích 80] Články 8190 z 167 [Dalších 77 >>] 
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.