NAŠE ROMSKÉ DÍTĚ
Komorní setkání pěstounských a adoptivních rodin s romskými dětmi
Křesťanské centrum Jižní Město
Modletická 1401, 149 00 Praha 11
Sobota 20. května 2006
Téma: Naše romské dítě ve škole
Naše pozvání na společnou besedu s Vámi přijali:
PaedDr. Renata Wolfová, speciální pedagožka a logopedka, pracuje na poradenském pracoviši při základní škole v Praze 3, která se již řadu let zabývá vzděláváním romských žáků. PaedDr. Wolfová se podílí na vytváření komplexního výchovně vzdělávacího programu, přizpůsobeného individuálním potřebám dětí. Spolupracuje s romskými asistenty, vede Kabinet speciálních vzdělávacích potřeb, pro nějž sama vytvořila množství originálních a dětmi oblíbených výukových pomůcek a metod.
Pavel Bily, spolupracovník PaedDr. Wolfové. Působí na výše uvedené škole jako asistent pedagoga. Spolupracuje s učiteli při výuce a při komunikaci a individální práci se žáky, vede některé volnočasové aktivity dětí. Své zkušenosti využívá na seminářích pro asistenty a učitele. Hlavní rolí asistenta je vytvářet ve škole takové prostředí, ve kterém se romské děti cítí spokojeně a bezpečně. Asistent je pro děti zároveň vzorem, přímým důkazem toho, že i Rom může dosáhnout dobrého zaměstnání. O asistenta může požádat jakákoli škola, která vzdělává romské děti.
PhDr. Ivana Křelinová, psycholožka a lektorka, která 10let působila v SPC při ZvlŠ s výraznou převahou romských žáků. Pracovala také v Azylovém domě pro matky s dětmi a ve Středisku pomoci ohroženým dětem v Kladně. Nyní vedle své lektorské činnosti poskytuje především psychologické poradenství. Jako lektoka sdružení AISIS se zabývá zejména problematikou šikany. Oběťmi, ale i agresory, se často stávají děti, které se něčím odlišují od svých vrstevníků, mají narušené sebehodnocení či si nejsou jisti sami sebou. Společně se pokusíme hledat cesty, jak šikaně předcházet, jak reagovat, setkáme-li se s přímou či nepřímou diskriminací, jaká opatření můžeme vyžadovat od školy, kterou navštěvuje naše dítě.
Kvalitní program pro děti po celou dobu programu zajišťuje o.s.Athinganoi, sdružení romských studentů.
Program setkání:
8:30 – 9:00 prezence 9:00 –12:00 PaedDr. Renata Wolfová, Pavel Bily Škola přátelská k romským dětem; Romský pedagogický asistent 12:00-14:00 oběd 14:00-16:30 PhDr. Ivana Křelinová Šikana a diskriminace – jak na ně?
Po skončení hlavního programu je možno pokračovat ve společném povídání. Na přání připravíme společnou nedělní procházku Prahou. Pro mimopražské rodiny se v případě potřeby pokusíme zajistit jednoduché ubytování.
Účastnický poplatek (uhradíte na místě): jednotlivý dospělý 80,- Kč, rodina (2 dospělí + děti) 100,- Kč
Své přihlášky prosím zasílejte do 10.května 2006 o poštou: Mgr. Martina Vančáková, K Víšňovce 157, 252 64 Úholičky o e-mailem: romske.dite@seznam.cz o telefonicky: 737857311
V přihlášce prosím uveďte kontakty na Vás, počet dospělých osob, jména a věk dětí, zda potřebujete pomoci zajistit ubytování.
Jak se dostanete na místo konání?
Ze stanice metra „C“ Opatov autobusem 212, 213, 242, 260 směr Jižní Město jednu zastávku do zast. Ke Kateřinkám. Dále kousek pěšky podle obrázku
|