| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Mikroalbuminurie

 Celkem 16 názorů.
 Dlask 


Téma: Mikroalbuminurie 

(14.7.2010 18:01:48)
Vyšli mi špatné výsledky mikroalbuminurie. Máte s tímto někdo zkušenost?
 Haaribo 


Re: mikroalbuminurie 

(14.7.2010 18:14:27)
Bílkovina v moči....zánět močových cest nebo jde o těhu???
 Slunce+3 


Re: mikroalbuminurie 

(14.7.2010 18:32:59)
Vůbec netušim co to je~d~~d~~d~
 Rotem 


Re: mikroalbuminurie 

(14.7.2010 18:35:32)
Mikroalbuminurie
Definice

Mikroalbuminurie (MAU) je definována jako exkrece albuminu v množství 20-200 μg/min (tj. 30-300 mg/24 hod).
Patofyziologie

Fyziologicky je albumin v malém množství filtrován do primární moče, avšak většina je resorbována zpět v proximálním tubulu. Možnost resorpce je saturována již při fyziologických podmínkách a při hyperfiltraci je tento resorpční proces přetížen s následným zvýšením vylučováním albuminu do moče – vzniká tzv. „mikroalbuminurie“. Zavedený pojem MAU však není z hlediska biochemického správný, protože se nejedná o nález „mikroalbuminu“ v moči, ale o průkaz velmi nízké koncentrace albuminu. Albumin se fyziologicky vylučuje v množství 15-25 mg/24 hod.

Nález zvýšené koncentrace albuminu v moči je projevem postižení cévní stěny v organismu a signalizuje hrozící postižení ledvin nejen u diabetiků ale též u pacientů s hypertenzí.
 Rotem 


Re: mikroalbuminurie 

(14.7.2010 18:36:03)
Mírně zvýšená hladina albuminu v moči - mikroalbuminurie - je varovným signálem naznačujícím nutnost okamžité léčby a pravidelného sledování.

Mikroalbuminurie je jedním z prvotních příznaků poškození ledvin u diabetiků. Proto se doporučuje, aby diabetici byli vyšetřování na mikroalbuminurii několikrát do roka. Včasný zásah může totiž zastavit, popřípadě zvrátit vývoj poškození ledvin.
Pravidelné monitorování koncentrace albuminu v moči může být přínosné i pro jedince trpící hypertenzí, neboť tito jsou často vystaveni zvýšenému riziku kardiovaskulárních příhod a renální insuficience.
 Sydney77 


Re: mikroalbuminurie 

(14.7.2010 19:30:48)
Ahoj Blesko,
tuším, že jsi dia, že? A víš nějaké hodnoty? Jedná se o vyšší propustnost ledvin jako jedna z pozdních komplikací diabetu.
Co diabetolog? Co Ti k tomu řekl?
 Dlask 


Re: mikroalbuminurie 

(14.7.2010 19:49:59)
Sydney, je to 5,72, obvykle mívám kolem 1,0.
Dr to komentovala že je to vysoký, příště dávám zas moč na přezkoumání, víc to nekomentovala. Mám nahnáno, protože mám cukrovku už 10let, dvě těhu ty ledvinám asi taky moc nepřidaly, proto sháním tady informace, jestli někdo má nějakou zkušenost. Těhotná být na 100% nemůžu, jsem po sterilizaci.
 Sydney77 


Re: mikroalbuminurie 

(14.7.2010 20:38:42)
(Osobní zkušenost nemám.) Měla jsi teď i nějaký horší glykovaný hemoglobin? Že by špatná kompenzace byla předzvěstí problémů s ledvinama.
Dle Alexandry Jirkovské (Jak (si) léčit a kontrolovat diabetes) jsou tyto normy:
Mikroalbminurie:
noční moč (mikrogramy/min) norma do 20, nad 200 = závažnější poškození ledvin
celodenní moč (miligramy/min) norma do 30, nad 300 = závažnější poškození ledvin
Nevím, v jakých jednotkách uvádíš své hodnoty...
K mikroalbuminurii uvádí následující:
"Nejčastějším místem, kde se projevuje poškození ledvin, jsou ledvinná klubíčka - glomeruly. Poškození glomerulů vede zpravidla k jejich zvýšené propustnosti, takže jejich "sítem" procházejí i větší molekuly či dokonce krvinky, jež za normálních okolností do moči nepronikají. Zvýšená propustnost glomerulů se projeví nálezem bílkoviny v moči, a to především albuminu. I malé množství albuminu v moči (tzv. mikroalbuminurie) může znamenat počínající poškození ledvin. Mikroalbuminurii lze vyšetřit jen spciálními metodami. Normální hodnota je zhruba do 30 mg/24 hodin, což odpovídá přibližně ztrátě 20 mikrogramů albuminu za minutu. Mikroalbuminurie může být falešně zvýšená po větší fyzické zátěži či při močové infekci. ......... Opakované hodnoty nad 20 mikogramů/min již nasvědčují počínající (incipientní) diabetické nefropatii. Ztráta bílkoviny močí (proteinurie) nad 0,5 g/den znamená již závažnější postižení a hodnoty nad 3 g/den mohou být již provázeny příznkay (tzv. nefrotický syndrom provázený otoky, vysokým krevním tlakem a vysokými hladinami krevních tuků aj.). Kromě bílkoviny pátráme v moči po příměsi bílých krvinek a bakterií, jež zpravidla porvázejí zánětlivá onemocnění vývodných cest močových."
Takže otázka zní: Nebyla nějaká zvýšená tělesná námaha před odběrem? (nevím, zda sbíráš přes den, u nás chtějí sbírat jen přes noc) Třeba nějaký sport večer?
A co ten zánět? Nemohl by být?
 Dlask 


Re: mikroalbuminurie 

(14.7.2010 20:47:50)
Fyziská aktivita je pořád stejná, většinou do padnutí ~t~
Glyk.hemoglobin se mi zlepšil ze 7,4 na 6,2, což mě taky mate, proč to takhle v tý moči vyskočilo.
Ale jak jsi psala, že to může provázet i vysokou hladinu tuků, tak cholesterol jsem před 4 měsíci měla na hranici, ale teď aktuálně se zas o něco zlepšil. Jenže když ono to lítá jak zběsilý, jednou tak a podruhý jinak.
Já už moč přes noc nesbírám, teď zavedli novotu, že to dělají jen z ranní moči.
Snad po dalším rozboru za dva měsíce budu chytřejší.
Anebo se mi to v břiše porovnalo do původního stavu a jsem těhu ~t~ Ale to je opravdu fikce
 Sydney77 


Re: mikroalbuminurie 

(14.7.2010 21:07:55)
Jejka, co je to za novoty z ranní moči? Musím vždycky dát vzorek a nahlásit kolik to bylo mililitrů a za jak dlouhou dobu, aby tam dokázali propočítat propustnost za minutu... To jsem z toho janek.
Glykovaný: V těhu byl rekord 4,7, ale nejčastěji tak kolem 5,0. Zato teď jsem měla 6,8 ~:( a cholestrol 6,0 ~Rv Tak uvidíme, jak to bude dál. Ještě bych ráda jedno těhu stihla.

K té Tvé hodnotě, pokud si Tě pozvala, až za dva měsíce, tak to asi nevypadá moc urgentně... Jednou jsem měla v krvi strááášně vysokou hodnotu kreatininu, tak mi volali, ať druhý den přijedu na odběry a raději i s taškou do nemocnice, že je to urgentní a že mi asi selhávají ledviny, tak jsem noc nespala a ráno jsem měla krev normální, tak to zdůvodnili tím, že se asi tehdá zaměnili zkumavky... Ale fakt to byl fofr, určitě by mě nenechali čekat dva měsíce do další kontroly.

Držím palce!!!
 Dlask 


Re: mikroalbuminurie 

(14.7.2010 21:13:26)
Taky jsem to dřív musela mít z nastřádaný moči, taky jsem koukala když před rokem na mě vybafli, že jen z ranní moči. Ještě jedno těhu určo zvládneš, člověk kolikrát ani neví kolik toho je schopen překonat.
 Sydney77 


Re: mikroalbuminurie 

(14.7.2010 21:18:36)
Díky, mám teprve 8 měsíců po porodu, tak se ještě dávám dohromady. Snad příští rok ~t~
 Dlask 


Re: mikroalbuminurie 

(14.7.2010 21:31:05)
Tak to se nidiv že máš ještě tak rozházený hodnoty, to se časem srovná:-). Můžu se zeptat? měl Tvůj mimísek když se narodil nějaké známky dia fetopatie?
 Sydney77 


Re: mikroalbuminurie 

(14.7.2010 20:42:37)
Jinak se nenervuj! 10 let není zas taková doba, zvláště když si pamatuju, že jsi měla v těhotenství úplně ukázkový glykovaný hemoglobin!!! Určitě jsem horší pacient, dia 12 let a ledviny OK. Fakt se zbytečně nestresuj!
Pokud hledáš někoho se zkušenostmi, tak opět doporučuju www.medatron.cz - na diskuzi Ti určitě někdo odpoví. Už se nás tam sdružuje docela dost, tak to by bylo, aby někdo neměl tuto zkušenost. Navíc se do diskuzí zapojuje i dr., která je fakt milá a dokáže dobře poradit. ~R^
 Dlask 


Re: mikroalbuminurie 

(14.7.2010 20:49:55)
Na disku na medatronu jsem hodně nahlížela když jsem byla těhu, mám takový pocit že těhu s dia tam bylo jedno z témat. Moc se tím nenervím, ještě není nic jistý, ale štve mi to. Moc dík za podporu ~;((
 Dlask 


Re: mikroalbuminurie 

(14.7.2010 20:55:03)
Sydney, jaký jsi tak měla glyk. hemoglobin když jsi byla těhu?

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.