| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem

 Celkem 58 názorů.
 Černá kronika 


Téma: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem 

(27.9.2023 16:06:07)
Vysokoškolská pedagožka Helena Zitková napsala zajímavý článek o tom, co je z pozice pedagoga vůči dětem špatně. Řešíte něco podobného? Já už se bojím k tomu cokoliv napsat...

Pití a chození na záchod při hodině se zakazuje!

Na sociálních sítích si mnozí rodiče stěžují na to, že učitelé zakazují dětem se při hodině napít nebo si odskočit na toaletu. Přitom ve školách bývá horko, takže žízeň určitě přijít může. A kdo pije, ten bude dřív nebo později potřebovat i ty toalety… „Podle zákona učitelé musí respektovat fyziologické potřeby dětí. Nemůžou tedy nikomu zakazovat, aby se napil. Takové zákazy jsou jednoduše nelegální,“ vysvětluje Helena Zitková, která na Univerzitě Pardubice vzdělává budoucí učitele angličtiny. A dodává: „Učitelé mívají obavu, že když povolí pití a záchody při hodině, budou děti pořád pít a pořád odcházet. To možná ze začátku, ale potom je to přestane bavit. Zakázané ovoce láká nejvíce, to víme.“ Častým argumentem proti odchodům na toaletu při hodině je obava o bezpečí žáků. Existují děti, které cestou tam i zpátky různě bloudí po škole, zastavují se u nástěnek, a nakonec pro ně učitel musí dojít – a nechá přitom celou třídu samotnou. „Toto se děje jen ve školách, kde se se zvoněním zavřou dveře a chodby osiří. Takové ale nejsou všechny. A pokud vím, že mám ve třídě takového tuláka, musím přemýšlet, jak to ošetřím, aby byli všichni v bezpečí,“ vysvětluje Helena Zitková. „Předpokládám, že stačí, když učitel žáky o bezpečnosti poučí. Zakazovat kvůli tomu ale všechno všem prostě nelze.“

Sešity i učebnice budou obalené!

Ano, i v roce 2023 mnozí učitelé lpějí na tom, aby učebnice i sešity měly nejpozději druhý týden v září plastové oblečky. Argumentují tím, že obalené sešity a knihy se tolik nepomačkají, a obaly mohou prý zachránit situaci, když se dítěti v aktovce vylije například oblíbené mléko do škol. Podle Heleny Zitkové se dá aspoň trochu pochopit, když učitelé vyžadují obalení učebnic zapůjčených školou. Nikdo ale nesmí nikomu přikazovat, aby si obalil sešity a pracovní sešity, které jsou jeho osobním majetkem. „Je to stejně bizarní, jako by ředitel vyžadoval od učitelů, aby si obalili svoje pedagogické diáře,“ říká vysokoškolská pedagožka. „V podstatě mě k tomu napadají dvě věci. Buď toto učitelé vyžadují ze setrvačnosti, protože se to vždycky dělalo, nebo čistě využívají svoji pozici moci a hledají, co by mohli přikázat nebo zakázat.“

V teplácích, kapuci i kšiltovce do třídy vstup zakázán!

O stejnou logiku – tedy zakazuji, protože mohu – se podle Heleny Zitkové opírá i odpor škol proti kšiltovkám, kulichům, kapucím a teplákům. Na sociálních sítích si stěžují jak učitelé, kterým připadají v současnosti velmi oblíbené oblečení a doplňky naprosto nevhodné, tak i rodiče, kterým už poslali potomka ze školy, aby se převlékl. „I Česká školní inspekce, kde jsem se na toto ptala, mi potvrdila, že škola nebo jednotliví učitelé nejsou arbitři toho, co je a není vhodné oblečení do školy. Navíc v době, kdy se v teplácích a kulichu ukazuje venku kdejaká celebrita,“ říká Helena Zitková. „Navíc pokud by výuka vypadala tak, jak má, budou děti chvíli sedět v lavici, chvíli na zemi, chvíli běhat, chvíli pracovat s barvami… a na to přece potřebují pohodlné oblečení, které nikde neškrtí,“ dodává. „Navíc učitelům také nikdo nemluví do toho, jak chodí oblečení.“

Za zapomenutý úkol nebo kufříček do výtvarky pětka?

Dalším častým nešvarem jsou pětky za nedonesený úkol, zapomenutý úbor na tělocvik nebo kufříček do výtvarné výchovy, případně za chybějící zápisky a chabou úpravu v sešitě. „Hodnocení se musí vztahovat k očekávaným výstupům vzdělávání tak, jak je stanovuje rámcový vzdělávací program a z něj vycházející školní vzdělávací program,“ vysvětluje Helena Zitková. Mezi očekávané výstupy nepatří to, že si žák nezapomíná přinést tenisky a tričko nebo že si píše úhledné zápisky do sešitu konkrétního formátu. „Pokud to tedy nedělá, nemůže za to být hodnocen špatnou známkou, která se může odrazit třeba i v přihlášce na střední školu,” upozorňuje Helena Zitková.

Napiš stokrát: učitel nesmí trestat žáky!

Stokrát krasopisně opsat větu Nebudu si při hodině povídat se spolužačkou – i tak může vypadat trest pro dívku ze čtvrté třídy v roce 2023. Dřepy za sprostá slova, kliky za nesmazanou tabuli. Trestání žáků v českých školách má dlouhou tradici a tuhý kořínek. Někdy má navíc podobu až podněcování k šikaně – jako například v případě, kdy kvůli tomu, že se dva kluci pošťuchují, dostanou všichni extra dlouhý domácí úkol nebo přepadovou písemku. „A třída pak slyší – vyřiďte si to s Honzou a Kubou,“ vrtí hlavou Helena Zitková. „Upřímně ale v podstatě všechny tresty vedou jen k tomu, že se třída obrátí proti těm, kvůli nimž se pak učitel zlobí. A i proto jsou škodlivé. Přitom jednou ze základních povinností učitele je vytváření pozitivního klimatu ve třídě.“ Pokud má učitel pocit, že dítě neplní, co mu školní řád určuje, má k dispozici různá kázeňská opatření, schůzku s rodiči, výchovnou komisi. Trestat dítě ale nemůže.”

V pondělí vybíráme 500 korun a balení kapesníků k tomu!

Teoreticky je vzdělávání ve veřejných školách v Česku zdarma, prakticky rodiče neustále něco platí. Ať už jsou to různé pracovní sešity, výlety, divadla, nebo také klasický „příspěvek na SRPŠ“. „Různé rodičovské spolky a sdružení jsou organizace, které by měly stát mimo školu. Rodič se jejich členem stává dobrovolně a stejně tak dobrovolný je i příspěvek na jeho činnost,“ vysvětluje Helena Zitková. „Žádné dítě nesmí být při vzdělávání ve škole znevýhodněno, ať už jeho rodič je, nebo není členem tohoto spolku.“ Jinými slovy, pokud rodič nezaplatí příspěvek, neměl by to třídní učitel ani ředitel vůbec vědět a konkrétní dítě by nemělo slyšet, že na Den dětí nedostane nanuk a bublifuk. Jenže realita je mnohdy odlišná, peníze vybírají učitelé a leckdy děti o zaplacení příspěvku upomínají nepříjemným způsobem a před celou třídou. Všichni spolužáci tedy slyší, že „jediný Novák stále nemá zaplaceno“. Na hraně přijatelnosti jsou podle Heleny Zitkové také platby za různá divadla, exkurze nebo třeba lyžařský výcvik. „V podstatě pokud je daná akce povinnou součástí vzdělávání, měla by být pro žáky zdarma, jako je to například v případě plavání. Jenže na to samozřejmě není v systému dost peněz, takže je otázkou, jak se k různým akcím každá škola postaví,“ zamýšlí se Helena Zitková. Ideální je dopředu komunikovat s rodiči, jaké vstupné a příspěvky jsou pro ně přijatelné a co za ně děti dostanou. Pokud si akci některé rodiny nemohou dovolit, o jejich dítě se postará jiná třída, ale to může vést k vyloučení z kolektivu. „V podstatě by bylo ideální, aby za takového žáka zaplatila škola nebo zřizovatel,“ míní vysokoškolská pedagožka. „Nebo by se škola mohla rozhodnout, že finančně nákladné akce prostě pořádat nebude.“

Komunikace je základ, ale zároveň i největší problém

Pokud učitelé překračují svoje pravomoci a v některých případech i porušují zákon, je samozřejmě na místě se ozvat. Jenže mnozí rodiče se – a bohužel často oprávněně – bojí, že si učitel následně na jejich dítě „zasedne“ a celá situace se jenom vyhrotí v neprospěch dítěte. „Tady je každá rada drahá. Samozřejmě ničemu nepomůžete, když učiteli přijdete sprostě vynadat. Ale pokud ho slušně upozorníte, že se vám jeho chování nelíbí, měl by to ustát. Koneckonců on je tady profesionál, který by měl zvládat svoje emoce,“ říká Helena Zitková. Stejně tak důležité je podle ní i učit děti, aby se za sebe dokázaly s narůstajícím věkem víc a víc postavit i samy. „Vůbec nejlepší by ale bylo, kdyby učitelé svoji práci a působení ve třídě dokázali reflektovat. Třeba by jim pak došlo, že nemusejí bazírovat na úhledných sešitech nebo džínech namísto tepláků, protože se tím jen zbytečně vyčerpávají a vyvolávají konflikty,“ dodává.

 Černá kronika 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 16:06:38)
https://eduzin.cz/wp/2023/09/26/zakaz-piti-pri-hodine-nebo-teplaku-ve-skole-co-si-ucitel-muze-a-nemuze-dovolit-k-detem/?fbclid=IwAR1UiFDtsU-G8e3-WAkpVUV2PR4bArTMSB39OgsbkdXZ8AqAUkeH3aXub-I
 Gabi.Zlopocasna+3 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(28.9.2023 13:46:01)
Upřímně toužím po osobnim rozhovoru s paní.... Idiota lze snadno najít na obou stranách barikády, ale paní drží zdvizeny prapor~q~
 magrata1 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 16:27:12)
Pokud žák kšiltovku podloží v šatně, je to v pohodě. Ale pravidla slušného chování netolerují u osob mužského pohlaví v interiéru nasazenou pokrývku hlavy. A pokud se po nás chce, abychom děti kultivovali, neměli bychom toto jen tak přecházet. Jinak mikiny a tepláky jsou mi u cizích šumák, svým dětem v teplákách do školy jít nedovolím.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 16:33:13)
Do místnosti se v čepici nechodí, základy slušnýho chování.
A jinak, už se nedivím, že učitelé nejsou.
 Rigel 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 16:39:30)
Nerozumím vůbec tomu, proč bazírovat zrovna na čepicích. V současné době, kdy do školy chodí žáci v oblečení, které by ještě třeba v 80. letech neprošlo - tepláky, legíny , croptopy - holé břicho :-)) to by nám učitelky daly :-) Jestliže se takhle posunulo vnímání toho, co je společensky vhodné oblečení do školy, tak proč bazírovat zrovna na nějaké poučce, že muž nevejde do místnosti s pokrývkou hlavy ? Možná toto pochází ještě z doby, kdy muži nechodili venku prostovlasí . Kouknu na dokument z padesátých, šedesátých let, a vidím všude muže v kloboucích. Nařídíme snad dnes na ven kloubouky ? Ty pak mužis undávali v interiéru. Ale dnes ? vidíte snad muže s kloubouky na ulici?
Když akceptujeme teplákovky a legíny do školy, proč neakceptovat i kapuce nebo kšiltovky - vždyť k tomuto stylu oblečení to patří. Fakt nerozumím tomu, proč brát ohled na pokrývku hlavy v časech legin a holých břich :)
 Yuki 00,03,07 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 17:37:20)
Proč nedovolit pokrývku hlavy - jakoukoliv, třeba kapuci - je celkem jednoduchý, ona totiž ta kapuce schová uši a nikdo nevidí, že je v nich sluchátko, takže se učitel může snažit jak chce, dítě prostě nevnímá, neslyší, jak je možný, že učitel dítě nenaučil???!!!
o přestávce je mi to jedno, v hodinách se ptám na důvod, pokud ho bolí hlava a není to pravidelně každou hodinu, tak klidně, ale jinak chci hlavu bez pokrývky
 Gabi.Zlopocasna+3 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(28.9.2023 14:25:42)
Děkuji, chtěla jsem napsat totéž + ti za nimi pres vysoke čepice špatně vidí a já především potřebuji zpětnou vazbu a ta může být i nonverbalni a kšilt a kapuce to znemožňují. Vždy slušně žáka požádám a vysvětlím duvod.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 18:39:04)
Protože sedět ve třídě v čepici chce leda magor, proto.
 Pruhovaná 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(28.9.2023 20:46:37)
:-)) ~R^
 Okolík 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 18:51:59)
Taky se nedivím, že nemá kdo učit. Kdo by tohle dobrovolně chtěl?~d~
 Černá kronika 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 17:13:48)
Taky chceme, aby žáci vevnitř školy neměli na hlavách čepice a kapuce. Obávám se, aby to nezačal brát některý rodič jako šikanu jejich dítěte.
 vlad. 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 16:50:11)
Ve škole člověk může narazit na různý bizár, např. synova škola má nového zástupce ředitele, který osobně kontroluje, zda si žáci něco nenechali po vyučování v lavici, prý ještě jednou a zabaví jim mobil, který vydá jen rodiči v ředitelně ~e~ dost mu nepřeju, aby se tento trest pokusil aplikovat na mě a donutil mě do té ředitelny přijít (nejspíš v mé pracovní době) ~t~

Taky piju, když mám žízeň
Obalování je blbost, jen to zvyšuje hmotnost už tak těžké aktovky, okraje taky stále frčí ~a~
Pokud je oděv záplatovaný, leč čistý ~;) těžko lze něco namítat, pravidla asi jako pro vyloučení z přepravy, nemít pokrývku hlavy v místnosti je slušnost, asi jako pozdravit nebo pustit staršího sednout
Za zapomenuté pomůcky a úkoly dávat pětky je blbost
Žáci, kteří by se něčeho nemohli zúčastnit z finančních důvodů, dostanou příspěvek ze SRPŠ, asi ne celou částku
 klikli 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 17:30:08)
Tyhle články miluju. Jo, komunikace vázne, ale z mé zkušenosti spíš ze strany rodičů než učitelů.
Čepice ve třídě mi vadí. Dětem stíní, někomu může cizí čepice omezovat výhled na tabuli, já ne vždy vidím do obličeje, to samé kapuce. Myslím, ze toto do školy nepatří.
Tepláky mi vadí škaredé, vytahané, potrhané, flekaté. Žáci by měli do školy chodit vhodně a čistě oblečení, není to dvůr nebo hřiště. Když se člověk navíc dozví, že je dotyčný nosí týden v kuse - do školy, doma, venku, na spaní, tak si udělá obrázek. Hezké tepláky nebo legíny jsou ok, ale když i přes upozornění v nich jde někdo na divadelní představení apod., tak to fakt ne.
Obalování školních knih je potřebné. Na učebnicích angličtiny, se kterými se opravdu pracuje a válí se během hodin všude možně, je poznat, která byla obalená, a která ne. A když někdo donese poničenou knihu, tak zaplatí pár korun podle stáří knihy, ty jdou do jiné "hromádky peněz" než do té, ze které se kupují učebnice (a je poslední roky směšně malá), a mně pak ta kniha prostě chybí, protože jak vyberu dítě, které dostane hnusnou učebnici? Už to dělám tak, že nechci za poničení peníze, chci novou učebnici a zničenou ať si nechají.
Divadla, kina a exkurze jsou fajn, ale školy na to fakt nemají, aby to dětem platily. Přispívat na divadlo dětem rodičů, kteří denně prokouří a propijí násobně víc, nevidím jako šťastné. Dětí je mi líto, ale řešit by to měl někdo, kdo na druhou stranu zatlačí na ty rodiče, aby si měli možnost uvědomit, jak jejich žití omezuje jejich dítě. Platit dětem akce bez nějaké podmínky je cesta do pekel, ty rodiny to budou brát jako samozřejmost a bude jich přibývat. A nakonec žádné akce probíhat nebudou. A tak dojde k tomu, že přibyde dětí, které se nikdy nepodívají do knihovny, kina, divadla, muzea nebo do zoo.
Rýsování okrajů, dávání pětek za nedonesené pomůcky apod. mi přijde moc. Ale některé věci by bylo fajn udržet.
 klikli 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 17:36:25)
A pití je taky kapitola. Jsou děti, co mají tendenci mít flašku u pusy většinu času v hodině, i když se mluví, píše, hraje, soutěží, prostě jak mimina (klidně náctiletá mimina). V tuto chvíli zavelím, ať se dotyčný pořádně napije a láhev uklidí. To musí stačit. Věčné chození na záchod pak zdržuje hodinu. Většinou tam potřebují pořád ti samí a pak ruší a vynucují si, aby se na ně čekalo. Jsou děti, co mají opravdu zdravotní problém a musí, ale ty se chovají jinak.
Ono by to prostě chtělo, aby si pisálkové sedli do různých typů škol na nějakou dobu a pak teprv psali.
 Vítr z hor 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 17:49:37)
"Divadla, kina a exkurze jsou fajn, ale školy na to fakt nemají, aby to dětem platily. Přispívat na divadlo dětem rodičů, kteří denně prokouří a propijí násobně víc, nevidím jako šťastné (...) A tak dojde k tomu, že přibyde dětí, které se nikdy nepodívají do knihovny, kina, divadla, muzea nebo do zoo."

Je to přesně naopak. Akcí by se měli účastnit všichni bez ohledu na finanční či kulturní zázemí. Děti mají právo na vzdělání a rovný přístup.
Je to dokonce i v zájmu kultivovaných dětí z podnětného prostředí - aby kolem sebe měly děti s respektem ke kultuře a vzdělání. Čili účast na akcích prospívá nejen dětem z nepodnětného či jinak komplikovaného prostředí.

Když s těmi šťastnějšími jejich znevýhodnění spolužáci nepůjdou do divadla, nebo sice půjdou, ale budou doma poslouchat od rodičů, že je ta blbá učitelka bere do divadla a oni to ještě musí platit, tak to bude akorát tak prohlubovat bariéru mezi společenskými vrstvami a zvyšovat napětí.

Naopak je potřeba, aby ty akce byly voleny právě s ohledem na vzdělávací, kulturní a společenský přínos. Muzea, galerie a zásadní památky by měly být pro všechny děti zdarma (i když jdou s rodiči a ne se školou).
 Vítr z hor 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 18:04:12)
Ještě k dětem kuřáků, co na cigára mají, ale na divadlo či oběd pro dítě ne:

Zdaleka ne všichni jsou takoví padouši. Mám co do činění s dotovanými obědy pro děti ze znevýhodněného prostředí. Někteří jsou slušní, byť chudí, obědy zdarma uvítají, chovají se normálně a neodmítají ani jinou pomoc (různou asistenci, pomoc pro děti s úkoly), poděkují a nekouří buď vůbec, nebo jen přiměřeně (na místech k tomu určených a jejich děti nesmrdí ve škole kouřem).

Pak jsou tací, kdo fakt nezvládají finančně, zdravotně (často to bývá provázané), vlastně ani intelektuálně. Ale i tak mají tendenci pro své děti udělat maximum, co zvládnou. Zrovna dnes jedni rodiče, kteří dostali přidělené obědy zdarma, poprvé přihlásili dítě na kroužek (cca v ceně stravného za jeden měsíc). Mám z toho strašnou radost!

No a pak jsou takoví, kteří mi div nevynadají, že chci, aby se přišli podepsat (byť jim to ušetří jeden plat za rok), zapalují si jedno cigáro od druhého, jsou drzí, ani pro nadějné dítě nehnou prstem a ještě remcají, když je akce zadarmo, protože oni taky do divadla nechodili a žijou (například musí přijít o čtvrt hodiny dřív, nebo jejich dítě žádá slušné a čisté oblečení, protože kamarádi budou mít taky šaty nebo košili).

Ale těch posledních je fakt málo, u nás tak 15–25 procent.
 klikli 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 19:14:53)
Uznávám, jsou děti z rodin, kde jsou jiné a jimi nezaviněné příčiny, že peníze nejsou, ale těch je minimum a pokud jsou, tak se s nimi člověk v pohodě domluví. Vstup klidně zaplatím z fondu a vím, že mi to časem prostě vrátí. A tito ty akce dětem opravdu dopřát chtějí, protože ví, že kdyby měli jít do divadla s dítětem oni, tak na to mít nebudou. A taky komunikují.
To, že by výchovně-vzdělávací akce měly být pro děti zdarma, je fakt, ale v našem státě se toto nikdy nestane. To se spíš akce omezí, protože takto to u nás funguje.
Jsem vždycky v bojové náladě, když si přečtu takové články...pořád se na učitelích hledají samé chyby, čím ty dětí prudí a omezují, ale to, co se jim daří, to umí málokdo napsat, protože to se dneska nenosí.
 vrrtak 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 20:27:10)
klikli ...Divadla, kina a exkurze jsou fajn, ale školy na to fakt nemají, aby to dětem platily. Přispívat na divadlo dětem rodičů, kteří denně prokouří a propijí násobně víc, nevidím jako šťastné. Dětí je mi líto, ale řešit by to měl někdo, kdo na druhou stranu zatlačí na ty rodiče, aby si měli možnost uvědomit, jak jejich žití omezuje jejich dítě.

Tak se hlásím k tomu jak omezuju dítě díky svému žití, tím že dělám ve škole.
Mimochodem zrovna ti co popisuješ jsou ti co berou dávky a vše jim socka proplatí a je jim úplně jedno kolik to stojí. Zato my idioti co nekouříme a nechlastáme, ale chodíme do práce pro minimální mzdu a na dávky nedosáhneme, protože dítě si musí přivydělávat aby mohlo studovat, ale tento příjem se pochopitelně počítá, takže na dávky těsně nedosáhneme a nebo dosáhneme na 300 Kč a to ne pokaždé, a navíc to dítě musí poslat doporučeně na agenturu do Prahy papír na potvrzení příjmů a poštovné stojí dost a pak zjistíš že jsem si vydělali o 5 stovek víc než je limit, takže smůla-už jsem vzdala i žádosti, protože vypisovat x papírů, lítat pro potvrzení, stát na úřadu ve frontách a pak nic smůlu, což ti pošlou doporučeně 2x, kdyby mi ty peníze co dali za dva doporučené dopisy dali udělají lépe. Takže nedosáhnu ani na obědy zdarma, příspěvek na pomůcky, ale musím někde sehnat peníze na obědy, jízdné, učebnice, pracovní sešity, oblečení, obuv a pomůcky na praxi , sprš a k tomu na povinný lyžák atd. Na základce to byly vstupné, jízdné na různé akce různé kvality, ano jsem ráda že se dostane do divadla, do muzea, ale moc ráda jsem nebyla za některé pochybné aktivity, nebo nesmyslné požadavky co vše dítě musí mít koupené do výtvarky a za celý rok to ani jednou v hodinách nepoužili- např. anilinové barvy, bílá tuž atd.
 klikli 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 20:44:20)
Vrrtaku, tomu všemu rozumím a je to k naštvání. Spadáš do jiné skupiny, kterou popisuji v dalším příspěvku.
Rozčílil mě ten článek a nechala jsem se unést a uvedla tu nejhorší variantu, co znám. Omlouvám se, měla jsem to domyslet a dopsat. ~x~
 vrrtak 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 21:11:33)
klikli v pohodě, já jsem zvyklá , tento názor čtu a nebo slyším velmi často. Ani nevíš jak mě vytáčí to, že někdo dostane vše, sedí doma na dávkách nemusí šetřit protože větší spotřebu zaplatí dávky a já spadám do kategorie meziprostor- ani nepracující ani vydělávající tak, abych mohla slušně žít- bez dávek, musím přemýšlet za co si můžu dovolit peníze dát a když mi pak škola diktuje utrácet za něco "zbytečného" . Jak socku nezajímají náklady- cestovné do školy, kolej, ale zato je zajímá že si dítě brigádou přišlo na 5 000, které vrazilo do té koleje a jízdného, jenže svým příjmem spolu s mým dosáhlo akorát toho že jsme přišli o přídavky. Že dítě studuje náročný obor, že tady školy nejsou takže ji má až v krajském městě, kde se blbě dojíždí, že potřebuje čas na učení, ale chodí do práce, do školy, spoustu času stráví na cestách a pak kolabuje buď psychicky nebo fyzicky z únavy a vyčerpání, jenže je tvrdohlavá a studium vzdát nechce stejně jako přijít i příjmy a já jen můžu doufat že ji to nezničí úplně.
 MaMar 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 18:03:41)
Vzhledem k tomu, že jsem vychovala několik velmi nestandardních dětí, a pracovně jsem také občas měla za úkol chodit do škol vysvětlovat, proč dítě ve složité životní situaci reaguje, jak reaguje, a že ho nikdo z domu nemá na dálkové ovládání ~;), tak teď, když poslední léta znovu učím, pokaždé před nástupem na novou školu "varuji", že jsem zvyklá vidět situaci víc z pozice dětí a rodičů, než učitelů.

ALE - zrovna dnes jsem před chvílí přišla ze školy úplně vyřízená, po dni, kdy jsme od rána do odpoledne něco řešili, s dětmi i s rodiči, a jsem v docela bojové náladě ~t~ Takže k těm uvedeným bodům:

"Pití a chození na záchod při hodině se zakazuje!" - Nezakazuje, když ale na konci přestávky třikrát dětem zopakuju, ať si skočí na WC, nikdo nepotřebuje, zato začne strašně potřebovat pět minut po začátku hodiny, tak ho sice pustím (jsou to prvostupňové děti), ale moc příjemně se u toho netvářím. Pít můžou taky, nicméně jsem přesvědčena, že nikdo nepotřebuje být přisátý k láhvi po celou vyučovací hodinu. Navíc když ty láhve konečně odloží, tak většinou na zem, kde se pak kutálí mezi lavicemi a já o ně zakopávám. Možná děti šikanuju, ale říkám jim v těch situacích, že nejsou mimina, aby měly lahvičku celou hodinu v puse.

"Sešity i učebnice budou obalené!" - tady celkem souhlasím, že sešity a pracovní sešity jsou v režii žáků, u nás na jejich obalení nebazírujeme, ale u učebnic, aby z nich do konce školního roku něco zbylo, obalení vyžadujeme. Kromě učebnic tedy ještě mají mít obalenou žákovskou knížku, protože psát známky a informace do zmuchlané hrsti papírů s urvaným vrchním obalem nám prostě vadí.

"V teplácích, kapuci i kšiltovce do třídy vstup zakázán!" - do třídy nezakazujeme vstup v ničem, ale když si dítě pravidelně schválně obléká mikinu obráceně, takže má kapucu přes obličej, tak si dovolíme nařídit mu, ať si ji sundá.


"Za zapomenutý úkol nebo kufříček do výtvarky pětka?" - pětky nedáváme, uvědomuje si ale někdo, jak otravné je vést rozhovory typu: "Táta nemá peníze, nemůže mi věci na výtvarku koupit." "Nemusíte nic kupovat, přines si to, cos měl loni, když ti budou nějaké barvy chybět, já ti je doplním z toho, co nám tu zbylo ve škole." "Já nemám nic, všechno jsem na konci roku vyhodil."

"Pokud má učitel pocit, že dítě neplní, co mu školní řád určuje, má k dispozici různá kázeňská opatření, schůzku s rodiči, výchovnou komisi. Trestat dítě ale nemůže."
Fajn, takže budeme honit do školy rodiče, dělat zápisy ze schůzek, psát napomenutí, a dítě se bude tvářit, že jeho se to vůbec netýká? (Samozřejmě, že když jde o něco důležitého, s rodiči mluvíme a snažíme se najít řešení.)

No, raději už toho nechám, dnes nějak nejsem v náladě hájit každý rozmar našich školních miláčků ~:-D
 Vítr z hor 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 18:10:27)
K těm přisátým dětem k lahvi:
Mnohokrát jsem viděla děti s úplně sežranými zuby od kazů, které si nosily šťávičku nebo denně novou půllitrovou petku se sladkým nápojem. Pořád si proplachovaly zuby cukrem, a to ještě i v době, kdy už byly třeba objednané do Motola na trhání zubů v narkóze. To to těm rodičům fakt nedojde?
 Černá kronika 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 20:05:38)
Když jsem dělala ve družině a chodila jsem s dětmi odpoledne ven, tak jsem jim všem nabízela, že jim doleju vodu do prázdných nebo poloprázdných láhví. Nechtěla jsem, aby měly děti žízeň nebo aby si rodiče stěžovali kvůli újmě na psychice a zdraví. A co myslíte? Dolít obyčejnou vodu chtělo jen minimum dětí. Většina měla z domova šťávy nebo přelitý limonády a raději odpoledne žíznily než by vypily obyčejnou vodu. Najednou dumlat flašku nepotřebovaly.
 vertigo 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(2.10.2023 11:10:51)
Ad kufříček do výtvarky - syn přestupoval do šesté třídy na jinou ZŠ a požadavky od nové školy byly trošku jinde než v minulé. Při nákupu (téměř) všech výtvarných potřeb jsem měla pocit, že škole vybavuji učebnu výtvarné výchovy. Tempery se v naší bývalé nakupovaly hromadně, a věci jako - redispero, tuš, manikůrní nůžky, suché pastely - jsem nakupovala opravdu poprvé (a to mám 3 děti). Nechápu, proč zrovna tyto potřeby nenakoupí škola hromadně. Fakt by mě zajímalo, kolikrát za rok to redispero použijí?

A štve mě i to, že třeba mému synovi s dysgrafií a poruchou pozornosti má učitelka potřebu do edupage hodnotit úpravu sešitu. I kdybych se na hlavu stavěla, tak to mít hezký nebude. Tak do budoucna doufám, že paní učitelka ho bude hodnotit podle výkonu a ne podle průměru, který ji edupage vypočítá.
 Federika 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(2.10.2023 11:29:01)
Vertigo,
já se s tím nesetkala ani u jednoho z dětí,když pominu první třídu staršího syna, kdy potřebovala jen tempery, nějakej štětec a fixy, tak jsem nikomu nic nekupovala, všechno si nakupovala škola. Ani nevím, co to je redispero~:-D
Přijde mi výhodnější, když to koupí škola, ví přesně, co potřebujou, rodiče nemusí kupovat blbosti.
A děti nosit kufříky~:-D A učitelé jim dávat poznámky když ho nepřinesou.
 TaJ 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(2.10.2023 12:14:08)
Federiko, redispero jsem měla ve škole snad celou školní docházku už já...malovali jsme s ním tuší.
 TaJ 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(2.10.2023 12:11:33)
Vertigo, redispero a tuš měl syn na seznamu celých 9 let, ale mám pocit, že ho ani nepoužil 😁. Suché pastely občas používají, ale jinak mají celou školní docházku na seznamu do kufříku pořád to stejné, takže vždycky v červnu jen kouknu, co spotřeboval a doplníme. Kufřík mají celý rok ve škole, takže ho vidím jen v tom červnu, nosit ho naštěstí nikam nemusejí.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(2.10.2023 12:44:52)
redispero je jedna z věcí, co mě ničily u synovy výtvarky... kupovala jsem ho rok co rok, abych ho pak na konci školního roku vyhodila - nepoužité, lež zrezlé ~o~ stejně jako ty pastely - nerozbalená krabička, ale několikrát promáčená a zase zaschlá, pastely obarvené... no a pak modelína, tam jsem rezignovala na papírový obal, nechávala je jen v tom zataveném igelitu, nikdy je nenačal - přesto byly povinnou součástí kufříku ~d~
 TaJ 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(2.10.2023 13:02:29)
Rose, jo, modelínu použili první roky, pak už ne, takže ta tam je poslední roky pořád😉, ale v kufříku nic mokré, ani zrezivělé nikdy neměl, redispero má teda pořád v tom originál uzavíratelném sáčku i s těmi perky, takže možná proto...jinak je fakt, že nejvíc používají tempery, paletu, štětce, kelímek, fixy, voskovky a ty suché pastely. Jo a barevné papíry a lepidlo.
 Delete 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(2.10.2023 18:56:17)
Já myslím, že pro školu by nebyl problém mít pomůcky na VV, pokud by měla prostor na učebnu VV. Nebo aspoň pořádný kabinet vedle učebny, kam se děti na VV stěhují.

Bohužel většina českých škol nic takového nemá. Pak ta varianta, že si každý žák přenáší svůj kufřík se svými potřebami, je praktičtější, než že jeden učitel nosí všechny pomůcky pro všechny žáky do různých tříd. A nejde jen o nošení, ale i, a asi hlavně, o skladování. Tam je to také o tom, jak to v které škole a třídě vypadá. Na prvním stupni to ještě někdy jde, jedna skříňka na VV potřeby a je jedno, jestli je má každý v kufříku, nebo jsou v nějakých krabicích společné. Ale na druhém stupni je mnohem snazší najít prostor na pár kufříků (většinou ve třídě ta skříňka je), než tu místnost, kde by se daly skladovat výtvarné potřeby pro všechny. Vím, že jsou školy, kde mají učitelé kabinety zvlášť pro sebe a zvlášť ještě pro pomůcky (ono sedět v kabinetu s VV potřebami není nic, o co by člověk stál, a nejen s VV pomůckami, biologie, chemie....vše je nějak cítit, když je toho hodně), ale často je to prostě tak, že druhostupňový učitel má k dispozici stůl a židli, sem tam nějakou poličku nebo přihrádku ve skříni, když má štěstí, tak věšák na bundu.

A někdy je za tím čirá neochota někoho ve škole dělat věci jinak. Já 9 let bojovala za stojany na výkresy do každé třídy. Prý to nejde, že to překáží při úklidu. Takže se výkresy suší na oknech na parapetech po celé třídě, když je víc dětí, tak i na lavicích, což úklid určitě nekomplikuje a neztěžuje ~8~.

Jo a roli v tom určitě hrají i finance. Pomůcky na VV u nás zvykově pořizují rodiče (už před revolucí to tak bylo, pamatuji si od sebe, co všechno jsme kupovali, redispera, uhly, barvy), takže finance určené na pomůcky se většinově využívají na ty trvanlivé, co mohou sloužit roky. Ty jsou většinou hodně drahé a peněz na ně je málo, zejména když je velká nemocnost nepedagogických pracovníků. To je totiž super logika, že nemocenská těchto pracovníků se bere ze stejného balíku peněz jako pomůcky ~8~.

A když se hromadně pořizoval nějaký spotřebák, který se pak rozpočítával dětem, muselo se to rozpočítat na všechny děti ze třídy (proto to na prvním stupni šlo snáz) nebo celého stupně/celé školy. A pak se ozývali rodiče, že proč mají platit to nebo ono, když to právě jejich dítě nepoužije. A i proto kufříky s vlastními potřebami, tak nějak se předpokládá, že když je to vlastní, že se o to bude každý starat lépe, a když to nepoužije, že mu to vydrží do dalšího roku. No a někomu to vydrží, protože s tím zachází rozumně, někomu ne, protože je schopný dát do kufříku kelímek i s vodou nebo otevřenou tuš, Herkules bez víčka nebo aspoň mokrý hadr. No a někteří rodiče každý rok v červnu kufřík proberou a dokoupí jen nejnutnější, a jiní ho vysypou celý do popelnice a koupí vše nové, aniž by zjišťovali, co všechno je ještě použitelné. Někdo nechá kufřík prostě ve škole a neřeší a v září donese nový. Akorát tohle už škola nevyřeší ~d~.
Jeden rok jsem takhle posbírala o prázdninách jen na druhém stupni asi 20 kufříků, měla jsem je u sebe v kanceláři, kde jsem kromě jednoho týdne byla celé léto, takže kdyby je někdo sháněl, věděla bych to, celé září jsem se je snažila udat, nikdo je nechtěl, nikomu nepatřily ~d~, často právě s nepoužitými barvami, křídami....nakonec jsem je vytřídila, potřeby z nich dala učitelce na VV, něco na první stupeň, prázdné kufříky jsme pak dali Ukrajincům, co přicházeli bez ničeho (pomůcky do nich měli z dotace).

Jo, učebna, kde by bylo vše erární, by to asi řešila. Ovšem v době, kdy se učí i v jídelně, protože nejsou volné místnosti, je to nesplnitelný sen ~d~.
 vrrtak 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(3.10.2023 18:53:12)
Delete z pozice úklidu, jsem na prvním stupni takže výtvarky a pracovky mám v každé třídě, stojany na výkresy koupili do dvou tříd před rokem a půl a za mě lepší než když se suší všude rozložené, už jsem říkala zástupkyni, že to můžou pořídit do každé třídy, jen pravda ne všude to bude kam dát tak aby to nezavazelo. Zatím prý nejsou peníze, ale časem na to dojde, ale prý to některé učitelky nechtějí .
Kufříky a krabice -někde to mají v jedné skříni ve třídě, to je fajn, jinde na to není místo a tak si to děcka rvou do šatních skříněk, to už je mnohem horší varianta a nebo se rozmáhají kapsáře s výtvarkou připevněné pod lavicí- na úklid nic moc a i děcka si do toho kopou. První stupeň si kupuje vše každý sám a každá třída dle požadavků vyučující, seznam dají na začátku září, je tam spousta zbytečností co se za celý rok nepoužije na což rodiče nadávají. Druhý stupeň to měl stejně, jen krabice měli v šatních skříňkách a tahali je sebou po škole (stěhují se co hodinu jinam), ale už to před cca 5 lety změnili -rodiče dají peníze a škola koupí co je potřeba dokoupit a děti se jen přesunou do třídy kde je jen výtvarka - k ní náleží kabinet kde je vše uskladněné. Za mě jako rodiče je to super, nic nesháním, nic mi doma nezbývá a dítě nic nemusí tahat a ztrácet, ale bavila jsem se o tom s učitelkou co učí výtvarku a říkala že není toho příznivcem, (zavedla to její předchůdkyně), že si děcka věcí neváží a ničí je víc než když to měli svoje.
Na škole kde syn přešel toto nemají, mají seznam a krabici nosí sebou a víc než půlku věcí ze seznamu ani nepoužil.
 Senedra 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 18:07:47)
Tepláky nekomentuju, ale nepřijdou mi jako vhodné oblečení do školy, hlavně na druhém stupni.

Pití, WC - za chvíli člověk okoukne, jestli dítě opravdu na WC potřebuje nebo jen prostě kapku prudí. lze řešit dle situace, ale už jsem taky vydala zákaz.

Učebnice jsou majetek školy a je poznat, která je a není obalená. Dtto sešity. Já svůj učitelský bonzblok obalený mám, mám obalené i učebnice a pracovní sešity, které mám pro svojí potřebu.

Pětku bych dala za předem ohlášený vybíraný Dú, zbytek - informace rodičům, že dítě nemá pomůcky. Hlavně na druhém stupni by měly být děti schopné si nějak pomoct. Znám i takové, které překvapí dotaz, proč si kružítko/kalkulačku/tempery/.. nepůjčily v sousední třídě.

Dřepy a spol - co když dá učitel na výběr jestli poznámka, něco napsat nebo ty dřepy? Taky špatně? jinak - fyzické tresty do školy nepatří.

Vstupy... není člověk ten, by se zavděčil lidem všem. jedni rodiče si stěžují, že mají platit 50 Kč za divadlo v tělocvičně, druzí se diví, proč škola nepořádá letecký zájezd do Paříže, oni by to svému dítěti zaplatili. Z vlastní zkušenosti - v 99.9% do divald anejede dítě, které má nejnovější typ mobilu, ale prostě se mu nechce. nějaký fond by byl fajn.

Jak bylo napsáno, komunikace je nutná z obou stran, tam bych posuzovala případ od případu a ne globálně.
 Ina z Radešína 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 18:58:23)
Bohuzel jeste stale neumime detem z nepodnetneho prostredi zajistit stejne podminky jako detem z bezne populace. Prave kvuli vsem tem vstupum do divadel, placenym vyletum a kufrikum na vytvarku.
Ma to byt zdarma pro vsechny, na coz stat nema nebo spise to stale neni prorita.
A pak se jen divime, ze kdyz se uz tedy konecne, na primy natllak EU, zavede ve skolach vyuka informatiky, tak nam to prohlubuje socialni propast🤪.

Dokud skoly nezanechaji pokusu o vychovu dospelych - cti problemovych kuraku a misto toho nezacnou budovat skutecne rovne podminky pro deti, nezmeni se pranic.

K ostatnimu se nevyjadruji. Je videt, ze rodice se jsou uz haklivi i ohledne uplnych ptakovin. Skoda, ze to dospelo az k takto vyhrocenym situacim.
 Janinka a dvě princezny 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 19:32:20)
No ona každá z těch situací má dva póly.
Ad oblečení - tady myslím že školství udělalo velký pokrok k toleranci vzhledu. Nedávno tomu co učitelé myli dívkám obličeje s make-upem, dnes se malují (nutno říci mnohdy velmi nezkušeně) již dívky od 6. třídy. Tepláky mi nevadí, pohodlí nade vše.
Ad záchod - Haranti opravdu prudi a naší školou rezonuje zejména chalenge prorazit zákaz mobilů fotkou na insta v 10 dopo na záchodech během češtiny ~a~ na druhou stranu mě někdo nepustit na záchod, když se mi začne chtít na velkou mám velký problém, nemluvím o větším soukromí když jdu během hodiny, což může potkat třeba dívku i během menstruace.
Ad obaly - naše škola taky trvá na obalech a lenochach. Na druhou stranu paradoxně atyp obal přímo na čítanku odmítá na konci roku na učebnici nechat a trvá na sundání. Tady je to otázka zkostnatělé tradice. Na druhou stranu jsme jako rodiče prosadili zákaz úkolů na víkend a prázdniny ~R^
Ad peníze - někdy je fakt těžké najít balanc a i finančně zaopatření mají někdy problém s nápady souhlasit. Chápu že třeba 8. nebo 9. třída nejasa jen tak nad něčím ale když je každý měsíc jen kino, jump aréna apod. kdy kromě vstupu jsou děti ještě bez oběda, protože učitelce se nechce se vracet tudíž rozpustí dečka v Praze a mají dostat peníze i na oběd venku už to pak může vadit.

Souhlasím že většinu věcí lze vyřešit komunikací, ale občas to rodiče dost zatěžuje. U nás se třeba až na třídních schůzkách řešil přes třídní učitelku požadavek paní učitelky na češtinu na knihu, kdy každé dítě ji mělo mít koupenu a odmítala dovolit dvojčatům mít jednu ve dvojici. Vzkaz paní učitelce po dětech, že budou mít jednu nestačil.
 magrata1 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 19:59:01)
Nejčastěji chodí na záchod hoši, kteří prohlašují, že o přestávce nestihli, protože museli hrát ping pong. O věčném ucucávání vody (ani se nebavím o limonádách a colách) je známo, že to není zdravé, způsobuje hyponatrémii. Pokud je člověk zdráv, měl by chodit na malou 8-10x denně. Mně nakázal urogynekolog trénovat močák a chodit co nejmíň často. Časté učůrávání může vyvolat hyperaktivní močový měchýř.
 Len 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 20:11:40)
Hm, tak ja chodim 3-4x, odjakziva, v zivote jsem ve skole nebyla na zachode. Ale dite mam ucuranka a ta muze jit na zachod jen kdyz tam nikdo neni, protoze ji vadi spoluzacky zvanici na zachode cele prestavky. Ve skole je kazdy den 6 a pul hodiny, prestavky maji v podstate jen dve a obed, pak musi dojit domu 3km, takze ma domluvenou zachodovou prestavku sama pro sebe.
 K_at 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 20:14:39)
No, magrato, tohle vyhlásili u děcka na SŠ. Že v hodinách žádné WC.
Na jednu stranu asi rozumím. Na druhou stranu - přestávky jsou 5 minut a haranti se často stěhují stylem 3.patro - suterén - do druhé budovy a do 3.patra. A potom se zase po hodině vrací zpět v opačném gardu. Kdy si na to WC teda mají dojít?
 magrata1 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 20:23:47)
Já píšu něco o harantech? Zákaz u nás dostali pouze hoši z jedné konkrétní třídy z konkrétních důvodů. Nebyl to teda striktní zákaz, mohla je doprovodit asistentka k WC, od té doby nepotřeboval nikdo.
 K_at 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 21:07:31)
Magrato, ne, to bylo volně navázáno na téma WC. "Haranti" jsou můj výraz, nikoliv negativní.
 magrata1 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 20:21:06)
A z jedné konkrétní třídy měli zákaz opouštění učebny v hodině hoši, protože po jejich výtvarce vždy vlál toaleťák z okna, popatlané prkýnko tekutým mýdlem..., tak vykonávání této potřeby jsme jim zatrhli.
 vrrtak 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 20:54:50)
i když dělám ve škole a vidím realitu na obou stranách, tak s některými věcmi souhlasím.
Např. obaly-učebnice obalit ano, ty nejsou moje, ale zase mi vadí když se na ty atypické tvary udělají pevné obaly z folie, nebo koupím drahý obal a na konci roku se musí servat, aby je další rodič draze obalil. Jednak co ekologie-plýtvání plasty, zbytečný odpad a taky finance rodičů . Ale obaly sešitů které si já musím koupit (a nejlépe ten drahý tlustý ať je dost těžký a pak do něj popíšem za rok max 20 stran, takže by stačil ten tenký-levnější a lehčí) , když tam stejně nedrží je zbytečnost-kdo chce ať si obaluje, kdo nechce ať do toho není nucen. Mimochodem syn obalené sešity míval do cca 6 třídy, pak už odmítal furt spravovat obaly a nepomohly ani ty pevnější, ani je přilepit a nebyl rozdíl ve stavu sešitů na konci roku -s obaly nebo bez.
Pití a wc, myslím si že učitelka brzy pozná kdo to zneužívá a kdo to fakt potřebuje a je riziko že se bude řešit průšvih- už mi dítě na chodbě spadlo když muselo nutně na wc hned v 8.05, jenže to my zrovna vytíráme chodby, naštěstí nebyl úraz, a nebo se taky stalo že ze školy dítě odešlo a hledalo se po městě, přitom jen odešlo na wc, o dělání blbostí na wc ani nemusím psát, ale to dělají častěji když je jich tam více.
Oblečení- u nás se neřeší, jen tedy dost odhalené děvčata musí být pro kluky co s nimi tříská hormonální bouře v pubertě dost těžké -to zase ve volných teplácích lépe skryjí než v těsných džínách ~t~ .
Kolektivní tresty nic dobrého nepřinesli a "hodné" holčičky za zlobení kluků nést vinu- to moc fajn není-trest má být pro toho kdo něco provedl. Kolikrát jsme i my byli po škole celá třída jen proto ,že se dva kluci poprali-co čekala učitelka, že tím že se na ně budeme zlobit tak se už nikdy rvát nebudou? Nikdy toto nefungovalo a přesto se to praktikuje dodnes.
Jo a ještě tam chybí že dítě má právo na přítomnost svého rodiče, takže škola nesmí zakazovat vstup rodiči do školy, což se velmi často děje. Osobně "miluju" to, že mám rodiče slušně "vyhazovat" ,jak nám nařídilo vedení, protože jsme na dozorech a do určité hodiny jen my.
 Federika 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 21:04:32)
-Tepláky ve škole-nevidím důvod, proč ne. Klci nosili, dcera má uniformu,kdyby ne, nosila by je taky:-)
-Čepice ve škole-nevím ještě jsem se s tím nesetkala, ale třeba na střední škole bych to už neřešila, jejich problém. I kapuce na hlavě.Nemusí poslouchat.
-Učůraný děti-vím, že to je problém, sama jsem byla párkrát svědkem toho, jak děti ze třídy dcery brouzdají o přestávkách, jen tak. Takže mají zákaz (samozřejmě s výjimkou) a nedivím se tomu.
Obaly-neřeším a vadilo by mi, kdyby řešila škola.
Kufříky-měl jen první roky nejstarší syn, jinak nikdo, mají erár, nenosí nic.
Všechno j to o komunikaci. Školu, která by tvrdě vyžadovala tyhle blbosti, bych radši minula.
 monam 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 21:10:24)
Tepláky ve škole - nesetkala jsem se s tím, že by se zakazovaly. Čepice ano, důvod chápu, kapuce a kulichy - s tím je boj, když mě jako učitelce někdo řekne, že se s tím na hlavě cítí lépe, nechám ho být. Pokud si někdo nasadí čepici, na to kapucu, pod to sluchátka a uloží se na lavici ke spánku, protestuji.
Čůrání - jak kdy, jak kde, chápu důvody které k tomu někdy mohou vést, vím k čemu to vede, když to děti zneužívají. Setkala jsem se s nevstřícností jen jednou u dcery v první třídě.
 monam 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 21:06:43)
Helena Zítková je poněkud mimo realitu. Zabývejme se tím, jak se obvykle chová příčetný pedagog k běžnému dítěti příčetných rodičů. Proces, jímž se řeší šum a případné nejasnosti se nazývá komunikace. To většina mnou zmínených ovládá.
 Delete 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 22:09:03)
Já s obsahem článku souhlasím.

Pití a chození na záchod jsou fyziologické potřeby. Chodit na wc plánovaně o přestávce sice jde, ale ne vždy to funguje. Navíc 10 minut je leckdy sakra krátká doba, učitelé si často stěžují, že si ani nestíhají doběhnout do kabinetu vyměnit pomůcky, ale u žáka je najednou divné, když si nestihne dojít na záchod za stejnou dobu, kdy se má přesunout z jednoho konce školy na druhý, připravit si na hodinu, napít se a ještě se vystřídat se stovkou dalších v pidimístnosti, kde se o přestávkách děje kdeco. A s dohledy na wc je to všelijaké, i když i tento prostor sledovaný je, člověk tam nakoukne sotva 2x za přestávku (pominu, jaké otázky vyvolává, když muži mají nahlížet k dívkám a ženy ke klukům). Je to prostor za zavřenými dveřmi, s dalšími zavřenými dveřmi uvnitř....Takže jsou děti, které se tam o přestávce zcela regulérně bojí chodit. Ostatně, je hodně lidí, kteří se prostě nevyprázdní, když jim někdo další přešlapuje či mluví za dveřmi, potřebují klid.
Pití o hodině, zejména v místnostech s radiátory s přesušeným vzduchem, když se mluví, je nezbytnost. Dumlání flašek jde předcházet zajímavou činností. Ostatně, kdyby nebylo nutné si ty flašky nosit a ve třídě byla možnost si to pití nalít do skleničky, hrnku, kelímku, dumlání by zmizelo zcela.

Učebnice by si měla obalit škola. Jednorázově a pořádně, podobně jako se obalují knihy v knihovnách. A pak jen přebalovat obaly poškozené. Obalování pracovních sešitů, které mají většinou tvrdé omyvatelné desky, považuju vysloveně za plýtvání, navíc to z těch obalů většinou vylézá, zdržuje to....a u běžných sešitů zase v dnešní době ani obal nepomůže, desky se při větším používání a neustálém nošení v tašce bez dalších desek prostě roztrhají, vytrhnou ze sponek. Takže radši neobalené tenčí sešity v deskách (ale ne těch těžkých, co se cpou prvňákům, stačí papírové s chlopněmi a gumou, dají se barevně odličit podle předmětu, v matice přihodit pravítka, v chemii tabulku prvků, ve vlastivdě mapku nebo šablonku ČR...). Nebo jednotlivé papíry do pořadače či desek. Jsou to jejich poznámky, jejich zdroj informací. Ať si ho vedou, jak chtějí. Já jim jen občas ukážu, že se vyplatí si je vést pořádně (zadám práci tak, aby je potřebovali použít).

Tepláky mi nevadí vůbec, to mám větší problém s odhalenými břichy a průhlednými topíky. Čepice, kapuce...když někdo dělá a nebrání mu to dělat, co má, je mi to jedno, vlastně to v "zápalu hry" nevnímám, zpětně si pak uvědomím, že jsem dotyčného měla upozornit, ale ne kvůli mému přesvědčení, jen proto, že nechci jít proti ostatním. Ale setkávám se s tím minimálně, v bývalé škole jen u těch, kteří měli potřebu se proti něčemu vymezit. A protože se nevymezovali proti mně, většinou mi stačilo poprosit, aby si pokrývku z hlavy sundali.

U zapomínání mi vždy vadilo to dětem někam zapisovat. Aby za to pak mohly být potrestané. Sama kolikrát něco zapomenu, musím odběhnout do kanceláře nebo kabinetu, když je to na hodinu nutnost, nebo improvizovat a řešit jinak, když to jde. Trestat za to čímkoliv mi nedává smysl. Pokud někdo nenosí věci na tělocvik, řeším nejdříve s ním (nemohu tě hodnotit z toho, co neděláš, takže ti hrozí nutnost přezkoušení), případně s rodiči. Ale vlastně se mi to v mých třídách na prvním stupni nedělo, tělocvik děti bavil a když někdo věci zapomněl, byl smutný, a většinou se podařilo popůjčovat si věci od kamarádů. Cokoliv jiného jsem měla vždy na půjčení, i na druhém stupni jsem nosívala nějaká náhradní pravítka, papírové úhloměry a tak (co se vešlo do těch desek s chlopněmi, kam si dávám přípravy).

Obecně mi to trestání nejde. Na mě cukr a bič nefunguje a čím jsem starší, tím méně jsem schopná v takovém prostředí fungovat. I proto už nejsem tam, kde jsem byla. Pokud má někdo v hodinách potřebu nedělat, co je náplní hodiny, stačí na něj zaměřit pozornost, neustále ho vyzývat k odpovědím, dávat mu co nejvíc prostoru v rámci toho, co děláme. Buď se stáhne, nebo se naopak rozjede na té vlně, kterou potřebuji. Když někdy hodina nejde tak, jak bych asi chtěla, když je toho "rušení" víc než konkrétní jednotlivci, předkládám žákům alternativní cestu....cíl hodiny je jasný a buď vám pomůžu já, nebo to budete muset zvládnout sami (s učebnicí, z videa...). Napíšu na tabuli stránky nebo pustím video, zadám úkoly ke splnění, jsem k dispozici pro radu....nemají problém pochopit a přijmout, že bez jejich aktivity to učení nefunguje a je pořád lepší vyplnit tím ten čas, kdy stejně musí být ve škole, než potom sami doma.

Placení za všechno možné mi vadí taky. A taky spousta akcí. Je fajn, když se jde sem tam do divadla nebo jede na exkurzi, ale když je toho moc, komplikuje to výuku ostatním. Loni jsem třeba za rok přišla o víc než 30 hodin matiky v jedné třídě. A nejlevnější akce jsou dneska kolem 60 Kč, většina kolem 100 Kč. Za rok a při více dětech se to nasčítá. Takže mi dává smysl vytvořit předběžný plán akcí pro třídu, předložit ho rodičům, nechat si odsouhlasit. No a pak samozřejmě možnost se nějaké akce neúčastnit. Lyžáky v rámci ŠVP mi přijdou jako přežitek, smysl by mi dával nespecifikovaný sportovní kurz během 2. stupně s možností volby. Financování pro nemajetné se dá řešit přes příspěvek na pomůcky, o který jde žádat na úřadu práce. Může být v řádech desetitisíců a týká se potřeb do školy, lyžáků, škol v přírodě i kroužků. Jenže tohle škola nikomu neřekne...většinou proto, že o tom ani neví ~:(.

Co se týče komunikace, tak moje zkušenost z bývalého pracoviště i ze škol mých dětí je, že rodiče jsou braní jako nesvéprávné otravné bytosti, které je potřeba zpacifikovat. Pokud se někdo odmítá podvolit (z)vůli některých pedagogů, je označen za potížistu, je s ním vždy jednáno z pozice moci, často skutečně manipulováním přes děti. Někteří se umí vozit po dítěti a ještě u ostatních dětí vyvolat pocit, že si to to dítě zaslouží. Takoví rodiče pak radši nic neřeší, v lepším případě s dítětem někam utečou.
No a proti tomu někteří rodiče mají za nesvéprávné a neschopné bytosti učitele. A člověk se může rozkrájet a stejně to není pro ně dost, mají potřebu se školou bojovat v tom, kde škola jen vykonává nařízení, a velmi často pak útočí nejvíc na ty učitele, kteří s rodiči jednají jinak, než z pozice moci. Prostě je berou za slabé kusy a na nich si vybíjejí své frustrace.
Vím, že to jde i jinak, ale jsou nejen jednotlivé školy, ale často i celé oblasti, kde je vztah školy a rodičů permanentní boj o moc.
 vlad. 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 22:23:42)
Delete ~s~ jsi boží učitelka, souhlas se vším, co jsi napsala


tohle jim vystisknu
"Učebnice by si měla obalit škola. Jednorázově a pořádně, podobně jako se obalují knihy v knihovnách. A pak jen přebalovat obaly poškozené. Obalování pracovních sešitů, které mají většinou tvrdé omyvatelné desky, považuju vysloveně za plýtvání"
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 22:25:28)
Delete, tebe bych si přála za učitelku ~s~ pro sebe, ale hlavně pro mé děti... především pro tu nejmladší :-)
 monam 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 22:39:54)
delete ale jo, s tím co píšeš naprosto souhlasím. Ale i přesto (a i přesto, že se momentálně dohadujeme se školou syna o věci, které jsou až absurdní) si myslím, že většinou se dá komunikací vyřešit mnohé. Máme více dětí, výdaje od začátku září nevídané (nevím, proč některé školy nemohly dát vědět svůj úmysl pořádat adaptační kurz s předstihem, třeba) a tento týden jsem již potřetí nějakému učiteli svých dětí odepsala, že ano, zaplatíme, až bude z čeho. Synově učitelce jsem tedy rovnou napsala, že 4 tisíce do třídního fondu nevložíme. Asi se úplně necítím na diskusi "ale na to nemáte právo", prostě nyní platit není z čeho a uvidíme, jak se to vyvine.
Jen jednou si moje dcera stěžovala, že je učitelka nechce pouštět v hodině na toaletu, asi jsem jí trochu chápala (prvňáčci courající se takto v hodině asi hodinu dost naruší), ale i tak jsem jí požádala, aby dceru pouštěla a že ne, opravdu nebudeme donášet žádné zdravotní potvrzení (je fat, že chvíli poté jsme tuhle školu i opustili). Obaly neobalujeme, já po svých žácích nechci ani, aby nosili učebnice, takže toto odpadá.
Jako učitelka (střední škola) vím, že vyčůrat se během pětiminutových přestávek je opravdu téměř nemožné, na druhou stranu když jsem měla volnou hodinu a náhodou šla okolo wc divila jsem se, co všechno se tam v hodinách děje (i přes pravidlo, že na toaletu může jen jeden žák třídy).
 Yuki 00,03,07 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(28.9.2023 14:19:31)
já jsem zastánce toho, že na wc se musí pouštět, přesto jsem včera nepustila

osmá třída, otravovali, zkoušeli hranice, ještě se moc neznáme, zatím se mi tam učí opravdu blbě, co jinde funguje, tam ne, ale nejen mně, nikomu

a když deset minut před zvoněním odejde jeden a začnou další tři, že oni nutné potřebují taky, když vteřinu před tím ještě otravovali, otočení dozadu, neochotní cokoliv dělat, tak jsem jim řekla, že to určitě zvládnout a teď nikam nepůjdou

zazvonilo a všichni tři se zvedli a odešli se válet na zem vzadu ve třídě, šla jsem za nimi, říct jim, že právě proto jsem je nepustila, bylo mi jasný, že nepotřebují na wc

jsou třídy, kde učitel krotí a tam se funguje jinak, jsou děti, kterým dovolím kapuci, bez komentáře, protože vím, že ji potřebují, a pak jsou ty, kterým to nedovolím, protože vím, že pod ní mají ty sluchátka
stejně tak vím, který dítě opravdu potřebuje na wc a který tam jde jen proto, aby odešlo, z nich některý to potřebují, ty pustím, některý ne, jako ty včerejší,

jsou situace, kdy zakážu pití, protože měkká petka dokáže přerušit hodinu, když je jich víc, je to úplně o ničem, někteří si místo pití hrají, jednou jsem zakázala pití klukovi, který tou petkou házel na lavici, dělal si s ní salta, maminka kvůli tomu přišla do školy, cestou ode mě vynadala potomkovi, kupodivu si nechala vysvětlit můj důvoda

a tak je to se vším, idiot v roli učitele i rodiče je neštěstí, ale většina učitelů reaguje na momentální potřeby konkrétních dětí a jsem přesvědčená o tom, že je nesmysl říct obecně, že vždycky něco dělám, nebo nedělám, protože pokud ano, pak to není reakce na konkrétní dítě

samozřejmě se učitel snaží udělat hodiny takovou, aby děti netrpěly, na druhou stranu jsou třídy, jde trpí učitel, a může být sebelepší, většinou je to špatný kolektiv, často díky špatné práci kolegy na prvním stupni nebo v minulém roce, a chvíli trvá, než se to srovná

takže přestože na všech poradách a kdykoliv při rozhovorech tvrdím, že kapuce ano, wc ano, tak v konkrétních případech kapuce ne, wc ne

je to stejný jako u vlastních dětí, brzo víte, že mají svůj den a nemá smysl se snažit o výchovu nebo učení, i takový dny se stávají
 Yuki 00,03,07 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(28.9.2023 14:37:32)
co se týká oblečení, je mi to jedno, dokud nesmrdí, měla jsem ve třídě kluka, který chodil špinavý, smrděl, po vysvětlení tatínkovi jsem občas zavolala nebo napsala, že už je to zase neúnosný, a kluk přišel v čistším

takových dětí máme ve škole několik, nějaký tepláky nikdo neřeší, já docela chápu, že jsou pohodlnější a možná to bude pro budoucnost národa i lepší
 Renka + 3 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(29.9.2023 16:19:31)
S tím pitím nám to vysvětlila učitelka na prvním stupni. Děti mohly původně pít kdykoliv a vedlo to k tomu, že se nedalo učit. Neustálé otevírání uzávěrů, cvakání, mačkání lahví, někomu upadla, děti tím pádem neustále nesoustředěné. Takže zavedla "hromadné pití" prostě několik pauz, ve kterých se děti mohou napít, jinak ne. Vedlo to sice ke stížnosti jedné maminky, ale ostatní uznali, že má pravdu, a že děti nezhynou, když se během hodiny napijí třikrát v určený čas.
 K_at 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(29.9.2023 17:56:44)
Renko, no jasně. To je jako v MŠ, jdeme uklidit hračky a ti největší "neporadnici" jsou náhle stiženi krutou žízní.
 vrrtak 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem. 

(27.9.2023 22:48:10)
Delete skvěle napsáno, umíš to hezky vystihnout a popsat a tvoji žáci mají štěstí že mají tak skvělou paní učitelku, i přesto že tvoje minulá škola toto neoceňovala
 Silvie+dva kluci 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem 

(28.9.2023 16:34:40)
Jsem učitelský začátečník na učilišti pro děti s SVP a jiné oblečení, než jsou tepláky nebo teplakove kraťasy, jsem zatím asi neviděla ~:-D
Pití a záchody nezakazuji, je to vše v naprosto únosné míře.
Sešity obalené nemají, ale to nemá ani můj syn. Obalila jsem pouze učebnice v majetku školy, vše ostatní je synovo.
S akcemi je problém, opravdu na to rodiny nemají. Ale tím, že mám zkušenost z oddělení hmotné nouze, rodiče tam směřuji, i kvůli obědum zdarma atd.
Můj názor je, že pokud to škola nastaví jako školní akci, mela by na to zajistit prostředky pro nizkoprijmove rodiny. Ať mohou jet všichni. Sice lze využít také dávku mimořádné okamžité pomoci pro děti, kterým hrozí sociální vyloučení, ale ne každý to zvládne vyřídit nebo se o tom aspoň pokusí.
Přijde mi, že někteří učitelé baziruji na hroznych blbostech, prostě ze zvyku.
A k té komunikaci. Byť je syn jednickar, občas jsem se při komunikaci se školou cítila jako na koberečku. Ne jako rovnocenny partner. Na to se snažím hodně myslet, když s rodiči mluvím.
 Yuki 00,03,07 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem 

(28.9.2023 17:36:50)
naše škola moc akci nedělelá a když, tak jsou nízkonákladové, rodiče jsou většinou s malými příjmy

můžeme je sice poslat něco si vyřídit, ale to by museli v pracovní době, hodinu trvá cesta autobusem, hodinu zpátky a cena za dopravu teď už dohromady nějakých 150 korun, má to smysl kvůli akci i kdyby za pětistovku? oni by si museli vzít dovolenou a utratit spoustu peněz, to fakt není řešení
 sovice 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem 

(3.10.2023 19:56:05)
Yuki,
díky za tu poznámku o nerentabilitě vyřizování některých příspěvků z hlediska rodiče, to jsem si vůbec neuvědomila.
ZŠ mých dětí zahrnovala hlavně středně příjmové rodiče. Jedna z dcer však měla ve třídě trojčata. Zrovna jejich učitelka (první stupeň) byla dost aktivní, pořádala dost akcí, a platit vše 3x by byl záhul... Na třídních schůzkách se domluvilo, že rodiče, kteří si to můžou dovolit a jsou ochotni, pošlou o něco víc. Takže vždycky mohla jet celá trojice, občas se přispělo i někomu jinému. Fungovalo to. Tahle učitelka navic seznamovala a snažila se v rámci možností spřátelit i rodiče.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Co si učitel může nebo nemůže dovolit k dětem 

(29.9.2023 17:54:17)
naprostý souhlas ~R^

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.