| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Drbárny : Uprchlická krize

  (?)
[<<Předchozích 20] Názory 2130 z 27894  [Dalších 27864 >>]
Pawlla 106336
27.5.2022 19:50:06
Yuki ano, hlavně starší lidé mají velký problém si o něco požádat.
Pawlla 106336
27.5.2022 19:47:38
Vrtáku, tak to je u nás přísnější, tady opravdu jen ti, co jsou na hmotné nouzi. Já si myslím, že ta sociální politika u nás není dobrá. Nevadí mi, že lidé na okraji společnosti, a uznávám, že jsou to většinou Romové, berou dávky. Vadí mi, že systém těch dávek, jak je nastavený, je demotivující. Pokud je rodina s 6 dětmi (není výjimkou), mají více peněz a dávkách, než kdyby rodiče šli pracovat za minimální mzdu. Tohle je špatně. protože ruku na srdce, kolik z nás by při 6 dětech šlo do práce, kdyby na tom měli být finančně stejně nebo hůř.
Yuki 00,03,07 49504
27.5.2022 19:44:01
ono je to možná ještě jinak

všechny ty dávky a pomoc jsou určeny lidem v nouzi, jenže zatímco mnohým lidem je proti srsti jít si o to požádat, protože jejich rodina to nikdy nepotřebovala, stydí se, tak Romové s tím problém nemají, a proto to vypadá tak, že jsou ty dávky speciálně pro ně

navíc teda Romové umí být dost hluční, když něco chtějí prosadit, fungují v komunitě a to jim dává mnohem větší odvahu jít spolu,
třeba biologická maminka našeho pěstouněte potřebovala jít s někým, ale neměla s kým, dlouho jsem jí vysvětlovala, že to má udělat, kdyby to nebylo 300 km, šla bych s ní, Romové žijí spolu a tak je to pro ně snazší
vrrtak 111742
27.5.2022 19:35:50
Pawlo nikde jsem nepsala že je to jen pro ně,ostatně to třeba ani ta školka,ale pravdou je z drtivé většiny to využívají oni.A upřímně tam kde je drtivá většina rómů,bílé dítě nejde i když by klidně mohlo a nikdo by ho nevyhodil.Takže ano do dluhovky i do té jedné neziskovky chodí i část většiny,ale je jich nepoměrně méně.
K obědům-tady stačí brát jakékoliv dávky,nemusí to být hmotná nouze,obědy zdarma mají pro své dítě i moje dvě kolegyně (z obou komunit),které berou plat,ale i příspěvek na bydlení a to stačí na to, aby nárok na obědy zdarma dostaly.Ale jinak vím že jinde to může být jinak což nepopírám,protože v podmínkách jídelny v okresním městě je že nárok na obědy zdarma mají ti s hmotnou nouzí.
K_at 121378
27.5.2022 19:33:44
Vrrrtaku, tak ta první polovina je ale právě to, co je "pro ně" jen zdánlivě. A o čem píšu, že tu určitou část menšiny nenutí cokoliv dělat a vyjít z těch stereotypů. Druhá část - to, co u vás dělá neziskovka, by měl být +- normální podpůrný program pro všechny znevýhodněné děti. A měl by o to usilovat stát. I ta pomoc s dluhy atd by měla fungovat obecně pro občany v nouzi. Ano, já vím, že leckde je dvojí metr.
Pawlla 106336
27.5.2022 19:20:54
Vrtáku,

projekty jako obědy do škol nebo pomůcky zdarma jsou vázány na hmotnou nouzi, ne na barvu pleti. Co se týče bytů by mě docela zajímalo, kde se dneska Romům dávají obecní byty, tady u nás ani náhodou. A co se týče dluhových poraden, ty taky nejsou jen pro Romy. Tyto poradny jsou zdarma, pokud jsou registrované jako sociální služby a využívají je Romové i lidé z majority půl na půl. Divila by ses, kolik vzdělaných lidí z majority je zavalených exekucemi. To zdaleka není jen záležitost Romů.
vrrtak 111742
27.5.2022 19:00:37
Kat pro někoho kdo nežije v blízkosti většího množství menšiny to rozhodně vypadá jinak než každodenní realita, takže naprosto nesouhlasím že se pro ně nedělá nic-naopak poslední roky se pro ně dělá mnohem více než pro "většinu" což už vede k ještě větším rozbrojům.
Z dotací mají opravené bytové domy a byty v nich (jiné obecní byty se nijak nerekonstruují,protože nejsou peníze) ,obecní "sociální" byty jsou jim přidělovány (ostatní už jen obálkovou metodou kde vyhrává kdo nabídne vyšší nájem) , z pracáku je nikdo nevyhodí i když nedodržují vše co by měli, dělají načerno a k tomu berou dávky,ve škole mají všichni obědy zadarmo-z projektu obědy po všechny,stejně tak platba za družinu,pomůcky a pracovní sešity,ty jim proplácí sociálka.Už nedávají své děti na "zvláštní" školu,ale na běžnou takže dřív byl poměr dětí ve třídě 3-4 na 20, teď je to 7-10 na 12 .Kromě běžné školky kam můžou chodit a školky u speciální školy kde je i přípravná třída je pro ně zřízena od neziskovky další školka na dopoledne,kde nehradí nic+mají každý měsíc výlet pro celou rodinu někam-ZOO atd.,zároveň nabízí i zdarma doučování jak u nich,tak i v domácnostech, k tomu je tu další neziskovka kde pracuje taky celý tým-taktéž dělají doučování,odpolední klub pro děti,besedy a taky práci s rodinou-pomoc s úřady,dluhy atd.Taky je tu bezplatná dluhová poradna .Jinak nepíšu to ze závisti,ale abych ukázala kolik se pro ně dělá-musím říct že část z nich chodí do práce,žijí "normálně", mají zájem aby se jejich děti dobře učily, ale stále většina z nich jen bere a žije dál jako předtím-doma na dávkách,u toho si někteří vydělávají načerno a jejich děti jsou postrachem školy
Pawlla 106336
27.5.2022 18:01:39
" jsou preferovani napriklad na socialnich uradech."

Pampelo a jak? Tahle storka, že Romové mají jiné tabulky na výpočet dávek, byla populární tak cca před 10 lety. Neříkej, že tomu ještě dneska věříš?
Yuki 00,03,07 49504
27.5.2022 17:54:43
MaMar, moje původní příjmení je typicky romský, maminka je blondýna a chodili se na ni dívat, že není jejich,
každopádně jako pěstoun sice nemám romský dítě, protože sociálka měla obavy, že by ho v našem městě místní komunita stáhla, máme tu bohužel právě tyto blbou zkušenost, kdy se na sídlišti střílelo, před možná už dvaceti lety, to zobecnění se myslím dá pochopit, když jiná zkušenost není

Ve škole máme pár romských rodin a zase, je mezi nimi rodina úplně v pohodě, jen asi pochopitelně opravdu hodně vztahovačná, ale umíme si s tím poradit, už jim dvě děti odešly a teď je tam třetí, pohoda, a potom tam máme teď třeba děti, který mají na prvním stupni absenci za pololetí kolem 250 hodin, práce do školy žádná, už to dítě propadlo, ne u nás, takový dítě máme právě jen romský, ta zkušenost se potom prostě přenáší,
zrovna ale v tomto případě je jasný, že takový podobný případy máme i mezi majoritním obyvatelstvem
jenže s těmi se mi daří domlouvat, tady to nejde, nezabírá to, oni mají jinou mentalitu a možná by pomohl nějaký romský vyjednavač, aby ho oni vzali na vědomí, nás neberou, oni totiž pro změnu zobecnili, že na ně byli někde hnusní, takže jsou hnusní na všech školách, všude je šikana romů

moje dítě není rom a taky bylo šikanovaný

prostě zobecňují všichni, vázne komunikace, protože jejich a náš svět si úplně nerozumí, chybí propojení

kde je snaha, žádný problém není, ta první popisovaná rodina, jejich starší děti, kluk a holka, ani ten současný, nikdy nebyli osočení z ničeho, ani to nikoho nenapadlo, tato rodina sotva přišla, už se řešil rasismus, v nějaké druhé třídě, kluci se poprali, po pár dnech ve škole


i když je těch problémových romů na nádraží pár desítek, je někde pár desítek neromských problémových lidí?

já samozřejmě chápu, že zobecnit je špatně, ale jak jsem psala, kdo jim škodí, my určitě tím, že zobecníme, ale především ti, kdo jsou takto vidět

takže bych to neházela úplně na rasismus Čechů, chce to toleranci a snahu z obou stran a teda upřímně, máme ukrajinskou rodinu, tady bych očekávala nějaký ústupek ze strany těch, kdo něco chtějí, bez ohledu na barvu pleti
K_at 121378
27.5.2022 17:46:35
MaMar, děkuju. Čoveče, práce na černo mně v tomto směru fakt vůbec nedere. Mě drtí, když se rodina od dětí až po babičku sebere a jde pro dávky. Vadí mi to i kvůli tomu prostému vidění světa pro děti - pro peníze se chodí na úřad. A co potom chtít od dětí i mladých, když v tom jede už třeba 4. generace. ~n~ jinak tě moc ráda čtu.
[<<Předchozích 20] Názory 2130 z 27894  [Dalších 27864 >>]
Zdejší témata

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.