Tuto nápovědu si pro tisk zobrazíte tady.


1. Udělejte si rodinná fotoalba

Co byste řekli tomu, že byste na internetu měli své rodinné stránky, na kterých byste přátelům, babičkám, dědečkům nebo ostatním příbuzným pravidelně uveřejňovali a archivovali zajímavosti ze života a historie vaší rodiny? Internetové stránky s fotkami vašich dětí, vaší svatby, vaší báječné dovolené i vzpomínkami na praprababičku. A co takhle váš křeček - myslíte, že by si nezasloužil svoji internetovou stránku?
Chtěli byste mít některá alba veřejná a některá zase úplně soukromá? Potřebovali byste stránky, na kterých by s vámi komunikovali vaši blízcí i náhodní návštěvníci stránek? Nechtěli byste si odesílat své vlastní pohlednice? Že je to příliš složité? Že nemáte žádný program ani znalosti jazyka HTML? Nevadí - postavte si své rodinné stránky u nás - způsobem, který zvládne i naprostý počítačový laik během několika minut.

2. Dobrá internetová adresu je předpoklad úspěchu

Vaše stránky si zaslouží internetovou adresu, která vám vydrží navždy! Zapomeňte na svoje stránky na adrese www.inetinfo.cz/html/images3/1998/novakovicrodina.htm, kterou si nikdo nezapamatuje a na které nikdo nechodí.

U nás si sami zvolíte skvělou adresu, kterou jinde těžko ZADARMO získáte.

Co třeba:
http://rodina.cz/novakovi ?

Nebo si raději vyberete:
http://family.cz/5novaku ?

Adresu na doménách rodina.cz nebo family.cz (nesmí obsahovat diakritická znaménka a mezery) si zvolíte ve svém registračním formuláři, stejném ve kterém jste možná vyplňovali údaje o vašich dětech pro pravidelný rodičovský mail nebo přezdívku a ikonu účastníku diskuzních skupin Rodina. Do registračního formuláře se dostanete tady, pokud ještě nejste zaregistrováni, udělejte to zde.

Tipy pro název vašich stránek

Zjistíte-li že vaši adresu již někdo používá, snadno si vymyslíte jinou. Několik nápadů pro Novákovi z Prahy :
  • rodina.cz/novakovi
  • rodina.cz/novak
  • rodina.cz/novakanovakova
  • rodina.cz/novakovic
  • rodina.cz/novakovizprahy
  • rodina.cz/novaci
  • rodina.cz/novakovych
  • rodina.cz/5novaku
  • rodina.cz/janaapetrnovakovi
  • rodina.cz/janaapetr
  • rodina.cz/lucinkaarodice
  • family.cz/novaks
Určitě na něco přijdete ale i sami.

Pozor:
Zaregistrujete-li si například adresu http://rodina.cz/novakovi (http:// je nepovinná předpona označující internetové adresy), najdou vás vaši příznivci právě na adrese rodina.cz/novakovi, nikoliv na wwww.rodina.cz/novakovi. To je úplně jiná internetová adresa, která bude zobrazovat informaci o tom, že adresa neexistuje. Stejně tak bude fungovat i adresa family.cz/5novaku a ne www.family.cz/5novaku.
Dejte si na to pozor, pokud sdělujete svým známým adresu vašich rodinných internetových stránek.

3. Tři typy uživatelů

Zapojte do vydávání vašich rodinných stránek nejširší rodinu nebo okruh známých! Vyberte si, která fotoalba budou veřejná a která třeba soukromá. Náš systém totiž rozlišuje tři typy uživatelů:

  1. Správce
    Tím, že jste ve svém registračním formuláři založili internetovou adresu, stáváte se automaticky správcem vašich stránek. Správce je ten, který určuje jak mají stránky graficky vypadat, rozhoduje o tom, která alba mají být veřejná a která soukromá, správce může fotografie i příspěvky vkládat, kdykoliv opravovat a mazat. Správce také povoluje (resp. nepovoluje) určité úkony (například vkládat či prohlížet fotky) ostatním uživatelům. Každá rodinná stránka může mít pouze jediného správce.

    Pokud nějaké album je soukromé a může jej prohlížet pouze správce, poznáte to podle ikony zámku:

  2. Přítel
    Dalším typem uživatele je Přítel vašich stránek. Může to být třeba vaše přítelkyně, jíž chcete ukázat fotky, které ostatní raději vidět nemají, ale častěji to budou vaši příbuzní, kteří se společně s vámi mohou podílet na tvorbě stránek a kterým povolíte vkládat fotky a prohlížet neveřejná fotoalba. Každá rodinná stránka může mít neomezený počet uživatelů typu Přítel.

    Je-li nějaké album neveřejné a určené pouze pro vaše přátele, je označeno ikonkou:

  3. Anonym
    Nejčastějším návštěvníkem vašich stránek je Anonym, zpravidla náhodný návštěvník stránek, který může, pokud mu to správce dovolí, prohlížet některé fotky, známkovat je, psát k nim komentáře i posílat pohlednice.

 4. Upravovat své stránky můžete pouze tehdy, pokud jste přihlášeni!

Na každé vaší rodinné stránce naleznete v pravém sloupci přihlašovací formulář, který je tím jediným klíčem k vašim stránkám. Pokud se přihlásíte na jakékoliv stránce (i na stránkách ostatních uživatelů), okamžitě se v tomto obdélníku dozvíte, jaké jsou vaše možnosti na daných stránkách - zda jste Správcem, Přítelem nebo "obyčejným" Anonynem.

Nejste-li přihlášeni, vypadá formulář takto:

Jste-li přihlášeni na svých stránkách, je uvedeno, že jste správce a můžete nyní vkládat i upravovat fotky.

Jste-li přihlášeni a zabrousíte na cizí stránky, jste tam uvedeni jako anonym (nemůžete vkládat ani upravovat fotky).


Pokud nyní vyvoláte jakoukoliv z vašich stránek, objeví se zde informace, že na dané stránce jste správcem. Současně objevíte na stránkách prvky, které ostatní uživatelé na vašich stránkách vidět nemohou a které vám dovolí upravovat a nastavovat obsah vašich stránek.
Jsou to například tlačítka Přidat fotku, Přidat album.

Ovládací prvky pro úpravy a vkládání objektů vypadají takto (jste-li přihlášený správce vašich stránek)

Po odhlášení vypadá stejná část stránky takto:
5. Vzkazy

Buďte v kontaktu s návštěvníky vašich stránek - pod záložkou Vzkazy si budete moci přečíst jejich příspěvky i komentáře k fotkám, budete zde moci diskutovat například i s ostatními členy vaší rodiny.

6. Nastavte si vzhled vašich rodinných stránek

Vaše stránky se skládají z několika oblastí, jejichž vzhled můžete přizpůsobit k obrazu svému a kdykoliv jej později snadno měnit - vaše stránky tak mohou mít například různý vzhled o Vánocích a jiný na podzim.

1. U hlavičky můžete změnit barvu jejího pozadí a oblast nalevo od reklamního proužku. Tato oblast může obsahovat buď jednoduchý text s barevným názvem vaší rodiny (barvu písma můžete ovlivnit) anebo jakýkoliv grafický prvek o a maximálních rozměrech 300x80 obrazových bodů. Měl by to být obrázek formátu GIF nebo JPEG, plynulého přechodu do pozadí docílíte pomocí GIFu s průhlednými okrajovými částmi.

2. U těla stránek si zvolte buď barvu nebo vzorek pozadí, ale vyberte i dvě pomocné barvy pro zobrazování vnitřních částí těla. Jedna barva by měla být světlejší, druhá tmavší.

7. Jak vidí vaše stránky ostatní uživatelé?

Chcete-li vidět vaše stránky tak jako ostatní uživatelé (bez administračních prvků), odhlašte se pomocí volby Odhlásit v pravém sloupci.