Průjem u batolat a kojenců s plnou kojeneckou stravou
Průjem u těchto dětí je více než 3 stolice za 24 hodin a musíme zejména nahrazovat ztracenou tekutinu, proto je třeba nabízet čaj mírně slazený glukózou (glukopur). Stejně jako u uměle živených kojenců je vhodné se vyvarovat mléka a běžných mléčných výrobků a jako náhradu některých denních jídel je možné využít mrkvový odvar. Je-li děťátko stále částečně kojené, je výhodné zvýšit podíl mateřského mléka v denním jídelníčku dítěte.
Normalizaci střevního osídlení lze napomoci využitím produktů bakterií, které se v trávicím traktu vyskytují za normálních okolností. Podobný vliv má i využití bakteriálních kultur obsažených v jogurtech s živými bakteriemi. Přednost mají bílé jogurty, protože ovoce se podílí na kvasných procesech a tím i zhoršování obtíží při infekčním onemocnění trávicího traktu.
Přechod na běžnou stravu by měl být po vymizení řídkých stolic pozvolný a trvat několik dnů. Jogurty s obsahem živých bakteriálních kultur mají své místo i v období bezprostředně po zvládnutí průjmu. Kromě nich je vhodné pokračovat v nabízení čaje mírně oslazeného glukózou, i když potřebné množství se snižuje. Velmi brzy je možné nabídnout dítěti piškoty nebo suché bílé pečivo (to však nesmí být čerstvé). Následující den lze k výše uvedeným potravinám přidat suché vařené brambory anebo rýži. Je-li klinický stav dobrý, je možné nabídnout dítěti později k bramborám nebo rýži vařené drůbeží maso nebo libovou šunku a další den lze přílohu mírně omastit máslem nebo částečně ztuženým rostlinným tukem. Teprve pátý den po vymizení vodnatých stolic může dítě přejít na stravu, kterou mělo před začátkem akutní střevní infekce.
Autor: MUDr. David Komárek © Státní zdravotní ústav Praha, 2001
|