Dne 9. dubna 2010 se v pražském klubu SaSaZu uskuteční již 3. ročník romského festivalu ROMANO JILO neboli Romské srdce. Série hudby, tance, zpěvu, dramatického umění, historie a kultivované zábavy proběhne pod společným jmenovatelem „jedinečnost romské kultury“. Vliv tohoto svébytného národa na náš život je nepřehlédnutelný, inspirační prvky této specifické kultury je možno zaznamenat ve všech oblastech našeho kulturního života. Také letošní ročník se uskuteční za podpory Magistrátu hlavního města Prahy pod záštitou pražského radního pro sociální oblast Jiřího Janečka a ve spolupráci s Českou televizí.
Autorem námětu je Richard Samko, zpravodajský redaktor romského původu, producent a moderátor, který má za sebou 10 let působení v České televizi. Pojetí večera se bude odvíjet od ústředního tématu společného poznávání a prolínání kultur. Prostřednictvím krátkých moderátorských vstupů mezi jednotlivými vystoupeními tak bude možné diváky seznámit s mnoha specifiky života současných Romů, romskými kulinářskými specialitami, zvyky, tradicemi, stylem života, pověrami i humorem počínaje a strachem, který si nosí v sobě nejeden současný Rom, konče. Pozornost bude věnována také aktuálnímu tématu vzájemných vztahů mezi Romy a Gádži. Celkové vyznění těchto vstupů v závěru večera prolne k poznání, že jsou si tyto dvě skupiny velmi podobné a jejich jednotliví příslušníci blízcí. Tato část programu bude připravena ve spolupráci s ředitelkou Muzea romské kultury v Brně PhDr. Janou Horváthovou, která bude společně s Richardem Samkem celý večer moderovat.
Během večera vystoupí řada uznávaných či známých umělců. Za všechny jmenujme alespoň Trio Bengas (Vladislav Demeter, Martin Sivák a Radek Sivák), houslového virtuosa Marka Baloga nebo Jaroslava Svěceného, první romský orchestr v České republice F O B (Festival Orchestr Belinensis), Mario Bihari – Apsabacht a Bára Herzánová, kapelu Mezzcala ve stylu romano-kuba-latino anebo taneční skupiny Tanec v srdci (salza), Romano Verbuňk (čardáš) či M-Dance (street dance). K zajímavým momentům programu bude jistě patřit i „houslový šerm“ cimbálové muziky anebo několik duetů, kdy zazní oblíbené romské písně v podání známých osobností, umělců a interpretů a dojde zde ke konkrétnímu prolnutí umělců romských a ne-romských ve vzájemných kombinacích. Vystoupí i řada umělců nejmladší generace jako Monika Bagárová, proslavená účastí v nedávném finále první Československé Superstar, anebo nezapomenutelný Jan Bendig. V programu budou mít zastoupení také interpreti ze zahraničí, za všechny jmenujme alespoň Kmeťoband ze Slovenska anebo Parno Grast z Maďarska. V pestrém programu jistě zaujmou také výstupy skupiny tzv. Romani familia, již vytvořili studenti romistiky z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Většinový důraz by měl být kladen především na mladé lidi, které by oslovila nejen jedinečnost romské kultury jako takové, ale i myšlenka tolerance mezi národy a zviditelňování národnostních menšin, čímž se značně rozšíří dosah této kulturní akce a překročí rámec jednoho jediného večera.
www.sasazu.com
|