Romové si dnes v Hodoníně u Kunštátu připomněli holokaust
Přibližně sto lidí se dnes sešlo v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku, aby si připomnělo romský holokaust. Kytice položili u památníku stojícího v místech, kde byl za druhé světové války sběrný cikánský tábor. Celkem jím prošlo bezmála 1400 Romů z Moravy a Slezska, kteří pak byli odesláni do koncentračních táborů.
Poslední transport odjel 21. srpna 1943. Každý rok se proto v srpnu scházejí v Hodoníně lidé ke vzpomínkové akci. Letošní účast na ní byla zatím největší, řekl ČTK František Jemelka z brněnského Muzea romské kultury, které pietní akci pořádá.
Sběrný tábor v Hodoníně se nezachoval. Připomíná jej netradiční památník představující kolo od vozu a koňský chomout. Celkem bylo z Čech, Moravy a Slezska transportováno za druhé světové války do koncentračních táborů 5500 Romů. Tento romský holokaust přitom podle historiků přežila pouhá desetina z nich.
Aby jejich osudy neupadly v zapomenutí, mělo by v Hodoníně vzniknout mezinárodní dokumentační a vzdělávací centrum romského holokaustu. Záměrem je vybudovat jej přestavbou zastaralého rekreačního střediska, které se nachází nedaleko památníku.
Zatímco Hodonín u Kunštátu sloužil ke shromaždování moravských Romů, příslušníci tohoto etnika z Čech byli umisťováni do tábora v Letech u Písku. Na jeho místě se nyní nachází Romy a různými aktivisty kritizovaná výkrmna prasat. Část z nich požaduje, aby byla zbourána, protože narušuje pietu místa. Řešením tohoto problému se nyní zabývá vláda.
Videoreportáž zde. |