| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Bezplenková komunikační metoda

 Celkem 29 názorů.
 Petra+3 


Téma: Bezplenková komunikační metoda  

(18.5.2009 10:51:02)
Ahojky,
chcela som poprosiť mamičky, ktoré majú osobnú skúsenosť s bezplienkovou metódou, či by mi tu nemohli napísať svoje postrehy - ako a kedy začínali, ako reagovali detičky, aká bola úspešnosť, atď.
Mám 8týždňovú dcérku, ktorá v 95% ciká aj kaká len vtedy, keď je rozbalená a v noci takmer vôbec - napr. tretí deň po sebe mala ráno úplne suchú plienku (napriek večernému a trom nočným kojeniam), preto sa začínam s touto myšlienkou pohrávať.
Mamičky, ktoré to neskúsili a sú zásadne proti, prosím, aby nediskutovali, nezaujímajú ma negatívne názory, tých si vypočujem dosť zo svojho okolia. Ďakujem
 Rina+2 


Re: bezplenková komunikační metoda  

(18.5.2009 11:01:06)
Ja myslim, ze 8tydenni mimi jeste vubec nevi jestli cura a kaka, ze je to jen nahoda,jen kdyz je rozbaleny, spis kdyby v noci necuralo tak bych se bala, ze je neco jinak.
 Petra+3 


Re: bezplenková komunikační metoda  

(18.5.2009 11:05:06)
ona sa potom ráno vyčurá behom polhodinky asi 3x a načurá toľko, že kebyže stojí, tak má tú plienku až po kolená. Len proste nečurá, keď spí. Zdravotne je v poriadku.
 Samarlu 


Re: bezplenková komunikační metoda  

(18.5.2009 11:47:28)
No já bych se zkusila přizpůsobit - prostě rozbalit, dát nad lavór a pak za chvíli zas zabalit, nebazírovat na výsledku, ale dopřát dítku ulevit si vedle.

Se svým mladším jsem to zkoušela - ještě než mu byl rok, tak preferovalo ho... do nočníku a bylo s tím míň práce, čůrání nezvládáme - vždy už je mokré, když se něco pozná, ale pozná se to brzo.

Zas jako mrně kadilo v takové zvláštní poloze, která se dala docílit jen na pevné podložce, tak jsem po něj šoupla separační plínu a vyhodila nadílku.

Však uvidíš, osobně si myslím, že v létě se tím dá dost práce s plínama ušetřit, v zimě je to horší - nestihneš dítě vybalit z kombinézy a počůrá se.
 Bitterfittan 


Re: bezplenková komunikační metoda  

(18.5.2009 11:13:12)
Zkus to na porodu doma. Jednu dobu se tam vyskytovala Blanulak, ktera tuto metodu provozuje.:-)
 Žžena 


Re: bezplenková komunikační metoda  

(18.5.2009 11:22:26)
Petro+3,
můj syn ve věku Tvé dcerky měl taky v noci plínu suchou. Pár týdnů to takto bylo, pak ale normálně přes noc čůrat začal (hlavně v druhé polovině noci), dnes v nějakých jeho 14 týdnech už musím i v noci přebalovat, jinak toho do plíny načůrá tolik, že proteče ven.
Jinak taky mi čůrá při každém přebalování když mu sundám plínu a nechám ho větrat.
Já jen že s tím nočním "nečůráním" to ve věku Tvé dcerky nemusí být napořád a směrodatné...
 kokosy.na.sněhu 


Re: bezplenková komunikační metoda  

(18.5.2009 11:27:39)
Já sice osobní zkušensot nemám, ale taky si s tou myšlenkou zahrávám, smaozřejmě u dalšího mimi - Tobíka už nezlomim~:-D...Ale uvidím, určitě je to pracnější, ale né o tolik, na tvém místě bych to zkusila...~R^
 Ivik a kluci 00,03,06 


Jak to dělají matky v rozvojových zemích?.. 

(18.5.2009 11:35:58)
Víte někdo, jak to funguje třeba v Africe (nebo jiných zemích, kde nepoužívají kočárky, plenky,...)? Děti tam jsou nahaté a matky je nosí přivázané na těle, na boku nebo i na zádech.. Jak poznají, že se mimču chce čůrat? A jak to dělají v noci?
Nevíte někdo, kde by se o tomhle dalo něco přečíst?
Dík za odkazy.
 luslik+Niki07/07+ Terí04/10 


Re: Jak to dělají matky v rozvojových zemích?.. 

(18.5.2009 11:49:38)
Ivik, že by matky prostě cítili vlhko, než přijde potopa? Já když držím dceru třeba na klíně taky poznám,že se jí chce čůrat (tak nějak už cítím trochu vlhko chvíli před tím než začne čůrat. Zprvu jsem jejímu přesvědčování, že "Ne" věřila a vždyxcky to do pár minut dopadlo špatně. Když jsem si nenechala svůj názor vyvrátit a dala ji vyčůrat, tak to bylo jak u Niagáry;-))
 Elois 


Re: Jak to dělají matky v rozvojových zemích?.. 

(18.5.2009 12:02:12)
Petro... pro mně je tahle metoda novinkou (jsem stará struktura:-) ) ale oproti tomu, že dnes děti plno mamin ani neučí na nočník do 3 let je to zase jinýý extrém... ale docela mě to zaujalo, kde se o tom dá něco přečíst??? rozhodně v jeskyních to nějak muselo fungovat i bez plen a jak psala Ivik v Africe taky plenky nemají...
myslím, že je to docela zajímavé téma a ač to už nebudu potřebovat osobně tak bych se ráda poučila je li kde...
 Petra+3 


Re: Jak to dělají matky v rozvojových zemích?.. 

(18.5.2009 12:04:30)
mne sa najviac páči, ako je to popísané tu:
http://www.mokosha.info/content/blogcategory/30/75/
 majdaleenka +07+11 


Re: Jak to dělají matky v rozvojových zemích?.. 

(18.5.2009 12:31:17)
Elois, mepleť si to s učením na nočník, o tom to fakt není, je to jen o sledování dítěte a vyhovění mu, když nechce čůrat do plínky, ale "navolno"; na nočník se bude muset učit úplně stejně, jako plenkové děti~y~

Petro, jen sleduj mimi a naučíš se to sama~x~ Jen to prý funguje pouze tomu, kdo je s dítětem neustále, jakmile od něj začnech odcházet, už to prý nevysleduješ... A já sama nevím, jestli je to pravda, protože my látkujeme~2~
 Petra+3 


Re: Jak to dělají matky v rozvojových zemích?.. 

(18.5.2009 12:43:26)
no to je najmenší problém, ja ťahám deti všade so sebou ~t~
 Žžena 


Re: Jak to dělají matky v rozvojových zemích?.. 

(18.5.2009 13:04:24)
Iviku,
zmínka je o tom v Konceptu kontinua, tam je to teda o jihoamerických indiánech. Ženský nosí to mimčo na těle a pochopila jsem to z popisu tak, že když se vyčůrá, tak se vyčůrá... kdekoli. Akorát že pak případně nějak dají rodiče nelibě najevo když to čůrání proběhne v chatrči, takže se mimino naučí čůrat spíš když je s matkou venku, což je ale téměř pořád.
Nelze to srovnávat s naší společností, kdy jsme s miminem pořád zalezlí v baráku, kde jsou koberce, sedačky a vůbec samé věci, jejichž počůrání nám vadí (oni mají v chatrči hliněnou podlahu, ohniště a kožešinu nebo houpací síť na spaní - takže v případě nehody se fakt se "zařízením domácnosti" nic zásadního neděje)... Ty indiání jsou furt venku, chodí po lese, všude možně v přírodě, jsou v menších komunitách (čili když se v pralese na území o rozloze sto hektarů náhodně vymočí dvacet indiánů, je to něco jiného než kdyby celá Praha chodila čurat do Prokopáku).
Takže asi tak.
Prostě z toho Konceptu kontinua mi nějak vychází, že matka to vyprazdňování dopředu neřeší a nesleduje, protože se pohybuje v prostředí, kde se téměř vždy a všude čůrat může...
 Ivik a kluci 00,03,06 


Re: Jak to dělají matky v rozvojových zemích?.. 

(18.5.2009 13:24:25)
Dík za trochu informací.
Moc to ale nechápu. Oni to čůrání neřeší? Já jsem si teda představovala, že to matka nějak vycítí a to dítě podrží, aby teda vykonalo potřebu někam na zem. To chápu, že jim je jedno, kde to udělá, když jsou venku v přírodě. Ale když ho nosí celý den přivázaný na zádech, tak jako neřeší, že jí čůrá na záda?? A co kakání? Vždyť malý mimino kaká docela často..
 Žžena 


Re: Jak to dělají matky v rozvojových zemích?.. 

(18.5.2009 13:47:19)
Iviku,
no k těmhle dotazům Ti toho moc neřeknu, protože vylučování autorka v té knížce zas tolik neřešila, tohle bylo zmíňeno jen okrajově a nezabývala se tam ani tím, jak je to u čerstvých miminek, jak u batolat, jak a kde přesně ty děti matky mají přivázané atd.
Na to, jestli tam matka ví předem, že dítě lze čůrat, se tam nezaměřovali, prostě to nebylo objektem zájmu, takže nevím.
Ale o čůrání na matku tam řeč nebyla, takže asi to nějak ošéfovaný mají...
 Ema 
  • 

Re: Jak to dělají matky v rozvojových zemích?.. 

(18.5.2009 14:38:32)
To je špatně pochopeno. Dítě nečurá, když spí. My ostatně běžně také ne. Vyčurání předchází probuzení, i když nemusí být do úplné bdělosti. Dítě dává signály, že se chce vyprázdnit, je to charakteristické chování, které se dá vysledovat a samozřejmě Yequani jsou pro něj daleko vnímavější než my právě díky neporušené kontinuitě.
Když dítě dává najevo, že se chce vyprázdnit, matka ho podrží co nejdále od těla a počká, až potřebu vykoná. Takhle to dělají všechny národy, které nepoužívají pleny, mj. čínský venkov např.
To, co popisuješ, používají Yequáni až u starších dětí, které se samostatně pohybují.
 Žžena 


Re: Jak to dělají matky v rozvojových zemích?.. 

(18.5.2009 14:54:03)
Emo,
co je kde špatně pochopeno?
Já jsem nikde nepsala, že by dítě čůralo když spí...
 destenka + 01/09 + 01/11 


Re: Jak to dělají matky v rozvojových zemích?.. 

(18.5.2009 14:04:13)
Teď jsem dočetla Bílou Masajku a ta tam píše, že dítě bylo přivázané na matce a dělalo všechno, kdy se mu zlíbilo. A že to byl humus.
 Shayla a 3 kluci 


Re: Jak to dělají matky v rozvojových zemích?.. 

(18.5.2009 14:30:51)
Bílou Masajku jsem nečetla, ale myslela jsem si, že na čůrání a kakání se dítě odváže...
 vendila 


Re: Jak to dělají matky v rozvojových zemích?.. 

(18.5.2009 16:35:42)
můj strýc žil několik měsíců mezi africkými kmeny... a můžu ti říct, že to nedělají nijak, matka má dítě na zádech, a když dítě udělá potřebu, tak udělá potřebu, za prvé je tam vedro, takže se moč, prakticky po pár minutách pak odpaří a tělo si tam rozhodně nemyjí, voda, je strašně vzácná.... mimo jiné mají chatrče stavěné ze zvířecích výkalů, takže jim to asi moc celkově nevadí ~;)
 Ivik a kluci 00,03,06 


Re: Jak to dělají matky v rozvojových zemích?.. 

(18.5.2009 18:17:01)
Tak fakt to neřeší, jo? Tak to jsem teda nečekala.
A s tou vodou mi to naopak přijde zvláštní - když je jí málo, tak se spíš budu snažit se neušpinit.. Ale tam je život asi úplně jinej a plácaj-li si obydlí z kravinců, tak jim to asi vážně nepřijde.
 Cipora 


Re: A jak eskymáci? 

(18.5.2009 18:51:00)
Po přečtení příspěvků o tom, jak to chodí v Africe a u indiánských kmenů (zajímavé, poučné!)mě napadlo, jak to chodí např. u Laponců či u indiánských kmenů v zimním období?
Jak to např. dělají Inuité na Aljašce? I když by matka s miminkem nevycházela ven, jak to funguje v iglů, které má "okna z tenkého ledu" a kde "vnitřní teplota může dosahovat i několika stupňů Celsia nad nulou"?
Určitě je mimčo zabaleno do kožešin, ostatní oděv je možná nějak naimpregnovaný lososím tukem....ale stejně, mokré věci tam prostě schnout nemohou a spíš b to rovnou všechno zmrzlo ~d~
Jesli máte nějaké informace, ráda se poučím ~x~

 Petra+3 


Re: bezplenková komunikační metoda  

(18.5.2009 12:00:45)
Ja viem a zas to tak vážne neberiem :-)) Ja som nad tým pred pôrodom vôbec nerozmýšľala, aj keď som o tom počula a čítala pár článkov. Len si teraz hovorím, že by možno nebolo zlé to skúsiť - ale len v nejakej nenásilnej forme - plienky budem dávať naďalej, len keď vypozorujem, žeby niečo mohlo prísť ( napr. po tom rannom zobudení, pri prebaľovaní, atď) tak ju skúsim nad niečo dávať + pridať k tomu nejaký ten zvuk, či sa jej to v hlavičke spojí.
Inak spotreba plienok ma vôbec netrápi, skôr chcem, aby bola v suchu a nie v počuranej plienke.
 zuzini 


Re: bezplenková komunikační metoda  

(18.5.2009 12:03:37)
Petro na modrém koníkovi je o BKM diskuse, určitě ti tam poradí ~;)

http://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThreadID=74057&vGroupOffset=0&vOffset=2100
 Petra+3 


Re: bezplenková komunikační metoda  

(18.5.2009 12:07:44)
díky moc, už to čítam :-)
 Elois 


Re: bezplenková komunikační metoda  

(18.5.2009 12:37:18)
díky za odkaz...
a já si tonepletu s učením na nočník jen jsem podotkla, že je to zajímavé téma v době, kdy většina mamin nechává děti v plenkách do (podle mě) vysokého věku a neřeší to...
 Shayla a 3 kluci 


Re: Bezplenková komunikační metoda  

(18.5.2009 14:28:55)
Měla jsem to u mladšího syna podobné jako ty (u staršího jsem to neznala, tak nevím), ale protože byl zimní miminko, tak to šlo do háje. A ted jak bývá hodně na bříšku, tak se na čůrání nerozčiluje už vůbec. Ale snažím se aspon tak, že kaká v drtivé většině případů mimo plínu, čůrání jen někdy.
Odkazy už koukám všechny co znám padly...
Jinak ještě ten nočníček malý čínský jsme nepoužili, protože se mi prostě neporařilo pindík nikdy směrovat do něj. On i normálně čůrá hodně nahoru (stalo se i že si počůral hlavu vleže na podložce ~g~).
 Cipora 


Re: Bez-plenková komunikační metoda  

(18.5.2009 17:13:45)
Ahojky,
já jsem začala látkovat,když našemu staršímu byl rok.
Bylo to v létě, malej už začal chodit a počuranou plinku - tedy plenkové kalhotky - si po použití rozepnul a odložil a běhal nadále jen v tričku. Později se naučil chodit čurat ven a doma jsme měli po ruce hadr a vodu, pokud to nestihl. Na ven a na noc jsem mu stále dávala plenku, v létě bez vrchních kalhotek, takže jsem hned věděla, kdy je mokrá a mohla ji vyměnit.V zimě pak jsme se vrátili k plínkám a vrchním kalhotkám, aby se v případném mokrém oblečení nenastydl. Další léto už byl bez plenek,to i v noci, s velkou zásobou dětských kalhotek nejmenší velikosti.
Naše malá se narodila na jaře, kdy ještě tolik teplo nebylo, takže čč s velkou spotřebou a vrchní kahotky a na noc eko-jednorázovku.Plenky jsem se snažila měnit pokažké, když byly mokré, tzn. neustále, když malá byla vzhůru.Také jsem se snažila nechat zadeček mezi přebalováním dýchat.
Teď už je teplo, malou nechávám jen tak v kočárku nebo postýlce na přebalovací podložce a látkové plence a to samé, když jí mám na klíně. Plenky se tak či tak perou, takhle vím, že není v mokru a kůže dýchá. Když plínku, tak skládací se zavazovačkou nebo plenkové kalhotky s nepropustnou vrstvou veprostřed a bavlnou vespodu a zvrchu. Takhle hned vím, kdy je plínka mokrá a můžu ji vyměnit.
Tedy, pokud je to možné, mimčo by nemělo zůstávat v mokru a pokakané/počůrané plínce, nehledě na to, jestli je to látkovka nebo jednorázovka.
Pokud to jde bez plínky, tak je to podle mě pro mimčo nejlepší. Vzpomínám si na výlet u moře, kdy jsem mimčo rozbalila a bylo mu bez plínky určitě dobře, bylo to tak přirozené. Něco jiného je však třeba u známých s novým kobercem či sedačkou, v supermarketu nebo v zimě na sněhu :-)
Tak nějak se tím nejspíš vyvinuly plínky....

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.