| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Všechny názory k článkům

 Příspěvky 110 z 355192 [Dalších 355182 >>]
Roya
22.9.2020 21:09:13
Měla jsem nutkání už na začátku na tebe zareagovat, ale pak jsem to nechala plavat, čas je drahý. Ale když vidím, že tu nikdo nemá pochopení, tak se hlásím, že přesně tak jsem to jako dítě prožívala - "Je to náš byt, rozhodujeme my." Měla jsem pocit, že jsem NIKDO, bez nároku na jakékoli rozhodnutí, ale pořád se po mě chtějí nějaké povinnosti. - A vážně jsem proto měla pocit, že cokoli tam udělám, dělám pro NĚ, ne pro sebe. A tudíž se mi nechtělo.
Vím, že to mysleli dobře a není to tak, že bych byla líná. Vím, že kdyby byla doma jiná atmosféra, kdyby se ke mně přistupovalo víc jako k někomu, kdo má k věci také co říct, že bych se prací ujala s radostí, chtěla bych jim pomoct. Jde o ten přístup k dítěti. Ale to se nedá vysvětlit tomu, kdo to buď sám neprožil, nebo se alespoň nedokáže do druhého vžít.
Blanka+Adámek
22.9.2020 20:41:12
Vazne? Sousta? A co by ta spousta 13-iletych delala, aby si vydelala na vlastni byt a zivot? A jaky prava by sis vlastne pro ty deti predstavovala?
Holka modrooká
(IP adresa 93.91.51.130)
  • 
22.9.2020 15:21:35
Malý dotaz: kde vezme 13-letý vlastní byt? (pokud ho tedy nezdědí po prarodičích?) Promiň, ale doby, kdy 12-leté děti chodily do služby, protože už ukončily povinnou školní docházku, už fakt minuly.
Holka modrooká
(IP adresa 93.91.51.130)
  • 
22.9.2020 15:18:19
Odpovídáš si sama: "Ve všem o nich rozhoduje jejich zákonný zástupce a svobodu mají pouze takovou, jako jim právě on umožní." A proč je zákonným zástupcem dětí? No protože za jejich chování rozhoduje PŘED ZÁKONEM! A kdy ZA SEBE rozhodují DĚTI? Opět je to dáno zákonem, v něčem od 15. let, v něčem jiném od 18. let. Chápeš, že tyto hranice nestanoví rodič, ale jsou dány zákonem? Promiň, ale rozumný rodič se s dětmi od určitého věku dětí dovede a umí domluvit, rovněž tak na ně klade požadavky, úvěrné jejich věku. Nebavíme se snad o patologických vztazích, kdy za již dospělé děti rozhodovali rodiče, jak tomu bylo ještě v 19.století (to jim mimochodem i nařídili sňatek s jimi vybraným partnerem a dítko nesmělo ani ceknout, natož pak se dovolávat nějakých práv. To už jsme snad poněkud pokročili, ne? Ale zase asi ne tak, aby rodiče dělali doma dětem služky a dítko ani nehráblo, jako je tomu v úvodním článku, kdy si dítko vůbec dovolí postavit rodiče do latě).
ZX001
(IP adresa 81.200.57.129)
  • 
22.9.2020 15:14:12
"Nenapadlo tě, že práva byla vždycky spojena s povinnostmi? Chceš práva? Dobře, měj je, ale k nim bohužel patří i povinnosti."

tvl. přesně tuhle otázku pokládám já tobě, jestli sis nevšimla. Napadlo tebe někdy, že s povinnostmi by měla být taky spojená nějaká práva? Chceš po někom povinnosti? Dobře, dej mu je, ale k nim taky patří i nějaká PRÁVA!
ZX001
(IP adresa 81.200.57.129)
  • 
22.9.2020 15:10:18
Spoustu 13 letých by bylo určitě schopno pracovat na plný úvazek a platit nájem ve vlastním bytě, kdyby opravdu chtěli. Umožňuje jim snad legislativa něco takového??
ZX001
(IP adresa 81.200.57.129)
  • 
22.9.2020 15:08:52
Dítě jsi evidentně ty, když ani nechápeš psaný text. Je samozřejmě v pořádku, aby děti doma uklízeli, ale v tom případě se nemají rodiče ohánět tím, že je barák pouze a jenom jejich a mají uznat, že je stejně tak i jejich dětí a že by se tím pádem VŠICHNI, ne jenom rodiče, měli podílet i na tvorbě společných pravidel.

Naopak - to vy byste si měli už konečně uvědomit, že když chcete po někom nějaké povinnosti, tak by měl mít taky nějaká práva. O povinnostech se mluví neustále, ale na práva se absolutně zapomíná a děti - nezlob se na mě - nemají rozhodovací práva žádná. Ve všem o nich rozhoduje jejich zákonný zástupce a svobodu mají pouze takovou, jako jim právě on umožní.
Kopřiva Dvoudomá
22.9.2020 10:14:56
Jinak právo si svobodně rozhodovat o svém životě dostává až ten, kdo je samostatného života schopen.

Dokud si někdo vlastní život není schopen sám řídit, financovat a nést následky svých rozhodnutí, holt bude v závislém postavení. To je podstata dětství a taky je to motor osamostatnění.

Když má kliku, je v závislém postavení na milujícím rodiči, který má blaho svých dítek vysoko na svém žebříčku.
Kopřiva Dvoudomá
22.9.2020 10:12:01
Že vím, kdo to píše :-) Hlasatelka dětské poroby :-)

Já říkám dětem: Dokud tu bydlíš a jíš, budeš tu taky pracovat.
Prací myslím práci pro všechny, likvidování výhradně vlastního svinčíku se do toho nepočítá. Samozřejmě je povolena debata, co kdo a kdy udělá, není to na povel jako v armádě.

Ne že by to šlo hladce, nejde. Nejmladší kreslí protestní obrázky a všichni spolem držkujou. Sem tam uděláme konferenci, kde můžou nadnést svoji vizi, jaké uspořádání by považovali za spravedlivé. Kupodivu ani oni sami nepovažují za spravedlivé, aby si dělali permanentně jen to, co je baví, a všechnu práci v domě odvedli rodiče. A kdyby považovali, tak by jim to neprošlo.

Mají kupu volného času, o kterém si rozhodujou sami. Nevidím důvod, proč by neměli přiložit ruku k dílu, když sami masivně těží z toho, že domácnost funguje.
Holka modrooká
(IP adresa 93.91.51.130)
  • 
22.9.2020 9:40:49
No ty jsi taky jasná, předpokládám, že ještě dítě. ... "jeho dítě mu nechce uklízet pod tou JEHO střechou?" - to JEHO dítě asi uklízí co? Obvykle svůj vlastní nepořádek, případně pomáhá tu s přípravou večeře, skládáním prádla, údržbou zahrady a třeba i domu, pokud je větší. Upozorňuju tě, že v minulosti děti makaly daleko víc a NIKDO se jich neptal, prostě jejich práce byla pro rodinu potřeba. Takové nefachčenky, jaké vychováváme dneska, by tehdejší rodiny natvrdo vyrazily z domu, natož aby jim ještě dělaly služku.
Nenapadlo tě, že práva byla vždycky spojena s povinnostmi? Chceš práva? Dobře, měj je, ale k nim bohužel patří i povinnosti. A to je něco, na co se při dnešní výchově tak nějak zapomíná. Děti chtějí práva, ale ty povinnosti už jim nevoní?
 Příspěvky 110 z 355192 [Dalších 355182 >>]

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.