| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Nájemník a lednička

 Celkem 29 názorů.
 Dalalmánek 


Téma: Nájemník a lednička 

(27.10.2011 12:49:23)
Týká se taky tématu tchýně. Ta moje bydlí v mém bytě, služby a energie si hradí sama a navíc po dohodě s mým mužem platí svým vnučkám celkem cca 3 tisíce korun na stavební spoření. Je to zhruba polovina částky, která je za nájem v této lokalitě obvyklá. Jinak je její příjem dobrý. Bydlení má v podstatě na doživotí, pokud se nestane nějká nepříjemnost typu rozvod...

V bytě je vestavná lednice s mrazákem, která funguje, ale tchyně by ráda obojí nové kvůli spotřebě energie - tedy třídu AA. Chce to tedy po mě. Je mojí povinností jako majitelky bytu lednici s mrazákem pořizovat? Momentálně tedy ani nemám z čeho, jsem na rodičáku a na účtu nula nula nic - a manžel je proti. Nemá s matkou ideální vztah a ty peníze na tento účel prostě neuvolní.
Takže: jak to tedy je? Pokud bychom tento vztah považovali za standardní vztah pronajimatel - nájemník, tak by bylo pořízení nové lednice mojí povinností (dejme tomu až doslouží?)?
 Jana 
  • 

Re: Nájemník a lednička 

(27.10.2011 12:56:11)
Upřímně řečeno mně takový dostaz překvapuje v tom smyslu, že je to vaše příbuzná.
Obecně samozřejmě záleží na tom, co máte ve smlouvě, pokud tam máte napsáno, že byt pronájímáte i se zařízením a je tam vyjmenovaná lednice, tak je vaší povinností ji koupit, pokud se pokazí. pokud chce nájemník jen ušetřit za energii, tak si ji musí podle mě koupit sám.
předpokládám, že s tchýní smlouvu nemáte, takže je to na domluvě.
 Dalalmánek 


Re: Nájemník a lednička 

(27.10.2011 12:59:16)
A jak by jsi řešila bydlení své příbuzné ve svém bytě? Podotýkám, že jsem na tento kompromis přistoupila po dlouhém odmítání - ona bydlela po podnájmech a já měla nájemníky. Vztahy se svým synem a tím pádem ani se mnou nejsou idální, je to složitá osobnost a navíc alkoholik.
 Cesmína 
  • 

Re: Nájemník a lednička 

(27.10.2011 13:20:19)
Já bych tchýni ve svém bytě bydlet nechala - přece jenom je to matka tvého muže, i když ne asi ideální.
V mém bytě takhle bydlela čas švagrová, kterou upřímně nesnáším.
 Jana 
  • 

Re: Nájemník a lednička 

(27.10.2011 13:57:02)
Tak je to asi o pohledu na svět, jak moc jsou peníze, byty a domy důležité pro každého jednoho z nás a zda jsou důležitějčší než vztahy.
Já bych asi tchýni nechala ve svém bytě bydlet pouze za náklady, zvlášt, když by našim dětem platila stavební spoření a zvlášt tehdy , pokud bych těch bytů a domů měla víc.
 Dalalmánek 


Re: Nájemník a lednička 

(27.10.2011 14:12:20)
Je to jediná moje nemovitost, byl to dobrý příjem k rodičovské, dokud jsem dostávala peníze od nájemníků. Teď platí tchýně to stavebko, které jde dětem na účet a které by jinak stejně platil manžel, takže už se mi hospodaří hůř... Přetím dětem nespořila nic, to stavebko jsme dohodli jako alternativu nájmu. Ostatním dvěma vnukům spoří také, aniž by od dcery obdržela nějaký benefit ve formě komfortního bytu. ~d~
Nevím, jak víc už bych se mohla tchýni "nabídnout". Popravdě, i kdybych za ni ty energie platila a stavebko nechtěla, vztahy by lepší nebyly.
 Mysterious 


Re: Nájemník a lednička 

(27.10.2011 14:47:29)
A máš s tchýní nájemní smlouvu nebo je to jen "per huba"?
A co elektrika, tu má napsanou na sebe? Co fond oprav, ten platí kdo?
 Dalalmánek 


Re: Nájemník a lednička 

(27.10.2011 14:14:38)
Ještě dodám - i kdybych ji zadarmo všechno poskytla a ještě jí přispívala a nevím co, tak to vztahům nijak neprospěje. Je to velmi komplikovaná osobnost s velmi komplikovanými vztahy.
 Jana 
  • 

Re: Nájemník a lednička 

(27.10.2011 14:26:13)
Tak právě proto je to od vás hezké a střádáte si pokladyv nebi....
dělám si trochu legraci ale jen trochu.
myslím, že jste výjimkou v dnešním nenažraném světě, kde si všichni pro pár tisíc mohou přetrhnout
je mi z toho zle
 Mysterious 


Re: Nájemník a lednička 

(27.10.2011 14:04:27)
I ve standardním vztahu pronajimatel - nájemník bys měla povinnost koupit novou lednici jen v případě, že pronajímáš byt včetně lednice. A to až tehdy, kdy ta stará doslouží.
Za tři tisícovky by tchyně asi sotva podobný byt sehnala, když je normální nájem dvojnásobný, natožpak ještě vybavený byt. Vždyť vy jí vlastně každý měsíc přispíváte ty tři tisíce, o které byste dostali od jiných nájemníků víc, ne?
 Dalalmánek 


Re: Nájemník a lednička 

(27.10.2011 14:24:04)
Ano, tak by se na to dalo čistě racionálně dívat. ~x~
 anexa 


Re: Nájemník a lednička 

(27.10.2011 12:58:57)
pokud je lednička pokazená a nejde opravit, tak byste měli koupit novou. Pokud chce novou jen kvůli úspoře peněz, tak ať si ji koupí sama. A pokud se jí to nelíbí, vždyť může jít bydlet někam jinam, ne?
 Benin 


Re: Nájemník a lednička 

(27.10.2011 12:59:20)
Podle mě, kdyby šlo o standartní vztah pronajímatel-nájemník, takovéto věci by měla upravovat smlouva o pronájmu. Existují pronájmy se zařízením, ale taky takové, kde si nájemce všechno musí dovézt sám.
Za mě - pokud zařízení v bytě funguje, nevidím důvod kupovat tchýni nové AA (pokud chce, ať si jej koupí sama, a samozřejmě v případě, že by byt musela opustit, jí to zůstane), zvlášť, když sami nemáte na rozhazování.
 Pole levandulové 


Re: Nájemník a lednička 

(27.10.2011 12:59:28)
Rozhodne bych nic neporizovala, dokud to stare funguje. Pak bych koupila lednici novou, ovsem dle meho vyberu a moznosti, pripadne, pokud bych chtela byt moc hodna, nechala bych vyber na tchyni s tim, ze ja dam to, co bych dala ze tu co vyberu ja a zbytek si doplati ona.
 Ivka3 


Re: Nájemník a lednička 

(27.10.2011 13:00:19)
Hm, zajímavé, jak tohle může vůbec někoho napadnout? Pronajímáme RD a nájemník by rád větší bojler. Prosím, ale koupí si ho sám. Pokud je vše funkční a chce jen ušetřit, ať si ho koupí sama. Docela mě ten její "nárok" pobavil~a~
 Raduza 


Re: Nájemník a lednička 

(27.10.2011 13:01:19)
Nemusíte. Může si vybrat jiný byt, který jí bude po všech stránkách vyhovovat.
 X E N A 


Re: Nájemník a lednička 

(27.10.2011 13:01:34)
Přijde mi, že tchyně se tam někde uhodila do hlavy. Nejspíš o futra?
 Jane Doe 


Re: Nájemník a lednička 

(27.10.2011 13:04:31)
Krista pána, a ty o tom vážně uvažuješ? V bytě bydlí za pro Vás nevýhodných podmínek, pronajali byste ho za víc, dobré vztahy s ní nemáte, takže když to nekoupíte, tchyně vás bude žalovat nebo co? Ať se odstěhuje k vstřícnějšímu pronajímateli nebo ať si pořídí sama, za chvíli bude chtít novou plazmu a podlahové vytápění ~t~~t~
 štěpánkaa 


Re: Nájemník a lednička 

(27.10.2011 13:25:08)
tvoje povinnost to rozhodně není, zejména, pokud původní spotřebiče fungují. pokud by dosloužili, záleží na tom, co máte v nájemní smlouvě. pokud nic, ať si to tchýně zařídí a zaplatí sama. Rozumím dobře, že kromě stavebního spoření vnučkám vám za nájem nic neplatí?~d~
 Dalalmánek 


Re: Nájemník a lednička 

(27.10.2011 14:15:44)
Ne, jen hradí všechny náklady spojené s bydlením.
 štěpánkaa 


Re: Nájemník a lednička 

(27.10.2011 14:18:24)
no tak je to jasné, není žádný důvod, proč byste jí kupovali novou lednici pokud nechcete. tchyně je poněkud vyčůraná, že?~d~~d~
 Markéta 
  • 

Re: Nájemník a lednička 

(27.10.2011 13:30:32)
Musím říct, že si asi tchýně neváží toho, co má. Nájem na dnešní dobu minimální, pomohli jste jí sehnat bydlení. Pokud chce lepší lednici, tak ať si jí koupí. Aspoň mně to tedy připadá troufalé, žádat po po Vás.
 Majákova 


Re: Nájemník a lednička 

(27.10.2011 13:41:45)
Vše záleží na smlouvě, ale tu asi nemáte.

Ve vašem případě bych jednoduše řekla tchýni, že na novou lednici nemáte a šmitec. Ona si určitě nedovolí se o tom přít. Pokud by přišla s bandurskou a chtěla novou lednici prostě vymáhat, řekla bych jí, že v tom případě sepíšete nájemní smlouvu, kde bude vše přesně stanoveno a stanovíte jí oficiálně nájem.
 Dalalmánek 


Re: Nájemník a lednička 

(27.10.2011 14:19:19)
Asi máš pravdu. Ona bydlí u mě od zimy, kdy ji vyhodil předchozí majitel na dlažbu a mě náhodou právě odcházeli nájemníci. Manžel byl velmi proti, ona mi volala s pláčem - a přemluvila mě. Podmínky jsou pro mě vlstně nevýhodné, pokud bych měla nájemníky, mám od nich cca 5 tisíc, možná víc, - a na svém účtu a můžu si s nimi dělat co chci. Ona samozřejmě obdobnou částku ušetří.
Když se ozvala s lednicí poprvé, manžel vypěnil a chtěl ji okamžitě vykázat z bytu, musela jsem celou záležitost "žehlit". (Bohužel toto ilustruje, jak moc jsou vztahy špatné ~f~, ale tchyně bohužel se o to značnou měrou zasloužila sama.)
 Inka 
  • 

Re: Nájemník a lednička 

(27.10.2011 14:26:07)
Potom neví, co vůbec řešíš. Prostě jí řekni, že ledničku ani nic jinýho jí nekoupíš, ať si našetří z toho o co platí míń na nájmu.
Vůbec bych s ní nediskutovala. Pokud se jí podmínky nelíbí, ať se odstěhuje.
 štěpánkaa 


Re: Nájemník a lednička 

(27.10.2011 14:30:18)
čaučau, tak manžel asi tušil, jak to bude probíhat,..... Zaujalo mě, že píšeš "na svém ůčtu" - máte je s manželem oddělené Neměl by ti tedy on pak posílat peníze za stavebko? Tomu moc nerozumím. jinak myslím, že jsi dobrá duše a snad se ti to v dobrém někdy v budoucnu vrátí~3~~3~~3~
 Mysterious 


Re: Nájemník a lednička 

(27.10.2011 14:52:21)
Tak to mě taky zarazilo, že manžela samotného nenapadlo, že by ti tedy měl ty tři tisíce posílat, když by to stavebko platil stejně. Ale třeba to vynahradí jinak?
 Dalalmánek 


Re: Nájemník a lednička 

(27.10.2011 14:21:25)
Ještě dodám k tomu šetření energií - nechala jsem na jaře na své náklady instalovat komplet plastová okna, aby ušetřila za otop - a protože stěhování byla k tomu vhodná příležitost.
 Winky 
  • 

Re: Nájemník a lednička 

(27.10.2011 18:04:14)
žádnej stres, novou ledničku by chtěli všichni :-) ale prostě vem si z dlaně chlup když není. Tak jí navrhni jak tu někdo radil - ať si spoří ty 2 tisíce (když reálný nájem by byl 5 a ona vám přispívá 3) a do léta má ledničku klidně americkou.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2025 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.