| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Poník

 Celkem 26 názorů.
 Tante Ema 


Téma: Poník 

(9.4.2012 8:36:09)
Kdo ho máte, co to obnáší?
Kolik a čeho žere, kolik hnoje vyprodukuje a co s ním děláte (s tím hnojem) ?
Je realistické, že poník se může krmit přes sezónu spásáním travnatého pozemku?
Netrpí tím, když je sám?
Je možné, aby na něm současně jezdilo dítě i tahal vozík?
Jak s péčí o zdraví?
Dokáže se o něj alespoň částečně starat dítě?
Jak sepozná, když ho chcete koupit, že není mrzoutské povahy nebo vztekloun?


 Vr 
  • 

Re: Poník 

(9.4.2012 8:53:08)
Pokud nejsi od koní, poníka si na zahradu nepořizujte.... Byl by chudák, bylo by mu smutno.... Raději si honechte ustájeného v některých kvalitních stájích, kde se o něj postarají a nebude mu smutno.
Pokud nemáte větší finanční rezervu, rozhodně bych si ho nepořizovala. I když jsou odolní, takmůže dostat koliku, schvácení kopyt atd... a léčba může být velmi finančně náročná... Znám pár lidí, co si takto pořídili koně a pak neměli na jeho léčbu... Končí to většinou dost smutně.
 Bin bez čárky:( 


Re: Poník 

(9.4.2012 9:07:18)
ano, přiklánm se k tvému názoru, nechat poníka v nějaké stáji poblíž,kde bude se stádem,nebude sám a bude mu dopřáno odborné péče. Ustájení už nevím,v jaké ceně se dnes pohybuje, my měli velké koně na ustájení za 3000 měsíčně a poníky za 2 000. Dceru tam naučí jezdit a pomalu se o poníka starat. Bude moc odjet na dovču, pokud koník dostane schvácení nebo koliku, poznají to hned, a nebude se dlouho trápit..
 Tante Ema 


Re: Poník 

(9.4.2012 9:09:13)
Proto se právě ptám. Sice máme od koní švagrovou, ale stejně...
Pořizování do stájí nepřichází v úvahu, ty bychom měli strašně daleko a úplně by se to minulo původním záměrem.
Já si právě hlavně myslím, že by byl sám nešťastný.
Děkuju.
 Bin bez čárky:( 


Re: Poník 

(9.4.2012 9:11:14)
ani v okolí nemáte někoho s koněm? často se dá domluvit že byste mu dali parťáka..
 Tante Ema 


Re: Poník 

(9.4.2012 9:21:46)
Nene, to místo, na které by se hypotetický půň pořizoval, je polosamota. Všechno daleko a i lidi, kteří bybyli poblíž, divní. Vesničani, ale bez zvířat, bez zahrad, nehospodařící, nezaměstnaní se satelitovými anténami na rozpadajících se domcích.
 Bin bez čárky:( 


Re: Poník 

(9.4.2012 9:04:50)



chovali jsme poníky, měli jsme pony klub
-záleží jaký poník, žere seno, trávu, oves, otruby, řepku, melasu...
-krmí se podle zátěže, pokud ho budete mít na občasné ježdění nabo zapřažení stačí přes léto dostatek travnaté plochy-na jednoho poníka aspoň 2-3 hektary, pokud budete koně na noc zavírat do stáje tak seno (z nasekané trávy hrozí koliky)dostatek vody po celý den i noc. My koně nezavírali, měli přístřešek a sami se rozhodli,kdy v něm budou.

-pokud je sám trpí. Kůň je stádové zvíře, pokud si nemůžete dovolit dva, kupte mu aspoň ovečku.
-jak to myslíš ,,současně" jakože na něj posadíš dítě a zapřáhneš ho? to určitě ne.Jinak není problém
-jednou za 3 měsíce vystrouhat kopyta aby nezarůstala a nepokřivily se mu nohy nebo nezačal kulhat. Jednou za půl roku stačí veterinář-očkování,odčervení
-dítě se o něj určitě starat dokáže,klidně i samo. od 7 mi let jsem vstávala ráno ke koním abych vykydala, nakrmila,ze školy pak opět starost až do večera.
-Odjet na dovču celá rodina-nehrozí,pokud není někdo zodpovědný kdo tomu trochu rozumí aby na koně dohlédl a zajistil jeho bezpečí
-poník vydrží dost,a pozor na rozmazlování,tím,že je malý vzniká mylný dojem že co je malé to je milé, dost poníku josu pěkné sviňky :)
-no pokud nemáte zkušenosti, vzala bych si na jeho koupi nějakého odborníka, nějakého koňáka..sama bych bez zkušeností koně nekoupila. Určitě sebou veterináře, neznamená, že když není napohlde nic vidět je kůň zdravý. První signály pro laika že je něco špatně v povaze můžou být třeba takové,že po vstupu do ohrady klopí uši dozadu,nechce se hned nechat chytit, ,,štípe"..

-závěrem pár rad od někoho kdo celý život choval koně a cvičil je pomocí přirozené komunikace (bez bití, ostruh pamlsků, sedla, uzdy,železa v hubě, bez násilného zavírání do boxu,kde se cítí úzkostně)

-neodměNujte koně pamlsky, mnohem lepší je poplácání po šíji- pamlskoví koně se často naučí kousat,jsou zvyklí když k nim někdo příjde a něco jim dá že je to standard a když se jednou pak stane, že nebudeš nic mít, automaticky chňapne...
Nikdy koně nechytej stylem, že bude dopředu vědět, že bude pracovat (jezdit,tahat) lepší je k němu přistupovat jako ke čelnu stáda, poplácat, a odjeít pryč.několikrát denně. občas ho dát na ohlávku, a zase pustit, aby si nemyslel, že vždy,když někdo příjde do ohrady s ohlávkou, pude se něco dělat.

No a hodně štěstí,není to taková sranda...kůň není věc na povození..opravdu to chce spoustu péče a dobrý přístup. V zimě každou hodinu chodit do ohrady s vodou..zamrzá...co by mě ještě napadlo...možná vyrušit na poli,kde bude jedovaté rostliny..
 Tante Ema 


Re: Poník 

(9.4.2012 9:17:22)
Děkuju!
Nedělámsi iluze, že poník je takové veselejší autíčko ~t~.
Ale přivedla jsi mě na myšlenku, že by nebylo špatný dát holky do stájí "vyučit", kde bydlíme teď, je to blizoučko.
Akorát jestli by je tam chtěli. Kdysi jsem slyšela vykládat paní, že za to, že její dcera chodí makat kamsi do stájí, platí slušné sumičky. To by se mi nechtělo.
 Bin bez čárky:( 


Re: Poník 

(9.4.2012 9:29:23)
no bohužel ve většině sgtájích to tak je, platíš tučné penízky za to,že dítě kdyá hnůj a občas se povozí v kruhu~:-D my měli členské příspěvek 100 měsíčně :) ale měli jsme 16 poníků a většinu na závody, a holky nejen že makaly jak šrouby,ale taky si dobře zajezdily, občas jeli i hubertovu jízdu na zakončení sezony..ale my byli malá vesnice. Spíš bych ukacela nějakého soukromníka..že by se dcera přišla někdy mrknout, s něčím pomoct...ono kolem koní je hlavně ta práce, ježdění je až to poslendí.
 Tante Ema 


Re: Poník 

(9.4.2012 10:06:25)
Třeba jo.
Každopádně se ptám, abych se dozvěděla i od jiných zdrojů:-).
Rozhodně nebudu platit nějakému chytrolínovi za to, že na něj moje děti budou dělat a je mi jedno, jaká je to tradice. To halt budou mít děvčata smůlu.
Nebo se časem vynoří jiné řešení.
 Denyna 


Re: Poník 

(9.4.2012 10:31:15)
No, není to žádná tradice ve smyslu toho, že vyčůraný majitel stáje sedí a kouká na chudáky děti, jak makají. Dneska je koní všude dost, s takovým přístupem by těžko uspěl.
Ta práce kolem koní má smysl, aby se děti naučily, co to všechno obnáší a že kůň je živý tvor, který má také svoje potřeby.
A zlatá práce někde ve stáji, protože potom doma s vlastním toho bude ještě víc. Tudíž jestli ti to nepřjde jako vhodná cesta, opravdu jim koně domů nepořizuj a zaplať jim někde výuku jízdy na koni.
Kromě toho, to každodenní krmení a vyvážení hnoje je to nejmenší. Měla bys mít zaregistrované hospodářství, povolené hnojiště, nebo spíš zabezepčený odvoz hnoje, zařídit si dovoz sena, materiálu na podestýlku a dalšího. A zkušeného koňáka či trenéra, který vám poradí. Za to si ti kvalitní nechají dobře zaplatit.
Osobně nikomu nezkušenému nemůžu poradit, aby si pořídil koně domů, protože to v naprosté většině případů špatně dopadá. Takových koní i roztomilých poníků mi prošlo rukama dost. Vypadá to jednoduše, ale není.
 Winky 
  • 

Re: Poník 

(9.4.2012 16:22:51)
fakt nemáš přehled.
Tady nejde o chytrolína, a že ty děti "odmakaj" a ještě za to zaplatěj, to je blbost. Děti to ZKOUŠÍ dělat, rozhodně za dohledu dospělého, a rozhodně jejich práce není takový terno, že by se to někomu vyplatilo si kvůli tomu ty děti do stáje brát. Naopak - dítě ve stáji = průser na spadnutí.
Mám šestapůlletou holku, kamarádka o dvě vesnice dál má poníka, chodíme k nim ca 2 roky se "povozit" (já jsem jezdila ca 8 let, teď dělám už jen vodiče a "polovodiče" :-)). Dcera se zdá šikovná a silná, ale je to tele, který koňovi vyčistí tak maximálně hřívu a záda, hodí pár lopat hnoje a už nemůže, kolečko neuveze, nebo ho mocí mermo tlačí ale někde ho vyklopí, na vůz s hnojem ho samozřejmě vytlačit nedokáže. Koně sama nenauzdí, nenasedlá. Když si konisko postaví hlavu že někam ne a ne a nejde (což je sice jednou za uherskej rok, protože je to zlatý zvíře), tak dcera ho neodtáhne, naopak v případě že se rozhodne jít i když ona nechce, tak ho nezastaví. Ohradu nezavře, kýbl vody mu sama z baráku nedonese. Nepozná, jestli je kůň ok, nebo mu něco je (a to se obávám, že nepoznám ani já, to je moje hlavní obava kdybych si jednou takové zvíře pořídila domů). A hlavně - nedokáže, naprosto nedokáže (vzhledem k věku) odhadnout rizika co s koněm lze a co ne, kam s ním může a kam ne, v životě bych ji nepustila samotnou na vyjížďku, no a v ohradě to poňase moc neba, aby s ním cvičila jízdárnu - tudíž se fláká jak může , takže tam je dohled dospělého taky potřeba. Krom toho, poňasové jsou úžasně vynalézaví v přežírání se (kolika) v útěku (těch průserů co se může stát), a někdy i přes nejzlatější povahu můžou kopnout či hryznout tak, že jsou z toho následky.
Koně jsou krásní, přesvědčila jsem se o tom mockrát. Ale pořídit si ho na zahradu pokud jste koně předtím viděli jen na obrázku je - promiň mi to - holý nerozum.
Ať získají děvčata někde zkušenosti, ať se snaží, ˇaŤ prokážou opravdový zájem, i poté co zjistí, kolik je okolo práce. Dle mého až tak od 15ti let ,pokud je to dítě v rámci svého věku zodpovědné a několik roků předtím se okolo zvířat pohybovalo, by se mělo mít možnost starat samo.




 Tante Ema 


Re: Poník 

(9.4.2012 17:39:47)
Nemám přehled:-),kdybych ho měla, tak se neptám. Takhle mě zajímá, co si kdo myslí. Spíš teda o ponících, než o mém přehledu, ale pokudjedaň za info zhodnocení mé osoby, klidně beru ~;).
 Winky 
  • 

Re: Poník 

(9.4.2012 20:02:57)
já se snažila věcně, chápu že kdo neví tak se zeptá, ale je fakt že mi to asi tak nejde, protože zrovna okolo koní vidím, jakou to nadělá paseku když si někdo pořídí jednoho na "ňuňání". To jsou příhody, že bys to fakt nevymyslela a přesto se staly. Jedna ženská si přišla k nám do stáje (ne moje stáj ale kam jsem docházela) pro radu, co s koněm, že je nějakej hubenej (hm, místo aby volala vetovi, jenže ten je za peníze, majitel stáje radil zdarma). No a zjistil pouhým pohledem do bobků koně, že je hrozně začervenej, výživová kondice šílená - byl jen na pár hrstích sena za den, paní ani ánung co to odčervení je, zato mu četla prý každý večer pohádku. Dál přišli týpci, že jestli si můžou zajezdit na koních, tak jsem řekla, že jo ale vyjížďku si musí objednat a pojede s nimi někdo zdejší, oni že takhle si to nepředstavovali, že nám chtěli dát občanku a vzít si koně na 2 hoďky a jít "krosit" (v životě na tom neseděli ale byli si jistí, že to spraví párminutová instruktáž, asi jako u čtyřkolky). Paní podnikatelka, fyzický vzhled éterické víly 40kg i s postelí, jezdkyně začátečnice si pořídila fríského hřebce a divila se, že ji neposlouchá. Paní, vdova po "chovateli" nám volala, ať si přijedem pro koně, že k němu mohl jen manžel a co umřel, že kůň je uvázanej ve stáji, že nám ho dá ale ona se ho bojí, ať si ho vezmeme. Koni nedala 3 dny žrát, tak byl běsnej...... No prostě x-příhod kdy mi šly oči vzhůru. Všichni ti lidé si ale mysleli, že koně milujou.


K praktickým věcem - hospodářství, ohlašování atd.... přehledně zde: http://www.equichannel.cz/papiry-na-kone-papiry-na-staj
vůbec server Equichannel je docela dobrý zdroj informací pokud si chceš počíst. Počítej ale, že na podobně zadaný dotaz jako jsi dala sem, se ti sesype hora kritických příspěvků.
 Tante Ema 


Re: Poník 

(9.4.2012 20:16:11)
No tak se sesype, já se z toho nezhroutím :-). Díky za ten kontakt.
Věřím ti, že jsou někteří lidi blbci až do nebes a neomezí se jen na kladení blbých dotazů. :-)
 Vr 
  • 

Re: Poník 

(9.4.2012 11:45:48)
Jiřko, souhlasím s tebou. Nikdy bych si nepořídila koně na zahradu. Ta zodpovědnost je šílená. Nedokážu si představit, že by kůň byl skoro celý den bez dozoru, zatímco bych byla v práci. Taky na společných stájích, kromě péče, je to, že jsi v kontaktu s dalšími lidmi, je veseleji, nemusíš sama do terénu. Máš s kým se podělit o radu atd...
Jsem u koní od 10 let, v oddíle jsem se namakala až až, ve sportovní stáji ještě víc. Teď už chodím jezdit bez velké dřiny, spíš dělám lehčí práci okolo koní samotných.
 kreditka 


Re: Poník 

(9.4.2012 11:53:33)
Sousedka má koně, jen jednoho a pravda ne poníka, ale když vidím kolik času a peněz to žere tak bych poníka nechtěla ani zadara
 Líza 


Re: Poník 

(9.4.2012 16:53:39)
Tante, jestli nemáte zkušenosti s koňma vy, kdo se o něj máte starat, tak jděte od toho. Poník je kůň jako každej jinej, takže sám by strašně trpěl, to je nesmysl. Pokud jde o to, postarat se... no... pokud by dítě mělo zkušenosti a mělo za sebou vímjá rok pravidelné brigády ve stájích u koní, pak tu základní péči možná zajistí, pokud dítě o koních nic neví, tak to je nebezpečný pro toho koně i pro to dítě.
Nešla bych do toho. Budete akorát všichni zklamaní. Přihlaš děti do jezdeckýho klubu.
To, co tu holky píšou - záleží na stáji, někdy stojí za to jezdit trochu dál - ale jsou stáje, kde si tímhle způsobem postupně vychovají děti, které jsou už opravdu pracovně co platné, ale toho sedmileté začínající dítě fakt nemůžou postavit do boxu ke koni a bez dohledu ho tam nechat...
 Tante Ema 


Re: Poník 

(9.4.2012 17:57:38)
Nějaké zanedbatelné má muž, který asi něco pochytil od koňské švagrovky. Já to ale nepovažuju za dost a v podstatě mě ani švagrovka jako znalec nepřesvědčuje. Já s konima zkušenosti nemám, než že jsem se jako holka naučila trochu jezdit a čistit je, ale je to už dávno a jezdila jsem spíš pro radost tátovi, než že by byl kůň pro mě tak silné téma.
Uvidíme, možná se starší dcera na nějakém přijatelném místě upíchne a bude si moct vyzkoušet, jak moc to doopravdy chce. Mladší je příliš malinká, zatím si musí vystačit s kukajdou.
Poník nás napadl jednak díky "koňování" holek, jednak díky obrovskému pozemku na místě, kam uvažujeme jít bydlet. To není zahrada, ale obrovská neudržovaná louka.
Já si hlavně myslím, že by sám strádal. A pokud je potřeba sehnat povolení na to, aby si člověk mohl na dvoře samoty u lesa zřídit hnojník (Kdo vůbec o takových věcech r~t~ozhoduje?), tak žádného poníka řídit nebudu a zůstanu u slepic, jejichž chov je sice taky "velmi náročný", ale u něj vím ze zkušenosti, co obnáší. A pokudmě někdoudá, že mám pipky bez nějakého permišnu, postřílím je a udělám z nich polívku~t~~t~.
 Ivana 
  • 

Re: Poník 

(9.4.2012 18:08:25)
Moje sestra je do koní blázen, má statek s x koňma, jezdí parkury závodně. Pro mojí malou (3 roky) pořídila poníka na kterém tam jezdí. Zrovna nedávno na segru zkoušela,že si ho vezme domů na zahradu. Moje segruše jí povolí skoro všechno,ale tentokrát sama řekla, že s našima zkušenostma by to bylo spíš týrání zvířat :)
Ustájení u nich stojí cca 6000,- (na velkého koně :), ale jejich koně mají luxusní bydlení včetně trenažéru a solárka :)
Pomocníky tam má cca 12-16 let, neplatí nic, ale makají jak šrouby. Za to se můžou svést.

 Tante Ema 


Re: Poník 

(9.4.2012 18:47:21)
Však to bych si přesně takhle představovala, že dětičky cca od dvanácti let můžou někde makat jak šroubci za to,že se naučí řemeslo a občas se třeba trochu svezou. To by mi přišlo jako velmi smysluplné a prospěšné.
Že nikomu není moc platný šesti-sedmiletý pracant, to dochází i mně s mým slabým přehledem :-).
Dtto dávat koně, byť poníka na zahradu..
 Líza 


Re: Poník 

(9.4.2012 19:36:48)
Tante, napiš mi na mail jockazavináčseznamcz
 Tante Ema 


Re: Poník 

(9.4.2012 20:04:11)
Napsala jsem ti.
 Líza 


Re: Poník 

(9.4.2012 21:07:34)
Máš odpověď.
 Ivana 
  • 

Re: Poník 

(9.4.2012 20:02:26)
Takhle to u segruše funguje už dlouho. Ty děti fakt dřou, někdo vydrží, někdo ne...ale to nadšení, když jezdí je úžasné:)
 Tante Ema 


Re: Poník 

(9.4.2012 20:17:41)
Jo, mně by se tohle pro holky líbilo.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.