| Binturongg | 
 |
(12.3.2014 11:19:48) Americký Kongres dnes v deset večer našeho času rozhodl o tom, že v budově Kapitolu Spojených států bude instalována busta Václava Havla. Zpráva uvádí řadu důvodů, proč si USA "života a odkazu" prvního prezidenta ČR váží. Přijato jednomyslně.
FB Michala Horáčka a Dobré zprávy z Česka
|
| Ananta | 
 |
(12.3.2014 13:43:26) jojo, pro zaprděné čecháčky to byl feták a alkoholik, je to bída
|
| Binturongg | 
 |
(12.3.2014 17:51:30) Většinou se to stává vlastencům, že je národ nesnese. Vždycky si vzpomenu na Emu Destinovou nebo Dvořáka...
|
|
| Zufi. | 
 |
(13.3.2014 16:08:33) Já byla naprosto v šoku, byla jsem na konferenci plné vysokoškolsky vzdělaných lidí a v jednom hloučku náruživě diskutovali o Havlovi jako ,,póvlu,, , zhnusene jsem se přesunala dál, bylo jich moc... Upřímně, kromě diskuze na Novinkách a občas zde na Rodině jsem se s tak otevřenou nenávistí k Václavovi ještě nesetkala...
|
| Zufi. | 
 |
(13.3.2014 17:00:47) Jo a bývalá žákyně, nyní na umělecké střední, pravila ,,jo, to byl ten s krátkejma kalhotama, celkem nezajímavej...,,. NO COMENT.
|
|
|
| Binturongg | 
 |
(16.3.2014 10:06:43) Zufi - je to strašný, ale takoví lidé tu byli vždycky. Jen mají čím dál lepší PR 
Hele, na lidi jako byl Vašek, se obrací nenávist nebo pouhé nepochopení ze strany těch, kteří nejsou schopni dosáhnout mu třeba jen po kotníky. Jakkoli to zní jako fráze - pokud někdo někomu závidí, ale ví, že nikdy nedocílí toho, co dotyčný má (a nemusí se jednat jen o politika, závidět se dá i mateřská láska, manželská láska, víra a spoléhání se na cokoli vyššího, umění a talent...), pochopitelně je nasr... a podle toho se taky chová.
Druhá příčina nenávisti či častější nesnášenlivosti, je prostě lidská hloupost. To byla ta slečna s tím "celkem nezajímavej." Havel samozřejmě nemůže uchvátit svým dílem, svou politikou či člověčenstvím kdekoho, nicméně to, že je nezajímavý, může prohlásit jen ignorant nebo primitiv
|
| Kafe | 
 |
(16.3.2014 18:27:31) Tak nezajímavý určitě nebyl. Uměl dobře řečnit, v zahraničí měl skvělou pověst a tím i vylepšil pověst celé země. Na druhou stranu se mu v domácí politice až tolik nedařilo. Je tedy pochopitelné, že je vnímám i jako kontraverzní postava. Ale to asi byl každý výraznější politik.
|
| .kili. |
 |
(16.3.2014 19:22:53) "se mu v domácí politice až tolik nedařilo."
Ale jděte. Co se mu nepodačilo ?
Dvě desetiletí se politicky činil a v roce 1989 se stal přirozeným vůdcem OF, coby jediného sdružené všech lidí dobré vůle. Výrazně ovlivnil složení první vlády, stal se presidentem republiky a pronesl první přirozený novoroční projev po desítkách let. Věta z Konfresu !chcete-li pomoci nám, pomozte Sovětskému Svazu" byla odrazem jeho prozíravosti v geopolitickém rozměru (a byla také patřičně pochopena a oceněna Kongresem), což potvrdil i smyslem pro symnoliku a vztahy a souvislosti větou u pověstného Gottwaldova nalkonu " právě jsem se vrátil z Ameriky".
V presidentstské působnosti se snařil ozachování republiky a když došo proti jeho vůli k oddělšní Slovenska, vzdal se presidentského mandátu. Pochopil neštěstí Slovenska vypodobněné "Mečárem" a také mu takto vzdorovitě říkal. Výrazně ale upevnil vztahy s ostatními sousedními zeměmi a vzbudil zájem o ČR v celém světě.
Dobře se orientoval v situacích vládních krisí, na naše brzké přijetí do NATO měl zásadní podíl, stejně jako na přípravy vstupu do EU.
Nelze ani vypočíst drobné kroky a konečně ani ty větší, jinak než v obecné rovině. Co na tomto je kontroversní nevím, ale žekl bych, že zpochybňování jšeho poitické zdatnosti některými pitomci pro něj může být spše vyznamenánám než újmou. A nejde o souhlas či nesopuhlas s jeho náhledy, ale o jeho schopnost. Slovo kontroversní není patřičné ani dost málo. Havel je jednolitý, kompaktní.
Idiotská česká malost je tu od toho, aby ponířila vše dobré. Pitomci se toho chytají jak lehno košile, snad ve snaze vzbudit pozornost teatrální originalitou za každou cenu.
|
| Kudla2 | 
 |
(16.3.2014 19:51:04) kili, souhlas 
|
|
| Kafe | 
 |
(16.3.2014 20:52:12) kili - nu opomenul jste rozsáhlou amnestii z roku 1990 a též tzv. tlustou čáru, kterou prosazoval a prosadil, stejně tak Sládka ve vazbě, aby nemohl hlasovat. Jinak tady souhrně k té kontroverzi:
"Kontroverze vyvolal již jeden z prvních kroků, který Václav Havel vykonal v úřadu prezidenta republiky. Bylo jím vyhlášení rozsáhlé amnestie v roce 1990. Došlo k propuštění 23 000 vězňů z celkového počtu 31 000. Jednalo se o osoby odsouzené na maximálně 3 roky. Mezi propuštěnými však byli i pachatelé těžkých zločinů. Lze zmínit případ vraha Jozefa Slováka souzeného za vraždu jugoslávské občanky, který byl podmínečně propuštěn na základě amnestie. Slovák bývá zmiňován jako jedno z největších pochybení amnestie. V roce 1993 se do vězení vrátil, mezitím však zabil další čtyři lidi.[83][84][85] Ostatním vězňům byla odpuštěna třetina až polovina trestu. Taktéž bylo zastaveno stíhání osob, kterým hrozily nanejvýše 3 roky. Sám Havel amnestii hájil slovy: "Znalci říkají, že ta amnestie byla smysluplná. Samozřejmě, že v té pohnuté době vznikl bezpočet rozmanitých bludů – například, že kriminalita vinou této amnestie rapidně stoupla." Podle statistik se amnestovaní měli na celkové kriminalitě podílet 9 %.[86]
Kritiku si vysloužily i některé milosti, které Havel udělil. Kontroverzní je například v roce 2001 udělená milost Zdeňku Růžičkovi, který byl obviněn z dvojnásobné vraždy. Milost byla zdůvodněna „vážným justičním omylem“. Růžička byl v roce 2003 odsouzen za vydírání k 17 letům vězení.[87] Kontroverze vzbudily i milosti udělené známému sportovci Radomíru Šimůnkovi, který způsobil automobilovou nehodu s následkem tří úmrtí či Martinu Odložilovi, který během hádky zabil svého otce. Matkou Odložila je Havlova přítelkyně Věra Čáslavská.[88]
Dalším kontroverzním krokem byla omluva sudetským Němcům v Mnichově v roce 1990. Za tento krok si Havel vysloužil kritiku velké části veřejnosti. Omluva zaskočila i funkcionáře Sudetoněmeckého krajanského sdružení.[89] Havlův přítel Jan Petránek později o Havlovi řekl: „Já si Havla vážím za obrovskou spoustu věcí, které vykonal, ale on je velmi necitlivý k tomu, co cítí veřejnost.“ Své tvrzení zdůvodnil právě omluvou sudetským Němcům a také Havlovým odporem k Rusku, který dle jeho názoru Česko stál mnoho obchodních příležitostí.[90]
Za kontroverzní také bývá považována[zdroj?] volba Havla prezidentem v roce 1998. Tehdy byl zvolen v druhém kole první volby, když získal 47 z 81 hlasů senátorů a 99 ze 197 hlasů poslanců. Miroslav Sládek se neúspěšně pokusil napadnout[91] volbu u Ústavního soudu, protože byl v době volby ve vazbě a hlasování se nemohl zúčastnit. Při tehdejším rozložení politických sil by v případě Sládkovy účasti na volbě Havel nebyl pravděpodobně zvolen prezidentem již v druhém kole.
Václav Havel bývá také kritizován za podporu bombardování Jugoslávie, při kterém byl poprvé použit pojem humanitární bombardování. Ten bývá často připisován právě Václavu Havlovi, který však odmítal, že by byl jeho autorem. Tento pojem vznikl na základě Havlova rozhovoru pro deník Le Monde ze dne 29. dubna 1999, ve kterém Havel sdělil, že aktuální nálety a bomby nejsou vyvolány hmotným zájmem, ale jejich povaha je podle Havla vysloveně humanitární. Havel později podpořil i americkou invazi do Iráku v roce 2003. V té době řada politiků, včetně premiéra Špidly, s invazí nesouhlasila.[92][93][94]
Na Slovensku bývá Václav Havel obviňován z likvidace tamního zbrojního průmyslu, když po sametové revoluci došlo k zastavení zbrojařské výroby na Slovensku. Z toho jej obvinil i slovenský premiér Robert Fico.[95] Tato tvrzení však bývají zpochybňována, protože k útlumu slovenského zbrojního průmyslu bylo údajně rozhodnuto ještě před sametovou revolucí.[96][97][98]"http://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1clav_Havel
Já ho považuju za výrazného politika, který byl v globálu úspěšný a zemi prospěšný. Ale prostě i pár chyb udělal a zbožťovat ho nehodlám. Byl to člověk z masa a kostí.
|
| Kafe | 
 |
(16.3.2014 21:00:23) A klidně si to nazývejte malostí či divností, ale nemám žádné politiky - milce, které bych si stavěla na pedestal a klaněla se jejich nekonečné moudrosti. Mám politiky oblíbenější, neutrální a neoblíbené, za žádného bych nedala ruku do ohně a nehodlám si pořizovat ničí fotku do rámečku, ani bustu, ani odznáček. Politiky považuju jen za lidi, kteří mnohdy dělají takové kompromisy, na které já osobně bych už neměla žaludek. Nemám na to asi dostatečně silnou motivaci.
|
|
| .kili. |
 |
(16.3.2014 22:24:19) - " rozsáhlou amnestii z roku 1990 "
ta byla nezbytná a od Havla velice prozírává jako pojistka
- " tak Sládka ve vazbě, aby nemohl hlasovat"
zoho tam posadil Havel ?
- " kontroverzním krokem byla omluva sudetským Němcům v Mnichově v roce 1990"
jistě, ale konečně se někdo nebál žíci, že jsme se taky čehosi dopustili, že. Nebyl to pokrytec, mnozí si to šzšjaku a tajili, on ne. A z hlediska politického to byl dobrý počin.
- " Miroslav Sládek se neúspěšně pokusil napadnout "
byl to magor i v jiných ohledech, byt svou roli kabaretiera splnil dobře, zábava s ním byla skbvělé, důhcgran ale před takovým politikem
- prostě pár chyb udělal "
to je fráze typu, který nesnáším. Jednak vágní, proklamativní,bezobsažná, jdenak to, že se někomu něco nelíbí ještě neznamená, že je to chyba.
|
|
| Kudla2 | 
 |
(16.3.2014 22:53:26) Tak zrovna nic z toho, co píšeš, nepovažuju za chybu.
Jistěže to byl jen člověk, taky mi vadí nekritické tatíčkování, ale nemůžu si pomoct, ale nevidím nic, co by udělal zásadně blbě.
|
| .kili. |
 |
(16.3.2014 22:57:22) "nevidím nic, co by udělal zásadně blbě. "
Jak pro kogo blbě. Peo komanče všechno, ato ho ti poseroutkové volili presidentem
|
|
| Filip Tesař |
 |
(17.3.2014 11:51:44) Předesílám, že já osobně nesouhlasím s útokem proti Srbsku v podobě, v jakém byl proveden, a mám i silné výhrady k argumentaci, kterou byl podložen. Nicméně zrovna zmíněný Havlův komentář pro Le Monde mi přijde docela normální: říká, že důvody k zásahu nebyly materiální, ale humanitární. To bys musela zpochybnit sám termín „humanitární intervence“ (ten se objevil poprvé před více než sto lety v souvislosti se situací křesťanů v tehdy Osmanské Makedonii). Spojení „humanitární bombardování“ už je účelová zkratka a tu Havel nepoužil, to mu (i dalším západním představitelům) vkládala do úst režimní srbská média v rámci mediální kampaně, (při níž se např. také opakoval výmysl, že kódové označení operace NATO je „Milosrdný anděl“ – k tomu „humanitární bombardování“ ladilo) a informace o desítkách sestřelených letadel NATO. Havel byl v Bělehradě špatně zaveden od roku 1992, kdy prohlásil, že proti těm, kdo obléhají Sarajevo, by se mělo zakročit vojensky, což bylo v režimních bělehradských médiích podáno veřejnosti tak, že Havel navrhuje bombardovat Bělehrad – a pak se to s ním táhlo až do toho skutečného bombardování.
Navíc Havel ani nepatřil mezi zvlášť rozjuchané jestřáby, zachoval si docela věcný a civilní přístup a nad zásahy bomb nijak nejásal. Vnímal však podle mne situaci v roce 1999 příliš v poloze ti špatní/ti dobří, protože po tom, co Srbové prováděli v Bosně, už pro něj byli těmi špatnými bez diskuse, a Albánci byli automaticky těmi dobrými (ve skutečnosti byli, myslím, obě strany dostatečně „špatné“, nebo spíš – to „dobré“ i „špatné“ se u nich prolínalo obdobně). Takže víc mi v tomhle případě vadilo, že Havel se nechal propašovat na Kosovo oddílem UÇK ještě před tím, než tam vstoupily mezinárodní jednotky, čímž dal manifestačně najevo, že UÇK jsou skutečně ti správní hoši.
|
|
|
| Kafe | 
 |
(17.3.2014 14:07:21) Amnestii z roku 1990 považuju za velkou chybu.
Pak mi ještě vadí to divadlo se Sládkem ve vazbě, aby nemohl hlasovat proti - demokrat Havel se nechal zvolit prezidentem nedemokraticky, podle hesla "účel světí prostředky". Tohle prostě neměl nechat dopustit.
Ostatní věci ze seznamu mu za vinu nedávám.
|
|
|
|
|
|
|
|