(26.8.2015 7:56:43) Nevím čím to je, country mi nevadí, peruánské indiány taky můžu, ale z lidiček v chodských krojích nebo "voničky lidových písní" se osypávám. Máte to někdo taky tak?
(26.8.2015 8:01:54) Folklór nevyhledávám, moje maminka ho milovala odjakživa, tedy zejména moravský, takže jsem si ho bohužel dosyta užila, ale musím říct - zlatá Mistříňanka oproti Šlágru, který u maminky fičí teď. Zaráží mě, jak šla s nároky dolů, ten nevkus, co se z tama někdy valí, by dřív neposlouchala ani za nic.
(26.8.2015 8:12:03) Tlouct hlavou do zdi je přesný. Vybavuji si, jak jsem před mnoha lety na SLovensku byla šokovaná z kombinace cimbálovky a popíku, hráli to snad v každé hospodě. Tenkrát jsme z toho byli vysmátí a dušovali se, že to by v Česku nikdo neposlouchal. No a pár let na to máme šlágr.
Folklor mám ráda, ale nepočítám do něj dechovku a jiné záležitosti.
(26.8.2015 8:12:12) Rozlišuju. Umcaca (dechovku) fakt ne, opravdovou cimbálovku mám ráda. Jako malá jsem to nerozlišovala a ohrnovala nos nad vším, co poslouchali a notovali si mí předkové, rozlišovat jsem se naučila až s dospěním. Takže teď už dovedu ocenit lidová řemesla a umění, valašský kroj se mi líbí, i nářečí, písně, tance...
Nejspíš v tom bude i nějaké to lokální patriotství, třeba jihomoravské kroje už mi připadají moc načančané, chodské mě asi taky za srdce až tak nechytí.
(26.8.2015 8:22:54) Já doma poslední dobou vlastně neposlouchám nic . Užívám si ticho, když náhodou chvíli je. Jen málokdy si pustím něco ze svého "mládí". Ale když třeba párkrát do roka jedu sama někam autem a mám náladu nebo usínám, pěju ty táhlé horalské písně Můůůj koníčkuuu sivóóóvraaaanýýý... nebo V širém poliiii studáááneeečkaaa kamennááá...
(26.8.2015 8:33:52) Ja taky nic, od doby co mam deti miluju ticho, nejstarsimu je 18 ) V aute si posledni dobou zpivam pisnicky z tabora v sovetskem svazu. Doufam ze tam nemam odposlechy
(26.8.2015 14:05:22) Dechna není folklór. Dechna je dechna, samostatná kategorie. Berou si někdy folklórní materiál, ale to kdekdo, třeba Redl nebo Janáček.
(26.8.2015 8:40:36) Já si Vánoce a dobu kolem vánoc fakt užívám, snesu i vystoupení místního lidového kroužku. Máme tu výborný pěvecký sbor, často zpívají v kostele, to je fakt nádhera. A často tu zpívají hosté nebo někdo známější, takže nakonec se celý trávím někde venku. U toho řemeslné trhy, svařák a tak. A doma miluji koledy od Tomáše Kočka ( a Čechomoru, ale to se tu asi nesmí moc psát). Velikonoce nemusím tam nezúčastňuji ničeho.
(26.8.2015 8:39:56) Já nesnáším tu dechovku. Zvládla bych jí tak možná s dvěmi a půl promile na vesnickém bále. Country můžu, ale musí to být fakt původní americký country při kterém si člověk představí vesnickou tancovačku v nějaké díře kdesi v Kentucky.Což je vlastně taky folklór. Mě se líbí jak který folklór, třeba ten český až tak ne, ale miluju slovenský a cikánský lidovky.
(26.8.2015 8:30:04) Neznášam ani prechádzať autom cez Východnú. Otec s obľubou počúval maďarské čardáše a svokrovci rusínske odrhovačky. "Kriačok ľaľiovyj..." mi počas nedeľných obedov u nich vyryl dieru do spánkových kostí. Počúvať dokola tieto "en-tata-en-tata..." je pre mňa ako slabší záchvat migrény.
(26.8.2015 9:12:31) já zas mám nejradši naše Slovácké. Odstěhovala jsem se o 35 km od rodné vísky a tomu místnímu kroji nepřijdu na chuť nikdy, písničky jsou dost stejné, i nové bydliště je na Slovácku, ale v jiné oblasti. Líbí se mi i Valaši, ale Hanáké a jihočeši mi tak nějak nesedí. Slovácké piesničky mě dojímají. Nepouštím si je, ale zpívám s dětmi a když to jde, jdeme na to naživo. Dechula a šlágr- fuj. Moje bakalářka byla na téma krojová obuv, takže jsem k té etnografii čuchla. Kdybych byla mladší, asi bych se na to dala.
(26.8.2015 9:26:41) Mně se líbí moc horňácký kroj, někdy je nedostatek financí výhoda . Stačí ale pár kilometrů do vnitrozemí a už to není ono, zvlášť když se v tom nedá ani normálně sednout.
(26.8.2015 9:30:13) Asi kazdej tihne k lidovkam, kde citi svoje koreny, kdyz uz k necemu tihne. Na me historie a spojeni s kulturou dycha treba z Kdyz jsem ja sel tou putimskou branou nebo Tece voda, tece
(26.8.2015 8:41:41) Emzi, není folklór jako folklór. Cimbálka ze Slovácka je něco jiného než Sejdeme se na Vlachovce. Je rozdíl třeba Zuzana Lapčíková a Jožka Černý. Vojenský soubor Ondráš třeba můžu. A můžu třeba i nápodobu folklóru v podání Vlasty Redla nebo Čechomoru. Jiné nápodoby zase nemusím.
(26.8.2015 8:58:45) Že bych ty kožené kalhoty koupila manželovi k Vánocům, nikdy nevím co mu dát a tady by byl fakt překvapenej. ALe zasnila jsem se, stejné kalhoty a ponožky nosil můj strýc. Musím se přesně zeptat na rodinnou historii, snad pohraničník vysídlený ze Sudet, ale pak zas nechápu jak přišli ke statku na Vysočině.
(26.8.2015 8:41:46) Ne, naopak. Mám moc ráda lidovky. Děti jsem asi do 4 let uspávala zpíváním lidových písniček ( střídala jsem to s četbou, nebo nejprve četla, pak zpívala). Myslím, že lidové písničky jsou kulturním bohatstvím národa. Naopak jsem dost dlouho nemusela country.
(26.8.2015 15:37:39) Taky tak, mám moc ráda lidovky, zpívala je doma maminka, zpívám je dětem taky. Dcera jich dost umí. A koledy, ty mám ráda moc, řekla bych, že jich znám nadprůměrně, ale pořád je dost těch, co neumím, což je prima výzva, akorát pak není, kdo by zpíval se mnou. Dtto děti, starší (4 roky) zná všech x slok Tří králů, zatímco průměr končí u opálené brady . Kdyby u nás byl nějaký pěkně vedený soubor, klidně bych tam děti dala, kdyby je to bavilo, ale tady není.
Dechovka mi neva, na nějaké veselici třeba. Taky pár písniček znám, páč děda hrál, prastrýc taky. Ne, že bych si je pouštěla, ale na takový Jetelíček si ráda skočím, třeba na masopustu . Ovšem preferuji staré fláky, ono teď jak ty soubory skládají nové a nové písně, aby vydávaly cdčka, tak ty texty jsou občas tahané z paty.
Indiáni mě nebrali nikdy. Irská a skotská muzika, to zas jo .
(26.8.2015 9:06:12) to je tím, že nerozumíš 100% anglicky a nemluvíš španělsky (resp. kečua nebo aymara). jinak by tě to sralo stejně...
já nemám ráda české lidovky, protože jsem se jich svého času nazpívala hrozně moc ve sboru a přijdou mi hudebně nezajímavé.
mám ráda fado, flamenco, jsou hudebně hodně náročné, i když jsou lokální
a pak mám ráda hudbu latinské ameriky, bachaty a salsy, i když ty mainstreemové jsou na úrovni Evy a Vaška a mají ještě omezenější slovní zásobu...zase ty fakt dobré jsou na špičkové úrovni nejlepších muzikantů...
(26.8.2015 10:19:56) No to je asi ten důvod, proč nemůžu tancovat na ruskou latinu . To na tréninku přesně vidíš, kdo ještě absolvoval ruštinu ve škole - chodím na kursy pro "starší a pokročilé", no a tam se 40+ vždycky vzbouří, když to náhodou pustí.
Jinak angličtinu mám slušnou, ale dokážu ji v písničkách při tancování "vypnout" a nevnímat texty. Španělštinu a francouzštinu vypínat nemusím, tam je vypnuto jaksi přirozeně.
Můžeš dát nějaké tipy na dobrou salsu a latinu vůbec?
Jinak folklor mám ráda - a asi jak tady někdo psal - folklor z rodného kraje je prostě TO ONO. Mám přesah oblíbenosti z Valašska ještě do Slezska (kamarády, co tančili v souboru) a na jižní Moravu a Slovácko, kvůli nářečí.
(26.8.2015 10:42:04) Hele to záleží na stylu, co se ti líbí. V současné době nejlepší salsove skupiny jsou La33, Salsa Celtica, Orquesta CSS...Bachata třeba Kiko Rodriguez. Ale jestli nemáš naposlouchano, může to být na tebe nezvyklá hudba a chce to začít nějakým tím jejich popikem. Já jsem žila dlouho se špičkovým dj salsy, takže poslouchám starou salsa duru z 50. let,ale taky jsem k tomu musela dojít
(26.8.2015 10:32:21) Flamenco se mi taky vždycky strašně líbilo, mnohem víc než náš folklór, i když ten tanec víc než zpěv. Ale fado už mě přijde takové přílís v "moll" táhlé a smutné. Ale ty klasické zvyky spojované s folklórem, třeba festivaly ve Strážnici nebo Kyjově mě přijdou hezké.
(26.8.2015 10:43:17) A to je na flamencu to zajímavý. Nejdůležitější je tam kytarista, pak zpěvák a tanečník až na konci Taky podle toho dostávají zaplaceno :) fado je mi hrozně příjemný právě tou náladou molovou
(26.8.2015 9:15:13) Nijak to nevyhledávám, ale ani mi to nevadí. K některým akcím to podle mě přímo patří. Teď měl kamarád na oslavě harmonikáře a vyloženě se mi líbilo si lidovky zazpívat. Anglickou písničku si moc nezazpívám, a že bychom si tam zpívali Káju Gotta, to asi ne.
(26.8.2015 9:15:47) Dechovku odmala nemusím, přepínám, vypínám, vyhýbám se. Máma mi dětství vychucovala elpíčky Moravanky a pořadem Sejdeme se na Vlachovce. U Vlachovky komentovala jednotlivé páry, zvláště pak vyzdvihovala ty, které tančily doleva. Mně přišlo, že se všichni jen s křečovitým úsměvem potí, točí se na místě a šlapou zelí. Cimbálovku si užiju ve sklípku, jinak ji nevyhledávám. Pokud narazím v televizi na folklorní soubor Valášek, tak se na jejich vystoupení podívám. Chodilo do něj kdysi hodně spolužáků a známých a dnes tam tancují jejich děti.
O folklóru jiných zemí nevím zhola nic, ale ráda si poslechnu indiánskou hudbu a podívám se na Lord of the Dance (vím, není to čistý folklór, z irských tanců ale vychází).
(26.8.2015 9:17:22) Folklór mi nevadí, pokud to tedy není jeho potvořenina prodávaná v podobě Šlágru. (Už ten název mi zvedá kufr a přesně vystihuje obsah.) Dechovku snesu na živo třeba k tanci, z reprodukované se mi dělá úzko kolem srdce Lidové písničky které zpívám svým dětem, miluji.
(26.8.2015 9:26:36) Šlágr má svoji cílovou skupinu a ti lidé tu muziku milují. A proto je i taková hudba přínosná. Jsem za ni ráda, protože třeba mým rodičům se to moc líbí. Všechno, co lidem přináší potěšení a není to trestné, je fajn a myslím si, že hudby je toooolik, že každý si najde to svoje a není třeba se nad něčím, co neposlouchám, příliš pohoršovat.
(26.8.2015 10:07:14) tak jestli se mezi folklor pocita dechovka, tak tu teda nemusim. Jinak ostatni folklor muz a to i ten cizi. V radiu a v taverne mam nejradsi ten recky /kdyz tam jsem zrovna na dovolene/.
(26.8.2015 9:23:36) Jsem z Moravy a moravský folklór mám ráda, můj muž se svého času do něj úplně zbláznil, pochází z Karlových Varů, pak ho to přešlo . Samozřejmě se mi nelíbí všechno, spíš konkrétní interpreti, i když Luboše Holého už asi nikdo nenahradí . Při místní ZUŠ funguje velmi kvalitní cimbálovka, vyhrávají soutěže všude možně, a třeba jejich vánoční koncerty jsou opravdu moc krásné, zvlášť koledy v jejich podání. Z lidovek nehrají ty notoricky známé, ale daří se jim nacházet i hezké písničky s vtipem a ne úplně blbými texty. I když k těm textům přistupuju poměrně shovívavě, s ohledem na jejich vznik, ale i tak se dají najít moc hezké. Ovšem např. Čechomor považuju za divný paskvil, to jejich rádoby nářečí , naprosto to vystihli Ebenovi ve "Folklorečku".
(26.8.2015 10:35:10) Špatně jsem se vyjádřila. V autě je sice zpívám, ale jen na ukrácení nudy, když mi nefunguje autorádio. Nelíbí se mi, když je zpívá někdo jiný a ani je nezpívám v přítomnosti někoho jiného, než vlastních dětí. A hojně je prokládám i jiným žánrem.
(26.8.2015 10:33:29) Tak posezení u ohně miluju právě s kytarou. Ale měla jsem dlouho štěstí na výborné kytaristy, kteří dokázali s nadšením hrát celé hodiny aniž by zopakovali jedinou písničku a na partu kolem, co to uměla ocenit.
(26.8.2015 10:05:48) Dechovka preci neni folklor. Pod folklorem si predstavim nadsence, kteri tanci, zpivaji a hraji ve folklornich souborech. Tuto formu mam rada. Dechovka hraje v ruznem podani lidove pisne , ty se casto nedaji poslouchat. A pak je tu ten zbytek jako Cechomor, Redl, Sulakova...ti jsou mnohem lepsi na poslouchani nez dechovky a jejich umcaca
(26.8.2015 10:15:29) Takový irský či skotský folklor se mi líbí více, než ten český a moravský. A kdysi v Bretani jsem zapadla na nějakou vesnickou lidovou veselici a tam se tančily jen kruhové tance v pomalém rytmu. Odvaz nic moc. Ještě že tam měli skvělé palačinky za hubičku.
(26.8.2015 10:16:46) Tak on je folklor a folklor. Jako mlada jsem docela dlouho tancila v uznavanem folklornim souboru, moje deti tanci taky, vyhravaji mezinarodni souteze atd, ma to vysokou uroven, takze ja folklor muzu, ten kvalitni.
(26.8.2015 10:38:01) záleží, co myslíš tím folklórem. dechovku apod. naprosto nesnáším, Šlágr by měli zakázat, takový program podle mne snižuje IQ národa ale já žila jako děcko několik let na Moravě a hlavně jsem měla učitelku "ze staré vlastnenecké školy", která v nás lásku třeba k lidovkám vzbudila zcela přirozeně. často k nim měla nějaký vymyšlený příběh, abychom si uměli představit, o čem to vlastně je. pak se folklorem jednu dobu zabývala moje teta, z etnografického hlediska, pořádala na Baráčnické rychtě vánoční a velikonoční výstavy, se kterými jsem lehce pomáhala. díky Hutkovi jsem objevila a zamilovala si Sušila. takže - takový ten komerční rádoby folklór, z toho je mi blivno. ale stará lidová tvořivost je mi něčím milá a blízká. dost se to časem začalo odrážet i v mém vlastním tvoření. to vše neznamená, že chodím každou neděli v kroji a v paneláku máme selské židle
(26.8.2015 22:52:43) Ráchel, my byli nedávno u příbuzných, co to měli puštěné. Syn to začal nějak nevhodně komentovat, tak jsem ho nenápadně kopla, aby si to nechal pro sebe.
(27.8.2015 7:36:03) Šlágr je takový regionální pop a od popu se nijak ostře neohraničuje. Řekla bych, že pod šlágr by mohla spadat velká část českých populárních zpěváků. Třeba Vondráčková, Bartošová, Gott...
(27.8.2015 9:33:11) Neodpověděla. V té otázce byl Šlágr s velkým Š. To je televizní stanice. (Jinak tedy, myslím, že Tante nepotřebuje osvětlovat hudební žánry.)
(26.8.2015 10:41:17) Mě zaujme kvalitní autentický folklór v prostředí, kam se hodí. (Peruánci před českým obchoďákem fakt ne, to je hrůza.) Country ve většině provedení nesnesu, klasickou českou dechovku také nesnesu. Co dělá Čechomor, to se mi líbí.
(26.8.2015 11:32:34) Tak to já dám o adventním období vřelou přednost Peruácům před koledami, ty patří až do Vánoc a mě o Adventu fakt vytrhují z ladění. Koledy o Adventu snesu leda o našem pravidelném předvánočním zpívání, co nejtěsněji před svátky, až dojdou písně adventní.
Jinak folklór mám ráda ty moravské tóniny, český mi připadá příliš dur a hudebně nudný.
(26.8.2015 11:42:07) Sovice, nojo, to je další věc, že v kšeftech se oslavuje narození Páně o adventu, já to také nemám ráda. Ale z loňska mám pocit, že toho bylo nějak méně, že by pokrok ? Nicméně komerční Peruánci jsou na mě příliš i v komerčním adventu, to je prostě úlet, na zasněženém či zabláceném českém náměstí vedle vietnamských stánků, to je cirkus.
mě už právě připadají tak absurdní, že mě baví, jak postávají na vánočních trzích deset metrů od živého betléma se dvěma osly, lamou a někdy i velbloudem
Ale poslední dva roky je město na vánoční trhy nepustilo a já zjistila, že mi tam chybí!
(26.8.2015 14:03:05) Sovice, ja tu naopak na zacatku diskuze psala, ze nesnasim ty moravsky mollovky Mam kladny vztah k durovym toninam, takze miluju Mozarta
(26.8.2015 11:34:52) Folk a country miluju, obzvlášť takové ty americké taneční záležitosti z country a z folku leccos. Ale u obojího jsem alergická na texty typu "och, jak byl ten život kdysi lepší" a "jsem tak nešťasten a nemilován, na věky budu sám"
(26.8.2015 11:52:08) Country je importovanej folklór. V českém prostředí mi přijde lehce trapná. Lidovou kulturu mám ráda vč. lidových písní, ale tu opravdovou, ne kašírovanou.
(26.8.2015 12:18:54) Proč Monty? Když někdo poslouchá španělské flamenco, jiný irský folklór, proč by někdo jiný nesměl poslouchat americký folklór? Já mám country ráda.
(26.8.2015 20:10:38) Susu, americké klidně, ale české country mi přijde divné, asi jako kdyby Eskymáci v chodských krojích zpívali "Ha ty svatej Vavřenečku".
(26.8.2015 20:41:35) S folklorem jsem vyrostla, od dětství téměř do maturity jsem chodila do folklorního souboru na JV Moravě. Mám ho ráda dodnes. Dokonce uvažuju, že ho začnu zase provozovat aktivně.
Někdy cítím odtažitost, protože přece jen je v něm zakonzervován jiný životní styl, na koníčku vraném se dnes už tak často nejezdí a oblékáme se taky úplně jinak. Emoce zůstávají, milostné písně nebo ukolébavky platí pořád. Nebo i balady, kdy milý zabil milú, to se děje furt.
Mám ráda prolínání žánrů, když se folklor osvěží něčím jiným, třeba jazzem, jako dělá Zuzana Lapčíková, méně mě nadchne spojení s rockem, ale Vlastu Redla snáším docela dobře. :) Čechomor s filharmonií byl už trochu překombinovaný, ale i to jsem svého času hodně poslouchala.
Nakonec bych si uměla představit i to, že si zazpívám s dechovkou, ale fakt s dechovkou, ne se synťákem na Šlágru.
(27.8.2015 6:25:19) Koa, fakt s dechovkou? Já fakt hodně můžu cimbalovku. Ale česká dechovka mi přijde impotentní a uslintana, nemá žádnou šťávu, nic. Dechovku dávám jen balkanskou.
(27.8.2015 7:28:32) Jo, folklór něčím šmrncnutej, třeba Čechomor, si ráda poslechnu, nebo ta "pecka", co teď byla ve filmu Dědictví. O Vánocích některé koledy. Ale hodně mě odrazuje to nářečí, jsem ze SČ.
(27.8.2015 0:36:56) Já jsem terminologickej neznaboh, co si tak představíš pod pojmem česká country? Takový to "byl to Šejn"? Já mám ráda sytý hlas Roberta Křesťana, když si chci dát hodně dlouhou píseň, pustím si Telegrafní cestu nikoliv Dire Straits. Trochu tedy nemusím Michala Tučného, už proto, že na každým pohřbu hrajou "U nebeských bran"
(27.8.2015 7:25:11) 1)Hmmm a když si my notujeme francouzský šanson, tak je to teda stejně směšné? Když složíme písničku ve stylu francouzského šansonu tak je to také směšné? Nebo je to směšné jen když je to folklór? Anebo jen, když si někdo myslí, že by to směšné být mělo?
2)Viděla jsem v Praze před časem vystoupení folklórních souborů. V řeckém byli dva chlapi ze tří asiati. Zcela vážně tancovali v řeckém kroji, řecké tance a řecky zpívali. Myslíš, že můžou, když v té zemi žijí, nebo to bude už navždycky směšné, protože to, že jsou asiati jim neodpáře ani několik generací v Řecku?
3)Country se stala, díky prvorepublikovému trampingu, opravdu součástí i české kultury. Vždycky jsem měla za to, že národy se vzájemně kulturně obohacují, takže mi to přišlo zcela v pořádku.
(27.8.2015 9:03:34) susu, no, pro mne je folklór obecně směšný, když je braný jako kšeft. I když chápu, že pro ty lidi je to to přivýdělek, který jim umožňuje přežít. Ale když vidím skupinu "masajských válečníků", předvádějících tradiční bojový tanec německým turistům v rámci fakultativního výletu "za domorodci", nemůžu se zbavit pocitu trapnosti. Ne za ty předvádějící, ale za ty, co to sledujou a říkají, že je to "wunderbar". A když hoch ze středostavovské rodiny zpívá v televizi o tom, jak byl Joe drsňák a nasadil vlastní život při přestřelce se šerifem, aby zachránil kamarády, taky mi to úplně nesedí. U ohně s kamarády je to OK, jako k byznysu k tomu mám svoje výhrady. Možná proto, že na nás v tomto směru leží letité viny, protože ještě naše prababičky se chodívaly na folklór dívat do ZOO.
(27.8.2015 9:21:37) "Ale když vidím skupinu "masajských válečníků", předvádějících tradiční bojový tanec německým turistům v rámci fakultativního výletu "za domorodci", nemůžu se zbavit pocitu trapnosti." Já nevím Monty, mně to přijde podobné, jako když jdeš na festival do Strážnice a na pódiu ti vystupují různé folklórní soubory, české, slovenské, bulharské, ruské, české,....no a třeba masajské. Jako když jedeš do Indie a podíváš se tam na vystoupení pravé chrámové indické tanečnice. Jako když jedeš do Japonska a podíváš se na tanec gejši. Nevím, prostě je to umění, hudba, zpěv, nevidím důvod to držet pod pokličkou, ale naopak předvádět co nejvíc, ať "celý svět" má možnost se s tím seznámit, prožít si to, oblíbit a ať se toho co nejvíc zachová, protože jinak to zmizí zapomenuto.
Já se třeba ráda dívám na you tube na různá videa, jak hudby tak tance. Jsem ráda, že tam jsou.A nevidím nic špatného na tom, když si předvádějící za své vystoupení nechá zaplatit. Za hudbu a tanec se přece platilo snad vždycky.
(27.8.2015 9:29:10) Susu, rozumím ti, ale to jsou trochu různé věci - když sem přijede soubor na nějakou přehlídku, tak to jeho členové nedělají proto, aby měli na chleba. To je opravdu ukázka folklóru pro lidi, kteří ho neznají a které to zajímá. Ale když hoteliér nebo nějaký manager přijede do africké vesnice a řekne "Boys, teď si vezmete tradiční kroje, zatancujete před Němci/Američany/Rusy a dostanete bonbónek", tak je to úplně jiná liga.
(27.8.2015 9:48:47) monty, já to mám teda stejně....ale...ALE, podívej se na tu Salsu Celticu. Jedna z nejslavnějších salsa skupin na světě v současnosti a hraje salsu na dudy a housle :)) jenomže oni fakt umí. ti čeští coutry mi přijdou, že neumí, proto je to tak ubohý
(26.8.2015 12:23:35) Tak pro mě country patří k trampingu, což je v mém vnímání takový český fenomén s očividně americkou inspirací, ale zde už dávno tradiční. A teda mám většinou raději americké country, ale z toho českého se mi některé věci dost líbily.
Ačkoliv přiznávám, že jsem s přehledem o aktuální hudbě zatuhla cca v polovině devadesátých let a když se upřímně podívám, tak už tak cca 15 let si sama od sebe něco aktivně pustím tak 1x za tři měsíce, jinak ke mě spíše doléhá hudba odjinud.
(26.8.2015 14:01:21) Ne. Já spíš hůř snáším country, resp. country druhé a následných kategorií a podobně dechovku. Dobře udělaný folklor je maximum cool. Lidové písně jsou fundament a na lidech je vidět celkem na první pohled, kdo ho nemá.
(26.8.2015 14:06:59) Ne, mám ho ráda. Tedy nepouštím si Jožku Černého ani Mistříňanku, nechodím v kroji na hody, ale písničky i zvyky se mi líbí. Nevím, proč taky ne, je to naše tradice a nevidím na tom nic směšného ani odsouzeníhodného, že tím někdo žije a zajímá se o to. Rozhodně mě přijde směšnější, když chodí staří chlapi oblečení jako kovbojové.
(26.8.2015 14:09:56) Milujem folklór a keby som nebola také netalentované nemehlo, určite by som za slobodna chodila do folkl. súboru. Vy, čo nemusíte folklór - už ste videli vystupovať kvalitný FS? Videli ste napr. Lúčnicu?
(26.8.2015 17:06:29) Pro mě je to rodová záležitost, moravský folklor (s výjimkou Hané) miluju, východňárský taky, český mě neoslovuje. Dechovku, televizní "folkloreček" a různá moderní přepracování a využití folklorních prvků a motivů nemám ráda. Ale hodně si vybírám, co poslouchat, mezi jednotlivými interprety jsou velké rozdíly v kvalitě - Jožka Černý mě rozhodně nepotěší. Když je mi hodně zle a potřebuju se nějak zvednout, slovenské čardáše a brnkané to jistí - pro mě jsou jako čistý adrenalin do žil. Ale každý máme něco, tak jako někdo nesnáší folklor, já zdrhám při prvním náznaku českého popu.
(27.8.2015 0:21:28) My nemáme Šlágr, takže s folklorem se setkám tam, kde je v pořádku, na nějakých akcích pod otevřeným nebem. Spíš nesnáším Čechomor.
Jinak Indiáni se stali místním vánočním folklorem, trh bez nich by byl poloviční
(27.8.2015 14:48:09) Mám to stejně. Jenže jestli ono to nebude tím, že máme zafixované ty obtloustlé a otylé persóny, narvané v krojích, které si hrají na to, že jsou staré minimálně 150 let, ale jejich vizáž a špatně strojená bodrost bujarých venkovanů, působí, jako když se přejede nehtem po tabuli.
Takže vlastně o žádný folklór nejde - tedy pokud se bavíme o stylu "Sejdeme se na Vlachovce"
Jinak je folklóru spousta druhů, až padesát odstínů a ne každý je reprezentován tlustým, bodrým strejdou a dámou s naškrobenými rukávy a květákem či ježkem či melírem na hlavě, kteří jsou s to kvílet v rytmu cimbálu i Sepulturu
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.