| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Jak se pracuje s vystřihovacími písmenky?

 Celkem 12 názorů.
 Dagmi 


Téma: Jak se pracuje s vystřihovacími písmenky? 

(17.10.2015 16:54:11)
Ahoj, zajímalo by ne, jestli je tady někdo odborník, jak přesně pracují prvňáci s vystřiženými písmenky-jaké typy cvičení dělají. Děkuji
 magrata1 


Re: jak se pracuje s vystřihovacími písmenky 

(17.10.2015 16:59:29)
Vím jenom, že to písmeno dávají do políčka, kam patří. V Živé abecedě mají občas obrázek, u něj políčka jak na křížovku. Např. nakreslený list, vedle 4 políčka, S dají na 3. místo.
 00 


Re: jak se pracuje s vystřihovacími písmenky 

(17.10.2015 17:29:23)
Syn se učí čtení genetickou metodou. Tak doma procvicujeme diktát. Hledá písmenka a teď už i skládá slova. A u toho jede rozklad na hlásky. Cteni. Dají se poskládat i krátké věty.
 TaJ 


Re: jak se pracuje s vystřihovacími písmenky 

(17.10.2015 17:53:26)
Co vím, tak u syna ve škole z písmenek skládali nejdříve slabiky a potom i slova...v podstatě to samé, co dělal u před nástupem do školy sám doma:-), akorát jsme neměli papírové kartičky, ale takovou tu mozaiku s písmenky...
 Mr. Miçkey 


Re: jak se pracuje s vystřihovacími písmenky 

(17.10.2015 18:11:31)
Ztraceji je.
 Slonisko 


Re: jak se pracuje s vystřihovacími písmenky 

(17.10.2015 21:01:50)
Mickey, jo to je přesný. V okamžiku, kdy počet písmenek a slabik v deskách překročí určitou mez (u nás to bylo cca 20 kusů), začnou se dít věci.... Dítě není schopno potřebné písmeno najít a i když ho náhodou najde, tak ho určitě nevrátí tam kam patří. Buď ho prostě schová za jakékoliv jiné písmeno, nebo ho do desek jen tak volně vloží. Volně vložená písmena si pak na dně aktovky dál žijí svým vlastním životem spolu se zbytky svačiny, zlámanými pastelkami a neodevzdanými formuláři.

 TaJ 


Re: jak se pracuje s vystřihovacími písmenky 

(17.10.2015 21:23:52)
Tak u nás si naštěstí písmenka nechávali ve škole, domů je nenosili, stejně jako čísla a další věci...takže jsem desky viděla až v červnu, když odnášeli věci domů:-), zlámané pastelky na dně aktovky taky neznáme, všechny nosí domů v penále vzorně srovnané podle barev~:-D
 Delete 


Re: jak se pracuje s vystřihovacími písmenky 

(18.10.2015 15:21:21)
Desky s písmeny měly děti většinu roku ve škole, až na poslední tři měsíce si je odnesly domů a to už je zase nenosily do školy.

Někdy se stalo, že se písmenka rozsypala, někdo v nich neudržel pořádek, tak rozsypaná jsem dávala do krabice a když někomu nějaké písmeno chybělo, našel si ho tam. Desky jsem tak 1x za týden nebo za dva prošla a dětem poskládala. Při práci a hlavně při vracení do desek jsme pak s asistentkou dohlížely, aby co nejvíce písmen bylo umístěno do těch původních chlívečků. Většina s tím neměla problém a chápala smysl vracení na místo už od začátku.
 janna001 


Re: jak se pracuje s vystřihovacími písmenky 

(17.10.2015 18:46:11)
Analýza a syntéza slov, vztah hláska a písmeno.
 Shayla a 3 kluci 


Re: jak se pracuje s vystřihovacími písmenky 

(17.10.2015 22:08:16)
Já si práci s tou změtí písmenek nedovedu vůbec představit. Vždycky si říkám, ze musejí většinu času trávit hledáním v tom borddelu, co mají v deskách. Syn chodil do Montessori školky, umí číst a určitě bez vystřihovacích písmen. Měli velká písmena na deskách.
 Delete 


Re: jak se pracuje s vystřihovacími písmenky 

(18.10.2015 15:30:20)
Shaylo,

skládací abeceda není ani tak o čtení, jako o psaní. Umožňuje určité činnosti )zejména hry se slovy) dříve, než se dítě naučí psát.

Také jsem měla dítě v Montessori škole a vše potřebné se naučilo bez skládací abecedy, ale jednak se učilo genetickou metodou, a hlavně, mělo řadu jiných pomůcek. Montessori je celé o pomůckách.

I skládací abeceda je jen pomůcka a na rozdíl od většiny Montessori pomůcek je velmi levná a umožňuje současnou a zároveň individualizovanou práci třeba 30 dětí současně. To v Montessori nikdy není, i když je tam taky 20 - 30 dětí, tak prvňáků jich bývá najednou tak pětina. Věkově sméšené třídy pak umožňojí jiné formy práce.

Skládací abeceda má svůj smysl a své využití. Není to povinnost, ale na druhou stranu dává spoustu možností. netřeba nad ní ohrnovat nos. (Někde místo papírové formy volí třeba zalaminovaná písmenka podlepená suchým zipem s podložkou z koberce, jinde používají umělohmotnou skládací abecedu, ale ty činnosti se příliš neliší. Je to také nedílná součást činnostního učení (tvořivá škola).
 Delete 


Re: jak se pracuje s vystřihovacími písmenky 

(18.10.2015 15:17:21)
Pozice písmene ve slově - k tomu slouží mřížky na a v živé abecedě

Skládání slabik a rozkládání slabik na písmena - vysloví se slabika, dítě musí rozpoznat, z jakých je písmen, ta najít a slabiku složit, nebo určí písmena, dítě je složí k sobě a řekne slabiku, u genetické metody čtení totéž, jen s celými slovy

Nácvik opisu - dítě skládá větu podle předlohy

Nácvik diktátu - dítě dává za sebe do řádky písmena podle diktátu

Nácvik přepisu - dítě má jako předlohu text velkými tiskacími nebo psacím písmem a skládá z malých tiskacích

Hra - vylosuje se určitý počet písmen, nebo jsou písmena určena, dítě skládá různá slova

Rozvíjení slovní zásoby - dítě poskládá určené slovo, potom má za úkol vyměnit jedno písmeno za jiné tak, aby vzniklo slovo jiné

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.