| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Tělesně postižené dítě ve vyšších ročnících ZŠ

 Celkem 17 názorů.
 Dana J. 


Téma: Tělesně postižené dítě ve vyšších ročnících ZŠ 

(30.12.2015 15:49:22)
Dobrý den,prosím o vaše zkušenosti, jak s tělesně postiženým dítětem ve vyšších ročnících.Jsem rodič dítěte s obrnou nohou,syn je chodící,jen nezvládá větší vzdálenosti,tam je nutný vozík.Neudrží dobře rovnováhu,padá,chůzi do schodů zvládne s držením,ale dolů je potřeba ho jistit.První a druhou třídu chodil do ZŠ,učebna byla v přízemí,přesuny nebyly potřeba.Jinak do i ze školy a jídelnu jsem s ním zvládala sama.Nyní je v domácím vzdělávání,příští školní rok bychom chtěli,aby šel do školy.To již bude v 6.ročníku,takže na téměř každý předmět bude třeba přejít do jiné třídy.Škola,do které by měl znovu nastoupit,je bariérová,jeho ročník je ve druhém patře.Syn měl v 1.a 2.třídě asistenta,ale třídní učitelka si s asistentkou nesedla a spolupráci odmítala.Běžné bylo,že syn šel s aktovkou na zádech v chumlu dětí,bez jakéhokoliv jištění.Navíc jeho paní učitelka měla třídu i na tělesnou výchovu a i když měl syn IVP v tělesné výchově,známkovala ho ze šplhu na tyči,navíc do žákovské knížky.Nyní již bude mít třída jiného třídního učitele.Jak byste řešili takové dítě ve své třídě?Jak mám postupovat z pozice rodiče? Nejsem prudič,vždy jsme se mohli domluvit,nechtěli jsme nějaké supervýhody,jen bychom rádi,aby byl syn zajištěn a nedošlo u něj k úrazu.Navíc je dyslektik a dysgrafik,motorika je horší.Škola má asistenty,ale nemá žádnou zkušenost s tělesně postiženým dítětem,to nám bylo jasně řečeno.Jinak syn není postižený mentálně,naopak je velice chytrý a vnímavý.Bohužel nemusí moc velký hluk.Děkuji za rady.
 Loten 


Re: Tělesně postižené dítě ve vyšších ročnících ZŠ 

(30.12.2015 19:46:37)
Ve škole kam chodí moje starší dítě (běžná středně velká ZŠ) mají integrovány nějaké tělesně postižené děti včetně vozíčkáře (ač je škola bariérová) a jde to i na druhém stupni. Mají jakýsi schodolez na kterém po schodech přesunou dítě i s vozíčkem. Myslím, že tvůj syn má nárok na asistenta (asistenta pedagoga). Ale hledala bych školu vstřícnou, kde s tímto zkušenosti mají nebo je alespoň chtějí získat. To co popisuješ: učitelka si s asistentem nesedla a odmítla s ním spolupracovat, známkuje tělesně postižené dítě z TV - to mi připadá v dnešní době až neuvěřitelné. Vím, že teď na druhém stupni bude mít jiné učitele,ale jde o celkové klima školy, jak se staví k dětem s nějakou speciální potřebou. Vše bych probrala s ředitelem a pokud by mě nepřesvědčil, že mému dítěti dokáží poskynout vše potřebné, hledala bych vstřícnější školu. Zkus kontaktovat spolek Rodiče za inkluzi odkaz: http://www.rodicezainkluzi.cz/ mají zkušenosti s touto problematikou a určitě ti poradí. Jedna příbuzná má také postižené dětí (mentálně) a hodně jí pomohli s tím, aby dítě chodilo do běžné školy. Hodně štěstí tobě i synovi!
 Delete 


Re: Tělesně postižené dítě ve vyšších ročnících ZŠ 

(30.12.2015 20:30:55)
Dano,

co se týče jištění při přesunech, to je spíš na osobního asistenta, než asistenta pedagoga. Osobního asistenta si hradí rodiče. Osobní asistent může potom někdy plnit funkci i pedagogického asistenta, ale jen pokud se škola a rodiče domluví, rozhodně to nemůže škola asistentovi nařídit, protože ho nezaměstnává.
Pokud by byl asistent pedagoga, tak ten zase nemá povinnost dělat tu osobní asistenci při přesunech a sebeobsluze, i když většina to udělá, tak ve chvíli, kdy něco nebo někdo selže, nemáš moc šancí se bránit.
Někdy v tomhle velmi dobře fungují ti spolužáci, ale to je často tím, že dotyčný s nimi je od mala a oni mají šanci se to postupně naučit, co je a co není potřeba. Když k nim přijde nový spolužák, tak bez ohledu na ochotu tam je vždy jistá míra studu, nejistoty, nezkušenosti. Takže si myslím, že ve vašem případě se zatím s pomocí spolužáků moc počítat nedá, to spíš až časem.

Co se týče IVP a tělocviku, tam je to poměrně jednoduché. Škola na základě podkladů z SPC vypracuje IVP, a pokud s ním nebudeš souhlasit, tak ho prostě nepodepíšeš. Takže máš šanci si ohlídat, co v tom IVP bude a z čeho a jak bude syn hodnocený. Pokud by potom při výuce nebo hodnocení došlo k vybočení z mantinelů daných IVP, tak máš v ruce papír, se kterým se můžeš bránit. Tohle se dá, i když mnohem lepší prostě je, když učitel IVP dodržuje.

Obecně bych ale hledala školu, kde tohle všechno funguje, protože to tak má být, ne protože má dítě nějaké papíry a rodiče si to hlídají. Hodně štěstí ~;((.
 Tante Bante 


Re: Tělesně postižené dítě ve vyšších ročnících ZŠ 

(30.12.2015 20:38:15)
Ahoj, ve škole, kde učím, máme několik tělesně hendikepovaných dětí, všechny DMO a event. nějaké další potíže. Každé má svého asistenta, učitelé s tím problém nemají, škola je bariérová, ale vybudovaly se všelijaké ty nájezdy apod. a také výtah, některé děti jsou pouze na vozíku.
Jako rodič bych asi hledala školu, kde nemají problém pracovat s dětmi jako je tvůj syn, teoreticky by to snad mělo být možné, protože jak to popisuješ, neřekla bych, že synovy problémy jsou pro školu nějak těžce zvladatelné.
Pokud školu vybírat nemůžeš a z nějakého důvodu musíš brát tuhle konkrétní, tak asi jedině pokusit se domluvit s vedením a NEBO, pokud víš, kdo bude třídní a je to rozumný člověk, tak přímo s třídním. Pokud je to normální vstřícný člověk, tak je nejlepší být co nejotevřenější a věcně říct všechno, co je potřeba, dohodnout se.
Pokud je škola předem defenzivní a nepřátelská, tak je to strašné, můžeš event. zvážit i nějakou stížnost atd., ale kdyby to bylo moje dítě, nedám ho tam i za cenu, že zůstane doma.
Což je ale jen můj osobní názor.
 Majákova 


Re: Tělesně postižené dítě ve vyšších ročnících ZŠ 

(30.12.2015 21:11:13)
Domluvit se s vedením, zajistit osobního asistenta. Zkusit pohledat bezbariérovou školu, ale těch je velmi málo, nevím, odkud jste. Na malém městě nebo vesnici to bude problém.
 Jahala. 


Re: Tělesně postižené dítě ve vyšších ročnících ZŠ 

(30.12.2015 21:31:53)
Dělala jsem AP chlapci chodil o francouzských holích velkou součástí práce byla pomoc při přesunech škola je velmi barierová jediné na WC chodil se spolužáky jinak jsem pomáhala já. Z tělocviku byl osvobozen. Byl kvůli tomu řazen na poslední hodiny a on chodil domů.
Padnout si AP a učitele je důležitá věc na prvním stupni důležitější na druhém se učitelé střídají tam je to složitější. Pokud mají ve škole AP bylo by vhodné dát syna který při hodině AP nepotřebuje do třídy kde již je a na přestávky jen přibere pomoc s přechody pro syna.
Tam kde jsem dělala kurz AP ja říkaly, ze přesuny u tělesně postižených do práce AP patří.
 Lada2 


Re: Tělesně postižené dítě ve vyšších ročnících ZŠ 

(30.12.2015 21:35:15)
Ano, už patří. I případná pomoc se svačinou, na WC atd. Ale bylo období, kdy to do náplně nepatřilo. Řešilo se to např. smlouvou, kterou si sepsal ped. as. s rodiči zvlášť na věci, které tehdy patřily do kompetence osobního asistenta. Pak někoho konečně napadlo, že je to nesmysl.
 Jahala. 


Re: Tělesně postižené dítě ve vyšších ročnících ZŠ 

(30.12.2015 21:38:40)
Na WC jsem s ním nechodila protože by jemu to vadilo, což chápu. Chodil v hodině s kamarádem a bylo to v pohodě kamarád se rád úkol. Jinak si taky myslím, ze to byl nesmysl.
 Delete 


Re: Tělesně postižené dítě ve vyšších ročnících ZŠ 

(30.12.2015 21:38:48)
Lado,

díky za aktualizaci informací. Já žiju ještě v tom, že je to věc osobní asistence.
 Lada2 


Re: Tělesně postižené dítě ve vyšších ročnících ZŠ 

(30.12.2015 21:44:43)
Naštěsí už ne, byl to nesmysl, který rodičům komplikoval život.
 maceška 


Re: Tělesně postižené dítě ve vyšších ročnících ZŠ 

(31.12.2015 7:10:07)
Kdy se to změnilo? My si stále platíme OA pro přesuny, je to tedy stejná osoba jako ve třídě, tedy AP. Jenže škola nám před lety řekla, že zneužíváme asistenta pedagoga, když naše dítě provází při přesunech (je to nutné, sama netrefí nikam) a že si ji musíme platit zvlášť. O tom, že nastala změna, nás nikdo neinformoval.
 Lada2 


Re: Tělesně postižené dítě ve vyšších ročnících ZŠ 

(31.12.2015 9:39:29)
No tak 2-3 roky to už určitě bude. Vy si to fakt platíte? Já měla s rodiči sepsanou smlouvu, že to budu dělat bez úhrady, ani by mě nenapadlo po rodičích chtít peníze. Pokud je dítě ve škole, tak by se měl starat pedagogický se vším všudy. Je tam teda výjimka na zdravotnické úkony, to asistent dělat nesmí, např. odsávání a tak.Družina už do toh onepatří a nevím, jak je to s obědem, to se pořád měnilo. Ale u hodně asistentů už by byl oběd nad úvazek, většinou kopírujeme rozvrh a není nic navíc.
 Lada2 


Re: Tělesně postižené dítě ve vyšších ročnících ZŠ 

(31.12.2015 10:05:55)
http://www.asistentpedagoga.cz/zakony-prace

je tam pomoc při sebeobsluze, přípravě na vyučování
 Dana J. 


Re: Tělesně postižené dítě ve vyšších ročnících ZŠ 

(31.12.2015 10:49:16)
Moc děkuju všem za názory a zkušenosti.Koukám,že je stále to stejné,výklad vyhlášek může být jiný.Přišlo by mi opravdu nespavedlivé,kdybychom si platili osobního asistenta a ten by byl i pro potřeby školy.Škola má na asistenty peníze,tak ji skutečně nechci dotovat.Syn by nastoupil do školy,kam chodil po přestěhování od půlky první třídy do konce druhé.Ve druhém pololetí 2.třídy byl na operaci,takže skoro půl roku vypadnul z kolektivu.Děti si na něj ale zvykly,i teď když se vidíme,se zdraví a ptají se,kdy přijde.První ročníky,pro nás by prý udělali výjimku až do 3.třídy,by děti měly učebnu dole.Potom už by to nešlo,ty spodní učebny potřebují pro menší děti,takže schody by nás neminuly v každém případě.Když syn nastoupil sem do školy,tedy přestoupil,tak měl asistenta podle potřeby,neměl plný úvazek,asi jen 4 nebo 5 hodin týdně,opravdu málo.Paní ředitelka jasně řekla,že nemají zkušenosti s tělesně postiženými dětmi.Asistenti na škole jsou,nutnost bezbariérovosti se tam začala řešit ale až s námi.
 Lada2 


Re: Tělesně postižené dítě ve vyšších ročnících ZŠ 

(31.12.2015 16:26:20)
Ono to nebude až tak jednoduché, záleží na tom, jestli má syn asistenta navrženého z SPC nebo PPP. Pokud ho nemá, škola se s vámi o tom nemusí ani bavit. A pokud ho má, i tak se stává, že se škola k tomu staví dost negativně.
 maceška 


Re: Tělesně postižené dítě ve vyšších ročnících ZŠ 

(31.12.2015 14:21:21)
Ano, my si to platíme. Paní ředitelka osobně dohlédla na to, aby práce asistentky o přestávkách a při přechodech mezi třídami byla z naší strany náležitě oceněna, jinak by jí to zakázala. Pozvala si nás kvůli tomu "na kobereček", a řekla nám, že je to z naší strany zneužívání AP. Asistentce to bylo spíš nepříjemné, protože ona koneckonců taky musí přejít do jiné třídy nebo budovy, tak proč by naše dítě nemohlo jít s ní, že ...
 Lada2 


Re: Tělesně postižené dítě ve vyšších ročnících ZŠ 

(31.12.2015 16:27:24)
Pěkný hnus, nevěřím, že by škola nevěděla o té novelizaci. Mě s tím samo vedení seznamovalo, že už se to teda nemusí řešit jinak.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.