| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diabetici a diabetičky, jak sportujete?

 Celkem 3 názorů.
 Cimbur 


Téma: Diabetici a diabetičky, jak sportujete? 

(20.1.2017 8:59:05)
Potřebovala bych kvůli běhající kamarádce a kvůli tomu, že bych se tématu ráda teoreticky věnovala víc (s důrazem na běhání), nějaké praktické postřehy.
Pokud máte diabetes 1. nebo 2. typu, jak upravujete režim kvůli sportu? Snižujete dávky insulinu, upravujete stravování, měříte si glykémii během sportovního výkonu? Jakým sportům se věnujete a co vám k tomu dokáže poradit váš diabetolog. Radí a pomáhá, nebo jen zakazuje?
 . . 


Re: Diabetici a diabetičky, jak sportujete? 

(20.1.2017 12:06:46)
Dcera má DM I. typu od 5,5 roku (bude jí 23). Sportuje od mala všestranně, mnoho let i docela intenzivně (závodně) karate, pár měsíců i dost běhala.

Úprava režimu před-při-po tréninku je komplexní záležitost, vychytávali a nastavovali jsme to pomocí častých měření glykémie poměrně dlouho, a stejně to není vždy spolehlivé - dcera jde někdy (výjimečně) do hypoglykémie při sportu (nebo krátce po něm), nebo naopak má po něm zbytečně vysokou glykémii, případně se pak nepodaří ještě následná křivka glykémie - v noci po sportovnějším dnu nebo večerním tréninku.

Využívá samozřejmě všech možností ovlivnění glykémie:
- strava před-při-po jak co do složení a množství
- tak co do odstupu od pohybu
- dávkování insulinu před-při-po

Diabetolog dětský první nebyl v tomto ohledu k ničemu (jinak výborný), sice nezakazoval, ale ani neuměl (nechtěl?) pomoci s odůvodněním zhruba "a je to nutné?" (být celý den se 7miletým dítětem na běžkách, poslat ho na karasoustředění, atd...). Když se nám dětský změnil na jiného - mladého sportovce s pochopením, již jsme měli dost vlastních zkušeností. Jako dospělá se s dosp. diabetoložkou o sportu nebaví pokud vím již vůbec, takže nevíme, zda by uměla poradit.

Mohu v dalším obdobím ti napsat více, asi spíš na e-mail rovnou. Zatím snad jen co mě napadá na první dobrou za podstatné okolnosti, které je dobré brát v úvahu při nastavení optimálního jídla a inzulínu:

- intenzita a délka sportu
- denní doba
- teplota
- "adrenalinovost" výkonu, tedy i psychická stránka věci
 culík +1 


Re: Diabetici a diabetičky, jak sportujete? 

(20.1.2017 16:27:35)
Mam DM1 dva roky, je mi 42 let. Co vim, tak každý reaguje jinak na cokoliv kolem diabetu. Obecně se má změřit před sportem a dat si sacharidy dle zmereni a plánovaného vydeje pri sportu. Pote opet. Po sportu ještě 24h reaguje na vydej a zpracovává cukr v těle, takže je nutné to nepodcenit a ohlidat si mnozstvi cukru před spaním. V noci cukr většinou klesá a to i bez sportu v ten den.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.