katyn |
|
(1.9.2017 18:29:34) Chtěli bychom pořídit osmáka, přesněji dva, prý je to vhodné, že nemá rád být sám. Jakou velikost klece doporučíte? díky moc za tipy
|
Drop |
|
(1.9.2017 18:40:09) čím větší tím lepší, minimálně metr na délku,
|
|
tři pifka |
|
(2.9.2017 21:30:03) My máme osmáky v kleci 80 x 50x 100výška s patry jsou spokojení. Jako náhradní máme 30x70x60 a byla by dle mého na chov těsná. Kdyžtak dostala jsem takový šikovný informační mejl, když jsem je kupovala, tak kopíruji:
INFO
Osmáci se dožívají až osmi let a jsou různí povahami, klidnější i temperamentnější, zvědavější i bojácnější. Záleží také, jak si je vychováte. Mláďátka zvykáme na ruku od miminek, všechna jsou od nás vymazlená (dobré reference od nových majitelů). Rodiče ochočení, nepříbuzní, maminka aguti (přírodní), tatínek tmavý aguti (dle původního chovatele nosič blue i black genu). Osmáčci by měli být alespoň dva, jinak jsou smutní. V zásadě je jedno, jestli pořídit kluky nebo holky. Občas si vyjasňují pozice oboje Občas se „packují“, ale neměli by se prát zle, aby si ublížili. V kleci musí vždy někdo vládnout (což demonstruje tím, že tomu druhému vyleze na záda) a ten druhý to občas testuje. Ale jinak jsou velmi společenští a navzájem přátelští. Poprat se dovedou o jídlo, ale pokud má každý svou misku, je po problému. Já krmím chvíli z ruky (dobré na ochočení), pak každému do misky. Nejsou hluční, jen se většinou naučí kousat mříže pro zábavu. V noci spí, možná jednou se vylezou protáhnout. Mláďata spí - bdí na střídačku, intervaly se postupně prodlužují. Dají se ochočit, např. i naučit na jméno, ale ne tolik jako krysy. Ale zase nejsou tak líní Poznají lidi od sebe navzájem. Ti naši rádi lezou do rukávu nebo se nosí v kapse.
Pokud se mají sžít dva cizí osmáčci, většinou to není problém a druhý až třetí den už jsou spolu v pelíšku. Doporučuje se nechat je nějakou dobu odděleně, jen na sebe koukat, také nechat je vykoupat ve stejném písku. Ze začátku na sebe ale prskají, honí se, do tří dnů si udělají hierarchii a ten dominantní si označí teritorium pískáním.
V naprosté většině nekoušou. Pokud dá člověk ruku do klece, pak ti ochočení nejspíš přijdou a budou zkoumat, co jim nesete – možná prst „ochutnají“, ale to nebolí. Může se stát, že trošku kousnou, pokud budete mít ruce od nějaké extra dobroty. Pokud vás vezmou do party, budou vám „čistit kožíšek“ - ruku jemně jakoby okousávat, hlavně ten dominantní.
Klec: větší je samozřejmě lepší Prodávají se i menší, ale myslím, že lepší je od velikosti cca 60x40x80výška. Měla by mít ideálně mříže na šplhání (vodorovně), rozteč ne tu velkou jako pro morčata, ale menší. Nějaká patra, větve, žebříčky, třeba i tunýlek, kámen. Měl by se vejít domeček, miska s pískem na koupání, seníček, kolotoč, pítko, misky. Místa na spaní střídají, na domeček si musí zvyknout.
Osmáci jsou zdatní hlodavci a kromě skla a kovu rozkoušou všechno. Někdy nějakou věc nechají dlouho být, ale jak se jim zachce, tak ji zlikvidují rychle. Nemá proto cenu kupovat extra drahé vybavení. Plastový spodek klece se někdy dělí roštem, aby ho neprokousali, ale to nedoporučuju. Nemají to rádi, chtějí se vrtat v hoblinách, padá tam žrádlo. To už je lepší pořídit skleněný nebo kovový spodek - nebo ten plastový spodek obalit po stranách pletivem - nebo místo, které se dá nakousnout, obložit prkýnkem či kamenem. Ovšem opět - ne každý osmák je likvidátor. U nás sameček plastem opovrhuje, holky by zdemolovaly všechno, hlavně když jsou březí.
Měli by mít kv. zubům pořád nějaké větve na hlodání – nejlíp ovocné, břízu... Jako podestýlku hobliny bezprašné-prosévané, případně seno. Nejsou moc cítit (ve srovnání třeba s morčaty), klec se čistí cca za dva týdny, dle velikosti klece a počtu osmáků. Občas jim dám papírový ubrousek na pelíšek – neparfémovaný. Domeček musí být bez hřebíků.
Milují kolotoč. Kolotoč by měl být bezpečný (a neskřípat - ale to ne kvůli osmákům), ne plastový, nejlepší je kovový pro činčily, ale je hodně drahý. Kolotoč sice není úplně nutný, ale mají to rádi a nenudí se pak – méně konfliktů, více pohybu, méně rozkousaných věcí. Na kolotoč mláďata zvyklá zatím nejsou – když jsou malá, vyndaváme ho kv. bezpečí, ale oblíbí si ho rychle.
Koupou se v písku jako činčily – čistí si srst. Nedoporučuji plastové "koupelny". Stačí kuchyňská keramická miska vhodné velikosti nebo větší hranatá sklenice – položená vodorovně (ta „necáká“). Prodává se písek pro činčily, dobře vyjde kýbl z Hornbachu. Písek jim dávám tak ob den na nějakou dobu, pak přeseju, doplním. Doporučuje se preventivně do písku fungistop pro činčily, dá se koupit přes internet.
Někdy se uvádí, že nepijí. To je vážný omyl, pítko potřebují. Pítka často kapou - dávám pod něj misku zatěžkanou kamenem (aby ji neodnesli). Osmákům vadí vlhkost, plísně. Vadí jim taky delší studený průvan. Teploty by měli mít od 20 do 30 max. (ve vedrech slabý větrák, do stínu…)
Strava: NESMÍ SLADKÉ!!! Ačkoli to milují, nesmí piškoty, sušenky, rozinky... Jen trochu čerstvého ovoce, např. kousek jablka. Neměli by mít ani moc tučného, např. ořechy i se skořápkou jen občas (1x týdně). Neměli by dostávat pečivo. Základ jídelníčku je seno. Pak mohou dostávat granule (cca lžička denně na jednoho), nejlíp pro činčily nebo morčata. Dále uvítají směs semínek, obilí, sušené zeleniny, bylinek... taky lžička na jednoho. Není třeba kupovat extra drahé, hlavně bez cukru a lépe bez ovoce (směs typu drobný hlodavec, podívat na složení). Směs jim ředím klasickými levnými obilnými vločkami, ty milují, a pak sušenou mrkví (v Hornbachu prodávají váženou). Veškeré kupované žrádlo doporučuji nejdřív přemrazit, bývají v tom moli - ode všech výrobců :-( to ne kv. osmákům, těm moli nevadí ale aby se vám pak doma nevylíhli. Dále je vhodné jim dávat zelené - trávu, jetel, pampelišky, hrst denně dohromady, pokud je ta možnost. Milují květy – např. sedmikrásky, jetel, jitrocel... větve s listy n. květy, hlavně ovocné. Pozor na znečištění od psů nebo chemie (postřiky). Na chemii jsou velmi citliví. V zimě je nejjednodušší mít v květináči čerstvou petržel, tu milují. Pozor na čerstvou zeleninu - bývá zrádná, mohou se po ní nadýmat, při více hnojené mohou i uhynout. Misky jsou dobré závěsné.
Na hlodání i jako doplněk stravy by měli mít minerální kámen – nejlépe zase pro činčily (kupujeme v Superzoo)
Pokud je budete pouštět na výběh, pak pozor na kabely! (jsou fakt rychlí)
|
|
Snapeová |
|
(3.9.2017 20:44:35) Naši osmáčci zrovna čekají mladé, kdybys byla z okolí HK tak ráda daruji. Jdu změřit klec
|
Snapeová |
|
(3.9.2017 20:48:07) 70x50x55. Vejde se jim domeček, kolotoč, most a různé poličky
|
|
|
|