| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Celiakie u dětí

 Celkem 12 názorů.
 Pippi 


Téma: Celiakie u dětí 

(9.10.2017 12:02:11)
Je tu prosím někdo, kdo má dítě s celiakií? Jak jste to poznali? Mám téměř čtyřletého syna a mám už asi tři roky podezření, že syn má celiakii či jiný druh lepkové intolerance. Od malička měl ekzém, který nikdy nezmizel. Když mu byly necelé 2 roky, zkusila jsem vysadit lepek. Ekzém byl už po dvou dnech viditelně lepší a po týdnu vymizel úplně, od narození poprvé. Dětská doktorka udělala krevní testy, ze kterých žádný problém viditelný nebyl, a tím to pro ni skončilo. Dnes jsou mu téměř 4, ekzém má stále (byť už ne tak hrozný), ale už x měsíců pozoruji průjem z neznámých příčin. Připadá mi, že jídlo je úplně nestrávené. Za posledních několik týdnů je to už špatné, bolí ho bříško a průjem má několikrát denně. V pátek jdeme k doktorce. Možná má průjem jinou příčinu, ale nedokážu si žádnou představit. Chci se zeptat, jaké testy si mám u doktorky vyžádat. Nevyznám se v označeních IgA, igB a podobně. Ještě bych dodala, že mám podezření na stejnou nemoc i u sebe, před rokem jsem byla i na gastroskopii, kde mi řekli,že mám hraniční hodnoty pro celiakii a poslali mě na krev. Z krve se nic neprokázalo a tím se i můj případ uzavřel. Děkuji všem, kteří dočetli až do konce.
 1kulička 


Re: Celiakie u dětí 

(9.10.2017 12:36:25)
Dítě s celiakií mám a nepoznala jsem to podle ničeho. Náhodně dělané testy byly rovnou pozitivní - podezření bylo snad pro chudokrevnost, ale myslím, že ani po dietě se to moc nezlepšilo. Jinak dcera měla od miminka ekzém, od batolete astma a pylové alergie, testy na celiakii se dělali když jí bylo 6 let. Nic z těch ostatních nemocí se nijak extra nezlepšilo po zavedení diety, musela stejně brát sem tam kortikoidy. Už je to 7 let, co je na dietě.
Co se týká diagnostiky - nechala bych to na gastroenterolozích - problém je, že výsledky z krve mohou být falešně negativní (může být deficit IgA), případně se neudělají kompletní testy, potvrzení diagnozy se standardně dělá odběrem střevní sliznice (nemusí se potvrdit hned z 1. odběru, někdy je to problematické), dolpňují se i genetické testy dle potřeby.
Takže žádej spíš odeslání na gastro, případně imunologii (specialistu na potr. alergie).
Jinak jsou i jiné typy nesnášenlivosti nebo alergie na pšenici než jen celiakie. Před testy se radí lepek nevysazovat, aby to neovlivnilo výsledky....
 ypsilon ypsilon 


Re: Celiakie u dětí 

(9.10.2017 12:55:53)
"Chci se zeptat, jaké testy si mám u doktorky vyžádat. Nevyznám se v označeních IgA, igB a podobně."

To nevadí, vyzná se v nich určitě doktorka a určitě budě vědět, jaká vyšetření udělat. Celiakie neníu zažívacích obtíží jediná možnost. Vysvětli ji situaci, podrobně popiš ppotíže a ona už by měla vědět. Ideální se mi jeví žádanka na dětskou gastroenterologii.
 Pippi 


Re: Celiakie u dětí 

(9.10.2017 15:56:49)
Dětské gastro je pro mě hororova představa ~m~
 Lassiesevrací 


Re: Celiakie u dětí 

(9.10.2017 16:20:49)
Dětské gastro (lůžkové) je náš druhý domov. Není se čeho bát. Jediné, co se vám může stát je, že budete odcházet s tím, že dítě má JEN...(celiakii, intoleranci lepku, laktozy aj.). Tam jsou mnohem závažnější diagnózy.
 Lassiesevrací 


Re: Celiakie u dětí 

(9.10.2017 16:26:06)
No dobře, ale jsou tam děti čekanící na transplantaci, děti na parenterální výživě, děti s Crohnem...různé nemoci jater, jícnové varixy atp. Plno maminek, co s námi sdílely pokoj, odcházeli v podstatě s tím, že tu celiakii teda berou... A to syn je na tom ještě celkem dobře.
 Myšutka* 


Re: Celiakie u dětí 

(9.10.2017 13:17:34)
Pippi, u mé dcery se celiakie projevila až ve dvanácti letech a zcela atypicky - záněty kloubů. Takže se ztratilo ještě hodně dalšího času hledáním příčiny. A z krve jí to nezjistili, až ze střev. Nikdy neměla citlivé zažívání, neměla ekzém, přibývala normálně. Pokud bych tipovala, tak spíš syna a přitom on je v pohodě.
U neteře a u sestřenic se to naopak poznalo podobně, jako to popisuješ u tvého dítěte - nepřibíraly, průjmy, ekzém...
Hlavně před testy dítě nesmí držet dietu, pak bude výsledek negativní!
 Kopřiva Dvoudomá 


Re: Celiakie u dětí 

(9.10.2017 14:21:21)
U nás nízká váha, malý růst, ekzém, průjmy.
Požádej doktorku o příslušné náběry, ona bude vědět.
A může to být i nějaká intolerance / alergie, nemusí to být vyloženě celiakie.
 Pippi 


Re: Celiakie u dětí 

(9.10.2017 15:55:57)
Lepek ji. Mléčné výrobky vesměs odmítá,ji snad jen máslo. V grafu je v průměru,ale pamatuji si dramaticky propad cca v 8 měsících,když jsme ve větší míře zařadili do prikrmu i lepkove potraviny.
 Koliha velká 


Re: Celiakie u dětí 

(9.10.2017 20:22:59)
Kamarádka má dítě s neceliakální senzitivitou na lepek. Hned, jak se začaly zařazovat příkrmy, dítě začalo trpět bolestmi bříška a průjmy. Před vyšetřením na celiakii, kdy ho cíleně museli zatěžovat lepkem, se vrátilo ve vývoji a zhublo asi kilo. Ekzém má dítě stále, i na bezlepkové dietě, protilátky proti gliadinu také neklesly.
Průjem a bolesti nastoupily vždy bezprostředně po požití třeba rohlíku, rychle se zase upravily. U celiakie se na úpravu stavu musí někdy čekat docela dlouho, břišní příznaky nemusí vůbec být.

Popsaný průjem a obtíže mohou mít spoustu jiných příčin, celiakie to vůbec být nemusí.
 Simeona+3 


Re: Celiakie u dětí 

(9.10.2017 21:17:55)
Dite s celiakii mam, podezreni padlo po propadu na rustove krivce z 50.percentilu na 3., vysledky z krve mela alarmujici.
 Simeona+3 


Re: Celiakie u dětí 

(9.10.2017 21:20:13)
Jeste tedy podotykam, ze prujmy ani ekzem nebo boleni briska nikdy nemela, jen nerada jedla prilohy, ovsem vcetne brambor a ryze, ktere jsou bezlepkove.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.