Monty |
|
(29.4.2020 15:34:27) Protože se nám tu toto téma periodicky opakuje, dovoluji si upozornit na tento zajímavý článek - rozhovor se sociologem Danielem Prokopem.
Zde citace, odkaz následuje.
V rámci agentury PAQ Research vede Daniel Prokop longitudinální výzkum o tom, jak nákaza dopadá na životy Čechů. Každé dva týdny osloví se stejnou otázkou 3100 lidí. Z nejaktuálnější, třetí vlny vzešla tato zjištění:
• U 34 procent zaměstnanců došlo ke změně pracovního úvazku. A sice snížením úvazku (11 %), redukcí mzdy, flexibilní složky (8 %) či benefitů (5 %), přechodem na ošetřovné (6 %), vynucenou dovolenou (9 %), ztrátou příjmů z DPP (4 %). Ukazuje se tak, že zaměstnavatelé reagují na pokles tržeb mimo oficiální vládní programy typu kurzarbeit. • 26 procent pracovně aktivních respondentů má obavy ze ztráty práce • Počet domácností, kterým klesl příjem na polovinu a méně, během března nerostl a pohybuje se kolem 14 %. Přibývá však těch, kterým poklesl příjem méně. • 36 procent domácností má úspory, které by při plném výpadku stačily maximálně na měsíc. Mezi OSVČ, samoživitelkami a pracovníky, které postihla změna úvazku a pracovního zapojení, však tvoří přibližně 15 až 20 %. Právě tyto skupiny jsou tak velmi rizikové a měla by na ně cílit sociální politika. • Odklad splátek hypoték a nájmů zlepší schopnost domácností platit základní výdaje a zajistit provoz domácnosti. Pětina lidí z ohrožených skupin má však se stálými splátkami problém.
...
"Mám zkušenosti z malých a středních firem a vím, jak obrovskou část cash flow firem tvoří. To je vidět i z našeho výzkumu. Řada firem nepřešla do kurzarbeitu, ale zkracuje úvazky, snižuje mzdy, posílá lidi na nucenou dovolenou, snižuje flexibilní části mzdy a ruší benefity. Podobné věci zasáhly až třetinu zaměstnanců. Z toho vidíme, že u mnoha malých a středních firem, především ze sektoru služeb, které nekupují materiál, tvoří drtivou většinu výdajů ty mzdové. Jde tedy o jedinou oblast, kde mohou šetřit, a dvouměsíční krize na takové firmy dopadne právě proto, že práce pro ně představuje tak obrovský odvod. Současné nastavení je proto z hlediska krizí velmi rizikové a mnoho lidí to udržuje v blízkosti chudoby. Pokud se jim bere polovina superhrubé mzdy, tak se nikdy nedostanou příjmově nijak vysoko. Navíc se obávám, aby poučení pro české firmy nebylo takové, že nemají lidi zaměstnávat, ale všelijak využívat švarcsystém. Rozhodně je tedy nutná reforma systému tak, aby se méně danila práce, více majetek a některé typy spotřeby."
...
"Jsem zastánce toho, že bychom neměli více zatěžovat nižší střední třídu, která na situaci nejvíc tratí. Je tedy nutná reforma, která sníží zdanění práce, ale bude danit jinde. To můžete kromě zmiňovaných majetkových daní i třeba vyškrtnutím neproduktivních slev v daních z příjmu, jako je ta na hypotéku či nepracující manželku, nebo zavedením ekologických, uhlíkových daní. Pak je samozřejmě možnost zdanění kapitálových příjmů nebo progresivní daň právnických osob, v tom ale zase nejsem takový expert. Má to i negativní vedlejší účinky. Někdo namítá, že je nutno redukovat výdaje. A já souhlasím. Na dotacích, nesmyslných daňových slevách na úrocích u hypotéky, příspěvcích na stavební spoření a důchodové spoření, kde jsou minimální výnosy a velké poplatky bank, na předražených kojeneckých ústavech a další institucionalizaci, se dá určitě vyškrtat až 100 miliard. Na druhou stranu ve vzdělávání a sociálním systému minimálně přes 50 miliard chybí. Nemyslím, že nutně utrácíme moc, ale na špatných místech."
|
Monty |
|
(29.4.2020 15:34:40) https://www.tydenikhrot.cz/clanek/nesmime-vic-zatezovat-stredni-tridu?fbclid=IwAR1uWKp4XaZ5dg0ooIgCEQoqApYifEbfiGOq0hrsOZz2qG6dq0MEZ6_Mnrg
|
|
DaVinci |
|
(29.4.2020 16:07:12) Já se obávám, že čísla porostou v následujících měsících. Nyní většině z nás ještě v dubnu březnová výplata přišla, dubnová asi také přijde, ale co bude na podzim? Naši ekonomiku z 60% táhne spotřeba domácností a ta poklesne. Je již, dle mého, jasné, že spousta služeb zanikne - hipsterská bistra, kavárny, barbershopy... - ti budou první na řadě. Jednak po jich nebude poptávka a druhak jich spousta vznikla nedávno a tedy nemají vytvořené žádné rezervy. Spíše dluhy. A půjde to pomalu celým ekonomickým sektorem - automobilový průmysl, cestovní ruch, maloobchod, služby, stavebnictví. Nechci strašit, ale bude to hrůza. Teď musí jednat stát - zatím ta naše povedená vláda na své činnosti neušetřila korunu, zatím jen rozdávají na dluh a to ještě jen někomu. Někde jsem četla, že jsme zachránili jeden lidský život za více než 500 miliónů. Zdravotní pojišťovny prý oceňují život na 5 mio. Já vím, že jsme přednostně humánní společnost, takže toto může někoho zvednout ze židle, ale až bude přicházet o barák v exekuci, jistě mu bude košile bližší než kabát. A druhá strana problému je zdravotnictví. Již jsou veřejné zprávy, jak jsou ochromeny jiná oddělení, nejsou povolené třeba implantace. Spousty onkologických pacientů se vědomě vyhýbá návštěvě lékařů. Ach jo, ať už to skončí.
|
Monty |
|
(29.4.2020 16:16:33) Zhruba tři pětiny lidí v tuzemsku už zaznamenaly negativní důsledky omezeného fungování ekonomiky. Vyplynulo to z průzkumu on-line životního pojištění Mutumutu a společnosti EMA data.
Nejčastěji, tedy v jedné třetině případů, uvedli lidé propad rodinných příjmů o polovinu, přibližně každý devátý oslovený ale bojuje s poklesem příjmů až o tři čtvrtiny.
Propad příjmů nutí Čechy šetřit, 42 procent oslovených musí šetřit na měsíčních výdajích, hlavně na jídle, ale i na dalších běžných útratách v domácnosti.
„Ukazuje se, že v mnoha českých domácnostech už se jede na doraz. Třetina lidí odložila všechny dříve naplánované větší výdaje, jako jsou rekonstrukce, nákup auta či nábytku, asi pětina lidí už teď ví, že si nebude moci dovolit letní dovolenou, a to ani v Česku. Necelá pětina oslovených počítá s tím, že letos bude mít chudší Vánoce,“ doplnil jednatel společnosti EMA data Jiří Paták.
https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/zamrzla-ekonomika-uz-pripravila-tri-petiny-cechu-o-penize-40321987
|
DaVinci |
|
(29.4.2020 16:21:20) To je a bude masakr. Uklidňuji se tím, že třeba po válce byly ještě navíc rozbité domy, stroje, silnice, že mám zdravé ruce, že se třeba uživím jinde, když moje pracovní místo zanikne, ale strach mám.
|
|
|
|
|